Connect with Us

Monedha e re që përdorin trafikantët shqiptar të drogës në Angli

Kronika

Monedha e re që përdorin trafikantët shqiptar të drogës në Angli

Publikuar

-

Monedha më e re që ka nisur të përdoret shpesh këto kohët e fundit, nga grupet shqiptare të trafikimit të drogës në Angli, është kriptomonedha e njohur si Bitcoin. Këtë e ka bërë të ditur “Criptopolitan”, i sjell në shqip nga lapsi.al.

Sipas publikimit autoritetet e Mbretërisë së Bashkuar zbuluan se bandat shqiptare po përdorin në mënyrë aktive Bitcoin për drogë dhe shitje produktesh të paligjshme. Shefi i kontrollit të Qarkut Derbyshire në Angli, Peter Goodman pohoi se bandat kohët e fundit po përdorin këto mënyra teknologjike për të kryer veprimtari të paligjshme. Goodman shtoi se bandat janë me përvojë, ndërsa ata posedojnë njohuritë e nevojshme teknologjike për të tërhequr paratë nga marrëveshjet e tyre të drogës.

Me tregtinë e vazhdueshme të drogës që bëjnë bandat shqiptare, tregu i kokainës së Mbretërisë së Bashkuar raportohet të jetë në 5 miliardë paund (5B£).

Hellbanianz, të cilët e konsiderojnë veten si “Zotër të Rrugës”, janë tregtarët shqiptarë të drogës që janë përfshirë në përdorimin e Bitcoin, sikur edhe monedha të tjera kripto për të kryer transaksione të paligjshme.

LEXO EDHE:  Erdhi pica, do ta provoni?/ Zbulohen kodet e bandës shqiptare, si u shkatërrua, emrat

Probleme të tilla ndryshojnë nga ato që lidhen me kriptimin dhe virues. Oghia sqaroi më tej se grupet e organizuara kriminale janë në gjendje të kryejnë transaksione të paligjshme duke operuar një teknologji të decentralizuar, private, të sigurt dhe anonime, bazuar në përdorimin e monedhave kripto.

Oghia mendon se me përdorimin në rritje të monedhave kriptove, autoritetet do të duhet të përballen me probleme më komplekse për të ndjekur pagesa të paligjshme.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Mediat italiane për mbetjet kancerogjene në Vlorë/ Janë kryer të paktën 15 importime

Publikuar

-

Nga

Kapjen e mbetjeve të rrezikshme të cilat ishin importuar nga Italia, është komentuar dhe nga mediat fqinje.

Sipas mediave italiane, dy kompanitë “Delfini 1” dhe “Kormuzi” kishin kryer të paktën 15 importime të tjera nga Italia drejt Shqipërisë.

Por ende nuk dihet niveli i rrezikshmërisë së mbetjeve ndërkohë që mediat italiane thonë se përmbajtja e tyre duhet të qartësohet.
Ndër të tjera ”Delfini 1” ka deklaruar se po pastronin kimikate në Shqipëri kurse çështja tashmë i ka kaluar SPAK-ut.

Për ngarkesën e ardhur me anë të tragetit të linjës Brindisi- Vlora janë arrestuar 6 persona ndër të cilët Zamir Kormuzi, pronari i firmës së grumbullimit të mbetjeve, Elisabeta Çuni administratore e firmës së mbetjeve, Arbër Çuni, shofer i furgonit, Kujtim Xhafellari, Zv. kapiten i tragetit, Festim Tafa, kapiten i tragetit dhe 48-vjeçari me iniciale A.G.

LEXO EDHE:  Tragjike/ Gjenden 39 trupa të pajetë brenda një kamioni

LEXO EDHE:  Publikohet raporti tronditës/ Në 2018 u trafikuan 1 mijë shqiptare për prostitucion

Në një operacion të planifikuar Policia gjeti në traget qese të zeza me asbest dhe fuçi të cilat mbajnë shenjën ENI, me substanca të dëmshme u grumbulluan në traget.

 

LEXO TE PLOTE

Kronika

Gjykata rikonfirmon masat/ Lihen në burg rrëmbyesit e Jan Prengës

Publikuar

-

Nga

Gjykata e Posaçme e Shkallës së Parë për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar ka rikonfirmuar masat  për 6 personat e akuzuar për rrëmbimin dhe më pas zhdukjen e trupit të 49-vjeçarit Jan Prenga.

Gjykata ka vendosur që Bajram Hajri, Leonard Hajri, Olsi Turja, Elton hajri, Festim Bixhdili dhe Ardian Doçaj të qëndrojnë në burg.

Jan Prenga u rrëmbye më 17 janar në zonën e Kamzës dhe humbi jetën nga torturat.

Trupi i tij nuk është gjendur ende. Sipas hetimeve, rrëmbimi dhe vrasja e tij erdhën pas konflikteve për drogën mes grupit Hajri dhe vëllezërve të viktimës në Angli.

LEXO EDHE:  Erdhi pica, do ta provoni?/ Zbulohen kodet e bandës shqiptare, si u shkatërrua, emrat

LEXO EDHE:  Emigrim luksoz në Angli/ Kapen 17 klandestinë shqiptarë në një jaht

 

LEXO TE PLOTE

Kronika

U shisnin ID dhe pasaporta false kriminelëve shqiptarë/ Goditet banda e oficerëve grekë

Publikuar

-

Nga

Policia greke ka zbuluar një rrjet ku ishin të përfshirë edhe oficerët greke, të cilët i lëshonin karta identiteti dhe pasaporta të falsifikuara kriminelëve shqiptarë.

Sipas mediave greke në këtë rrjet ishin të përfshirë gjithsej 33 persona, gjashtë oficerë policie, pesëmbëdhjetë individë grekë dhe 12 të huaj.

Oficerët e policisë që shërbenin në policinë të Atikës ngritën “fabrikën e falsifikimit” të kriminelëve shqiptarë nga dhjetori 2016 deri në mars 2018 dhe ishin aktivë në lëshimin e kartave të identitetit grek dhe pasaportave kriminelëve.

LEXO EDHE:  Emigrim luksoz në Angli/ Kapen 17 klandestinë shqiptarë në një jaht

LEXO EDHE:  “300 mijë dollarë për shkollimin e djalit në Angli”/ Fahri Balliu sulmon drejtësinë

Tarifa për secilën letërnjoftim dhe pasaportë greke varionte nga 5000 deri në 40,000 euro për secilin rast.
Me lëshimin e kartave të identitetit dhe pasaportave, ata lëviznin të lirë, me një të kaluar “të pastër” dhe pa vepra penale./CNA.al

LEXO TE PLOTE