Connect with Us

“Frikë dhe panik nga tërmetet”/ VOA: Ç’ndodhi në mbledhjen e qeverisë

Sociale

“Frikë dhe panik nga tërmetet”/ VOA: Ç’ndodhi në mbledhjen e qeverisë

Publikuar

-

Shqipëria u godit në mesnatë nga një tjetër tërmet i fortë, ndonëse me intensitet pak më të ulët se ai i pasdites të së shtunës. Sipas të dhënave, epiqendra ka qenë 2 kilometra në juglindje të Durrësit, me magnitudë 4.9 gradë të shkallës Richter dhe lëkundjet u ndjenë të fuqishme edhe në Tiranë, ku në ato moment po zhvillohej mbledhja e qeverisë e fikusuar pikërisht te tërmeti i pasdites.

Ndërsa ajo transmetohej direkt, u ndje një kërcitje dhe lëkundje e kameras. Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj, i cili kishte fjalën në ato momente, e ndërpreu për pak caste duke ngritur kokën lart. Ai vijoi të fliste, ndërkohë që dridhjet dalloheshin në transmetim, aq sa një moment ministri tha se “po përpiqem dhe unë të mos më lëkundet zëri”.

Gjatë mbledhjes së qeverisë u bën të ditura dhe të dhënat e përditësuara lidhur me pasojat e tërmetit. Ministrja Xhaçka tha së janë mbi 500 banesa dhe mbi 30 pallate, kryesisht në Tiranë dhe Durrës, të cilat janë dëmtuar. Në pjesën dërrmuese, bëhet fjalë për plasaritje dhe krisje të mureve apo dëmtime në tavane. Numri i personave që ka kërkuar ndihmën mjekësore, po në Tiranë dhe Durrës, dy qytetet që kanë qenë më parën epiqendrës, “ka arritur ne 105 persona, nga të cilët, deri në mesnatë vetëm 12 ishin ende në spital nën vëzhgimin e mjekëve”, informoi nga ana e saj ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu.

“Dëmet materiale janë shumë më modeste se sa mendohej dhe më e rëndësishme është se nuk ka patur asnjë jetë të humbur dhe asnjë dëmtim serioz. Me fat që dëmet kanë qenë kaq të kufizuara”, deklaroi ministrja Xhaçka. Nga ana e tij kryeministri vlerësoi reagimin e strukturave shtetërore, duke njoftuar se qeveria është e gatshme të vërë në disposizion fondet e nevojshme për të përballuar pasojat. I kthyer në Shqipëri në mbrëmje pasi ndërpreu udhëtimin drejt Shteteve të Bashkuara ku do të merrte pjesë në Asamblenë e Kombeve të Bashkuara, kryeministri Rama tha se kishte marrë telefonata solidariteti dhe mbështetje nga kryeministri italian Giuseppe Conte, presidenti francez Emmanuel Macron, kancelari austriak dhe udhëheqës të tjerë nga vende të ndryshme.

LEXO EDHE:  Ndërkombëtarët përgatiten për goditje të bujshme/ Politikanët në panik

Paniku dhe frika ka mbajtur të mbërthyer deri orët e vona të natës banorët në kryeqytet, të cilët kanë vijuar të qëndrojnë jashtë. Në Tiranë po dhe në Durrës janë ngritur dhe disa qendra pritjeje. Lëkundja e parë e fortë e tërmetit u rregjistrua në orën 16.05 minuta, me një magnitudë 5.8 gradë të shkallës Richter dhe intensitet 7.5 ballë. Tërmeti i së shtunës pasdite ishte “më i madhi i rregjistruar në 30 vitet e fundit”, sipas sismiologëve. Ai u pasua nga të paktën 130 pasgoditje me një intensitet më të ulët.

Kryesisht në Tiranë e Durrës, qytetarët përjetuan frikë dhe ankth për orë të tëra. Ata kanë dalë me shpejtësi na banesat e tyre për të qëndruar në rrugë e sheshe. Në fakt një pjesë e mirë e të plagosurve, janë lënduar pikërisht në ikje e sipër me nxitim, për të dalë nga banesat e tyre. Në një rast, një person ka pësuar frakturë të këmbës pasi është hedhur nga kati i dytë i banesës, ndërsa një tjetër, është përplasur nga një makinë ndërsa tentonte të kalonte rrugën me shpejtësi./VOA

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Surprizat e motit/ Ja çfarë parashikojnë sinoptikanët

Publikuar

-

Nga

Dita sot ka nisur me mot të kthjellët në të gjithë territorin.

Moti i kthjellët do të vijojë deri në fund të ditës përjashtuar vranësirat e pakta kalimtare pranë zonave malore.

Sipas Shërbimit Meteorologjik Ushtarak, temperaturat në vlerat e mesditës pritet të kapin vlerat nga 23ºC në zonat malore deri 27ºC në ato të ulta dhe ato bregdetare.

Era do të fryjë e lehtë me drejtim juglindje – veriperëndim 1-8m/s duke u shoqëruar me një valëzim të focës 0-1 ballë.

LEXO EDHE:  Panik në Amerikë/ Shpallet gjendja e jashtëzakonshme

LEXO EDHE:  Koço Kokëdhima në panik për heqjen e mandatit?

Edhe për ditën e nesërme vendi do të ndikohet nga të njejta kushte atmosferike. Moti do të jetë i kthjellët me vranësira të pakta kalimtare. Sa i përket temperaturave ato pritet të jenë në pothuajse të njejta vlera me ato të ditës së sotme./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Shtypi i ditës, 17 tetor 2019

Publikuar

-

Nga

Këto janë disa prej titujve kryesorë të shtypit të shkruar për ditën e sotme, datë 17 tetor 2019:

“Gazeta Shqiptare” hapet me titullin “Mijëra shqiptarë kërkuan azil, Macron na thotë “jo”, ndërsa një tjetër titull vijon “Vrau dy prostitute, pranga të dënuarit përjetë”.

“Panorama” ka si titull kryesor “Tokat me 7501, kushtet e reja për të marrë tapitë”, ndërsa një tjetër titull vijon “Shqipërisë i dhamë vizat në mirëbesi, sot mijëra kërkojnë azil”, Macron: Franca “jo” për negociatat”.

LEXO EDHE:  VIDEO/ Pas përmbytjeve, banorët e jugut të vendit në panik nga gjarpërinjtë

LEXO EDHE:  Ndërkombëtarët përgatiten për goditje të bujshme/ Politikanët në panik

“Shekulli” hapet me titullin “PPP-të, 6.5 milion euro për firmën e Check Up, pa kryer shërbimet”, ndërsa një tjetër titull vijon “Besnik Muci emërohet anëtar i Gjykatës Kushtetuese”.

“Koha Jonë” hapet me titullin “Franca akoma heziton për negociatat me Tiranën”, ndërsa një tjetër titull vijon “Emanuel Macron: I dhamë Shqipërisë lëvizjen e lirë në BE, sot mijëra kërkojnë azil”.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Vijon aksioni për shembjen e banesave në Shkozë/ Policia “blindon” zonën

Publikuar

-

Nga

Në orët e para të mëngjesit të sotëm ka vijuar aksioni për shembjen e banesave në Shkozë.

Ditën e sotme, mësohet se do të shemben edhe dy banesa të tjera, për t’i hapur rrugë projektit të Unazës së Madhe. Ndërkohë, e gjithë zona është rrethuar nga forca të policisë dhe FNSH-së.

Nga ana tjetër, Partia Demokratike njofton se te vendi i ngjarjes ka mbërritur edhe ish-deputeti Aldo Bumçi, në mbështetje të banorëve.

LEXO EDHE:  Koço Kokëdhima në panik për heqjen e mandatit?

LEXO EDHE:  VIDEO/ Pas përmbytjeve, banorët e jugut të vendit në panik nga gjarpërinjtë

Ashtu si një ditë më parë, edhe sot priten përplasje të forta mes banorëve dhe forcave të policisë.

LEXO TE PLOTE