Connect with Us

FAKE NEWS nga ÇIMI-Qytetarët braktisin Tiranën/Trafik i rënduar në kryeqytet

Sociale

FAKE NEWS nga ÇIMI-Qytetarët braktisin Tiranën/Trafik i rënduar në kryeqytet

Publikuar

-

Pas tërmetit mbrëmjen e sotme, por edhe FAKE NEWS, shperndare nga Syri i Cim Pekes te Ilir Metes, se do kishte lekundje te forta prane mesnate dhe thirrjes per te braktisur shtepite, qytetarët po braktisin Tiranën.

Trafik tejet i rënduar është krijuar në te gjitha rrugët kryesore të Tiranës, pasi njerëzit nuk ndihen të sigurt në banesat e tyre. Tërmeti i sotëm ka rikthyer panikun tek qytetarët. Këto dy ditë situata ne vend është alarmante për shkak te lëkundjeve te njëpasnjëshme të tërmeteve./CNA.al

Zbulohet portali që shpërndau FAKE NEWS per tërmet në orën 23.30

Reagon Ministria e Mbrojtjes/ Mashtrim parashikimi i termeteve

Pritja e një tjetër tërmeti të fuqishëm/ Rama u apelon qytetarëve

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Manastirliu në Laç: Garantojmë shërbimin e urgjencës, do të rindërtojmë spitalin e Laçit

Publikuar

-

Nga

 Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu ka siguruar qytetarët në Laç se shërbimi provizor i urgjencës nuk do të ndërpritet në asnjë moment, ndërkohë që po merren masa për një zgjidhje më të qëndrueshme, deri në rindërtimin e spitalit bashkiak të Laçit, i cili u dëmtua rëndë nga tërmeti i datës 26 nëntor.
“Shumë faleminderit mjekëve dhe infermierëve për punën që po bëni edhe në këtë pikë provizore të urgjencës, që e kemi vendosur menjëherë në funksion të qytetarëve, ndërsa shërbimet e patologjisë, të obstetrikës të kirurgjisë, ofrohen në spitalin e Lezhës. Ndërkohë që gjithë organizimi me Urgjencën Kombëtare për sa i përket vajtjes në Lezhë do të jetë shumë efikas sepse do të shtohen dhe autoambulancat që të kemi një qarkullim më të shpejtë”, tha Manastirliu.
Aktualisht shërbimi i urgjencës në spitalin e Laçit po ofrohet në një çadër mjekësore të mirëpajisur me të gjitha mjetet e nevojshme të urgjencës si dhe një strukturë lëvizëse e urgjencës.
Duke siguruar se do të gjendet së shpejti një zgjidhje më e qëndrueshme për shërbimin e urgjencës, Manastirliu tha se spitali i Laçit do të rindërtohet.
“Sipas akt konstatimit të ekspertëve, ky spital është i dëmtuar në strukturë dhe plani afatmesëm është rindërtimi i spitalit të ri bashkiak të Laçit, si pjesë e planit të rindërtimit të strukturave të dëmtuara nga tërmeti”, tha Manastirliu.
LEXO TE PLOTE

Sociale

Largimi nga detyra/ Kreu i AKEP i dërgon letër Gramoz Ruçit

Publikuar

-

Nga

Kreu i Autoritetit të Komunikimeve Elektronike dhe Postare, Ilir Zela, ka dhënë dorëheqjen nga detyra.

Largimi i Ilir Zelës nga institucioni konfirmohet nga Këshilli i Ministrave, i cili i ka kërkuar Kuvendit lirimin e tij nga detyra.

Ndërkaq, mësohet se Zela i ka dërguar letër kreut të Kuvendit, Gramoz Ruçit, ku në letër shkruan se dorëheqja lidhet me shkaqe personale.

“Prej datës, 22 nëntor 2017 kam patur privilegjin që me besimin dhe mbështetjen e plotë të Kuvendit të Republikës së Shqipërisë ti shërbej publikut në detyrën e Kryetarit të Këshillit Drejtues të Autoritetit të Komunikimeve Elektronike dhe Postare (AKEP).

LEXO EDHE:  Sfidon Veliajn për bashkinë e kryeqytetit/ Çfarë premton për Tiranën Arben Skënderi

LEXO EDHE:  Kush do të sfidojë Veliajn/ Ja 5 kandidaturat e Bashës për Tiranën

Me paqen e njeriut që i ka shërbyer publikut me përkushtim shembullor, në këtë detyrë apo në angazhime publike të mëhershme, pa lejuar në asnjë moment që interesat publike të nëpërkemben nga presioni i pandërprerë i interesave monopoliste, ju njoftoj doreheqjen time nga detyra e Kryetarit të Këshillit Drejtues të AKEP.”-shkruan Zela në letrën e dorëheqjes së tij.

Zela e mori këtë detyrë në nëntor të vitit 2017, duke zëvendësuar në këtë detyre Pirro Xhixho./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Ligji kundër mediave online/ Ylli Rakipi “shpërthen” në komision: T’ju vijë turp nga vetja! Ky është fashizëm!

Publikuar

-

Nga

Komisioni prlamentar po zhvillon sot një seancë dëgjimore me shoqatat e gazetareve, për ndryshimin e ligjit të medias.

Gjatë fjalës së tij, gazetari Ylli Rakipi ka ngritur fort zërin kundër miratimit këtij ligji duke e konsideruar si qesharak dhe fashist.

“Do ju vijë turp nesër nga vetja. Ndoshta s’ju vjen sot, por nesër po. Ky është fashizëm! Kjo praktikë nuk i shërbën askujtë, veç përpjekjeve për të dënuar median. Edhe ne kemi gabime sa të duash, por së pari na dënon ai që na shikon dhe lexon.

Në momentin që ju merrni përsipër të bëni një ligj, për ti mbyllur gojën medias online, është një turp i madh. Tragjedi!

LEXO EDHE:  Foto+video-Fytyra mashtruese e Erion Veliajt/ Rruga ku të “përpijnë” gropat dhe balta

LEXO EDHE:  Sfidon Veliajn për bashkinë e kryeqytetit/ Çfarë premton për Tiranën Arben Skënderi

Siç e keni parë kryeministi i vendit i është drejtuar gjykatave me padi për një numër të madh gazetarësh.

Na çoni në gjykatë. Gjykata le të vendosë për ne, po jo urdhëri administrativ. Është një përpjekje për të vënë në kontroll median nga lideri i këtij regjimi.

Unë mendoj se ju nëse do të keni vullnetin e mirë, mund të korrigjoni një budallallik. Hidhi poshtë këtë projektligj dhe do ishte e mirë për ju.”, theksoi Rakipi./CNA.al

LEXO TE PLOTE