Connect with Us

Bashkia e Korçës aksion për pastrimin e qytetit/ Filo thirrje për ndërgjegjësim

Politikë

Bashkia e Korçës aksion për pastrimin e qytetit/ Filo thirrje për ndërgjegjësim

Publikuar

-

Bashkia e Korçës ka ndërmarrë një aksion sensibilizues për pastrimin e qytetit. Ky aksion u organizua në dy zona periferike; ato te ish vilat dhe ish fajanca.

Dy grupe pune të bashkisë, punonjës administrate të Drejtorisë  Rajonale të Trasportit Rrugor dhe qytetarë morën pjesë në këtë aksion mjedisor.

Kryebashkiaku Sotiraq Filo theksoi për mediat se fatkeqësisht pastrimi apo ndotja e terreneve publike mbetet ende një problem i madh për bashkinë Korçës.

“Në drejtim të pastrimit mungon ndërgjegjësimi i njerëzve prandaj bashkia aksionin e saj e ka parë me rëndësi për sensibilizimin e sa më shumë qytetarëve të moshave të ndryshme.

Do të doja që këtij aksioni ti ishin bashkuar nxënësit e shkollave sepse ata në rast se rriten me ndjenjën e një mjedisi të ndotur e kanë të vështirë të ndryshojnë më pas” tha kryebashkiaku Filo.

LEXO EDHE:  Tërmeti shkund Korçën/ PD kërkon të shpallet gjendja e emergjencës

Sensibilizimi sipas tij duhet të përfshijë të gjitha moshat, por veçanërisht fëmijët e të rinjtë që duke u mësuar të mbajnë pastër kopshtet e shkollat do shfaqin qajse pozitive edhe në ambjentet publike./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Rama dorëzoi padinë në Gjykatë/ Reagon menjëherë Haradinaj

Publikuar

-

Nga

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Ramush Haradinaj ka reaguar menjëherë pasi kryeministri Edi Rama e ka paditur në gjykatë për shpifje.

Harandiaj ka paralajmëruar se do të ketë një përgjigje në padi. Ai e ka akuzuar Ramën se gjithë këtë po e bën për t’iu larguar përgjegjësive.

“Sot është raportuar në media se Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ka deponuar padi kundër meje në Gjykatë. Unë, sipas ligjit, do të përgadis përgjigje në padi, në afatet e përcaktuara ligjore!
Padia e Kryeministrit Rama është plotësisht e pabazuar dhe një diversion politik që bëhet nga ana e tij, që të fshihet pas dramave mediale dhe t’i ikë përgjegjësisë. Kombi ynë dhe Kosova ka njerëz që i dalin zot në çdo kohë”, tha Ramush Haradinaj./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Patozi e thotë troç/ “Disa politikanë nuk flasin se e kanë emrin me laps”

Publikuar

-

Nga

Koordinatori i Bindjes Demokratike Astrit Patozi deklaron se Shqipëria është në këtë krizë për shkak të dy marrëveshjeve, ajo e 2008 dhe ajo e 2017.

Patozi tha se prej tyre sot jemi në këtë gjendje, ndërsa theksoi se partia e tij që ka vetëm disa muaj që është krijuar, ka shfaqur platformën e saj për zgjidhjen e kësaj situate.

“Këtë punë nuk e zgjidh sistemi. Ne si parti modeste kemi një platformë, e kemi dorëzuar 4 muaj më parë. Ne themi që ky sistem duhet çbërë, pastaj shikojmë kush është më i përshtatshmi. Pse? Se çfarë provash duhet të japë më shumë, ç’a do arrijmë më shumë sesa kaq. Pra ta çbëjmë këtë”, u shpreh ai në emisionin “Real Story”.

Koordinatori i BD theksoi se njerëzit kanë të drejtë të mos votojnë për tre persona, por të votojnë atë që duan.

LEXO EDHE:  U strehua në një godinë të braktisur/ Gjendet i pajetë 55-vjeçari

LEXO EDHE:  Video-Rrugës për Korçë/ Basha: Mobilizim për protestën e 11 majit

Patozi theksoi se ka politikanë që duan të kandidojnë për kryeministër, por nuk flasin se e kanë emsin me laps./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Betimi i Bashës për Kishën e Laçit/ Patozi: Është e rëndë, besimtarët mund të ofendohen

Publikuar

-

Nga

Lulzim Basha nuk e mbajti premtimin e tij për të çuar kryeministrin Edi Rama para drejtësisë, ndpnëse u betua për Kishën e Laçit.

Këtë gjë e ka kujtuar koordinatiori i Bindjes Demokratike Astrit Patozi, i cili tha se kjo është e rëndë.

“Ka fjalë që thonë se kjo marrëveshje u bë pasi Rama shpëtoi Bashën nga burgu. Ka gjasa, por nuk e di saktë. Ky është fjalor i shpifur. Ka mungesë koherence. Është bërë retorikë për kundërshtarin dhe më pas i ke shkuar për dore.  Basha u betua për Kishën e Laçit se nuk do ulet në tryezë me Ramën dhe e bëri. Kjo është e rëndë. Laçianët mund të ofendohen nga kjo gjë. Atyre gjë besojnë në Kishën e Laçit nuk do i pëlqejë kjo gjë”, theksoi Patozi në emisionin “Real Story”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE