Connect with Us

Video/ Si duhet të veproni kur ka lëkundje të forta termeti

Sociale

Video/ Si duhet të veproni kur ka lëkundje të forta termeti

Publikuar

-

Tërmetet e fuqishme që goditën vendin pasditen e sotme kanë shkaktuar panik tek shumë qytetarë.

Më poshtë po ju sjellim një manual të thjeshtë se çfarë duhet të bëni në rast se ndjeni lëkundje të forta tërmeti.

Hapi i parë

Në momentet që bie termeti duhet të qëndroni të palëvizur, edhe kur jeni në shtëpi apo në rrugë.

Hapi i dytë

Kur jeni brenda në shtëpi, futuni poshtë tavolinës apo midis skeletit të derës.

LEXO EDHE:  Alarmi për tërmet apokaliptik/ Xhaçka i përgjigjet Metës

Hapi i tretë

Mos merr ashensorin, por merrni shkallët.

Hapi i katërt.

Qëndroni në distancën nga ndërtesat nëse jeni jashtë dhe as afër pemëve.

Kur je duke lëvizur me makinë, duhet të ndaloni dhe të parkoni makinën.

Hapi pestë.

Nëse je duke gatuar, mbyllni gazin apo sobën dhe hapni dritaret.

Në të tilla raste mos ndizni cigare apo çakmakë.

Po ashtu nuk rekomandohet të flisni në telefon.

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Surprizat e motit/ Ja çfarë parashikojnë sinoptikanët

Publikuar

-

Nga

Dita sot ka nisur me mot të kthjellët në të gjithë territorin.

Moti i kthjellët do të vijojë deri në fund të ditës përjashtuar vranësirat e pakta kalimtare pranë zonave malore.

Sipas Shërbimit Meteorologjik Ushtarak, temperaturat në vlerat e mesditës pritet të kapin vlerat nga 23ºC në zonat malore deri 27ºC në ato të ulta dhe ato bregdetare.

Era do të fryjë e lehtë me drejtim juglindje – veriperëndim 1-8m/s duke u shoqëruar me një valëzim të focës 0-1 ballë.

LEXO EDHE:  8 gjërat që po i bëjmë gabim çdo ditë, por nuk na i kishte thënë kush

LEXO EDHE:  Ja si na këshillon të ushqehemi Kamasutra

Edhe për ditën e nesërme vendi do të ndikohet nga të njejta kushte atmosferike. Moti do të jetë i kthjellët me vranësira të pakta kalimtare. Sa i përket temperaturave ato pritet të jenë në pothuajse të njejta vlera me ato të ditës së sotme./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Shtypi i ditës, 17 tetor 2019

Publikuar

-

Nga

Këto janë disa prej titujve kryesorë të shtypit të shkruar për ditën e sotme, datë 17 tetor 2019:

“Gazeta Shqiptare” hapet me titullin “Mijëra shqiptarë kërkuan azil, Macron na thotë “jo”, ndërsa një tjetër titull vijon “Vrau dy prostitute, pranga të dënuarit përjetë”.

“Panorama” ka si titull kryesor “Tokat me 7501, kushtet e reja për të marrë tapitë”, ndërsa një tjetër titull vijon “Shqipërisë i dhamë vizat në mirëbesi, sot mijëra kërkojnë azil”, Macron: Franca “jo” për negociatat”.

LEXO EDHE:  Ja si na këshillon të ushqehemi Kamasutra

LEXO EDHE:  8 gjërat që po i bëjmë gabim çdo ditë, por nuk na i kishte thënë kush

“Shekulli” hapet me titullin “PPP-të, 6.5 milion euro për firmën e Check Up, pa kryer shërbimet”, ndërsa një tjetër titull vijon “Besnik Muci emërohet anëtar i Gjykatës Kushtetuese”.

“Koha Jonë” hapet me titullin “Franca akoma heziton për negociatat me Tiranën”, ndërsa një tjetër titull vijon “Emanuel Macron: I dhamë Shqipërisë lëvizjen e lirë në BE, sot mijëra kërkojnë azil”.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Vijon aksioni për shembjen e banesave në Shkozë/ Policia “blindon” zonën

Publikuar

-

Nga

Në orët e para të mëngjesit të sotëm ka vijuar aksioni për shembjen e banesave në Shkozë.

Ditën e sotme, mësohet se do të shemben edhe dy banesa të tjera, për t’i hapur rrugë projektit të Unazës së Madhe. Ndërkohë, e gjithë zona është rrethuar nga forca të policisë dhe FNSH-së.

Nga ana tjetër, Partia Demokratike njofton se te vendi i ngjarjes ka mbërritur edhe ish-deputeti Aldo Bumçi, në mbështetje të banorëve.

LEXO EDHE:  Panik në Greqi/ Dy tërmete shkundin vendin

LEXO EDHE:  Masivi shkëmbor shkëputet nga tërmeti/ Godet makinën me 4 udhëtarë

Ashtu si një ditë më parë, edhe sot priten përplasje të forta mes banorëve dhe forcave të policisë.

LEXO TE PLOTE