Connect with Us

Aksion masiv në Maqedoninë e Veriut/ Konfiskohen armë dhe drogë

Kosova & Rajoni

Aksion masiv në Maqedoninë e Veriut/ Konfiskohen armë dhe drogë

Publikuar

-

Policia e Maqedonisë së Veriut ka zhvilluar një aksion të koordinuar me Ministrinë e Brendshme, ku janë sekuestruar armë dhe drogë.

Sipas mediave vendase, aksioni policor është shtrirë në 24 qytete, ndërsa janë kontrolluar 54 lokacione të ndryshme.

Policia ka konfiskuar një numër i konsiderueshëm armësh jolegale, si dhe 22 kilogramë marijuanë, por dhe drogave të tjera./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Masakra e Reçakut/ Kurti mesazh LDK-së: Na duhet qeveria për të zbatuar rezolutën e gjenocidit

Publikuar

-

Nga

Kreu i Vetëvendosjes, Albin Kurti, ka kujtuar masakrën e Reçakut dhe rezolutën mbi gjenocidin e kryer nga Serbia në Kosovë, e cila u miratua 8 muaj më parë.

Nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale, Kurti thotë se kjo rezolutë vendosi që 15 janari, dita e masakrës së Reçakut, të shpallet Ditë e Përkujtimit të gjenocidit ndaj shqiptarëve në Kosovë.

Ai jep edhe një mesazh për LDK-në, pasi thekson se Kosovës i duhet një qeveri për të zbatuar rezolutën e gjenocidit.

“Rezoluta i referohet konventave, deklaratave, gjykatave, rezolutave dhe raporteve të ndryshme ndërkombëtare. Në bazë të të dhënave zyrtare listohen faktet e krimeve të gjenocidit, krimeve kundër njerëzimit dhe krimeve të luftës në Kosovë. Rezoluta përmban kërkesa ndaj Serbisë por edhe zotime tonat si shtet për të sjellur drejtësi, reparacion e rehabilitim për viktimat. Miratimi asokohe u bë me 79 vota PRO. Nuk është që Kuvendi i Kosovës nuk ka marrë edhe këso vendimesh të mira, prandaj tani na nevojiten qeveri dhe institucione të vullnetshme që do t’i respektonin e zbatonin ato”, shprehet Kurti./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Zbulohet oferta e LDK-së për formimin e qeverisë së koalicionit

Publikuar

-

Nga

Partia Lidhja Demokratike e Kosovës(LDK), e cila u rendit e dyta në listën e partive fituese të zgjedhjeve të 06 tetorit 2019, ka shpalosur ditën e sotme ofertën e saj për formimin e qeverisë në koalicion me lëvizjen VetëVendosje.

Këtë e ka zbuluar anëtari i kryesisë së LDK-së, Avdullah Hoti, nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale, ku shkruan se sipas ofertës “Lidhja Demokratike,deri në zgjedhjen e Presidentit, do të ketë Kryetarin e Parlamentit , post ky që më pas do t’i kalojë Lëvizjes VetëVendosje. Kjo nënkupton se në vitin e parë të bashkëqeverisjes, VetëVendosja do të ketë Kryeministrin, LDK-ja Kryetarin e Parlamentit. Në tri vitet pasuese, VetëVendosja do të mbajë postin  e Kryeministrit dhe Kryetarin të Parlamentit, ndërkohë që LDK-ja atë  të Presidentin”.

Ndërkohë nga oferta mësohet se numri i ministrive mbetet dymbëdhjetë me përfaqësim siç është renë dakord, me përjashtim se: Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit i bashkohet Ministrisë së Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë. Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal ndahet nga Ministria e Punëve të Brendshme, ku është integruar sipas marrëveshjes së arritur në takimet e mëparshme, dhe mbetet për komunitetet jo shumicë krahas Ministrisë për Komunitete dhe Kthim.

LEXO EDHE:  Sekuestrohet 800 kg drogë/ Në pranga dy shqiptarë

LEXO EDHE:  Krimet e Rënda sekuestrojnë pasuritë e trafikantëve të drogës

Referuar ofertës mësohet gjithashtu se të dyja partitë e kolaicionit qeverisës do të kenë numër të barabartë ministrish, nga pesë secila etj. “Partnerët e koalicionit, në përputhje me dispozitat kushtetuese, për presidentin e vendit do të përkrahin kandidatin e propozuar nga LDK-ja”, citohet në pikën e tretë të ofertës.

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Video – Ish-ambasadori i OSBE “lë thatë” Hashim Thaçin/ Nuk i jep dorën

Publikuar

-

Nga

Një ngjarje shumë e sikletshme i ka ndodhur presidentit të Kosovës Hashim Thaçit.

Ish-ambasadori i OSBE-së William Walker, ka injoruar Thaçin, pasi ka refuzuar t’i japë dorën, në kohën kur ky i fundit është afruar tek ai.

Mediat kosovare raoportojnë se ngjarja ka ndodhur në një restorant, kur Thaçi bashkë me Ëalker, Ilir Metën e Behgjet Pacollin po bëheshin gati për t’u nisur drejt Reçakut, për të përkujtuar viktimaat e masakrës, në Ditën e Përkujtimit të Gjenocidit ndaj shqiptarëve në Kosovë.

Në videon e publikuar në media, shihet se ish-ambasadori i OSBE-së mban një libër dhe në momentin që Thaçi zgjat dorën drej tij, ai fillon të shpjegojë diçka rreth librit.

LEXO EDHE:  Ivanov mbledh Këshillin e Sigurisë Kombëtare, ftesë Ahmetit e Thaçit

LEXO EDHE:  Sekuestrohen 19 kg drogë/Arrestohen dy persona në Korçë

Kujtojmë se Willian Walker është kritik i presidentit Hashim Thaçi./CNA.al

LEXO TE PLOTE