Connect with Us

Saimir Tahiri, kurbani i marrëveshjes Rama-Basha, dhe Veliaj

Lajm i Rekomanduar

Saimir Tahiri, kurbani i marrëveshjes Rama-Basha, dhe Veliaj

Publikuar

-

Dje në mbrëmje, pas dy vite gjyq dhe rreth gjashtë orë pritje, Gjykata e Faktit për Krimet e Rënda shpalli vendimin për ish-ministrin e Brendshëm, Saimir Tahiri duke e dënuar me 5 vite burg dhe duke ia konvertuar ato në 3.4 vite shërbim prove.

Palët sërish janë të ndara për dënimin. Kryeministri Edi Rama publikonte në rrjetet sociale takime dhe evente të ndryshme.

Menjëherë reaguan Lulzim Basha dhe Sali Berisha të cilët e quajnë të turpshëm vendimin, ndërkohë që dy zyrtare të SHBA-së e ndoqën proçesin deri në fund. Opinioni publik, sërish si kampet politike i ndarë, një pjesë të zhgënjyer, një pjesë e quajnë dënim. Një debat që ka filluar dhe duket se do të vijojë deri në vendimin final që pritet të jepet nga Gjykata e Apelit.

Është fakt që dje është dhënë një vendim. Është një çështje që s’mund të diskutohet, sepse me apo pa burg, Saimir Tahiri është i dënuar.

Por, në analizën politike ende nuk ka thënë kush atë që mesa duket është e vërteta e gjithë kësaj historie.

avokati zbulon marreveshjen

Se a është Saimir Tahiri, “kurban” i marrëveshjes Rama-Basha, të 17 majit 2017, kohë e cila më pas solli disa hetime për Tahirin, menjëherë.

Le të kujtojmë shkarkimin e tij, ndodhur në 10 mars, nga kryeministri Rama, i cili sapo u kthye nga Gjermania largoi nga detyra ministrit e Brendshëm më jetëgjatë në historinë e demokracisë në Shqipëri. Pa asnjë sqarim dhe për më tepër u fol për një përplasje mes të dyve. Mediat aluduan se i ishte kërkuar dorëheqja, Tahiri nuk kishte pranuar dhe ai e tregoi edhe forcën e tij politike, duke mbledhur të gjithë drejtorët e policisë në një takim informal, në restorant Tajvan.

Ish-drejtorët e policisë në qarqe, disa prej tyre të larguar, disa të tjerë në atë kohë në detyrë, shumica të akuzuar për kanabizimin e vendit.

Por, një pjesë tjetër të larguar më pas nga detyra në Policinë e Shtetit, dhe disa prej tyre të çuar në pozicione dytësore apo terciale.

Pas largimit të Tahirit erdhën zgjedhjet e vitit 2017. Pas marrëveshjes së 17 majit, e cila përfundoi me një pazar Rama-Basha, për një qeverisje të përbashkët nga shtatori i 2017-ës, por që nuk u realizua pasi kryeministri siguroi i vetëm 74 mandate, pas një fushate të fortë me nota shumë nacionaliste por edhe me sulme dhe akuza kryesisht ndaj partive të vogla, LSI-së, PDIU-së dhe të tjera si ato. Duke pasur në krah edhe Lulzim Bashën, i cili nuk u mor me qeverinë në atë fushatë, por edhe ai të njëjtët “bateri të luftës” i kishte drejtuar nga ish-aleatët e vegjël apo ata që ishin pjesë e dy qeverive, si LSI-ja apo PDIU-ja.

Pas dënimit të Tahirit, askush nuk mund të thotë se ai nuk është “viktimë” e marrëveshjes. Një marrëveshje, e cila pas humbjes së Lulit solli një çorientim në PD, një përplasje të brendshme, rizgjedhjen e tij pas ngrirjes dhe një mungesë të madhe vëmendje ndaj tij.

Por, në shtator të 2017-ës, menjëherë pasi Luli siguroi postin e kryetarit të PD-së dhe Edi Rama u bë sërish kryeministër, fillojnë betejat për Tahirin.

Shpërthen dosja Habilaj dhe gjithçka shkon deri mbrëmjen e djeshme, ku Tahiri u dënua për shpërdorim detyre.

Por, ato akuza që u shpallën para dy vitesh dhe gjithçka u tha nga politika ranë poshtë. Krimi i organizuar, trafiku ndërkombëtar i drogës dhe korrupsioni. Ishte fillimisht gjykata italiane që i rrëzoi këto akuza dhe dje i rrëzoi edhe Gjykata e Krimeve të Rënda. E zhveshën Tahirin nga këto akuza të cilat ishin dhe simfonia kryesore e opozitës, dy vite më parë.

LEXO EDHE:  Xhafaj viktimë e Ramës/ Dako dhe Kryeministri po fshijnë gjurmët e eleminimit

Tahiri në fakt në 2017-ën ishte një nga udhëheqësit kryesorë të fushatës së socialistëve në Tiranë, megjithëse në heshtje. Ishte një nga motorët kryesorë elektoralë dhe njihet si një njeri me një mbështetje të madhe politike.

Të tjerë zëra thanë se Edi Rama shfrytëzoi marrëveshjen me Lulzim Bashën për të “ekzekutuar” politikisht Saimir Tahirin, dhe për t’i hapur më tej rrugën “benjaminit” të tij Erion Veliaj.

Ky i fundit ka marrë tashmë nën kontroll thuajse gjithçka në Partinë Socialiste, që nga emërimet e drejtorëve të përgjithshëm, në nivelet e poshtme, në kryeqytet dhe kudo, gjithçka kalon nëpërmjet tij, Elisa Spiropalit, Belinda Ballukut dhe disa ministrave të tjerë, apo drejtorëve kryesiosht njerëzve të ardhur nga MJAFT-i i djeshëm që luftonte kundër socialistëve.

Por, ajo që presin të shohin dhe duan të dinë njerëzit është pse Saimir Tahirin e shiti aq lehtë Edi Rama, pavarësisht se e kishte njeriun e tij më të besuar? Apo përtej faktit se nuk e la ta arrestonin deputetin dhe ministrin socialist, kur ishte në parlament.

Kujtojmë këtu komisionin e famshëm të mandateve, i cili u përball me prokurorët që kërkonin prangat për Tahirin. Në atë koëh, ajo u hodha poshtë. U bë edhe një kontroll i befasishëm në shtëpinë e Tahirit, por asgjë nuk u gjet dhe kalvari dy-vjeçar vazhdoi.

Një marrëveshje që Edi Rama e nxiti me Lulzim Bashën dhe shenjat i dha pikërisht ditën kur shkarkoi Tahirin nga ministër i Brendshëm.

Më tej, marrëvshja vazhdoi. Gjithçka Lulzim Basha ka dashur, Edi Rama e ka bërë. Dhe jo vetëm pasurinë prej 16 milion euro që i fali me një gjyq formal në Strasburg, por me ministrat të cilët sulmoheshin dhe ktheheshin në qendër të vëmendjes së opozitës, të cilët pas pak kohësh Rama i lëshonte dhe largonte.

Kështu veproi me Saimir Tahirin, kështu veproi me Fatmir Xhafajn, me Arben Ahmetajn, me Damian Gjiknurin. me të gjithë elitën e PS, Edi Rama veproi në të njëjtën formë. Por, “koka” e vetme e një kurbani të vërtetë politik të marrëveshjes Rama-Basha, duket se ka qënë Saimir Tahiri dhe kalvari dy-vjeçar, thuajse një torturë dhe një presion i jashtëzakonshëm ndaj ish-ministrit dhe njeriut më besnik të Edi Ramës, duket se erdhi për një arsye të thjeshtë. Marrëveshja duhet të kishte kurbanin e saj që të zinin themelet e forta të vazhdimësisë së pazareve midis dy palëve.

Nga ana tjetër, jo pak njerëz besojnë se “benzinë zjarrit” të ndezur për Saimir Tahirin i ka hedhur pafundësisht kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj, i cili në kohën e akuzave u tërhoq dhe nuk fliste. Asnjëherë nuk ka bërë një mbrojtje apo një argument pro apo kundër Tahirit, por e ka lënë atë të largohet, duke e parë gjithmonë si një rival.

Ata të dy u përplasen ashpër kur ishin njëri ministër i Brendshëm dhe tjetri ministër i Çëshjeve Sociale. Rivalizonin në media më fort akoma në zgjedhjet lokale të 2015-ës, kur Veliaj mori Bashkinë e Tiranës dhe atëherë pretendonte të kandidonte ai në atë post. E kështu me radhë. Dy aspektet e betejës së brendshme të PS në lidhje me Veliajn dhe Tahirin u lanë mënjeanë. Ngeli vetëm Veliaj, dhe koka e Tahirit duket se u bë kurban i një marrëveshje, nga e cila politikisht duket se u “pushkatua”. Ppor tashmë duket se do të shohim sesi kurbani do të ngrihet dhe do hakmerret ndaj atyre që e tortuaruan në këto dy vite deri në vendimin e djeshëm, apo në atë që do japë gjykata e Apelit./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajm i Rekomanduar

Shënim/ Lironi gazetarët, fajtori është në Presidencë

Publikuar

-

Nga

Pak para mesantës së mbrëmshme, qarkulloi një fake news, sipas të cilit një tërmet i fortë pritej të godiste Shqipërinë.

Lajmi u publikua nga portal Syri.net i Çim Pekës, por ajo që ishte e çuditshme pas këtij lajmi të rremë ishte pikërisht reagimi i vetë medias që e publikoi.

Pasi lajmi në fjalë përhapi panik tek qytetarët e Tiranës të cilët mësynë rrugët, lajmi u fshi dhe për më tepër për tu justifikuar dolën edhe me një qëndrim publik, duke përdorur një intervistë të një sizmologu grek, të dhënë për TCH. Ndër të tjera bëhej apel edhe të mos dëgjohen portalet, kur në fakt lajmi ishte prodhuar nga Syri, sepse sizmologu grek nuk kishte thënë asgjë të tilë.

Intervista e dhënë nga sizmologu grek në Top Channel nuk fliste për asnjë tërmet që pritej për ditën e djeshme.

Nga ana tjetër, pati një reagim edhe nga uniformat blu, të cilët shoqëruan në komisariat gazetarin e Syri.net Aurel Rakipllarin dhe gazetaren e Shekullit, Daniela Grica.

LEXO EDHE:  “Ju lutem si Krishtit e Muhametit”/ Rama mesazh qytetarëve: Do ta fitojmë luftën vetëm nëse nuk tradhëtoni

LEXO EDHE:  “Rama ik”/ Banorët e Milotit dhe Kurbinit bllokojnë Rrugën e Kombit

Por, këtu ka edhe një tjetër detaj, që nuk duhet anashkaluar.Në të gjitha faktet dhe detajet, dukej se ajo ishte një sulm i stimuluar për të ngjallur panik në kryeqytet dhe gazetarët duhet të lirohen, sepse përgjegjësit e vërtetë të atij kaosi i gjeni tek Presidenca dhe jo më larg se ky institucion.

Përgjegjësit e këtij paniku i gjeni tek Ilir Meta dhe shokët e tij, dhe jo tek gazetarët që punojnë për bukën e gojës , qoftë edhe tek portal i Cimit.

Shkoni në Presidencë, është ai që bënte paralajmëronte për tërmetin, por që sot e mohon atë.

Njëlloj si Çimi që bënte thirrje për të dalë në rrugë dhe pastaj mohonte daljen në rrugë, edhe Meta sot bën thirrje për “tju rikthyer jetës së përditshme”./ CNA.al

Meta qetëson qytetarët/ T’i kthehemi jetës së përditshme

LEXO TE PLOTE

Lajm i Rekomanduar

Horoskopi i ditës, 22 shtator 2019

Publikuar

-

Nga

DASHI21. mars – 20. prill

Dite e shkëlqyer do jete kjo e sotmja për te dashuruarit. Gjate gjithë kohës do përjetoni emocione te forta dhe do i harroni problemet qe keni pasur me herët. Beqaret nuk do ndihen ende gati për te filluar një lidhje, por miqtë nuk do i lënë asnjë moment vetëm qe ata te mërziten. Buxhetin do mundoheni fort ta ekuilibroni, por për fat te keq nuk do ja arrini dot.

DEMI21. prill – 21. maj

Dite aspak e qete kjo e sotmja për ata qe janë ne një lidhje. Ne shume momente do debatoni ashpër me atë qe keni ne krah dhe do mërziteni. Beqaret do bëjnë mire te rikthehen ne realitet dhe te mos ëndërrojnë me shume nga sa duhet sepse mund te lëndohen. Ne planin financiar do përballeni me goxha vështirësi dhe do duhet te paguani fatura te majme ne këtë sektor.

BINJAKET22. maj – 21. qershor

Juve qe jeni ne një lidhje sot do ju pëlqejnë gjerat e çmendura dhe mund te ndërmerrni edhe rreziqe vetëm për te përjetuar sa me shume emocione. Beqaret nuk duhet te hedhin hapa te nxituara sepse përndryshe situata mund t’iu dale jashtë kontrollit dhe mund te lëndohen. Shpenzimet kryejini gjate gjithë kohës me kujdes dhe gjendja ka për te mbetur e mire.

GAFORRJA22. qershor – 22. korrik

Sot do përballeni me surpriza te jashtëzakonshme ju te dashuruarit. Çdo çast i kaluar pranë partnerit do jete aq i bukur saqë shpesh do ju duket vetja si neper ëndrra. Beqaret do kenë një dite te zakonshme dhe pa ndonjë takim interesant. Nuk ka ardhur ende dita me e favorshme për ta. Me financat duhet te ndiqni strategji strikte ne mënyrë qe te mos keni probleme.

LUANI23. korrik – 22. gusht

Edhe pse presioni nga jashtë do jete shume i madh gjate kësaj dite, ju nuk do i dëgjoni aspak te tjerët dhe do bëni gjithçka qe dëshironi. Partneri do jete me i çiltër dhe do dije edhe t’iu surprizoje. Beqaret nuk do dine si ta joshin atë qe pëlqejnë dhe ka rrezik qe ai t’iu ike nga duart. Ne planin financiar fati do jete me shumice dhe gjendja do vije shume shpejt duke u normalizuar.

VIRGJERESHA23. gusht – 23. shtator

Yjet janë premtuese për jetën tuaj ne çift gjate kësaj dite. Do merreni vesh mjaft mire me partnerin dhe do ju duket sikur keni rilindur. Beqaret pas kaq kohesh pritjeje me ne fund do e gjejnë personin e duhur me te cilin do fillojnë një lidhje emocionuese. Ne planin financiar do jeni gjithë kohës vigjilente dhe nuk do ju dale asnjë e papritur. Vazhdoni ne këtë rruge sepse nuk do pendoheni.

PESHORJA24. shtator – 23. tetorMbajeni gjate gjithë kohës nen kujdes jetën tuaj ne çift gjate kësaj dite sepse ne te kundërt dikush tjetër do përfitojë dhe mund t’ua rrëmbejë atë qe keni ne krah. Beqaret me mire te tregohen te duruar sepse sot nuk do iu jepen mundësi aq te mira sa për te filluar një lidhje. Financat do mbeten te mira për aq kohe sa ju te jeni te logjikshëm dhe te mos bëni çmenduri.

LEXO EDHE:  Basha uron Kurtin dhe Osmanin/ Kosova hapi një faqe të re në rrugëtimin e saj  

LEXO EDHE:  Skandal/ Drejtori i Ramës me tepsi 5 mijë uroshe, terrorizon bizneset

AKREPI24. tetor – 22. nëntor

Ju te dashuruarit do i përkushtoheni edhe partnerit edhe familjareve gjate kësaj dite. Do dini si ta ndani mire kohen qe asnjeri te mos mërzitet. Beqaret do përballen me një surprize gjigante qe do iu pëlqejë tej mase. Përgatituni për rrahje te forta zemre. Financat do jene goxha te mira. Duke iu menaxhuar si duhet ky sektor do ketë veçse përmirësime dhe asnjë lloj problemi.

SHIGJETARI23. nëntor – 21. dhjetor

Dite aspak e favorshme kjo e sotmja për te dashuruarit. Do grindeni me partnerin edhe për gjerat me elementare dhe nuk do pranoni te hapni rruge asnjë çast. Beqaret do kenë dashuri me shikim te pare atëherë kur nuk do e presin, por e rëndësishme është qe do ndihen mjaft mire. Buxheti nuk do ketë asnjë lloj ndryshimi. Kujdes me investimet qe te mos keni tronditje se shpejti.

BRICJAPI22. dhjetor – 20. janar

Dite tej mase e trazuar do jete kjo e sotmja për ata qe janë ne një lidhje. Disa persona te trete do kenë ndikim te jashtëzakonshëm tek ju dhe do ju nxitin te debatoni. Beqaret ka mundësi te fiksohen pas personave te martuar dhe shume me te mëdhenj ne moshe se ata. Nëse ne planin financiar i dëgjoni me kujdes te gjitha këshillat qe do iu japin specialistet gjendja ka për te qene e mire.

UJORI21. janar – 19. shkurt

Nëse keni një lidhje te qëndrueshme, sot mund te merrni edhe disa vendime me rëndësi për te ardhmen. Nëse kjo lidhje ka ende probleme, mos hidhni asnjë hap sepse mund te gaboni. Beqaret do preferojnë te qëndrojnë vetëm edhe për disa kohe pasi personat qe do takojnë nuk do ju pëlqejnë sa duhet. Buxheti ne tërësi ka për te qene i kënaqshëm. Do i kryeni pa asnjë problem shpenzimet e planifikuara.

PESHQIT20. shkurt – 20. mars

Do jeni shume ëndërrimtare sot ju te dashuruarit dhe realiteti ka për t’iu dukur me zhgënjyes se asnjëherë tjetër. Po nuk u rikthyet me këmbë ne toke do vuani. Beqaret do tërhiqen fizikisht nga disa persona, por nuk duhet kurrsesi te hedhin hapa pa i njohur mire ata. Për menaxhimin e buxhetit me mire merrni këshilla dhe sugjerime nga specialistet pasi vete nuk do ja dilni dot mbanë.

 

LEXO TE PLOTE

Lajm i Rekomanduar

Henri Çili avokat i korrupsionit dhe krimit në politikë/ Kërkon amnisti

Publikuar

-

Nga

Neimi Çili i Labinotit, apo sikurse i pëlqen ta quajnë, pasi ka ndryshuar emrin Henri Çili, nuk lodhet së përkëdheluri politikën, sa majtas-djathtas por edhe duke shërbyer si urrë për të shpetuar nga akuzat, krimi e korrupsioni. .

Ai që dikur bërtiste për një mandat të tretë për Sali Berishën, por që më pas shpalli Edi Ramën si njeriun e vitit dhe më pas instrument i Bashës, më tej në shërbim të Ramës sërish, së fundi nuk ka çuditur me një deklaratë të tij të përsëritur.

Henri Çili, i cili është mësuar të shkojë nga të fryjë era, mesa duket së fundi nuk po i dalin mirë llogaritë, dhe duke mos arritur ta kuptojë se nga do fryjë era, ka marrë përsipër të bëjë rolin e avokatit të korrupsionit dhe krimit në politikë për të gjithë.

Mbrëmjen e djeshme, Çili ishte i ftuar në emisionin “Provokacija”, të Mustafa Nanos ku tha se tranzicioni në vendin tonë është mbyllur.

Sipas Çilit tranzicioni ka qënë i suksesshëm dhe për këtë duhet falenderuar kasta jonë politike, që prej 30 vitesh rrjep shqiptarët, në çdo cep të vendit.

LEXO EDHE:  Nga Astrit PATOZI/ GARA NË “PËRKTHIMIN” E DORËHEQJES SË XHAFËS

LEXO EDHE:  Rama publikon fotot e vjedhura dhe sulmon mediat

Për më tepër, Çili kërkoi edhe amnisti për politikanët hajdutë e të korruptuar.

“Ideja është që tranzicioni shqiptar është më i lavdishmi në periudhën e Shqipërisë, 30 vjetët e kësaj pjese të historie shqiptare.

Mua prandaj më vjen keq që kryqëzohet elita politike. Elita politike i ka bërë një shërbim Shqipërisë dhe për mendimin tim meriton të amnistohet dhe jo të ndëshkohet.”-tha ndër të tjera Henri Çili.

Duket se tani është sezoni turistiko-mediatik, ku Çili vërsulet ekraneve me teza për të nxitur debate publike. Qëllimi i tij final me pas është reklama e universitetit të tij për të rregjistruar sa më shumë studentë, pasi çuni nga Labinoti figuron i mbyrur në borxhe dhe kredi miliona euro./ CNA.al

Neimi i Labinotit e dredh sërish/ Fillon sulmet dhe akuzat ndaj RamësLela jep lajmin: Basha pajtohet me Çilin

Akuza të rënda Henri Çilit/ Pedagogët e UET denoncojnë: Katër muaj pa rroga

Ekskluzive –Detajet/ Kur dhe si e ndryshoi emrin Çili i UET

UET-i, Universiteti i mbytur në borxhe mbijeton me “vaksina”

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: