Connect with Us

Jorida Tabaku në Top Talk: Jemi për dialog, por vullnetin politik e pengon Rama

Politikë

Jorida Tabaku në Top Talk: Jemi për dialog, por vullnetin politik e pengon Rama

Publikuar

-

E ftuar në studion e “Top Talk” për ditën e sotme ishte Jorida Tabaku dhe kjo e fundit u pyet nëse është një “jo” nga Lulzim Basha për t’u ulur në një tryezë bisedimi.

“Nuk dua t’a nis duke të kundërshtuar, por Z. Basha dje ishte shumë i qartë dhe tha që sigurisht që ka gjëra madhore që shqetësojnë situatën  politike, ka nevojë për t’u zgjidhur por mbi të gjitha më i rëndësishëm është vullneti politik. Unë dua të të korrigjoj dhe të të them që ne nuk jemi opozita jashtë parlamentare, ne jemi opozita këtij vendi. Nuk ka një opozitë tjetër në këtë vend, të votuar, që të përfaqësojë qytetarët. PD, aleatët e saj janë opozita për momentin, në fakt është maxhorancë nëse zhvillohen zgjidhje të lira dhe të ndershme dhe pikërisht kjo është pika e diskutimit, zgjedhje të lira dhe të ndershme. Z.Basha dje tha tekstualisht se për të zgjidhur një pjesë të madhe të problemeve ka një pengesë kryesore, që është vullneti politik dhe vullnetin politik në këtë rast e pengon Kryeministri i vendit, Z.Rama”, është shprehur ajo.

A është pjesë e vullnetit politik deklarata e Kryeministrit kur thotë, “Bashkëjetesë, pavarësisht pa pëlqyeshmërisë reciproke?

“Nuk kemi pse të pëlqehemi, por pengesa në këtë rast nuk është dëshira se kë do të kesh kundërshtar, kjo është një çështje se kush po e pengon integrimin e vendit dhe kush janë çështjet madhore që na ndajnë. Këtu është çështja se kush e pengon integrimin, dhe së dyti çfarë e pengon zhvillimin e vendit, dhe çfarë janë këto gjërat pa kushte. Kushtet e PD kanë qenë të qarta, zgjedhje të lira dhe të ndershme, largimi i kriminelëve nga qeverisja, që nuk po ndodh, sepse po flasim për kryetar bashkish të inkriminuar. Ka qenë i panegociueshëm vettingu politik, dënimi dhe precedimi i të gjithë personave që janë të përfshirë në blerjen e votave, përsëri nuk po ndodh. Këto nuk janë kushte të pakonceptueshme për Shqipërinë, këto janë minimumi për një demokraci. Më vjen mirë që këto kauza të  Pd janë njëkohësisht shqetësime për BE”, ka shtuar ajo.

Washington, Berlin dhe së fundmi OSBE kërkojnë që të ketë një fillim dialogu. Ndoshta ulja në tryezë, qoftë për të refuzuar tjetrin, nuk është gabim.

LEXO EDHE:  Mesazhi i plotë/Basha tallet me Ramën: Bilbili i monologut!

“Të gjitha deklaratat që kanë ardhur nga qytete të rëndësishme, ishin përfshirja e opozitës, dhënia e hapësirës, një hapësirë që në parlamentin e mëparshëm nuk ekzistonte dhe që ishte e kot që ne të ishim pjesë, por ajo që është më e rëndësishme të gjitha këto deklarata tregojnë një realitetet tjetër. Një realitet i cili merr parasysh kërkesat tona dhe kërkesat tona kanë qenë largimi i Edi Ramës me votë, por kjo ndodh vetëm po pati zgjedhje të lira dhe të ndershme”, ka thënë Tabaku.

Populli ju ka zgjedhur për të qenë në parlament për të luftuar këtë lloj fenomeni dhe ju nuk jeni aty për këtë gjë.

“Populli më ka zgjedhur pikërisht për ta rrëzuar këtë sistem dhe rrëzimi i këtij sistemi nuk është që ne të shkojmë atje dhe të bëhemi fasadë. Vota në fund të ditës i rrëzon. Dua të kujtoj një raport të OSBE-së, që ishte një këmbanë shumë e fortë alarmi për qeverinë, por edhe për ndërkombëtarët që kanë filluar të reagojnë kohët e fundit. Raporti shprehte në mënyrë të qartë situatën në të cilën u realizuan votimet. Votime të 30-qershorit, pa kundërshtarë, me burime të administratës të përdorura, me persona me rekorde kriminale, me kuti që mbusheshin. Atëherë në këto kushte ti mendon se mund të shkohet dhe të kandidohet në një garë jo të barabartë”, ka shtuar Tabaku./TCH

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Jemi më keq se ’97!”/ Juristi e thotë hapur: Meta nuk mund të vendosë ekulibrat

Publikuar

-

Nga

Juristi Jordan Daci, teksa ka komentuar situatën politke në vend, u shpreh se kriza ka agravuar deri në këtë pikë për shkak mungesës të një arbitri, në këtë rast të Gjykatës Kushtetuese.

Sipas tij, Meta sot nuk ka asnjë mekanizëm kushtetues për të vendosur ekuilibrat, sado të mundohet

“Nuk dëmtoi të bërit shtet, prandaj e mori veten shumë shpejt. Më keq se 1997. Mungesa e Gjykatës Kushtetuese, nuk kemi arbitër dhe të dy palët të abuzojnë me këtë gjë. Ka një qasje të marrjes së pushtetit nga njerëz me pushtetit, rastësi apo plan, mendoj se një pjesë e madhe e institucioneve janë marrë nga njerëzit në pushtet. Meta sot nuk ka asnjë mekanizëm kushtetues për të vendosur ekuilibrat. Kjo krizë, sado të mundohet presidenti, apo të bëhet një marrëveshje opozitë-mazhorancë, po nuk pati ekuilibër politik. Duhen se s’bën zgjedhje dhe ne duhet të ngremë disa çështje kushtetuese. Për çdo gjë thërrasim Venecian. S’mund të qëndrojmë në lolo të atyre që nuk flasin shqip. Për ne kush nuk flet shqip ka të drejtë”, tha Daci në “Pa Protokoll”.

LEXO EDHE:   Akuza për minimin e reformës në drejtësi/ “Kryeministër a ke vesh të dëgjosh”?

LEXO EDHE:  Mohoi dëshminë e dhënë/ Do të shkojë në burg Xhisiela?

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Mustafa Nano: Ilir Meta ka dalë nga binarët kushtetues…

Publikuar

-

Nga

Në monologu e kësaj të premteje, nga studioja e emisionit “Provokacija” që drejton, Mustafa Nano është fukosur tek “grushti i shtetit” i paralajmëruar nga presidenti Ilir Meta dhe thirrja e tij për qytetarët që të protestojnë me 2 mars në mbrojtje të institucioneve.

Gjatë monologimit, Nano theksoi se nuk është në të drejtën e një Presidenti që të thërrasë një protestë të tillë dhe Meta e ka hedhurkëtë hap  nga që ka dalë nga binarët kushtetues dhe është bërë njësh vetëm me një palë. Ai ka marrë një funksion të qartë opozitar, duke u bërë një politikan  ekstremist i Kushtetutës dhe duke kompromentuar detyrimin kushtetues për të qenë simbol i unitetit kombetar.

“Për mua presidenti i Republikës ka dalë nga binarët kushtetues, në asnjë faqe apo rresht të kushtetutës presidentit nuk i njihet e drejta, apo detyrimi apo atributi për të mbrojtur apo ruajtur kushtetutën, e dyta është se presidenti është bërë njësh me njërën palë. Ai ka marrë një funksion të qartë opozitar, ai është bërë një politikan  ekstremist i kushtetutës dhe me këtë ai ka kompromentuar detyrimin kushtetues për të qenë simbol i unitetit kombetar. Ai nuk mund të jetë simbol i unitetit kombëtar duke vjellë dhe nxjerr zjarr nga mëngjesi deri mëngjesin tjetër nga goja. Unë përsëris shqetësimi i tij është i drejtë por nëse zien nga ky shqetësim ai duhet të lërë presidencën ai nuk mund të bëjë opozitarin brenda presidencës. Nëse ai vendos të bëjë opozitarin brenda presidencës atëherë ai bën pis funksionin e shenjtë të presidentit. Në fakt ai e ka bërë pis gjithmonë këtë fuinksion, madje ai e ka bërë pis që në krye të herës. Nuk e di nëse ju kujtohet ai u zgjodh president dhe pati një interval kohe në dispozicion deri në në momentin që i duhej të bënte betimin si president, dhe ky interval kohe përkoi me zgjedhjet parlamentare të fundit dhe në këto zgjedhje ne pamë Ilir Metën të sapo zgjedhur si president që veshi qyrkun e kryetarit të LSI-së që nuk ishte zhveshur akoma në fakt, bëri një nga fushatta më të egra dhe luftarake që ai ka bërë në karrierën e vet politike duke kompromentuar rëndë ngjarjen e sapondodhur që kishte të bënte me zgjedhjen e tij si President”, ka monologuar moderatori Mustafa Nano./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Opinione

Rubrika “po të dëgjoj” e Lulit, hipokrizia e Bashës dhe punëtorëve që nga skamja hanin paçe kokë e pinin birra

Publikuar

-

Nga

Nga Rigels Seliman

Kjo e hënë që lamë pas e gjeti kryedemokratin Lulzim Basha në qytetin e bukur të Elbasanit. Pak pasi dielli kishte filluar të lante vendin, Basha nuk u mendua dy herë dhe e nxitoi të merrte xhaketën, veshi këpucët dhe u nis drejt e në Elbasan.

Në këtë qyteti ai kishte shkuar me një mision, sikundër ishte takimi me qytetarët dhe dëgjimi i halleve të tyre. Këtë rrugëtim lideri demokrat e ka pagëzuar me emrin “Po të Dëgjoj”, ndërsa aktorët që iu bashkuan kësaj telenovele ishin punëtorë të thjeshtë.

Sapo Basha ra në kontakt me ta, ai i hyri LIVE në rrjetin social “Facebook”, ku përveçse dialogonte me ta, guxoi që të bënte edhe premtime, të cilat sapo të vinte në pushtet do t’i bënte realitet. Shumë bukur deri këtu. Takimet dukeshin shumë të frytshme, ndërsa Basha rrezatonte grint dhe i pyeste qytetarët për gjithçka. Në pamje të parë, edhe pse ishin punëtorë të thjeshtë, qytetarët ishin orator dhe flisnin pa droje me shefin e selisë blu, a thua se kishin vite që e njohin.

Sidoqoftë, bashkëbisedimi sa vinte e bëhej më interesant, ndërkohë që tavolinat e mejhanes që Basha kishte zgjedhur për t’u ballafaquar me hallet e popullit, ishin të mbushura plot e për plot me birra, mezeri dhe gjellë. Nuk ka asgjë të keqe, se ishte vakt dreke dhe ndoshta ata “punëtorë” të thjeshtë ishin duke konsumuar një nevojë fiziologjike.

Por përtej kësaj më rra në sy një gjë, pasi po dukej se gjithçka ishte një strategji, ku secili bënte rolin e tij, duke aktruar. Nga mesi i mejhanes një punëtor nisi të bënte një panoramë të halleve dhe shqetësimeve me të cilat përballej ai dhe familja e tij, ndërkohë që paralelisht rrëkëllente gotën e birrës dhe hante gjellë me mish. Ai i thoshte Bashës që nuk i shkohet në shtëpi, pasi nuk kishte çfarë t’ju çonte kalamajve për të ngrënë. Mirëpo, si qytetari në fjalë ishin të gjithë, teksa nga njëra anë ankoheshin dhe kërkoni nga Basha që premtimet e dhëna t’i bënte realitet sapo të shalohej në pushtet, ndërsa nga ana tjetër pa pikë turpi hani dhe pinin. Jo nuk ka asgjë të keqe të hash dhe të pish.

LEXO EDHE:  Mesazhi i plotë/Basha tallet me Ramën: Bilbili i monologut!

LEXO EDHE:  Basha në zyrën e Berishës pas dështimit të negociatave

Por kjo punë ka një moral, pasi nëse vërtet je i varfër dhe kërkon që halli të të dëgjohet, mos bëj hipokritin. Të gjithë një zëri thoshnin se nuk kishin çfarë të çonin në shtëpi, ndërkohë harronin që çdo sekondë ata ishin LIVE dhe shikoheshin. Tani njeriu ka pa dinjitet. Edhe sikur atë drekë t’ua kishte paguar Basha, por edhe sikur ta kishin paguar vetë, punëtorët në fjalë nuk duhet të bënin “viktimën” se kishin kalamajtë pa bukë, ndërkohë që vetë hanin paçe koke dhe pinin birra. Për një njeri të varfër kësisoj amvise është luks dhe s’ka shanse që të ndodhë në përditshmëri. Kështu që, boll më me hipokrizia se nuk iu shkojnë.

LEXO TE PLOTE