Connect with Us

Tre armiqtë e medias dhe fjalës së lirë në Shqipëri

Lajm i Rekomanduar

Tre armiqtë e medias dhe fjalës së lirë në Shqipëri

Publikuar

-

Nuk ka tashmë asnjë dyshim se kasta e politikës është armikja më e madhe e medias në Shqipëri. Të tre drejtuesit politik të forcave kryesore në vend janë armiq të vërtetë të fjalës së lirë dhe medias në Shqipëri.

Duke filluar që sot, nga më e freskëta. Ilir Meta, prej 30 vitesh në politikë, njeriu që me çorape të grisura zbriti nga Skrapari dhe është kthyer në një miliarder. Ai që i quan si dezinformues dhe portale në të zezë, që sulmon median dhe fjalën e lirë, thjeshtë dhe vetëm sepse nuk e mbështesin.

Por, harron të na thotë dhe portalet që ka nga pas. Ata që i paguan ditë e natë, “Nikollërat” apo ata pa standardt, “Çimërat” e të tjerë, që janë vegla të Ilir Metës, ndërsa të tjerë sepse sulmojnë dhe kritikojnë presidentin janë dezinformues dhe në të zezë.

Ky është presidenti ynë i nderuar, i cili kur ishte kryeministër i socialistëve nxirrte fonde dhe blinte media, ashtu siç bën dhe sot, pavarësisht se ata që nuk i ul dot në tavolinë dhe nuk pranojnë haraçin e tij, i shpall armiq.

Nuk ka asnjë ndryshim nga Ilir Meta edhe kryeministri Edi Rama, i dyti në radhë. Ai filloi para disa kohësh një luftë të fortë me mediat, duke u quajtur “kazanë”. Nuk la fjalë pa thënë për botuesit, gazetarët dhe kjo vetëm e vetëm që të ulte besueshmërinë e tyre në opinionin publik, ashtu siç po bën sot edhe presidenti i vendit. Pasi raportimet dhe denoncimet e forta në media, mund t’i prishin punë, Ramës dhe qeverisë së tij. Kjo e fundit e përfshirë nga skandalet e njëpasnjëshme, që nga ministrat e korruptuar, drejtorët, e deri tek nivelet e poshtme. Pa harruar edhe gjithçka që kalon me firmën direkt të kryeministrit dhe PPP-të e famshme korruptive.

Edhe për kryeministrin tonë, media është armiku, është kazani, ashtu siç ishte edhe për presidentin.

I treti në radhë, por jo me më pak peshë është Lulzim Basha, kreu i Partisë Demokratike. Kryetari i “sektit” të Republikës së re, njeriu i cili nuk lë fjalë pa thënë kundër medias. Del publikisht e thotë se janë të shitura, janë të blera dhe janë vënë në shërbim të Edi Ramës. Megjithëse shumë media apo portale janë pro tij, përjashto ndoshta dy-tre televizionet kryesore. Që në fakt pesha e informimit mediatik iu ka rënë. Sesa televizionet të bëhen gati të japin edicionet e lajmeve, në fakt lajmi është konsumuar në të gjitha format e mundshme. Ashtu siçi i pëlqen apo nuk i pëlqen Bashës, Ramës apo Metës.

LEXO EDHE:  Ekskluzive/ Vilat e fshehura të Lulzim Bashës

Basha ka portalet e tij, ka “Çimin” e tij, ashtu siç ka Rama “Fugën” e tij,  “Blushin” e tij, Ballën e tij me shokë e shoqe, ashtu siç ka edhe Meta “Blushin” e tij, Nikollat me apo pa standarte apo Zhejushet e mediave te droges.

Të gjithë kanë “Blushërat”, “Çimërat”, gazetarët e oborrit, “Nikollërat” e tyre, që i përdorin sa herë kanë nevojë.

Por, të tre nuk harrojnë që në fron ballor të sulmojnë dhe të akuzojnë median në shumicë dhe mos ti lënë fjalë pa thënë. Njëri si të shitur e të blerë, tjetri kazan, e tjetri dezinformues në të zezë, e të gjithë kështu.

Kjo tregon se vërtetë në Shqipëri, media, përjashto disa media të kontrolluara nga qeveria apo atyre që marrin taksat në këta tre persona, pra tek Rama, Meta dhe Basha, pjesa tjetër qenka kthyer në një hall të madh.

Media jashtë kontrollit qenka kthyer në një problem të madh për presidentin tonë të korruptuar, për kryeministrin tonë jo vetëm të akuzuar, por për kreun e sektit të PPP-ve, vjedhjes më të madhe që bëhet me ligj në Shqipëri. Por, edhe Lulzim Bashës, njeriut të miliona dollarëve, ku familjarët e tij pasurohen në opozitë, në mënyrë të frikshme. Dhe duket që këto media që i thonë këto denoncime, që iu prishin gjumin natën, vërtetë qenkan një problem i madh. Dhe ndoshta qenkan shumë.

Pra, më në fund po kuptojmë se paska disa media të lira në Shqipëri dhe shqiptarët paskan ku të informohen. Ndaj dhe Ilir Meta është në hall se po e kritikojnë. Ashtu siç po e kritikojnë edhe Ramën e Lulzim Bashën. Të tre kanë hall, sepse të tre, përtej kazanit që gatuajnë vetë, kanë edhe disa media të tjera që i bien kokës për t’ju thënë disa të vërteta që jo të gjithë i thonë.

Por, kjo nuk ka rëndësi, edhe censura ka të sajën. Por, edhe portalet e kontrolluara dhe mediat e kontrolluara vlejnë.

Vlejnë sepse kur i ka Rama, sulmojnë Metën, kur i ka Meta sulmojnë Ramën. Ku i ka Basha sulmojnë Ramën, e kur i ka Meta sulmojnë edhe Bashën kur duhet e ndonjëherë edhe Ramën. të paktën në këtë lëmsh të tyre, shqiptarët kanë se ç’të lexojnë.

Por, halli më i madh i të treve pa asnjë diskutim janë mediat që i godasin të tre në kokë dhe për këtë sot kemi vertetë treshen e armiqve të medias dhe të fjalës së lirë në Shqipëri, që e kanë emrin Ilir Meta, Edi Rama dhe Sali Berisha./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajm i Rekomanduar

Shënim/ Lironi gazetarët, fajtori është në Presidencë

Publikuar

-

Nga

Pak para mesantës së mbrëmshme, qarkulloi një fake news, sipas të cilit një tërmet i fortë pritej të godiste Shqipërinë.

Lajmi u publikua nga portal Syri.net i Çim Pekës, por ajo që ishte e çuditshme pas këtij lajmi të rremë ishte pikërisht reagimi i vetë medias që e publikoi.

Pasi lajmi në fjalë përhapi panik tek qytetarët e Tiranës të cilët mësynë rrugët, lajmi u fshi dhe për më tepër për tu justifikuar dolën edhe me një qëndrim publik, duke përdorur një intervistë të një sizmologu grek, të dhënë për TCH. Ndër të tjera bëhej apel edhe të mos dëgjohen portalet, kur në fakt lajmi ishte prodhuar nga Syri, sepse sizmologu grek nuk kishte thënë asgjë të tilë.

Intervista e dhënë nga sizmologu grek në Top Channel nuk fliste për asnjë tërmet që pritej për ditën e djeshme.

Nga ana tjetër, pati një reagim edhe nga uniformat blu, të cilët shoqëruan në komisariat gazetarin e Syri.net Aurel Rakipllarin dhe gazetaren e Shekullit, Daniela Grica.

LEXO EDHE:  “Atje ku hyn dielli, s’ka virus”/ Gjuzi merr rolin e ekspertit, thirrje qytetarëve të thyejnë karantinën

LEXO EDHE:  “PS të kërkojë falje për Valdrin Pjetrin” / Rama: “S’mban përgjegjësi familja për drurët e shtrembur”

Por, këtu ka edhe një tjetër detaj, që nuk duhet anashkaluar.Në të gjitha faktet dhe detajet, dukej se ajo ishte një sulm i stimuluar për të ngjallur panik në kryeqytet dhe gazetarët duhet të lirohen, sepse përgjegjësit e vërtetë të atij kaosi i gjeni tek Presidenca dhe jo më larg se ky institucion.

Përgjegjësit e këtij paniku i gjeni tek Ilir Meta dhe shokët e tij, dhe jo tek gazetarët që punojnë për bukën e gojës , qoftë edhe tek portal i Cimit.

Shkoni në Presidencë, është ai që bënte paralajmëronte për tërmetin, por që sot e mohon atë.

Njëlloj si Çimi që bënte thirrje për të dalë në rrugë dhe pastaj mohonte daljen në rrugë, edhe Meta sot bën thirrje për “tju rikthyer jetës së përditshme”./ CNA.al

Meta qetëson qytetarët/ T’i kthehemi jetës së përditshme

LEXO TE PLOTE

Lajm i Rekomanduar

Horoskopi i ditës, 22 shtator 2019

Publikuar

-

Nga

DASHI21. mars – 20. prill

Dite e shkëlqyer do jete kjo e sotmja për te dashuruarit. Gjate gjithë kohës do përjetoni emocione te forta dhe do i harroni problemet qe keni pasur me herët. Beqaret nuk do ndihen ende gati për te filluar një lidhje, por miqtë nuk do i lënë asnjë moment vetëm qe ata te mërziten. Buxhetin do mundoheni fort ta ekuilibroni, por për fat te keq nuk do ja arrini dot.

DEMI21. prill – 21. maj

Dite aspak e qete kjo e sotmja për ata qe janë ne një lidhje. Ne shume momente do debatoni ashpër me atë qe keni ne krah dhe do mërziteni. Beqaret do bëjnë mire te rikthehen ne realitet dhe te mos ëndërrojnë me shume nga sa duhet sepse mund te lëndohen. Ne planin financiar do përballeni me goxha vështirësi dhe do duhet te paguani fatura te majme ne këtë sektor.

BINJAKET22. maj – 21. qershor

Juve qe jeni ne një lidhje sot do ju pëlqejnë gjerat e çmendura dhe mund te ndërmerrni edhe rreziqe vetëm për te përjetuar sa me shume emocione. Beqaret nuk duhet te hedhin hapa te nxituara sepse përndryshe situata mund t’iu dale jashtë kontrollit dhe mund te lëndohen. Shpenzimet kryejini gjate gjithë kohës me kujdes dhe gjendja ka për te mbetur e mire.

GAFORRJA22. qershor – 22. korrik

Sot do përballeni me surpriza te jashtëzakonshme ju te dashuruarit. Çdo çast i kaluar pranë partnerit do jete aq i bukur saqë shpesh do ju duket vetja si neper ëndrra. Beqaret do kenë një dite te zakonshme dhe pa ndonjë takim interesant. Nuk ka ardhur ende dita me e favorshme për ta. Me financat duhet te ndiqni strategji strikte ne mënyrë qe te mos keni probleme.

LUANI23. korrik – 22. gusht

Edhe pse presioni nga jashtë do jete shume i madh gjate kësaj dite, ju nuk do i dëgjoni aspak te tjerët dhe do bëni gjithçka qe dëshironi. Partneri do jete me i çiltër dhe do dije edhe t’iu surprizoje. Beqaret nuk do dine si ta joshin atë qe pëlqejnë dhe ka rrezik qe ai t’iu ike nga duart. Ne planin financiar fati do jete me shumice dhe gjendja do vije shume shpejt duke u normalizuar.

VIRGJERESHA23. gusht – 23. shtator

Yjet janë premtuese për jetën tuaj ne çift gjate kësaj dite. Do merreni vesh mjaft mire me partnerin dhe do ju duket sikur keni rilindur. Beqaret pas kaq kohesh pritjeje me ne fund do e gjejnë personin e duhur me te cilin do fillojnë një lidhje emocionuese. Ne planin financiar do jeni gjithë kohës vigjilente dhe nuk do ju dale asnjë e papritur. Vazhdoni ne këtë rruge sepse nuk do pendoheni.

PESHORJA24. shtator – 23. tetorMbajeni gjate gjithë kohës nen kujdes jetën tuaj ne çift gjate kësaj dite sepse ne te kundërt dikush tjetër do përfitojë dhe mund t’ua rrëmbejë atë qe keni ne krah. Beqaret me mire te tregohen te duruar sepse sot nuk do iu jepen mundësi aq te mira sa për te filluar një lidhje. Financat do mbeten te mira për aq kohe sa ju te jeni te logjikshëm dhe te mos bëni çmenduri.

LEXO EDHE:  Reforma Zgjedhore/ Deputeti i opozitës së re: Rama e fton kot, Basha e refuzon

LEXO EDHE:  Rezoluta e EPP/ Bylykbashi bën deklaratën e fortë: Janë dhjetë gozhda në kapakun e “arkivolit” të Ramës

AKREPI24. tetor – 22. nëntor

Ju te dashuruarit do i përkushtoheni edhe partnerit edhe familjareve gjate kësaj dite. Do dini si ta ndani mire kohen qe asnjeri te mos mërzitet. Beqaret do përballen me një surprize gjigante qe do iu pëlqejë tej mase. Përgatituni për rrahje te forta zemre. Financat do jene goxha te mira. Duke iu menaxhuar si duhet ky sektor do ketë veçse përmirësime dhe asnjë lloj problemi.

SHIGJETARI23. nëntor – 21. dhjetor

Dite aspak e favorshme kjo e sotmja për te dashuruarit. Do grindeni me partnerin edhe për gjerat me elementare dhe nuk do pranoni te hapni rruge asnjë çast. Beqaret do kenë dashuri me shikim te pare atëherë kur nuk do e presin, por e rëndësishme është qe do ndihen mjaft mire. Buxheti nuk do ketë asnjë lloj ndryshimi. Kujdes me investimet qe te mos keni tronditje se shpejti.

BRICJAPI22. dhjetor – 20. janar

Dite tej mase e trazuar do jete kjo e sotmja për ata qe janë ne një lidhje. Disa persona te trete do kenë ndikim te jashtëzakonshëm tek ju dhe do ju nxitin te debatoni. Beqaret ka mundësi te fiksohen pas personave te martuar dhe shume me te mëdhenj ne moshe se ata. Nëse ne planin financiar i dëgjoni me kujdes te gjitha këshillat qe do iu japin specialistet gjendja ka për te qene e mire.

UJORI21. janar – 19. shkurt

Nëse keni një lidhje te qëndrueshme, sot mund te merrni edhe disa vendime me rëndësi për te ardhmen. Nëse kjo lidhje ka ende probleme, mos hidhni asnjë hap sepse mund te gaboni. Beqaret do preferojnë te qëndrojnë vetëm edhe për disa kohe pasi personat qe do takojnë nuk do ju pëlqejnë sa duhet. Buxheti ne tërësi ka për te qene i kënaqshëm. Do i kryeni pa asnjë problem shpenzimet e planifikuara.

PESHQIT20. shkurt – 20. mars

Do jeni shume ëndërrimtare sot ju te dashuruarit dhe realiteti ka për t’iu dukur me zhgënjyes se asnjëherë tjetër. Po nuk u rikthyet me këmbë ne toke do vuani. Beqaret do tërhiqen fizikisht nga disa persona, por nuk duhet kurrsesi te hedhin hapa pa i njohur mire ata. Për menaxhimin e buxhetit me mire merrni këshilla dhe sugjerime nga specialistet pasi vete nuk do ja dilni dot mbanë.

 

LEXO TE PLOTE

Lajm i Rekomanduar

Henri Çili avokat i korrupsionit dhe krimit në politikë/ Kërkon amnisti

Publikuar

-

Nga

Neimi Çili i Labinotit, apo sikurse i pëlqen ta quajnë, pasi ka ndryshuar emrin Henri Çili, nuk lodhet së përkëdheluri politikën, sa majtas-djathtas por edhe duke shërbyer si urrë për të shpetuar nga akuzat, krimi e korrupsioni. .

Ai që dikur bërtiste për një mandat të tretë për Sali Berishën, por që më pas shpalli Edi Ramën si njeriun e vitit dhe më pas instrument i Bashës, më tej në shërbim të Ramës sërish, së fundi nuk ka çuditur me një deklaratë të tij të përsëritur.

Henri Çili, i cili është mësuar të shkojë nga të fryjë era, mesa duket së fundi nuk po i dalin mirë llogaritë, dhe duke mos arritur ta kuptojë se nga do fryjë era, ka marrë përsipër të bëjë rolin e avokatit të korrupsionit dhe krimit në politikë për të gjithë.

Mbrëmjen e djeshme, Çili ishte i ftuar në emisionin “Provokacija”, të Mustafa Nanos ku tha se tranzicioni në vendin tonë është mbyllur.

Sipas Çilit tranzicioni ka qënë i suksesshëm dhe për këtë duhet falenderuar kasta jonë politike, që prej 30 vitesh rrjep shqiptarët, në çdo cep të vendit.

LEXO EDHE:  Reforma Zgjedhore/ Deputeti i opozitës së re: Rama e fton kot, Basha e refuzon

LEXO EDHE:  Ekskluzive/ Vilat e fshehura të Lulzim Bashës

Për më tepër, Çili kërkoi edhe amnisti për politikanët hajdutë e të korruptuar.

“Ideja është që tranzicioni shqiptar është më i lavdishmi në periudhën e Shqipërisë, 30 vjetët e kësaj pjese të historie shqiptare.

Mua prandaj më vjen keq që kryqëzohet elita politike. Elita politike i ka bërë një shërbim Shqipërisë dhe për mendimin tim meriton të amnistohet dhe jo të ndëshkohet.”-tha ndër të tjera Henri Çili.

Duket se tani është sezoni turistiko-mediatik, ku Çili vërsulet ekraneve me teza për të nxitur debate publike. Qëllimi i tij final me pas është reklama e universitetit të tij për të rregjistruar sa më shumë studentë, pasi çuni nga Labinoti figuron i mbyrur në borxhe dhe kredi miliona euro./ CNA.al

Neimi i Labinotit e dredh sërish/ Fillon sulmet dhe akuzat ndaj RamësLela jep lajmin: Basha pajtohet me Çilin

Akuza të rënda Henri Çilit/ Pedagogët e UET denoncojnë: Katër muaj pa rroga

Ekskluzive –Detajet/ Kur dhe si e ndryshoi emrin Çili i UET

UET-i, Universiteti i mbytur në borxhe mbijeton me “vaksina”

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: