Connect with Us

Apeli i fortë i gazetares së “Fiks Fare”

Sociale

Apeli i fortë i gazetares së “Fiks Fare”

Publikuar

-

Dje në emisionin “Top Show” në Top Channel, në një panel gazetarësh dhe të ftuarish të Alban Dudushit u diskutua për fillimin e vitit të ri arsimor, shkollat, problematikat e të tjera detaje si këto.

Por, si shumë emisione dhe debate televizive, ku disa gjëra kalojnë pa u theksuar dhe pa u dhënë rëndësinë e duhur, ajo që ra në sy ishte fakti se Erion Kristo, pedagogu dhe gazetari, kërkoi që të kishte shumë emisione të tjera si këto me debat të gjërë për situatën e arsimit në Shqipëri. Atij parashkollor, fillor, të mesëm e më tej.

Gjithashtu edhe vetë Dudushi e pranoi dhe tha se gati e quante veten një “ministër Arsimi”, pasi çdo vit zhvillonte disa debate, disa emisione në lidhje me këtë çështje.

Ajo që ra në sy dhe që ishte ndoshta më e rëndësishme në pjesën mbyllëse të këtij emisioni, ishte deklarata e fortë e gazetares së “Fiks Fare”, dhe zv.kryeredaktores së këtij emisioni, Alisa Mysliu, e cila është njëkohësisht edhe nënë e dy fëmijëve.

Një gazetare me jo pak, por të paktën 16 vite eksperiencë në “Fiks Fare”, një emision investigativo-satiristik, ndoshta nga më të ndjekurit në historinë e medias shqiptare.

Që në hapat e parë të “Fiksit”, Alisa ka qënë gazetare dhe temat që ka trajtuar kanë qënë kryesisht shkollat dhe çështjet sociale.

Deklarata Alisës ishte mjaft e fortë. “Do të doja të ikja nga Shqipëria vetëm për të shkolluar fëmijët”, dhe kur këtë e thotë një gazetare si Alisa, sirenat e alarmit bien fort në Shqipëri.

Ajo theksoi se diskutimi i saj familjar ishte “duhej të qëndronin apo jo në Shqipëri”, një debat me bashkëshortin dhe familjen. Por, e vetmja arsye për të ikur siç deklaroi Alisa, ishte shkollimi i fëmijëve, që edhe një herë vjen si deklaratë apo qëndrim i mbajtur nga një gazetare me 16 vite eksperiencë dhe që ndoshta është nga të paktët që e njeh në “majë të gishtave” situatën e arsimit në Shqipëri dhe e ka parë atë në çdo cep. Jo vetëm nga zyra apo nga qendra e Tiranës, aty ku vinë vërdallë kasetat e bashkive, institucioneve politike, apo shpërndahen nga zyrat e ministrive dhe kryeministrisë.

LEXO EDHE:  Fiks Fare: Kërkimet për flori rrezikojnë fshatin në Librazhd

Por, në çdo cep të Shqipërisë, nga jugu në veri, Alisa ka shkelur në shkola, i ka parë, i ka vlerësuar, jo me fjalë por me tema konkrete dhe me emisione të zbardhura dhe të transmetuara në emisionin “Fiks Fare” në Top Channel, gjatë këtyre viteve.

Prandaj, qëndrimi i saj nuki është nga ata që mund të kalohet lehtësisht, kur e thotë dikush që e njeh në detaj, në qelizë problemin. Dhe megjithëse ndodhet në një pozicion pune mjaft të rëndësishëm, në një televizion mjaft të rëndësishëm dhe në një emision nga më kryesorët në Shqipëri, sërish është e gatshme të sakrifikojë gjithçka që shkollimin e fëmijëve ta bëjë jashtë.

Prandaj, ata që flasin këto ditë për arsimin, ditën e parë të shkollës, librat falas apo cilësinë e arsimit në Shqipëri, e mira është të dëgjojnë deklaratën e Alisës dhe të shohin përtej saj. Të shohin tek eksperienca e saj dhe te faktet që ajo di, të shohin tek provat që ajo ka, tek gjithcka ajo ka parë dhe ka prekur në të gjithë Shqipërinë.

Ajo që thotë Alisa është e vërteta e arsimit në Shqipëri dhe alarmi i sirenave nuk ka filluar të bjerë në këtë sezon shkollor, por ka vite që bie në Shqipëri./ CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

19 % e familjeve borxhlie ushqehen me lista/ Nuk paguajnë dot mallrat që blejnë

Publikuar

-

Nga

Struktura e borxhit të familjeve shqiptare është shumë e ndryshme, që nga kredia bankare deri tek tregjet informale, overdrafti dhe të ashtuquajturat lista në dyqane, ku familjet konsumojnë mallra pa mundur t’i paguajnë në kohë.

Një anketë e Bankës së Shqipërisë tek 2010 familje të shtrira në të gjithë vendin ka evidentuar se 24 për qind e familjeve kanë një ose më shumë se hua për shlyer. Ndërsa 19 për qind e familjeve borxhlie kanë deklaruar se borxhin e kanë ndaj njësive të shitjes më pakicë, teksa kanë konsumuar mallra dhe nuk kanë mundur të bëjnë shlyerjen e tyre në kohë. Njësitë e pakicës, sidomos ato që tregtojnë produktet e shportës disponojnë fletoren e listës ku shënojnë familjet që marrin produkte kundrejt pagesave të mëvonshme.

Banka e Shqipërisë vlerëson se në familjet huamarrëse, peshë të konsiderueshme vijon të ketë zëri ‘mall i papaguar’ (19% e rasteve të huamarrjes), por në rënie graduale gjatë tre periudhave të fundit.

Në totalin e familjeve borxhlie në rreth 37% të rasteve të raportuara, huamarrja e familjeve rezulton në formën e ‘kredisë nga institucione financiare’, ku 32% e rasteve janë në trajtë ‘kredie’ dhe 5% janë në trajtë ‘kartash krediti dhe overdraft’. Kjo peshë ka shënuar rritje me rreth 7 pikë përqindje krahasuar me 6-mujorin e kaluar dhe ka mbetur pothuaj e pandryshuar krahasuar me një vit më parë.

LEXO EDHE:  Fiks Fare/ Albpetroli, kontroll punonjësve me GPS!

LEXO EDHE:  Berisha uron 7 Marsin/ Dita për të denoncuar qëndrimin shkatërrues të Ramës

Në rreth 43% të rasteve, huamarrja deklarohet në formën e ‘parasë në dorë’, duke shënuar një rënie të lehtë me 1 pikë përqindje krahasuar me 6-mujorin e kaluar. Peshë të konsiderueshme vijon të ketë zëri ‘mall i papaguar’ (19% e rasteve të huamarrjes), por në rënie graduale gjatë tre periudhave të fundit

Duke e analizuar tepricën e deklaruar sipas burimit, rezulton se rreth 70% e saj vjen nga burime formale (banka dhe institucione financiare jobankare) dhe rreth 30% nga burime joformale ( si persona fizikë, hua në formë malli etj.)

Kjo strukturë ka mbetur e pandryshuar krahasuar me 6-mujorin e kaluar, por në terma vjetorë është zhvendosur në favor të huasë joformale, duke reflektuar rënien e tepricës së huasë nga ‘bankat’ dhe ‘institucionet financiare jobankare’.

Duke e analizuar tepricën e huamarrjes sipas qëllimit të përdorimit të saj rezulton se rreth 37% e saj është përdorur për ‘blerjen/riparimin e një prone’, 31% për ‘zhvillimin e një biznesi’ dhe 13% është përdorur me qëllim ‘konsumi’./ Monitor

LEXO TE PLOTE

Sociale

Surprizat e motit/ Ja çfarë pritet për orët në vijim

Publikuar

-

Nga

Moti për ditën e sotme do të vijojë me kthjellime dhe vranësira të pakta në relievet malore.

Sipas IGJEUM, nuk priten reshje në asnjë prej qarqeve.

Temperaturat minimale dhe maksimale të ajrit pritet të arrijnë:

Në bregdet: 15 / 23 °C
Në vendet e ulëta: 15 / 25 °C
Në vendet malore: 11 / 21 °C

Era pritet të fryjë e lehtë deri në mesatare./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Horoskopi i ditës, 15 tetor 2019

Publikuar

-

Nga

Dashi

Dashuria: Sot dita do të jetë shumë soditëse. Do të kërkoni spontanisht përgjigje në të kaluarën që nuk keni ditur ti jepni, por tani ato janë brenda mundësive tuaja. Beqarët do mësojnë nga përvoja e tyre e kaluar për të menaxhuar jetën e tyre të dashurisë.

Puna: Të kesh mendime të ndryshme nuk do t’ju ​​ndalojë të shoqëroheni me kolegë, por mos insistoni shumë.

Demi

Dashuria: Marsi është përsëri në shenjën tuaj dhe me ndikimet e tij të fuqishme sigurisht që ka gjetur mënyrën për t’ju bërë nervoz. Mundohuni të jeni pak më tolerant ndaj të dashurit tuaj. Qielli është i nxehtë edhe për beqarët, ruajtja e qetësisë ju bën mirë.

Puna: Shumë çështje sot mund të futen në duar të gabuara, por kjo nuk do të ketë efekt në punën tuaj.

Binjakët

Dashuria: Një ditë e ngjarjeve të paparashikuara për shumë nga ju, në dashuri do të ketë edhe shumë pavendosje. Gjërat do të përmirësohen. Për beqarët, udhëtimet dhe nisjet janë në horizont, madje edhe transferime për dikë që dëshiron të ndryshojë jetën e tij.

Puna: Ndryshimet e vogla në këtë ditë mund të bëjnë ndryshimin në suksesin e plotë të disa projekteve.

Gaforrja

Dashuria: Më mirë të jesh i kujdesshëm dhe të mos e teprosh në bërjen e disa deklaratave. Nëse keni një partner që preket, ju mund të rrezikoni të dëmtoni ndjeshmërinë e tij. Hëna do të shikojë pozitivisht beqarët, të cilët do të synojnë të bëjnë takime të reja.

Puna: Shfrytëzoni mundësitë që yjet rezervojnë sot, por gjithmonë përpiquni të kontrolloni se cilat janë më të mirat.

Luani

Dashuria: Hëna sot do t’ju ftojë të konsideroni alternativa të ndryshme në lidhje me ndjenjat. Ka rrugë që nuk i keni konsideruar kurrë më parë! Beqarët do jenë në gjendje të hapin dritaret tek e reja dhe të bëjnë shumë njohje!

Puna: Mundohuni të jeni aktiv, edhe pse disa çështje mund të zgjasin më shumë. Është një rrugë për t’u rritur dhe përmirësuar.

Virgjëresha

Dashuria: Sot do të ndjeheni të gatshëm, të përfshirë midis dëshirave të së kaluarës dhe nevojave të së tashmes. Mërkuri ju fton të merrni një vendim dhe të zgjidhni problemet e dashurisë. Beqarët që duan një lidhje serioze dhe të qëndrueshme nuk do ta gjejnë akoma.

Puna: perspektivat në të ardhmen janë pozitive dhe do të keni dokumentet e duhura për të menduar për ndryshimin e situatës tuaj.

LEXO EDHE:  Shqiptarët të “thekur” pas politikës

LEXO EDHE:  Fiks Fare publikon skandalin/ Policia gjobit pasagjerin si shofer, sekuestron makinën

Peshorja

Dashuria: Kundërshtimi i Hënës ju ngatërron me ide, vetëm kur menduat se kishit arritur paqen e shqisave dhe qetësinë e zemrës. Ndoshta ekziston një situatë sentimentale akoma e pezulluar! Ndryshime vijnë për beqarët, madje edhe në dashuri.

Puna: Më në fund mund të merrni rrugën që deri më tani nuk i keni konsideruar për shkak të pavendosmërisë.

Akrepi

Dashuria: Propozoni diçka alternative në këtë ditë, veçanërisht për personin që ju ka ndjekur gjithmonë në çdo aventurë tuajën. Nëse keni një partner, mos e lini pas dore. Beqarët do duhet të ndryshojnë një qëndrim ndaj një personi.

Puna: Sfera e biznesit po lulëzon, ju keni marrë shumë, ju duhet ta pranoni atë, ka ardhur koha për tu pajtuar në një farë mënyre.

Shigjetari

Dashuria: Sektori sentimental është i mirë, do të jeni të dashur dhe të kërkuar, do të keni atë pak bukuri shtesë që ju tërheq pa kushte. Edhe beqarët do jenë shumë tërheqës dhe do të bëjnë pushtime dhe madje nëse nuk janë adhurues të lidhjeve.

Puna: Një situatë anomale në punë do t’ju hedh në dëshpërim, por yjet ju mbrojnë.

Bricjapi

Dashuria: Sot është Marsi që gjallëron atmosferën dhe gjithashtu ju jep stimujt e duhur për të shijuar kënaqësitë e dashurisë. Veçanërisht për çiftet e konsoliduara. Venusi sugjeron beqarët për të zbuluar ndjenjat e tyre pasi ato janë aq të qarta sa nuk mund t’i fshehin!

Puna: Një shpërthim energjie do t’ju bëjë të ndritshëm dhe të shoqërueshëm si kurrë më parë, sot do të jeni në qendër të vëmendjes.

Ujori

Dashuria: Tregime të reja që vijnë për ata që duan të rindërtojnë ekuilibrin e një çifti. Dita inkurajohet nga yjet që janë të gjithë në favorin tuaj. Venera do të marrë vendime të reja për beqarët dhe do t’u japë atyre mundësinë për të endur një marrëdhënie të re serioze.

Puna: Shumë prej jush nuk janë të gatshëm të ndryshojnë, por ju do të arrini të zgjidhni gjithçka në mënyrë optimiste.

Peshqit

Dashuria: Hëna sot do t’i bëjë marrëdhëniet emocionale të forta dhe intensive. Ndjesitë ndriçojnë dhe do të kapërceheni nga ngjarjet! Momente të bukura vijnë për shumë beqarë, surpriza dhe takime të këndshme do t’ju ​​bëjnë të harroni të kaluarën.

Puna: Ju nuk mund të ankoheni për sukseset tuaja. Prisni të shihni konfirmimet.

LEXO TE PLOTE