Connect with Us

Trafik droge dhe armësh/ Arrestohen dy të rinj në Shkodër

Kronika

Trafik droge dhe armësh/ Arrestohen dy të rinj në Shkodër

Publikuar

-

Policia e Shkodrës ka finalizuar operacionin policor të koduar “Greça” duke arrestuar dy shtetas të shpallur në kërkim. Në pranga u vunë shtetasit: Rrenest Peçi, 23 vjeç, banues në fshatin Selcë, Malësi e Madhe dhe Markeljan Peçi, 21 vjeç, banues në fshatin Selcë, Malësi e Madhe.

Për këta dy shtetas Gjykata e Shkallës së Parë për Krime të Rënda Tiranë ka vendosur masën e sigurisë “Arrest në burg”.

Më datë 10.03.2018, dy shtetas nëpërmjet kufirit të gjelbër, nga Shqipëria në drejtim të Malit të Zi, në vendin e quajtur Shkalla e Selcës, kanë tentuar të trafikojnë lëndë narkotike (cannabis sativa), armë dhe municione, por pasi janë hasur nga shërbimet policore, duke shfrytëzuar errësirën dhe terrenin malor janë larguar duke i braktisur ato.

LEXO EDHE:  Ndeshja Skënderbeu-Dinamo/ Policia: Ja rrugët që do bllokohen

Nga Seksioni i Narkotikëve në bashkëpunim me Prokurorinë e Krimeve të Rënda Tiranë në bazë të informacioneve policore mbi personat e dyshuar, për një periudhë 18-mujore ka vazhduar hetimi për mbledhjen dhe sigurimin e provave ligjore për autorësinë e këtij rasti dhe nga tërësia e veprimeve policore dhe hetimore u arrit që të dokumentohet ky rast trafikimi.

Gjatë këtij operacioni është sekuestruar 74 kg lëndë narkotike cannabis sativa, 1 armë zjarri dhe fishekë luftarakë.

Materialet u referuan në Prokurorinë për Krime të Rënda për veprat penale “Trafikimi i narkotikëve, kryer në bashkëpunim, mbetur në tentativë” dhe “Mbajtja pa leje e armëve dhe municioneve luftarake”.

 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Lefter Alla duke marrë kokainë/ Hoxha: Kam marrë kërcënime për të mos publikuar videon

Publikuar

-

Nga

Gazetari Artan Hoxha, publikoi sot videon ekskluzive të kryebashkiakut të Bulqizës, Lefter Alla duke thithur kokainë në ambjentet e një lokali.

Hoxha u shpreh se nga momenti kur paralajmëroi këtë video ka patur shumë presione, të formave të ndryshme.

“Deklarova që jam duke verifikuar një video që ka të bëjë me momente të parshtatshme të një të zgjedhuri. Që nga ai moment ka filluar presione, kanë qenë të mëdha në shumë kuptime edhe miqësore edhe shoqërore edhe me orcë edhe me para.

Për 6 muaj nuk u ngjita në ashenso edhe pse e kisha shtëpinë në kat të 6, ngjitesha e ulesha nga shkallët.

LEXO EDHE:  I dogjën makinën/ Flet gjyqtari i Shkodrës: Ta harrojnë se mund të më bëjnë presion

LEXO EDHE:  I dogjën makinën/ Flet gjyqtari i Shkodrës: Ta harrojnë se mund të më bëjnë presion

Kemi të bëjmë me një rast që për mua është shumë i rëndë. Faktohet ajo akuza, për ta futur me ligj testin e narkotikëve për deputetet që nuk u miratua. Është një rast që ka problematikë dhe kemi të bëjmë me njerëz që janë zgjedhur me votën e qytetarëve . Problematika tjetër është se si është e mundur që i shpëtojmë filtrit të përzgjedhjes”, tha gazetari./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Kronika

Kryebashkiaku i PS duke thithur kokainë/ Hoxha tregon se si u flimua videoja

Publikuar

-

Nga

Kryebashkiaku socialist i Bulqizës Lefter Alla është kapur duke pirë kokainë në ambientet e një lokali.

Video u bë publike nga gazetari investigatim Artan Hoxha, i cili në studion e ABC news, tregoi edhe detaje se si janë mundur të sigurohen pamjet.

“Aty është filmuar me orë të tëra, është filmuar se kush ka qenë aty, periudha, data, ora, sekonda dhe pamje të tjera, ku gjërat duken më qartë dhe pa dyshime.

Kjo kamera është filmuar pas datës 30 qershor, dmth pasi ai ka marrë mandatin e kryebashkiakut të Bulqizës. Është marrë në një lokal, dhe me celular mbi ekran.

Kam marrë kohën e duhur, që nga momenti i parë që e kam patur në dorë për të bërë verefikimet e duhura, kush është i përfshirë, çfarë pasojash sjellin dhe kush përfiton.

LEXO EDHE:  Ndeshja Skënderbeu-Dinamo/ Policia: Ja rrugët që do bllokohen

LEXO EDHE:  Kreu i FRPD flet me emra/Ja kryepolicët e përfshirë në krim dhe faktet

Në momentin kur unë e kam deklaruar se po e verefikoj këtë video, ishin lajmëruar se do dilnin disa video erotike, me fakte përvëluese, dhe sot pas dy muajsh nuk kanë dalë.

Mu më vjen për të qeshur se kam marrë informacione se nëse ti do bësh këtë gjë, filani atje do e paguaj. /CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Kronika

Falsifikim dokumentesh dhe kalim i paligjshëm kufiri/ Grupi kriminal bie në duart e SPAK

Publikuar

-

Nga

Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka regjistruar procedimin penal për një grup personash që akuzohen për “Falsifikimi i letërnjoftimeve, i pasaportave ose i vizave”, “Falsifikimi i vulave, i stampave ose i formularëve”, “Ndihma për kalim të paligjshëm të kufijve”, “Grupi i strukturuar kriminal”, “Kryerja e veprave penale nga organizata kriminale dhe grupi i strukturuar kriminal”.

Nga hetimet e kryera ka rezultuar se të pandehurit Ilir Myrtaj, Alfred Myrtaj, Marjo Myrtaj, Albert Xhelili, Gentjan Stojku, Florjan Hysenaj, Keldi Beshi, Arben Kadiu, Shkelqim Mema dhe Ismail Alushani, në bashkëpunim me njëri-tjetrin dhe me persona të tjerë për të cilët hetimet vazhdojnë, kanë kryer falsifikime të dokumenteve zurtare, si: letërnjoftime, pasaporta, viza, duke i vënë në shërbim të personave të ndryshëm kundrejt përfitimit monetar dhe material, si dhe nëpërmjet linjave ajrore dhe linjave të tjera të udhëtimit, kanë trafikuar shtetas të ndryshëm për në shtete të tjera, kryesisht në SHBA, Kanada dhe Mbretërinë e Bashkuar.

Në kuadër të këtij procedimi penal deri tani janë dërguar për gjykim 10 të pandehur, si dhe vazhdojnë hetimet për 32 persona të tjerë.

LEXO TE PLOTE