Connect with Us

Si e fshehu Basha, Sorosin në 14 vite?!

Lajm i Rekomanduar

Si e fshehu Basha, Sorosin në 14 vite?!

Publikuar

-

Dje, nëpërmjet një nga mediave më kryesore botërore, Zërit të Amerikës, dhe zërit zyrtar të Departametit të Shtetit, u publikua një lajm në lidhje me raportet që kishte Geroge Soros dhe fondacioni i tij me Shqipërinë. Një lajm që kishte dhe disa intervista, ku një prej prononcimeve ishte edhe nga ish-kryeministri dhe lideri historik i PD-së, Sali Berisha si dhe drejtorit aktual të Soros në Tiranë, Andi Dobrushi.

Me detaje, me përplasje, Berisha pranonte se Soros kishte bashkëpunuar me PD-në, por më shumë kishte ndihmuar socialistët, dhe nga ana tjetër dhe Dobrushi thoshte se fondacioni i tyre kishte pasur një marrëveshje bashkëpunimi me Universitetin Uhtretit në Hollandë, ku dhe kishte studiuar Lulzim Basha, me fondet e tij.

CNA.al disa kohë më parë i drejtoi pyetje publike Lulzim Bashës, i nxori edhe dokumente publike, në lidhje me një numër personazhesh të PD-së, të cilët ishin pjesë e bashkëpunimit me Soros. Dhe kjo jo pa qëllim. Për faktin e vetëm se opozita po krijonte një strategji shpesh duke folur ndaj Sorosit, apo duke akuzuar atë si strukturën kryesore mbështetëse të kryeministrit Edi Rama dhe kryebashkiakut Veliaj, dhe se është ky fondacion, ai që lëvizte levat e qeverisjes në vend.

Në fakt edhe Edi Rama, bashkëshortja e tij, Erion Veliaj e shumë drejtues të tjerë të së majtës janë financuar dhe mbështetur nga fondacioni Soros, dhe kjo shpesh ka ngritur hije të forta dyshimi dhe akuza në drejtim të këtij fondacioni për përdorimin e politikës apo dhe marifete të tjera për të sjellë në pushtet të majtët.

Basha në çader
                              Basha në çader

Por, Lulzim Basha prej vitit 2005 deri në vitin 2019 e shmangu, mundi ta mbante sekret, nuk mundi ta thoshte kurrë të vërtetën në publik. Dhe për më tepër si një “mashtrues” klasik u përpoq të fshihej. Për këtë kujtojmë momentin e çadrës, kur në mars të vitit 2017, pra, dy muaj përpara mërrëveshjes me Edi Ramën, Lulzim Basha do ta akuzonte ashpër Sorosin.

Akuzat ndaj tij vazhdojnë edhe nga presidenti Ilir Meta, ish-kryeministri Sali Berisha dhe struktura të ndryshme apo zyrtarë të lartë të PD-së, të cilët kanë mbajtur qëndrime publike të forta. Kurse Basha, foli në një moment tjetër. Foli në çadër. Foli ashpër dhe drejtoi gishtin nga Soros.

Në ato momente, CityNews dhe disa media të tjera thanë se ky ishte një turp, një skandal dhe një nga ato lojërat e fëlliqura të Lulit, i cili në fakt ishte një nga ushtarët e Sorosit, i paguar me paratë e Sorosit, por kishte mundur ta mbante të patreguar për opinionin publik. Jo se kjo do ta mbante si kryetar të PD-së, apo do ta hiqte nga ai post, por për të treguar të vërtetat e Lulzim Bashës, sjelljes së tij politike dhe maskimin e atij njeriu që sot pretendon të jetë në krye të opozitës, për të qënë nesër kryeministër i shqiptarëve.

Rama dhe basha
Basha, Rama 

Në fakt, me Ramën kanë shumë të përbashkëta. Mund të ndryshojnë në disa gjëra, por në finale janë të dy instrumenta të Soros dhe Lulzim Basha këtë mundi ta fshehë në 14 vite, kurse Rama nuk e ka fshehur kurrë. Dhe tashmë kreu i PD-së  më në fund ka dalë zbuluar. Me qëndrimet e Sali Berishës apo me Zërin e Amerikës, me qëndrimin e drejtpërdrejtë apo me sqarimin e dhënë nga kreu i Soros në Tiranë.

LEXO EDHE:  Paralajmërimi i fortë i Ramës/ Të shkarkuarit nga Vettingu, do ndëshkohen

Prandaj, historitë e deklarimeve se Luli nuk ishte një nga njerëzit e Soros, se nuk kishte përfituar prej tij dhe nuk kishte pasur probleme me shkollimin në Hollandë, janë krejt gënjeshtra.

E vërteta tashmë doli në shesh. Ajo që ka ngelur pa u sqaruar ende është koha e shkollimit të tij. Sepse nga të dhënat që ka siguruar CNA.al, Basha nuk duket të ketë kryer në një afat të shkurtër, një cikël të rregullt shkollor dhe nuk duket të jetë sikurse pretendon ai një politikan i mirëshkolluar në Europë. Nga dokumentat dhe faktet e nxjerra del se ka qëndruar shumë vite në Kosovë me paratë e Soros dhe se me shumë gjasa ka qënë i padiplomuar gjatë kohës kur ka shkuar atje nga Hollanda.

Gjithësesi ne pak kohë më parë i kemi drejtuar një letër universitetit të Utreht dhe disa letra rrjesht kreut të PD-së, i cili nuk ka kthyer përgjigje.

         Përgjigja e Universitetit Uhtreht për CNA.al

Por, dje Zëri i Amerikës e nxori në shesh të vërtetën e financimit të shkollës së Lulzim Bashës nga Soros. Tani ka ngelur vetëm të tregojmë të vërtetën e shkollës së kreut të PD-së, i cili duket se ka gënjyer. Ajo që pritet është që Lulzim Basha të na japë një autorizim për të marrë konfirmimet e plota nga Universiteti i Utreht, nga i cili kemi marrë përgjigjen i cili pretendon një tarifë pagese, të cilën ne do ta paguajmë sapo Luli të na japë autorizimin, të cilin Luli nuk e firmos për një arsye.

Lulzim Basha ka frikë nga e vërteta, por ashtu siç e vonoi 14 vite çështjen e Soros nuk mund ta fshehë shkollimin dhe pretendimin e tij se është i mirëshkolluar në perëndim, kur në fakt ka një hije të madhe dyshimi për vitet që ka kaluar në shkollë dhe humbjen e afateve, e të tjera si këto.

Gjithësesi, pas shumë e shumë vitesh nga hyrja në politikë e Lulzim Bashës, tashmë të gjithë e kanë kuptuar se ai është një “klloun” dhe “karagjoz” politik, që shpesh me marifete përpiqet të fshehë detaje të jetës së tij për publikun. Por, këto nuk është se i kanë ngelur të fshehta. Të gjitha i kanë dalë në shesh dhe të gjitha dihen.

Prandaj imazhi dhe profile i tij po vjen dhe ulet. Ashtu siç ka gënjyer për kuantin, për bizneset e tij, për pallatin e vjehrrit në Vlorë, për Sorosin, për miliardat që ai ka, për marrëveshjet e fshehta me oligarkët, e të tjera si këto.

Prandaj tani nuk na ka ngelur gjë tjetër, thjeshtë dhe vetëm të presim të dalë e vërteta e shkollimit të Lulit, pas daljes të së vërtetës se ka studiuar me paratë e Sorosit./ CNA.al

Zëri Amerikës përplas aktorët, dalin detaje të reja/ Soros, Berisha, Rama, Basha dhe Veliaj

CNA.al pyet Bashën/ A  keni studiuar me paratë e Sorosit?

Zbulohet pse hesht kreu i PD-së/ Basha u shkollua me paratë e Soros

https://www.cna.al/2019/07/07/basha-fsheh-diplomimin-cna-al-nuk-i-ndahet/

Lulzim Basha ka gënjyer edhe për shkollën e lartë/ Me korrespodencë dhe i ka zgjatur 12 vite

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajm i Rekomanduar

Shënim/ Lironi gazetarët, fajtori është në Presidencë

Publikuar

-

Nga

Pak para mesantës së mbrëmshme, qarkulloi një fake news, sipas të cilit një tërmet i fortë pritej të godiste Shqipërinë.

Lajmi u publikua nga portal Syri.net i Çim Pekës, por ajo që ishte e çuditshme pas këtij lajmi të rremë ishte pikërisht reagimi i vetë medias që e publikoi.

Pasi lajmi në fjalë përhapi panik tek qytetarët e Tiranës të cilët mësynë rrugët, lajmi u fshi dhe për më tepër për tu justifikuar dolën edhe me një qëndrim publik, duke përdorur një intervistë të një sizmologu grek, të dhënë për TCH. Ndër të tjera bëhej apel edhe të mos dëgjohen portalet, kur në fakt lajmi ishte prodhuar nga Syri, sepse sizmologu grek nuk kishte thënë asgjë të tilë.

Intervista e dhënë nga sizmologu grek në Top Channel nuk fliste për asnjë tërmet që pritej për ditën e djeshme.

Nga ana tjetër, pati një reagim edhe nga uniformat blu, të cilët shoqëruan në komisariat gazetarin e Syri.net Aurel Rakipllarin dhe gazetaren e Shekullit, Daniela Grica.

LEXO EDHE:  Video-Paralajmërimi i frikshëm i Berishës/ Po dridhen themelet

LEXO EDHE:  Premtimi i pambajtur i Ramës për rrugën Tiranë-Elbasan  

Por, këtu ka edhe një tjetër detaj, që nuk duhet anashkaluar.

Në të gjitha faktet dhe detajet, dukej se ajo ishte një sulm i stimuluar për të ngjallur panik në kryeqytet dhe gazetarët duhet të lirohen, sepse përgjegjësit e vërtetë të atij kaosi i gjeni tek Presidenca dhe jo më larg se ky institucion.

Përgjegjësit e këtij paniku i gjeni tek Ilir Meta dhe shokët e tij, dhe jo tek gazetarët që punojnë për bukën e gojës , qoftë edhe tek portal i Cimit.

Shkoni në Presidencë, është ai që bënte paralajmëronte për tërmetin, por që sot e mohon atë.

Njëlloj si Çimi që bënte thirrje për të dalë në rrugë dhe pastaj mohonte daljen në rrugë, edhe Meta sot bën thirrje për “tju rikthyer jetës së përditshme”./ CNA.al

Meta qetëson qytetarët/ T’i kthehemi jetës së përditshme

LEXO TE PLOTE

Lajm i Rekomanduar

Horoskopi i ditës, 22 shtator 2019

Publikuar

-

Nga

DASHI21. mars – 20. prill

Dite e shkëlqyer do jete kjo e sotmja për te dashuruarit. Gjate gjithë kohës do përjetoni emocione te forta dhe do i harroni problemet qe keni pasur me herët. Beqaret nuk do ndihen ende gati për te filluar një lidhje, por miqtë nuk do i lënë asnjë moment vetëm qe ata te mërziten. Buxhetin do mundoheni fort ta ekuilibroni, por për fat te keq nuk do ja arrini dot.

DEMI21. prill – 21. maj

Dite aspak e qete kjo e sotmja për ata qe janë ne një lidhje. Ne shume momente do debatoni ashpër me atë qe keni ne krah dhe do mërziteni. Beqaret do bëjnë mire te rikthehen ne realitet dhe te mos ëndërrojnë me shume nga sa duhet sepse mund te lëndohen. Ne planin financiar do përballeni me goxha vështirësi dhe do duhet te paguani fatura te majme ne këtë sektor.

BINJAKET22. maj – 21. qershor

Juve qe jeni ne një lidhje sot do ju pëlqejnë gjerat e çmendura dhe mund te ndërmerrni edhe rreziqe vetëm për te përjetuar sa me shume emocione. Beqaret nuk duhet te hedhin hapa te nxituara sepse përndryshe situata mund t’iu dale jashtë kontrollit dhe mund te lëndohen. Shpenzimet kryejini gjate gjithë kohës me kujdes dhe gjendja ka për te mbetur e mire.

GAFORRJA22. qershor – 22. korrik

Sot do përballeni me surpriza te jashtëzakonshme ju te dashuruarit. Çdo çast i kaluar pranë partnerit do jete aq i bukur saqë shpesh do ju duket vetja si neper ëndrra. Beqaret do kenë një dite te zakonshme dhe pa ndonjë takim interesant. Nuk ka ardhur ende dita me e favorshme për ta. Me financat duhet te ndiqni strategji strikte ne mënyrë qe te mos keni probleme.

LUANI23. korrik – 22. gusht

Edhe pse presioni nga jashtë do jete shume i madh gjate kësaj dite, ju nuk do i dëgjoni aspak te tjerët dhe do bëni gjithçka qe dëshironi. Partneri do jete me i çiltër dhe do dije edhe t’iu surprizoje. Beqaret nuk do dine si ta joshin atë qe pëlqejnë dhe ka rrezik qe ai t’iu ike nga duart. Ne planin financiar fati do jete me shumice dhe gjendja do vije shume shpejt duke u normalizuar.

VIRGJERESHA23. gusht – 23. shtator

Yjet janë premtuese për jetën tuaj ne çift gjate kësaj dite. Do merreni vesh mjaft mire me partnerin dhe do ju duket sikur keni rilindur. Beqaret pas kaq kohesh pritjeje me ne fund do e gjejnë personin e duhur me te cilin do fillojnë një lidhje emocionuese. Ne planin financiar do jeni gjithë kohës vigjilente dhe nuk do ju dale asnjë e papritur. Vazhdoni ne këtë rruge sepse nuk do pendoheni.

PESHORJA24. shtator – 23. tetor

Mbajeni gjate gjithë kohës nen kujdes jetën tuaj ne çift gjate kësaj dite sepse ne te kundërt dikush tjetër do përfitojë dhe mund t’ua rrëmbejë atë qe keni ne krah. Beqaret me mire te tregohen te duruar sepse sot nuk do iu jepen mundësi aq te mira sa për te filluar një lidhje. Financat do mbeten te mira për aq kohe sa ju te jeni te logjikshëm dhe te mos bëni çmenduri.

LEXO EDHE:  Basha e ktheu PD-në në agjenci gjobash

LEXO EDHE:  Premtimi i pambajtur i Ramës për rrugën Tiranë-Elbasan  

AKREPI24. tetor – 22. nëntor

Ju te dashuruarit do i përkushtoheni edhe partnerit edhe familjareve gjate kësaj dite. Do dini si ta ndani mire kohen qe asnjeri te mos mërzitet. Beqaret do përballen me një surprize gjigante qe do iu pëlqejë tej mase. Përgatituni për rrahje te forta zemre. Financat do jene goxha te mira. Duke iu menaxhuar si duhet ky sektor do ketë veçse përmirësime dhe asnjë lloj problemi.

SHIGJETARI23. nëntor – 21. dhjetor

Dite aspak e favorshme kjo e sotmja për te dashuruarit. Do grindeni me partnerin edhe për gjerat me elementare dhe nuk do pranoni te hapni rruge asnjë çast. Beqaret do kenë dashuri me shikim te pare atëherë kur nuk do e presin, por e rëndësishme është qe do ndihen mjaft mire. Buxheti nuk do ketë asnjë lloj ndryshimi. Kujdes me investimet qe te mos keni tronditje se shpejti.

BRICJAPI22. dhjetor – 20. janar

Dite tej mase e trazuar do jete kjo e sotmja për ata qe janë ne një lidhje. Disa persona te trete do kenë ndikim te jashtëzakonshëm tek ju dhe do ju nxitin te debatoni. Beqaret ka mundësi te fiksohen pas personave te martuar dhe shume me te mëdhenj ne moshe se ata. Nëse ne planin financiar i dëgjoni me kujdes te gjitha këshillat qe do iu japin specialistet gjendja ka për te qene e mire.

UJORI21. janar – 19. shkurt

Nëse keni një lidhje te qëndrueshme, sot mund te merrni edhe disa vendime me rëndësi për te ardhmen. Nëse kjo lidhje ka ende probleme, mos hidhni asnjë hap sepse mund te gaboni. Beqaret do preferojnë te qëndrojnë vetëm edhe për disa kohe pasi personat qe do takojnë nuk do ju pëlqejnë sa duhet. Buxheti ne tërësi ka për te qene i kënaqshëm. Do i kryeni pa asnjë problem shpenzimet e planifikuara.

PESHQIT20. shkurt – 20. mars

Do jeni shume ëndërrimtare sot ju te dashuruarit dhe realiteti ka për t’iu dukur me zhgënjyes se asnjëherë tjetër. Po nuk u rikthyet me këmbë ne toke do vuani. Beqaret do tërhiqen fizikisht nga disa persona, por nuk duhet kurrsesi te hedhin hapa pa i njohur mire ata. Për menaxhimin e buxhetit me mire merrni këshilla dhe sugjerime nga specialistet pasi vete nuk do ja dilni dot mbanë.

 

LEXO TE PLOTE

Lajm i Rekomanduar

Henri Çili avokat i korrupsionit dhe krimit në politikë/ Kërkon amnisti

Publikuar

-

Nga

Neimi Çili i Labinotit, apo sikurse i pëlqen ta quajnë, pasi ka ndryshuar emrin Henri Çili, nuk lodhet së përkëdheluri politikën, sa majtas-djathtas por edhe duke shërbyer si urrë për të shpetuar nga akuzat, krimi e korrupsioni. .

Ai që dikur bërtiste për një mandat të tretë për Sali Berishën, por që më pas shpalli Edi Ramën si njeriun e vitit dhe më pas instrument i Bashës, më tej në shërbim të Ramës sërish, së fundi nuk ka çuditur me një deklaratë të tij të përsëritur.

Henri Çili, i cili është mësuar të shkojë nga të fryjë era, mesa duket së fundi nuk po i dalin mirë llogaritë, dhe duke mos arritur ta kuptojë se nga do fryjë era, ka marrë përsipër të bëjë rolin e avokatit të korrupsionit dhe krimit në politikë për të gjithë.

Mbrëmjen e djeshme, Çili ishte i ftuar në emisionin “Provokacija”, të Mustafa Nanos ku tha se tranzicioni në vendin tonë është mbyllur.

Sipas Çilit tranzicioni ka qënë i suksesshëm dhe për këtë duhet falenderuar kasta jonë politike, që prej 30 vitesh rrjep shqiptarët, në çdo cep të vendit.

LEXO EDHE:  Shqipëria kundër SHBA?/ Ish-deputeti i PS akuza të forta Ramës dhe Bushatit

LEXO EDHE:  Berisha takim me Behxhet Pacollin

Për më tepër, Çili kërkoi edhe amnisti për politikanët hajdutë e të korruptuar.

“Ideja është që tranzicioni shqiptar është më i lavdishmi në periudhën e Shqipërisë, 30 vjetët e kësaj pjese të historie shqiptare.

Mua prandaj më vjen keq që kryqëzohet elita politike. Elita politike i ka bërë një shërbim Shqipërisë dhe për mendimin tim meriton të amnistohet dhe jo të ndëshkohet.”-tha ndër të tjera Henri Çili.

Duket se tani është sezoni turistiko-mediatik, ku Çili vërsulet ekraneve me teza për të nxitur debate publike. Qëllimi i tij final me pas është reklama e universitetit të tij për të rregjistruar sa më shumë studentë, pasi çuni nga Labinoti figuron i mbyrur në borxhe dhe kredi miliona euro./ CNA.al

Neimi i Labinotit e dredh sërish/ Fillon sulmet dhe akuzat ndaj Ramës

Lela jep lajmin: Basha pajtohet me Çilin

Akuza të rënda Henri Çilit/ Pedagogët e UET denoncojnë: Katër muaj pa rroga

Ekskluzive –Detajet/ Kur dhe si e ndryshoi emrin Çili i UET

UET-i, Universiteti i mbytur në borxhe mbijeton me “vaksina”

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: