Connect with Us

Zbulohen të pathënat/Basha ngjala për aleatët

Satire Politike

Zbulohen të pathënat/Basha ngjala për aleatët

Publikuar

-

Kreu i Republikës së Re, Lulzim Basha, duket se ka një dashuri të madhë dhe e kopjon në detaje Ilir Metën. Nga dëshira për ta ndjekur pas, si shpresë se bashkë po fitojnë zgjedhjet Luli, ndjek hapat e Metës dhe këtë deri në detaje.

Mesa duket ngjalat e Ilir Metës me Edi Ramën i shoqëruar nga Nar Koka në 2012 ne Gjirin e Lalzit, duken si profeci dhe shans për Lulin.

Duke dashur të fitojë të njëjtin “bekim” Luli sonte (e hënë) mblodhi aleatët afër vendit ku  Meta takoi Narin me Ramën.

LEXO EDHE:  Qytetarët kryqëzojnë Bashën: Tradhtar, nuk ke lidhje me PD-në

Sërish me ngjala, sërish në Ishëm (komuna ku futet Gjiri Lalzit), por këtë herë është Luli me aleatët, mungon Mona, Shpëtim Idrizi dhe Vangjel Dulja.

Por  Agron Duka mund ta përfaqësojë Narin, ashtu si Nard Ndoka kreun e qeverisë Rama, që e ka pasur disa herë aleat, gjithsesi rëndësi ka që aleatët e Lulit, po hanë ngjala pasi kanë përvëluar karrierën e tyre politike më Bashën, tani koha për kënge e valle për fitoret e rradhës.

Pritet që Ilir Meta ti bashkohet tryezës ose të çojë Çimin si misionar.

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Satire Politike

 “Fëmija skarco”/ Filip Çakulli rrëfen të pathënat për Mitro Çelën

Publikuar

-

Nga

Nga Mitro Çela

– Mitrushi ka dy fatkeqësi, – tregon me pasion Filip Çakuli. – Së pari, mamaja e tij ka bërë 13 fëmijë. Njëri do të dilte skarco. I takoi Mitros ky fat i bardhë.

– E dyta është më e hidhur, – vazhdon Filipi. – Ai ishte kalama. Buzët me qumësht. Mamanë e thirrën në Komitetin e Partisë. “Urime, – i thanë. – Ke zbatuar porosinë e shokut Enver për të mbushur oborrin me kalamanër. Partia të shpërblen. Një medalje me vulën e Enverit ose një lopë me firmën e holandezit”.

– Meqë vinte nga familje e mëngjër, zgjodhi medaljen. U kthye në shtëpi. Në një dorë mbante Mitron, në tjetrën medaljen. Duke vrarë mendjen se cila pjesë e trupit e meritonte nderin, hapi krahët dhe… bum! Mitrua ra në dysheme!

LEXO EDHE:  Andi Bejtja “shpërthen” ndaj Bashës/Lista humbëse e një Konti Montekristoje! Hakmarrje pa arsye

LEXO EDHE:  Analiza/ Top Channel, betejat e Vjollcës me Ramën, Lulin dhe Metën

– Nuk pati ndonjë dëm të madh! – tregon Filipi. – Iu hap pak koka. Kur ia qepën vendin me mjete rrethanore, panë se diçka kishte mbetur jashtë…

– Që nga ajo ditë, Mitroja mbeti pak si eksiq dhe bën budallallëqe me thasë, sidomos kur shkruan. Nuk e ka veten në dorë! Prandaj, e mira është të mos i lexoni produktet e trurit të tij. Kur iu zë taksirati, mos i merrni gjërat seriozisht!”

LEXO TE PLOTE

Satire Politike

Nga Mitro Çela/ Tarasi në histori italiane

Publikuar

-

Nga

“Në qoftë se diçka nuk nis mbarë, gjithçka do të shkoi ters!” Ky paradoks me origjinë amerikane, shkruar tek Ligjet e Mërfit, sikur është gatuar për familjen time…Vite më parë, javën e dytë të korrikut, me diellin saç prapa zverkut, mbritëm në Modunjo, një qytet brenda zonës industriale të Barit. Atje banon prej 30 vjetësh nipi im. Sa mbriti në Itali, u martua me një italiane të fisme, dhe në bashkëpunim bënë një djalë e një vajzë.

Për të ndihmuar Italinë, nipi ka marrë me vete gjithë familjen.
Sipas zakonit shqiptar, ende pa e “tretur” lodhien dhe sëkëlldinë, Ezmerka vendosi të bëjë një vizitë në supermaket, sepse e bija e Zeqos majë thanës, i kishte thënë se Italia është më e lirë se Shqipëria.

Kur u kthyem nga Bari në Modunjo ndodhi hataja. Në fillim ngatërruam rrugën. Ndaluam makinën për të pyetur një djalë azgan, që qëndronte hipur mbi një motorr të markës japoneze. Ai, me shumë mirsjellje na tregoi rrugën… dhe pa shumë takt ja rrëmbeu nga dora gruas një nga çantat. Për fatin e zi të hajdutit, çanta në vend të parave dhe pasaportës, kishte disa mallra “alla-Frenga” që I blemë në supermarket.

Që nga ai çast, na u fut lepuri në bark. Për të nxjerrë lepurin, nipi na propozoi të bënim, jashtë pushimeve, dy vizita.
Ditën e pare shkuam në Çezena. Shëtitëm pallatin dhe kopështet e mbretit të Napolit. Biro o Mina! Bukuri e rrallë! Para e derdhur lumë! Histori nga ato me “brirë”. Mua, që në shumë raste më pret truri eksiq, regjistrova vetëm njerën:
Mbreti me mbretëreshën flinin të ndarë! Secili kishte dhomën e vet të gjumit. Nuk u trashëguan, sepse mbreti vdiq nga sifilizi në Vjenë! Po si ndodhi kjo hata, kur flinin veç e veç? Kush ta ketë përdredhur?…Shkenca ende, nuk e ka ndarë shapin nga sheqeri

Ditën e dytë shkuam në Napoli. Sipas ciceronin, qyteti i tretë në Evropë, pas Parisit dhe Londrës, për pasurinë arkeologjike dhe kulturore. Por mendja ime përsëri punoi ters. Regjistroi një ngjarje makabër. Pikërisht në Kështjellën e Re ( Fortesa Angevin), simbol I bukurisë së qytetit. U ndërtua në vitin 1282.

LEXO EDHE:  Shpërthen Erion Braçe ndaj Lulzim Bashës/ Nuk e qeth njeri për çadrën e kësaj b*les

LEXO EDHE:  Ultimatum Qeverisë/ Zbardhen shtatë pikat e paketës “Basha”

Në vitin1346 në Napoli në fron ishte mbretëresha Johanë. Vetë kishte zgjedhur hungarezin Andrea për burrë. Pasi kaluan disa vjet të lumtur, mes tyre plasi sherri. Sebep I shkreti pushtet. Në mëri e sipër Johana e murrosi burrin, duke imituar legjendën e kalasë së Shkodrës. Pas dy vjetëve, vëllai I Andresë pushtoi kështjellën. Duke qënë liberal dhe sevdalli, nuk e murosi kunatën, por e detyroi mbretëreshen të marri rrugën e mërgimit në Francë!

Ndërsa zonja u bënte “zbor” dyqaneve, unë nisa të shëtis rrugëve…Ja një fytyrë e njohur… Ishte miku im Meti, dikur ujk deti, dmth., marinar, sot është emigrant në Itali. Botë e vogël,- i thashë unë. Pas 20 vjetësh u takuam në Napoli. Meti nisi të më tregoi, pa e pyetur.

“Lashë detin, për një ofiçinë të flamosur në Piza të Italisë. Pronarin e kam koprac. Një ditë i thashë: Më shto rrogën!…Ai ngriti supet dhe më tregoi xhepat.”
-Po nuk më dhe më shumë para, do të thyej tornon!…Do më futësh në burg?…Të gënjen mëndja! Unë jam Proletar. Këtë fjalë të huaj na e solli Tarasi. Në shqip “Proletar” do të thotë Për- litar! Dmth-në, që unë nuk kam se çfarë të humbas, veç litarit nga qafa! Thyej tornon dhe ja mbath në Zvicër!..
-Ke të drejtë o Për-litar! Do të ta shtoj rrogën, edhe pse Italia është në krizë, për faj të Berluskonit, që më shumë vret mëndjen për “tangat” e çupakave nga Maroku, se sa për hallet e sovranit! Por më parë dua të më thuash: Kush është ky Tarasi!

-Ishte usta mbi usta, Komandati Legjendar I Luftës Nacional-Çlirmatare! Enver Hoxha, I thonë! Në fillim të luftës u mblodhën ilegalët. Thanë t’i gjejnë një pseudonim shokut Enver, sepse mos na shkoi për dhjamë qëni, dhe ku të mbytet pastaj komunizma shqiptare! Le ta quajmë Ta-Ras, tha njeri, sepse do vijë një ditë që do të na e rasi të gjithëve!…Dhe I doli fjala!…Na del në ëndërr si lugat, edhe pse ka 38 vjet që ka shkuar tek të shumtët?!

LEXO TE PLOTE

Satire Politike

Nga Mitro Çela/ Maska mortore në piramidë

Publikuar

-

Nga

14 tetor 1988. Punoja tek gazeta “Bashkimi”. Ditë e madhe: U inagurua “Mauzelumi Enver Hoxha”. Mijra vetë vërshuan brenda piramidës. Shkova edhe unë për vizitë. Relike. Libra. Fletore me shënime. Makina e Enverit. Maskat e Enverit në kohë luftë, për të mos shkuar tek të shumtët. Koburja e Trasit,- pseudonimi ose “maska” e emrit.

Makina e shkrimit…Fytyra e Enverit në maskë mortore. Dora e Enverit në allçi… Zgurdullova sytë. U befasova. Rastësisht, pranë kisha Hekuran Isain. Ministër i Brendshëm dhe anëtar i Byrose Politike. Kisha muhabet, falë miqësisë me të birin. Bile, kur isha shef i sektorit ekonomik në “Zerin e popullit”, pata bërë një faqe gazete me emrin e Hekuran Isait me titull: “Vlerat ushqimore të barit të thatë.”… E pyeta për maskën mortore…”Shët! Sekret. Hajde nesër në zyrë”.

Një ditë më vonë shkova në ministrinë e Brendëshme. Pas disa zig-zakeve në koridore e shkallë, u futa në zyrën e ministrit. Në fillim bisedë pa bereqet. Pastaj Hekuran Isai më tregoi: “ Ditën e parë që vdiq shoku Enver u tronditëm. Sikur na ra rrufeja. Ditën e dytë u mblodh Byroja Politike, me shokun Ramiz Alia në krye.

U morën disa vendime. U vendos që emrin e shokut Enver ta kishte Porti Detar në Durrës, uzina e Traktorëve në Tiranë, Shkolla e Bashkuar e Oficerëve. Në qëndër të Tiranës, në sheshin “Skënderbe”, do ngrihej një monument: më i madhi në Ballkan. Shoku Ramiz u zotua të bënte librin: “Enveri ynë”. Në fund, shoku Ramiz na tha:” Do u them një sekret.

LEXO EDHE:  Andi Bejtja “shpërthen” ndaj Bashës/Lista humbëse e një Konti Montekristoje! Hakmarrje pa arsye

LEXO EDHE:  Shpërthen Erion Braçe ndaj Lulzim Bashës/ Nuk e qeth njeri për çadrën e kësaj b*les

Duhet të mbetet mes nesh. Do të bëjmë një maskë mortore për fytyrën dhe dorën e shokut Enver…Një imazh i gjallë…Ju e dini: Për shokun tonë Enver ka vetëm vit lindje-1908. Nuk ka vit vdekje…Ai është legjendë për gjithë komunistët e botës?! Ju mund të thoni: Pse të mos e ballsamosim si Leninin në Moskë? E diskutuam. Po ta bëjmë, do na akuzojnë sovjetikët se imituam veprën e tyre. Nga ana tjetër maska mortore është më simbolike. Është më e lashtë. Zanafillën e ka në piramidat e Egjyptit….” …Po atë ditë thirrëm disa skluptorë: Kristaq Rama, Muntas Dhrami, Muharrem Turkeshi,-vazhdoi bisedën Hekuran Isai.

– Udhëheqësi qëndroi një javë pa u varrosur. Ditën e shikonin njerëzit. Natën punohej për maskën. Trupin e hiqnim nga podjumi dhe e vendosnin në dysheme. Skluptorët bënin llogari. Dy orë para se të mbyllej arkivoli, Muharrem Turkeshi hodhi allçi mbi fytyrë… Dhe doli maska e fytyrës…Pastaj u bë dora!…” Ku vajti maska mortore?…Pyetje relike. Lumi po merr Piramidën. Është bërë sikur e kanë ngrënë zagarët edhe pse ka “kollofitur” nha 6 milionë euro?!

LEXO TE PLOTE