Connect with Us

Prokurorët e lidhur me bandën e vjedhjes së votave aplikojnë për KLP

Kronika

Prokurorët e lidhur me bandën e vjedhjes së votave aplikojnë për KLP

Publikuar

-

Dy prokurorë kanë aplikuar për pozicionet vakatnte për Këshillin e Lartë të Prokurorisë. Mësohet se prokurorët nuk janë emra të padëgjuar, pasi në duar kanë pasur çështje të bujshme, atë të vjedhjet se votave.

Bëhet fjalë për prokurorin e Krimeve të Rënda, Vladimir Mara dhe drejtuesen e prokurorisë së Dibrës, Esmeralda Cami.

Esmeralda Keshi (Cami) ka lidhje me përgjimet e dosjes 184, dosje e cila nga Prokuroria për Krime të Rënda është transferuar për t’u shkatërruar në Prokurorinë e Dibrës.

Esmeralda Keshi (Cami), është kunata e Arben Keshit, drejtorit të Ministrisë së Brendshme, i cili doli në përgjimet e prokurorisë i implikuar në pazarin e shit-blerjes së votave ne zgjedhjet e pjesshme të vitit 2016 që u mbajtën në Dibër.

Në përgjimet, të cilat u bënë publike nga gazeta gjermane BILD, Arben Keshi me Kryeministrin Rama, të cilit i jep llogari për komisionerët e PS-së në votime, me votuesit ku bën pazare për blerje votash, me drejtorin e arsimit në Dibër, të cilin e urdhëron që t’ju bëjë presion të gjithë mësuesve se nëse nuk votojnë për PS-në do të shkarkohen nga detyra.

Gjithashtu kunati i prokurores Keshi doli në përgjime duke biseduar me  Sali Skurën, Shef tek Komisariati i Policisë Nr.5 në Kamëz, të cilit i kërkon të ndalojë votuesit e PD-së që jetojnë në Kamëz, por që kanë ende të drejtë vote në Dibër si dhe me ish-Ministrin e Infrastrukturës Damian Gjiknuri i cili e lajmëron Keshin se po i dërgon tek shtabi disa “tipa problematikë’, që t’i këtë për çdo rast”.

LEXO EDHE:  Kur do formohet KLP?/ Ja si përgjigjet Basha

Pavarësisht këtyre rrethanave dosja u çua tek Esmeralda Keshi që ta shkatërronte plotësisht.(lexo këtu)

Por, edhe “bëmat” e prokurorit të Krimeve të Rënda, Vladimir Mara nuk janë të panjohura. Vladimir Mara është prokurori i dosjes 339, e cila ka të bëjë me akuzat për shit-blerjen e votave në Durrës, ku dyshohen si të përfshirë zyrtarë të lartë të PS-së, për këtë qark.

Pak kohë më parë gazeta Bild, publikoi 16 përgjime, ku objekt ishin kryeministri Edi Rama, drejtorë, ish ministra dhe zyrtarë të lartë socialistë, ku në skenë doli emri i Prokurorit Vladimir Mara.

Në njërin nga 16 përgjimet, dëgjohet edhe shefi i komisariatit numër 5 të Kamzës, Sali Skura. Ky i fundit rezulton kunati i prokurorit Vladimir Mara, i cili ka në duar dosjet hetimore 339.

Nga përgjimet e publikuara të gazetës gjermane “Bild”, Sali Skura doli duke i raportuar një zyrtari të lartë të Ministrisë së Brendshme, Arben Keshi, i cili ishte koordinator i Partisë Socialiste në Dibër.

Dyshimet janë se duke zvarritur hetimet dhe duke mbrojtuar socialistët dhe kunatin e dalë në përgjime, Vladimir Mara kaloi Vettingun./ CNA.al

Prokurorja e lidhur me bandën e vjedhjes së votave/ “Zgjohet” Këshilli i Lartë i Prokurorisë

Të dështuarit e Krimeve të Rënda/ Skandalet dhe pasuritë e prokurorëve të Tahirit

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Tentoi të shtypë me makinë policët/ Krimet e Rënda japin vendimin për Petrit Dukin

Publikuar

-

Nga

Gjykata e Krimeve të Rënda ka caktuar masën e sigurisë ‘arrest shtëpie’ për Petrit Dukin, i cili u arrestua pasi tentoi të përplasë me makinën e tij policët të cilët ishin vendosur në zonën e Shkozës për dhe mbarëvjatjen e aksionit të IKMT-së për shembjen e banesave.

Duki u arrestuar nën akuzën “Vrasje me dashje në rrethana të cilësuara, e mbetur në tentativë, por më pas Krimet e Rënda vën ndryshimit e veprës penale në “Kundërshtim të forcave të policisë” dhe “Kanosje për shkak të detyrës”.

LEXO EDHE:  Kërcënimi i Mynyr Konit/ Çako përfundon në Prokurorinë e Krimeve të Rënda

LEXO EDHE:  Kërcënimi i Mynyr Konit/ Çako përfundon në Prokurorinë e Krimeve të Rënda

Raportohet se gjatë caktimit të masës së sigurisë, në sallë ka qenë edhe ish-deputeti i PD Aldo Bumçi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Bëri për spital 28 vjeçarin/ Arrestohet një person në Tiranë

Publikuar

-

Nga

Policia e Tiranës ka arrestuar një person pasi plagosi me mjete të forta një 28 vjeçar.
Nga specialistët për parandalimin dhe hetimin e krimit në Komisariatin e Policisë Nr.6 u bë arrestimi në flagrancë për veprën penale “Plagosje e rëndë me dashje”, i shtetasit:
– F. K., 33 vjeç, banues në Tiranë.

Në vendin e quajtur “Fushë-Mëzez” ky shtetas për motive të dobëta ka goditur me grushte dhe mjete të forta shtetasin A. D., 28 vjeç, i cili ndodhet në spitalin e traumës nën kujdesin e mjekëve.

Gjithashtu u arrestuan në flagrancë për veprat penale “Kundërshtimi i punonjësit të policisë” dhe “Goditja për shkak të detyrës”, shtetasit:
– F. D., 39 vjeç;
– H. H., 35 vjeç (të dy banues në Tiranë).
Këta dy shtetas në momentin e arrestimit të shtetasit F. K., kanë ndërhyrë duke kundërshtuar dhe goditur për shkak të detyrës, punonjësit e “Forcës së Posaçme Shigjeta” të cilët do bënin shoqërimin e shtetasit F. K., për në Komisariat.
Materialet procedurale iu referuan për veprime të mëtejshme Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë.

LEXO TE PLOTE

Kronika

Parcelë me kanabis në Greqi/ Arrestohet 38-vjeçari shqiptar

Publikuar

-

Nga

Policia greke ka arrestuar një 38-vjeçar shqiptar pasi u kap me 25 kilogram kanabis.

Pas kontrolleve autoritetet zbuluan se shqiptari kultivonte kanabis në një parcelë të improvizuar e cila përmbante rreth 10 kg kanabis.

Në vijim të kërkimeve, shqiptarit iu gjetën edhe 14 kg të tjera kanabis dhe mjete të ndryshme bujqësore për kultivimin e drogës.

LEXO EDHE:  Kërcënimi i Mynyr Konit/ Çako përfundon në Prokurorinë e Krimeve të Rënda

LEXO EDHE:  Dosja e Treblovës/ Zbardhet vendimi i Krimeve të Rënda

Droga e cila kishte mbjellë shqiptari ishte afërsisht rreth 1 metër e lartë. Shqiptari kishte hyrë në mënyrë të paligjshme në shtetin grek./CNA.al

LEXO TE PLOTE