Connect with Us

Arsimi në Shqipëri, në vdekje klinike/ PD publikon shifrat alarmante

Sociale

Arsimi në Shqipëri, në vdekje klinike/ PD publikon shifrat alarmante

Publikuar

-

Partia Demokratike akuzon kryeministrin Edi Rama se për shkak të keqqeverisjes, Shqipëria ka sot 145 mijë nxënës dhe studentë më pak në bankat e shkollës dhe auditorët e saj dhe më shumë se 200 shkolla të mbyllura.
Në një deklaratë për mediat nga selia blu, Ndriçim Mehmeti tha se arsimi në Shqipëri është në vdekje klinike.
Sipas tij, “Janë braktisur premtimet për financimin e arsimit. Sipas INSTAT tekstet shkollore janë shtrenjtuar. Librat falas janë farsë e shëmtuar. Arsimi është kthyer në një strehë militanësh partiakë, ku mësuesit nuk zgjidhen sipas dijes dhe eksperiencës”.
Gjithashtu Mehmeti theksoi se të arsimohesh në Shqipëri do të thotë që prindërit të harxhojnë edhe më shumë para se më parë për të njëjtën infrastrukturë arsimore.
Deklarata e plotë:

Ky vit i ri arsimor, përtej ngjyrave të propagandës qeveritare, është një tregues tjetër se arsimi nuk është prioritet i qeverisjes së Edi Ramës.

Braktisja e premtimeve të bujshme të Rilindjes për ta financuar arsimin me 5 përqind të buxhetit, është arsyeja gjendja në arsim përkeqësohet vit pas viti. Premtimet për financim, ndryshim kurrikulash, depolitizim, modernizim përfunduan si premtimet 3D të Edi Ramës në ERTV, ndërsa realiteti është krejt ndryshe.

Sipas aksiomës “Nëse doni të dini të ardhmen e një kombi, shikoni zhvillimin e arsimit”, për fat të keq mund të thuhet se Shqipëria, së bashku me arsimin, janë në vdekje klinike.

Në 6 vitet e keqqeverisjes së Edi Ramës Shqipëria ka 145 mijë nxënës dhe studentë më pak në bankat e shkollës dhe auditorët e saj dhe më shumë se 200 shkolla janë mbyllur, sepse nuk ka nxënës për t’u rregjistruar.

Të arsimohesh në Shqipëri do të thotë që prindërit të harxhojnë edhe më shumë para se më parë për të njëjtën infrastrukturë arsimore.

1. Të dhënat zyrtare nga INSTAT tregojnë se tekstet shkollore janë shtrenjtuar. “Çmimi i librave dhe mjeteve shkollore është shtrenjtuar me 7.6% këtë vit në krahasim me 3% që u rit vitin e kaluar.”- bëhet e ditur nga vetë agjencia e kontrolluar nga qeveria.
2. Librat falas janë një farsë e shëmtuar, denigruese, tallëse, si dhe dëshmi e papërgjegjshmërisë së Edi Ramës dhe ministres së tij të rradhës për arsimin. Librat e propaganduar falas nuk janë të tillë.
Pjesa më e madhe e teksteve shkollore, blihen nga prindërit, pasi ato që ofron shkolla janë të keqpërdorura. Të ashtuquajturit libra falas mund të përdoren për riciklim, por jo për mësim.
3. Arsimi është kthyer në një strehë militanësh partiakë, ku mësuesit nuk zgjidhen sipas dijes dhe eksperiencës që kanë, por sipas kontrubiteti dhe lidhjeve me partinë në pushtet. Me urdhër të Ministres së Arsimit ka nisur një valë spastrimi e mësuesve që nuk kanë lidhje me Partinë Socialiste apo akoma më tepër, mbështesin opozitën dhe si të tillë trajtohen si kundërshtarë politkke, duke i larguar nga puna. Vetë Besa Shahini i ka cilësuar këta mësua në Parlament me zë e figurë si “mësues të PD-së”. Qindra prej tyre janë shkurtuar nga puna apo janë transferuar pa asnjë arsye, pa shkresa, vetëm me urdhra verbalë.

LEXO EDHE:  Basha dhe Kosova takim me te rinjte ne Tirane

Është në detyrën e Kryeministrit dhe të Ministres së Arsimit që të japin llogari edhe për disa premtime të tjera të pambajtura.

•A ekziston më projekti i klasave dixhitale dhe pse nuk u përdorën tabletët?
• Sa laboratorë të rinj në fushën e teknologjisë së informacionit dhe të shkencave natyrore janë hapur?
• Përse në kryeqytete dhe në qytete e mëdha klasat e para dhe gjimnazet vazhdojnë të jenë të mbingarkuara dhe me turne, kur çdo javë propagandohen shkolat e reja apo të rikonstruktura?
•Përse qeveria ka hequr dorë nga arsimi profesional si prioritet?
•Pse nuk rriten pagat e mësuesve siç është premtuar dhe pse nuk paguhet më transporti i tyre?
• Përse mungojnë ndihmës mësuesit dhe përse, edhe ata që ishin, u shkurtuan, në një kohë kur nevoja për këtë katgori mësuesish është gjithnjë në rritje?

Të gjitha këto pyetje marrin përgjigje tek një tregues i vetëm, buxheti i vogël, i caktuar për arsimin nga qeveria e Edi Ramës. Kjo politikë antikombëtare me arsimin po e dëmton dhe rrezikon të lërë pasoja të rënda në arsimin kombëtar. Prandaj, ndalimi i kësaj marrëzie është emergjencë dhe detyrë kombëtare për çdo prind. Na duhet që të hapim një perspektivë të re për fëmijët tanë, për mësuesit, për të ardhmen e kombit dhe shoqërisë sonë duke përkrahur alternativën e Partisë Demokratike për zhvillimin e arsimit, duke nisur me një mësimdhënie cilësore e dinjitoxe nga klasa e parë e deri në arsimin e lartë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

1600 mjekë dhe infermierë të rinj/ Manastirliu: Punësim me transparencë në sistemin shëndetësor

Publikuar

-

Nga

Ministrja e Shëndetësisë deklaroi në ceremoninë e diplomimit të studentëve të Universitetit të Mjekësisë se 400 mjekë dhe 2200 infermierë janë punësuar në dy vite.
“Punësimi në sistemin shëndetësor publik për mjekët dhe infermierët ka vetëm një kriter: Meritën”. Në ceremoninë e diplomimit të 1600 studentëve të Universitetit të Mjekësisë në Tiranë, Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu tha se sistemi shëndetësor po plotësohet me mjekë të përgjithshëm dhe specialistë, që mungonin 5 vite më parë.

 

LEXO TE PLOTE

Sociale

Ndryshon moti/ Bien ndjeshëm temperaturat, përgatituni për ngrica

Publikuar

-

Nga

Gjatë ditës së sotme, vendi do të përfshihet nga moti i qendrueshëm.

Përgjithësisht, do të mbizotërojë moti i kthjellët me vranësira të pakta kalimtare përgjatë relieveve malore.

Sipas SHMU, era, do të fryjë nga kuadrati i veriut, mesatare dhe në bregdet e zonat luginore hera herës e vrullshme, duke u shoqëruar me valëzim të forcës 4 ballë.

Temperaturat, të cilat do të vijnë në rënie të ndjeshme në orët e mëngjesit, do të sjellin ngrica përgjatë akseve rrugore deri në zonat e ulëta.

LEXO EDHE:  Shkodranët tallen me opozitën

LEXO EDHE:  Një ditë pas Kuvendit, Lulzim Basha ftesë të rinjve: Bëhuni ndryshimi që kërkoni

Temperaturat parashikohen në:
zonat malore -6ºC deri në 9ºC
zonat e ulëta -2ºC deri në 16ºC
zonat bregdetare 1ºC deri në 16ºC

LEXO TE PLOTE

Sociale

Horoskopi i ditës, 21 shkurt 2020

Publikuar

-

Nga

DASHI 21. mars – 20. prill

Dite shume e bukur ka për te qene ko e sotmja për ju qe keni një lidhje. Pasioni do iu pushtoje gjate gjithë kohës dhe do mahniteni me perkujdesin e atij qe keni ne krah. Beqaret gjithashtu do jene me sensuale dhe do tërheqin pas vetes me shume persona. Askush nuk do iu rezistoje dot. Ne planin financiar do arrini te ruani ekuilibrin dhe situata do vazhdoje te mbetet e mire.

DEMI 21. prill – 21. maj

Dite shume e këndshme do jete kjo e sotmja për ju qe jeni ne një lidhje. Si ju ashtu edhe partneri do ndiheni gati për te provuar emocione te reja. Beqaret ndryshe nga me pare, sot do jene me te hapur dhe me te guximshëm. Ata do arrijnë edhe te shprehin disa pëlqime. Financat nuk do jene te këqija, megjithatë nuk do bëni keq po shpenzimet me kujdes e maturi.

BINJAKET 22. maj – 21. qershor

Sot, edhe pse do doni t’i shprehni sa me shume ndjenjat qe keni ndaj partnerit, yjet do iu pengojnë. Shpesh do ndiheni keq dhe do vuani brenda vetes. Beqaret do vendosin te njihen me një persona qe kane njohur se fundmi pa menduar se çfarë mund te ndodhe nesër. Problemet financiare te kohëve te fundit do filloje te zgjidhen pak e nga pak. Nuk do keni asgjë për çfarë te qaheni.

GAFORRJA 22. qershor – 22. korrik

Ju çiftet nuk do keni një dite shumë te mire. Shpesh tensioni do mbizotërojë dhe ju do ndiheni keq. Ne fakt, ashtu si partneri, as ju nuk do bëni asnjë përpjekje për ta ndryshuar situatën. Beqaret do jene shume sharmante dhe mund ta arrijnë ta bëjnë për vete dike. Me financat do jeni mjaft hermetike. Kjo do beje qe gjendja te mbetet e kënaqshme për një kohe te gjate.

LUANI 23. korrik – 22. gusht

Ju te dashuruarit do jeni shume pasiononte sot dhe do i kaloni pa problem edhe pengesat e vogla qe iu kishin dale. Ne mbrëmje mund te bëni edhe ndonjë çmenduri te vogël. Beqaret do jene me te gatshëm për te njohur persona, por do mendohen gjate para se te pranojnë propozime. Për financat do jete një dite me fat. Gjerat do ju ecin përherë siç i keni dashur.

VIRGJERESHA 23. gusht – 23. shtator

Nëse doni qe gjerat ne çift te ecin sa me mire sot, duhet patjetër te bëni durim e te mos thoni fjale te pamenduara. Mendoni me shume për te ardhmen. Beqaret nuk do reflektojnë gjate dhe mund te hedhin menjëherë hapa. Le te shpresojnë qe gjerat do iu dalin për mire. Gjendja e financave do varet tërësisht nga mënyra sesi ju do i menaxhoni ato. Po bëtë kujdes nuk do keni as probleme.

PESHORJA 24. shtator – 23. tetor

Mos u tregoni posesive sot ju te dashuruarit sepse do futeni ne probleme serioze ne çift. Reflektoni ne heshtje dhe mundohuni te ruani përherë qetësinë. Ju beqareve do ju mungojë takti dhe diplomacia dhe ne vend qe ta afroni do e largoni edhe me tepër nga vetja personin qe pëlqeni. Buxhetin do dini përherë si ta menaxhoni dhe gjendja do vazhdoje te mbetet e kënaqshme.

AKREPI 24. tetor – 22. nëntor

Dite e këndshme dhe plot ngjyra ka për te qene kjo e sotmja për te dashuruarit. Do ndiheni shume rehat pranë njeri-tjetrit dhe nuk do debatoni për asgjë. Beqaret nuk duhet te ndërmarrin rreziqe vetëm për te ndryshuar statusin sepse kjo nuk do ja vleje. Jupiteri do jete planeti me i favorshëm për financat dhe do ju ndihmoje pafund qe ato te përmirësohen.

SHIGJETARI 23. nëntor – 21. dhjetor

Sot do jete ne interesin tuaj ta trajtoni partnerin me delikatese. Mos u tregoni aspak agresive sepse situata mund t’iu dale tërësisht jashtë kontrollit. Beqaret duhet te tregohen përherë te matur ne mënyrë qe te mos bëjnë gabime. Sot mundësitë për takime do ekzistojnë, por jo te gjitha do jene shume te mira. Me shpenzimet tregohuni sa me strikte qe te mundeni.

BRICJAPI 22. dhjetor – 20. janar

Ka rrezik qe një krize ne çift t’iu trondite tej mase gjate kësaj dite dhe do ndiheni shume keq ne disa momente. Nuk do lëshoni pe as ju dhe as ai qe keni ne krah. Beqaret me ne fund do i japin fund vetmisë dhe një etape shume e bukur do filloje për ta. Me financat do keni fat. Pse te mos blini ndonjë bilete lotarie? Ka mundësi qe shumat qe do fitoni te jene goxha te majme.

UJORI 21. janar – 19. shkurt

Te dashuruarit do jetojnë ne një ambient te qete dhe plot harmoni. Për beqaret perspektivat janë goxha te mira. Ata do dine si te joshin dhe si ta ndryshojnë sa me pare statusin e tyre. Ne mbrëmje mund t’iu ndodhe diçka fantastike qe as vete nuk e kishin menduar. Ne tërësi financat nuk do jene te këqija, megjithatë mire është qe te mos tejkaloni limitin e shpenzimeve.

PESHQIT 20. shkurt – 20. mars

Do e forconi edhe me shume lidhjen tuaj sot dhe do e keni me te lehte te flisni për gjithçka me atë qe keni ne krah. Do kaloni momente shume te këndshme dhe mjaft harmonike. Beqaret do jene me te përkëdhelur nga yjet. Do arrini ta bëni për vete atë qe iu pëlqen prej kohesh. Financat do jene delikate. Ulni menjëherë shpenzimet nëse nuk doni te ngeleni pa asnjë lek.

LEXO TE PLOTE