Connect with Us

Një mesazh “smart” nga Shqipëria, për të gjithë botën

Sociale

Një mesazh “smart” nga Shqipëria, për të gjithë botën

Publikuar

-

Çfarë mund t’i motivojë dy vajza nga Çekia për të përshkuar, në këmbë, alpet nga Mali i Zi, Thethi e për të mbërritur në fund në Tiranë? Giang Nguyen Thu dhe Lucie Klattova janë dy të reja, përkatësisht 25 dhe 26 vjeç, që udhëtuan 5 ditë për t’iu bashkuar kolegëve të tyre, ardhur nga e gjithë bota, në eventin që Vodafone organizoi për herë të parë në Shqipëri.

VIDA Albania quhet aktiviteti 3-ditor që ka mbledhur në kryeqytet 100 të rinj nga 15 vende të botës: të gjithë me energjinë dhe kuriozitetin për të kontribuar me ide novatore. Përfaqësues nga Greqia, Spanja, Irlanda, Anglia, Turqia, Gjermania, Hungaria, Kongo, Mozambiku, Afrika Jugore, Çekia, Hollanda dhe Italia e nisën aktivitetin të enjten në mbrëmje. Ata patën mundësi të provonin ushqimin dhe muzikën tradicionale shqiptare. E premtja vijoi me konferencën 1- ditore, ku të rinjtë u njohën me disa nga problemet me të cilat përballen shqiptarët, si dhe propozuan ide për zgjidhjen e tyre nëpërmjet teknologjisë.

Në fjalën e tij përshëndetëse, Drejtori i Përgjithshëm i Vodafone Albania, z. Achilleas Kanaris, tha: “Jam shumë krenar që këtë vit, Vodafone Albania po organizon për herë të parë eventin VIDA në Tiranë. Jeni shumë me fat që keni ardhur në Shqipëri, në këtë vend shumë të bukur e me një klimë fantastike. IoT janë një pjesë e rëndësishme e asaj çfarë bëjmë në Shqipëri. Puna që do të bëni sot është shumë e rëndësishme. Mezi po pres të shoh rezultatet e konferencës së sotme. Ajo që bëjmë sot do të jetë realiteti i së ardhmes. ”

LEXO EDHE:  Vodafon skandal me frekuencat/ Fut 4G ne kundershtim me vendimin e AKEP

Pjesë e konferencës ishte dhe kryebashkiaku Erion Veliaj, i cili theksoi dhe njëherë partneritetin e ngushtë midis Bashkisë së Tiranës dhe  Vodafone Albania për ta kthyer Tiranën në “një qytet të zgjuar.”

Pjesëmarrësit  vendosën ta mbyllnin këtë aktivitet me një mesazh të fortë kundër shkatërrimit që po i bëhet planetit nga mbetjet plastike. “Pa plastikë, Toka s’ka frikë”: Kjo është thirrja që mbart instalacioni në formën e planetit Tokë, i vendosur tek Liqeni Artificial i Tiranës.

Instalacioni do të qëndrojë i hapur për të gjithë vizitorët që duan të lënë shenjën e tyre nëpërmjet një autografi ose dhe fotografie.

VIDA iu dedikohet të përzgjedhurve nëpërmjet programit Vodafone Discover Graduate me qëllimin për të forcuar lidhjet dhe komunikimin mes tyre. Programi Graduates është një program punësimi për të rinjtë e sapodiplomuar në fushën e teknologjisë dhe biznesit.  Që prej vitit 2010, Vodafone Albania punëson çdo vit 10 të rinj të cilët përgatiten për të qenë liderët e së ardhmes.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Keni bërë plane për fundjavën?/ Moti do t’iu surprizojë

Publikuar

-

Nga

Për të gjithë ju që keni bërë plane për fundjavën, duket se do të keni edhe motin në favorin tuaj.

Kështu, sipas SHMU, gjatë ditës së sotme do të mbizotërojë mot kryesisht i kthjellët në të gjithë territorin.

Era do të jetë nga kuadrati i Veriut me shpejtesi mesatare deri në 10m/sek.

Po ashtu, edhe ditën e diel do kemi mot të kthjellët, e vranësira të pakta kalimtare në orët e mesditës.

LEXO EDHE:  Vodafone prezanton konkursin ndërkombëtar “future changers”

LEXO EDHE:  “VODAFONE CONNECTED”, HAPI I PARË DREJT TË ARDHMES EMOCIONUESE

Era do të jetë nga kuadrati i Veriut me shpejtesi mesatare deri ne 7m/sek./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Horoskopi i ditës, 22 shkurt 2020

Publikuar

-

Nga

DASHI 21. mars – 20. prill

Do jeni shume te pavarur sot ju te dashuruarit dhe kjo mundet edhe ta acaroje paksa partnerin. Ai parapëlqen te jete dominant gjate gjithë kohës. Beqaret do kenë mundësi te takohen me persona me vlera te mëdha. Lidhjet me ta do jene nga ato qe zgjasin përgjithmonë. Financat do jene goxha te mira dhe do mund te arrini te kryeni çdo investim pa iu dridhur aspak qerpiku.

DEMI 21. prill – 21. maj

Nëse jeni ne një lidhje mundohuni te tregoheni sa me tolerante qe te mundeni. Vetëm ashtu do zgjidhni edhe ndonjë problem qe do iu vije natyrshëm. Beqaret nuk do kenë asgjë për çfarë te qahen. Yjet do ua krijojnë te gjitha kushtet qe ata te fillojnë një marrëdhënie te bukur. Financat nuk do jene te këqija, megjithatë me mire kurseni nga pak sot qe e nesërmja te jete edhe me e mire.

BINJAKET 22. maj – 21. qershor

Çiftet do ndihen mire ashtu si janë. Te dy palët do japin nga vetja qe gjerat te funksionojnë si duhet dhe priten vetëm çaste te ngrohta. Beqaret do kenë dashuri me shikim te pare atëherë kur nuk do e presin, por jeta ka për ‘iu ndryshuar rrënjësisht. Buxheti nuk do jete i keq, megjithatë çdo finance duhet menaxhuar më me kujdes. Nesër do iu duhen me tepër para.

GAFORRJA 22. qershor – 22. korrik

Marrëdhënia me partnerin nuk do jete e keqe sot, megjithatë ju duhet te mundoheni t’i bëni gjerat me rregull dhe largpamësi. Beni plane me afatgjata për te siguruar edhe një te ardhme me te mire. Beqaret do jene plot gjallëri dhe sharm. Jeta e tyre do jete me e bukur qe sot e tutje. Paratë nuk do jene te këqija, por dëshira juaj e papërmbajtshme për te shpenzuar, mund te sjelle probleme me pas.

LUANI 23. korrik – 22. gusht

Çiftet do ndikohen negativisht nga Urani dhe mund te kenë probleme te njëpasnjëshme Mbrëmja do jete edhe me delikate nga te gjitha. Beqaret do ndihen shume mire me statusin qe kane dhe as nuk do mendojnë ta ndryshojnë atë. Financat nuk kane për te qene te këqija, megjithatë mundohuni t’iu vini fre shpenzimeve pa qene tepër vone. Duhet te mendoni me tepër për ditët ne vijim.

VIRGJERESHA 23. gusht – 23. shtator

Dita e sotme do jete shume e veçante për çiftet. Partneri do iu përgatisë diçka pikante, por qe do iu shtoje rrahjet e zemrës. Mire është qe ata ta shfrytëzojnë sa te munden çdo moment. Beqaret me mire le ti marrin gjerat shtruar dhe jeta ka për t’iu ndryshuar për mire. Merkuri do iu sjelle fat me shumice ne planin financiar dhe gjendja sa do vije e do përmirësohet.

PESHORJA 24. shtator – 23. tetor

Nëse nuk tregoheni tolerante me partnerin tuaj gjate kësaj dite mund te keni debate shume te forta qe do iu bëjnë te mendoni seriozisht nëse do vazhdoni me tej apo jo. Beqaret duhet te reflektojnë disa here para se te veprojnë ne mënyrë qe te shmangin vuajtjet e mëvonshme. Ne planin financiar do kenë furtuna te forta, qe mund t’iu marrin me vete nëse nuk tregoheni te kujdesshëm.

AKREPI 24. tetor – 22. nëntor

Do i jepni prioritet absolut jetës tuaj ne çift gjate kësaj dhe do i zgjidhni sa hap e mbyll sytë edhe disa probleme te vogla qe keni pasur qe prej kohesh. Beqaret do afrohen edhe me shume me disa persona qe kane njohur se fundmi dhe shume shpejt për ta do ketë ndryshme. Sot do jete dita qe do krijohen kushtet e përshtatshme. Me shpenzimet duhet te jeni sa me te matur qe mos keni probleme.

SHIGJETARI 23. nëntor – 21. dhjetor

klima yjore do shtoje dyshimet ne jetën tuaj ne çift gjate kësaj dite dhe here pas here do mendoni t’i jepni fund gjithckaje qe keni nisur. Beqaret qe kane pasur vuajtje nga lidhja e fundit sot do njihen me dike qe mund t’ua ndryshoje jetën. Ne planin financiar do iu jepen mundësi te shkëlqyera për ta përmirësuar gjendjen dhe do ndiheni shume me te qete.

BRICJAPI 22. dhjetor – 20. janar

Do mundoheni me force ta mbani situatën nen kontroll ju te dashurit pasi situata do jete me te vërtetë katastrofike. Mërzitje e mërzitje pafund do ketë sot. Për beqaret mund te ketë vetëm flirtime dhe asgjë me shume sesa aq. Jupiteri do ua mbroje gjithë kohës financat. Ai nuk do ju lejoje t’i shpërdoroni paratë dhe do ju nxite te jeni menaxhues me te mire.

UJORI 21. janar – 19. shkurt

Dy lëvizje yjore do e privilegjojnë jetën tuaj ne çift gjate kësaj dite. Edhe ata qe kane pasur debate te forta do ndihen me te qete. Beqaret do jene sensuale dhe do arrijnë te bëjnë për vete disa persona njëherësh. Për te hedhur hapa me tek është me mire te presin edhe disa dite. Ne planin financiar nuk do keni asnjë lloj problemi. Menaxhimi i mire i kohëve te fundit do beje qe situata te jete e stabilizuar.

PESHQIT 20. shkurt – 20. mars

Dite e privilegjuar do jete kjo e sotmja për te dashuruarit. Do e hapni edhe me shume zemrën, do jeni me shprehës me fjale dhe gjeste dhe partneri do ju dashuroje me pasion. Beqaret sado qe te përpiqen nuk do arrijnë dot ta ndryshojnë dot statusin e tyre. Ne planin financiar do mbizotërojë gjithë kohës ekuilibri. Nuk do keni probleme, por familjaret do ju gjenden pranë për çdo mbështetje qe do keni nevoje.

LEXO TE PLOTE

Sociale

1600 mjekë dhe infermierë të rinj/ Manastirliu: Punësim me transparencë në sistemin shëndetësor

Publikuar

-

Nga

Ministrja e Shëndetësisë deklaroi në ceremoninë e diplomimit të studentëve të Universitetit të Mjekësisë se 400 mjekë dhe 2200 infermierë janë punësuar në dy vite.
“Punësimi në sistemin shëndetësor publik për mjekët dhe infermierët ka vetëm një kriter: Meritën”. Në ceremoninë e diplomimit të 1600 studentëve të Universitetit të Mjekësisë në Tiranë, Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu tha se sistemi shëndetësor po plotësohet me mjekë të përgjithshëm dhe specialistë, që mungonin 5 vite më parë.

 

LEXO TE PLOTE