Connect with Us

Ndalohen grupe refugjatësh në afërsi të Malësisë së Madhe dhe Kukësit

Kronika

Ndalohen grupe refugjatësh në afërsi të Malësisë së Madhe dhe Kukësit

Publikuar

-

Dy banorë të Shkodrës u arrestuan në flagrancë nga policia teksa po tentonin të trasportonin shtetas të huaj drejt kufirit me Malin e Zi. Arrestimi i tyre u bë në aksin rrugor Shkodër-Malësi e Madhe. Gjatë kontrollit të automjetit, me të cilin po udhëtonin drejt pikëkalimit kufitar të Hanit të Hotit, policia zbuloi tre shtetas të huaj nga vende të treta, të cilët kishin hyrë ilegalisht në territorin e Shqipërisë dhe po tentonin të kalonin në Mal të Zi e prej andej në Europë.

Dy të arrestuarit akuzohen për dhënie ndihme për kalim të paligjshëm të kufirit kundrejt përfitimit të disa qindra eurove.

Një ditë më parë policia e Kukësit shoqëroi 26 shtetas irakianë, të cilin kishin hyrë në brendësi të territorit të Shqipërisë në rrugë të jashtligjshme. Sipas policisë vendore, ata kishin si qëllim kalimin e kufirit Shqipëri-Kosovë, përmes pikëkalimit kufitar të Morinit. Mes përsonave të shoqëruar ka burra, gra dhe fëmijë të moshës 4-13 vjeç.

LEXO EDHE:  Kufiri Kosovë-Serbi/ Kocijançiç: BE nuk mund të komentojë elementet e ndryshimit

Rastet më të fundit të ndalimit të shtetasve të huaj në afërsi të pikëkalimeve kufitare në Veri të Shqipërisë ngrenë dyshime rreth mënyrës si ata arrijnë të futen në territorin e vendit dhe të udhëtojnë disa qindra kilometra në brendësi të tij pa u diktuar dhe ndaluar nga forcat e rendit.

Vitet e fundit, grupe të vogla refugjatësh nga vendet e luftës në Lindjen e Mesme kanë zgjedhur pikëkalimin kufitar të Hanit të Hotit për të tentuar të kalojnë fillimisht në Mal të Zi e më pas në Europë. Por rasti më i fundit, i ndalimit të tyre në Kukës, ngre dyshimin se ata po tentojnë të gjejnë rrugë të tjera kalimi drejt vendeve te Europës./VOA

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

“O babi na gjuajtën, jam plagosur”/ Zbulohet telefonata e fundit e Andi Malokut pas atentatit

Publikuar

-

Nga

Disa ditë pas vdekjes së Andi Maloku, shoferit të prokurorit Arian Ndoja, familjarët e tij akuzojnë qeverinë se i është bërë padrejtësi.

Xhaxhai i 24 vjeçari, Bashkim Maloku është shprehur se ditën e ngjarjes nuk janë lejuar të futen në spital, por u rrethuan me policë në ambientet e jashtme.

Gjithashtu, Maloku tregon edhe komunikimin e të riut pasi ishte qëlluar me breshëri arme.
“Kur ndodhi atentati ne e morëm vesh përmes djalit. Andi kishte folur me të atin në telefon dhe i kishte thënë “o babi na gjuajtën, jam plagosur”, tregon xhaxhai i viktimës nw një intervistë për Gazetën Shekulli.

Kujtojmë që Andi Maloku humbi jetën dias ditë pas atentatit që i bënë 2 javë më parë, teksa udhëtonte në makinë me prokurorin Arian Ndoja dhe Pëllumb Muharremin.

Në media qarkulloi se Andi ka punuar si efektiv policie në Krujë. Sa e vërtetë është kjo gjë?
Jo, Andi nuk ka punuar asnjëherë efektiv policie, por media ka trilluar dhe me moshën ku thanë se ishte 34 vjeç. Që në moshën 16-vjeçare ka punuar kamerier, ndërkohë që ishte dhe në shkollë. Më pas ka mbaruar studimet për Menaxhim Turizëm dhe ka rreth dy muaj që kishte vazhduar punë me prokurorin si shofer i tij.

A kishte lidhje familjare me prokurorin?
Absolutisht që jo, nuk kishte lidhje familjare fare. Ne të gjithë aktualisht punojmë në shtet po ashtu dhe i ati, por edhe unë jam punonjës i shtetit. Ky shtet na bëri shumë padrejtësi. Na bënë padrejtësi pasi, ditën kur ndodhi atentati nuk na lanë ta shikonim djalin, por na rrethuan me policë te spitali i Traumës.

Si e morët vesh kur ndodhi atentati?
Kur ndodhi atentati ne e morëm vesh përmes djalit. Andi kishte folur me të atin në telefon dhe i kishte thënë “o babi na gjuajtën, jam plagosur”. Ky ishte komunikimi dhe më pas na lajmëruan që të shkonim te spitali se i kanë gjuajtur djalit. Ne nuk ishim në dijeni se për çfarë bëhej fjalë, a i kanë gjuajtur me armë, a ka bërë aksident nuk e dinim fare. Vetëm kur shkuam atje në vendin e ngjarjes dhe e dërguam për në spital. Por ne gjithashtu kemi vërejtje dhe nga policia. Jemi shumë të zhgënjyer nga Policia e Shtetit se kemi punuar dhe vetë në polici.

Pse keni vërejtje kundrejt policisë?
E para, nuk ngritën postblloqe, por u morën me familjarët që ishin të spitali për t’i shoqëruar. Së dyti, te urgjenca e spitalit nuk na la asnjë që të shohim djalin, madje as prindërit e tij nuk i lënë që të hyjnë të shohin djalin. Ndërsa të nesërmen, një ditë pas atentatit, nuk kishte asnjë polic. Ishte fasadë. Dhe së fundmi, kur vdiq djali, e çuan në morg. Ndërsa morgun e rrethuan me policë. Nuk na lanë as për ta qarë në orët e fundit.

LEXO EDHE:  Radhë kilometrike në kufirin me Kosovën

LEXO EDHE:  Do kalonin ilegalisht kufirin/ Ndalohen 26 irakienë në Kukës

Fillimisht Andi kishte dalë nga reanimacioni dhe më pas u ridërgua në reanimacion. A mundët të bisedonit me të dhe si ishte gjendja e tij?
Po e takuam djalin. Biseduam dhe folëm gjatë me të. Por i ra trombozë e pjesshme, nga ana e mushkërisë. Me drejtësinë jemi të pakënaqur fare, dhe nga qeveria jemi të pakënaqur sidomos ne që kemi kontribuar për këtë qeveri. Sidomos dhe djali që ka qenë në komision. Anëtar komisioni në Shijak, se ne jemi nga Shijaku. Më parë ka punuar kamerier. Asnjë lloj pune tjetër s’ka bërë. Djali ishte 23 vjeç për pak ditë mbushte 24 vjeç dhe nuk ka punuar asnjë punë tjetër. Ne jemi të gatshëm të gjithë që të tregojmë dokumentet e djalit se ku ka punuar. Ai nuk kishte lidhje fare as me policinë, as nuk ka punuar si efektiv policie. Nuk ka bërë asnjë sherr në lagje. Nuk ishte problematik dhe nuk ka konflikt me asnjë person. Ne e çuam djalin për të qenë më i sigurt si shofer prokurori. Nuk e dinim që do përfundonte kështu.

Ju thoni që nuk e njihte prokurorin, si përfundoi Andi i punësuar aty?
Nuk e njohim. Edhe pse në media qarkullonte se kishin njihje të mëparshme. Prokurori është nga zona e Veriut ne nga Shijaku nuk kishim lidhje fare me të. Thjesht shkoi për punë, kishte dëshirë të bënte atë punë. Nuk ka asnjë precedent penal. Ndaj dhe ne jemi dhe të zhgënjyer nga informacionet që kanë dalë nga mediat por edhe nga shteti. Shteti duhet të kishte dalë në media të kishte bërë një deklaratë për shtypi që ky djalë nuk ka qenë asnjë ditë polic, të saktësonte informacionet. Kaq i paaftë qenka ky shtet që mirë kriminelët nuk i kap por të paktën të dilte e të bënte një deklaratë përmes zëdhënësve të shtypit që Andi nuk ka qenë asnjëherë polic Shteti. Ndaj dhe ne jemi shumë të zhgënjyer, që opinioni publik të dinte se kush ishte djali. Ata e dinin djalin 34 vjeç. Nuk bënin dot lidhjet. I ati i tij është 44 vjeç, si mund të ishte djali 34 vjeç. Si mund të punonte në polici. Ai tani kishte mbaruar shkollën.

Para se të fillonte punë si shofer i prokurorit, çfarë pune ka bërë më parë Andi?
Punonte si kamerier dhe më pas mori një lokal me qira. Punonte si dhe e menaxhonte vetë lokalin për disa muaj. Më pas e pa që nuk po i përballonte dot se nuk paguante dot qiranë sepse ishte e lartë dhe e mbylli. Ishte pa punë pasi e mbylli lokalin dhe ishte në kërkim të punës.

LEXO TE PLOTE

Kronika

Aksident në Korçë/ Makina përfundon brenda dyqanit

Publikuar

-

Nga

Një aksident rrugor ka ndodhur orët e para të mëngjesit të sotëm në qytetin e Korçës.

Dy mjete janë përplasur me njëri-tjetrin dhe si pasojë njëri prej tyre ka përfunduar mbi trotuar duke u përplasur me fasadën e një dyqani.

Ngjarja ka ndodhur përgjatë Bulevardit të Republikës, por fatmirësisht nuk raportohet për të lënduar, vetëm për dëme materiale.
Ndërohë policia ndodhet në vendngjarje dhe po punon për zbardhjen e plotë të rrethanave të aksidentit./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Lumi Ishëm del nga shtrati/ Disa shtëpi mbeten të izoluara

Publikuar

-

Nga

Për shkak të reshjeve të dendura të shiut që kanë rënë gjatë 24 orëve të fundit në Shqipëri, situata në ka dalë nga shtrati lumi Ishëm duke përmbytur disa hektarë tokë bujqësore.

Po ashtu dalja nga shtrati i lumit Ishëm ka bërë që të mbeten të izoluara disa shtëpi.

Nga reshjet e shumta edhe rruga e lagjes fundore të këtij fshati është mbuluar nga uji.

LEXO TE PLOTE