Connect with Us

Mazhoranca e ka Lulzim Bashën në “xhep”/ Çfarë zbulon Altin Goxhaj

Politikë

Mazhoranca e ka Lulzim Bashën në “xhep”/ Çfarë zbulon Altin Goxhaj

Publikuar

-

Avokati Altin Goxhaj ka komentuar situatën politike në vend, ndërsa u shpreh se me 13 tetor nuk do të ketë zgjedhje.

Sipas Goxhajt, po gatuhet një çorbë, që Rama dhe Basha duan të konkludojnë në një zgjidhje urgjente për të ndërtuar një pazar të gatshëm para se të vij Ambasadorja amerikane me mandat të plotë.

“Nuk ka zgjedhje në 13 tetor. Debati tani është kur do të ketë zgjedhje. Duket qartë që kemi një debat të fortë brenda opozitës, ndërsa maxhoranca e ka mëndjen e fjetur, pasi e ka Lulzim Bashën në xhep, pasi i dhuroi 61 bashki, sidomos Bashkinë e Tiranës, që Veliaj nuk e merrte dot kurrë me zgjedhje.

Jemi në situatën që po gatuhet një çorbë, që Rama dhe Basha duan të konkludojnë në një zgjidhje urgjente për të ndërtuar një pazar të gatshëm para se të vij ambasdorja amerikane me mandat të plotë.
Unë di që Rama dhe Basha janë takuar në muajin maj, në Paris dhe 30-qershori është produkt i këtij takimi. Kemi një situatë absurde. Opozita që nuk do të futen në zgjedhje me Ramën dhe Rama që bën zgjedhje. Me fakte dhe vulë i kemi zgjedhje.

LEXO EDHE:  Zbulohet PAPAGALLI I BASHES

Pse nuk u fut në zgjedhje opozita, apo duhet të presi të vdesi Rama? Duhet të ketë një zgjedhje.
Marrëveshja Rama- Basha nuk është me rëndësi për momentin, pasi ka marrëveshje më të vjetër.
Sali Berisha dhe George Soros kanë bërë marrëveshje në 2005, këtë e ka pranuar Soros.

Lulzim Basha tha që s’do kishte zgjedhje në 30 qershor. Por u bënë. Nuk merret më në konsiderat fjala e tyre, nuk ja vlen të merresh me ta”, theksoi Goxhaj në studion e TV “Fax News”. /CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Artikulli i “The Times”/ Balla paralajmëron Bashën: Faktet e reja plotësojnë kushtet për një kallëzim të ri

Publikuar

-

Nga

Pas artikullit të gazetës “The Times”, për kompaninë që transferoi qindra-mijëra dollarë në emër të Partisë Demokratike të Lulzim Bashës, ka ardhur edhe reagimi i numrit 2 të socialistëve, Taulant Ballës.

Balla deklaron se hetimi britanik, që kishte në zemër krimet e dyshuara të financimit të fushatës të Lulzim Bashës, sjell prova të reja që konfirmojnë pagesat dhe krimin.

Kreu i Grupit Parlamentar i PS-së thotë se Partia Demokratike dhe Lulzim Basha, i detyrohen publikut shqiptar një përgjigje të menjëhershme.

Gjithashtu Balla ka bërë publike edhe dokumentat e publikuara në faqen zyrtare të Departamentit Amerikan të Drejtësisë.

“Për ta kuptuar të plotë këtë skandal, shikojini me kujdes këto dokumenta të publikuara në faqen zyrtare të Departamentit Amerikan të Drejtësisë (Akti i Rregjistrimit të Agjentëve të Huaj).

“1. Kontrata e firmosur nga Lulzim Basha me numër pashaporte diplomatike DB1159763:
https://efile.fara.gov/docs/6414-Exhibit-AB-20170331-1.pdf

LEXO EDHE:  Sikur Lulzim Basha të ishte sot kryeministër i Astirit

LEXO EDHE:  Sikur Lulzim Basha të ishte sot kryeministër i Astirit

2. Shërbimet e faturuara në emër të Partisë Demokratike në shumën 675.000 dollarë:
https://efile.fara.gov/…/6414-Supplemental-Statement-201711…

3. Deklarata ku kompania guackë Biniatta Trade deklaron se do të kompensojë/do të paguajë Muzin për shërbimet e ofruara në emër të Partisë Demokratike:
https://efile.fara.gov/docs/6414-Exhibit-AB-20171114-2.pdf”, shkruan numri 2 i PS-së në një postim në rrjetet sociale, ndërkohë paralajmëron se faktet e reja plotësojnë kushtet për një kallëzim të ri.

“The Times” për lobimin rus/ Po hetohet kompania që transferoi mijëra dollarë në emër të PD

LEXO TE PLOTE

Politikë

“The Times” për lobimin rus/ Po hetohet kompania që transferoi mijëra dollarë në emër të PD

Publikuar

-

Nga

Gazeta britanike “The Times” ka shkruar një artikull, pasi u zbulua se një firmë skoceze, në qendër të një skandali lobimi, kishte injoruar rregullat e transparencës.

Në artikulli thuhet se “The Times” ka zbuluar se partneritet e kufizuara skoceze (SLP) janë duke u hetuar si të lidhura me krimet e finacimit të fushatës së Lulzim Bashës.

“The Times zbuloi se SLP, është në zemër të një hetimi mbi krimet e dyshuara të financimit të fushatës të Lulzim Bashës, kryetarit të opozitës në Shqipëri, i cili e shkeli këtë rregull me pandëshkueshmëri”, shkruan gazeta, ndërsa thekson se kompania që ka hedhur mijëra dollarë në emër të PD-së është Biniatta Trade.

“SLP në qendër të skandalit politik në Shqipëri është Biniatta Trade e regjistruar në Edinburg. Në vitin 2018 në rregjistrat publikë rezulton të jenë paguar qindra mijëra dollarë një lobisti amerikan në emër të Partisë Demokratike të zotit Basha. Zoti Basha fillimisht u akuzua për pastrim parash por kjo u rrëzua. Biniatta Trade u lejua të ndryshojë emrin e saj dhe pastaj u mbyll vitin e kaluar, pa u identifikuar kurrë një pronar i vertetë i saj”, thuhet më tej.

Hetimi britanik duket se do ta kthejë sërish lobimin rus në qendër të vëmendjes, pasi duket se do të nxjerrë në dritë të tjera fakte për lidhjen e Lulzim Bashës me kompaninë fantazmë.

Artikulli i “The Times”:

Ministrat britanikë janë akuzuar për “mungesë serioziteti” në lidhje me një goditje të ndërmarrjeve fantazmë pasi doli se një firmë skoceze në qendër të një skandali të madh lobimi kishte injoruar rregullat e reja të transparencës.

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar ka qenë nën presion për të ndaluar abuzimin e partneriteteve të kufizuara skoceze (SLP), nga subjektet e përfshira në korrupsion shumë-miliardë dollarëshe, rastet e marrëveshjeve të armëve dhe çështjet e pastrimit të parave në ish-Bashkimin Sovjetik, Afrikë dhe Amerikën Latine.

Deri më tani, reforma e vetme ka qenë të detyrojë ndërmarrje të tilla të emërojnë pronarët përfitues. Sidoqoftë, gazeta The Times zbuloi se një SLP e cila ishte në zemër të një hetimi mbi krimet e pretenduara të financimit të fushatës nga Lulzim Basha, udhëheqësi i opozitës së Shqipërisë, anashkaloi këtë rregull me pandëshkueshmëri.

LEXO EDHE:  Foto Dite/ Ore ore lule bore, Majko-Luli lojë shembullore

LEXO EDHE:  Ish-ministri i PD kritikon Lulzim Bashën/Çfarë nuk bëri me inteligjencë

Aktivistët e antikorrupsionit thonë se ndërmarrje të tilla guackë – ndonjëherë të quajtura fantazma sepse ato ekzistojnë vetëm në letër – kanë dështuar në mënyrë rutinore të respektojnë transparencën themelore mbi “personat e kontrollit të rëndësishëm të tyre ” (PKR).

Graham Barrow, një ekspert për pastrimin e parave, tha: “Një numër shumë i rëndësishëm i SLP-ve akoma duhet të deklarojnë personat e kontrollit të tyre”. Në bazë të njohurive të mia, asnjëri prej tyre nuk është gjobitur ndonjëherë për mosdeklarimin e mësipërm. Reformat nuk janë adresuar qartë në atë mënyrë që tregojnë se qeveria është serioze në lidhje me ndalimin e përdorimit të personave juridikë në Mbretërinë e Bashkuar për të lehtësuar korrupsionin e madh. ”

Andrea Leadom, sekretari i biznesit, tha: “Ne kemi njoftuar planet për të reformuar ligjin e partneritetit, por unë planifikoj të shkojmë më tej duke reformuar fuqitë e Kompanive për t’i dhënë asaj një rol më të madh në trajtimin e krimit ekonomik. Që nga shtrëngimi i rregulloreve në 2017, regjistrimet e reja të SLP-ve kanë rënë me 80 përqind – por ne synojmë të vulosim plotësisht keqpërdorimet. ”

Alison Thewliss, zëdhënësi i Thesarit të Partisë Kombëtare Skoceze (PKS) u përgjigj: “[PKS] prej vitesh me radhë po kërkon veprime më kuptimplota mbi SLP-të. . . por duket se kjo po vazhdon të bie në vesh të shurdhër ”.

SLP-ja në qendër të skandalit politik të Shqipërisë ishte Biniatta Trade e regjistruar në Edinburgh. Në vitin 2018 regjistrimet publike treguan se kishte paguar qindra mijëra dollarë një lobisti amerikan në emër të Partisë Demokratike të Z. Basha. Z. Basha fillimisht u akuzua për pastrim parash por kjo u rrëzua. Biniatta Trade u lejua të ndryshojë emrin e saj dhe pastaj të shpërbëhej vitin e kaluar, pa identifikuar asnjëherë një pronar të vërtetë të dobishëm.

https://www.thetimes.co.uk/article/abuse-of-ghost-firms-shows-the-uk-is-not-serious-about-reform-6rfl2wf9n

LEXO TE PLOTE

Politikë

Pajtim Aga në pranga për drogë/ PD: Ia bënë vëllain shef policie, mbështetet nga Rama

Publikuar

-

Nga

Ish-deputeti i Partisë Demokratike Enkelejd Alibeaj, tha se arrestimi i Pajtim Agës dëshmon përshkallëzimin e fenomenit kriminal dhe konfirmon se krimi, trafiku i drogës dhe liria për të vepruar e kontingjentit kriminal ka mbështetjen e shtetit, të qeverise dhe policisë.

Sipas tij, krimi në zgjedhje ka mbështetjen direkte të Edi Ramës, ndaj dhe demokrati e lidh këtë me arrestimin e Agës, vëllain e ish-shefit të qarkullimit të Dibrës, Robert Aga.

“Robert Aga është shefi i policisë që garantoi mbjelljen e Dibrës me hashash prej të vëllait, tani të arrestuar, i njëjti shef policie që terrorizoi qytetarët e Dibrës për të vjedhur votat e tyre, bashkë me Bablokun e krimit Edi Rama, Damian Gjiknuri, Sajmir Tahiri, Xhemal Qefalia, Ulsi Manja, Pjerin Ndreu e të tjerë.

E gjithë kjo bandë vjedhësish votash, arriti që nën përdorimin e parasë, terrorit policor dhe administratës, të vidhnin votat e dibranëve. I madh e i vogël brenda e jashtë Shqipërisë janë njohur me bëmat e kësaj bande qeveritare, nga Zëri i Amerikës, nga Bild-i gjerman e media të tjera botërore”, u shpreh Alibeaj në deklaratën për shtyp.

Ai pretendon se i arrestuari për trafik droge dhe vëllai i tij, janë ekzekutues të realizimit të planit për vjedhjen e zgjedhjeve.

LEXO EDHE:  Sikur Lulzim Basha të ishte sot kryeministër i Astirit

LEXO EDHE:  Zbulohet PAPAGALLI I BASHES

“Robert Aga ishte ai që merrte garanci nga kryeministri dhe ministri i brendshëm, që “të mos e çante kokën” për asgjë, mjaftonte që gostia e bandës qeveritare, me votat e vjedhura, të shantazhuara, të terrorizuara, të blera me paratë e drogës e kanabisit, të kënaqte babëzinë për pushtet dhe para të bandës qeveritare me në krye Bablokun”, theksoi demokrati, i cili kujton këtu përgjimet e publikuara nga gazeta gjermane “Bild”.

Alibeaj deklaron se në vend që të ndëshkohej, Robert Aga u shpërblye me gradim në detyrë dhe i vëllai vazhdoi trafikun e drogës.

Ish-deputeti kërkon reagimin e Prokurorisë dhe SPAK-ut, teksa thotë se mjafton vetëm vullneti për të çuar para drejtësisë trafikantët e rëndomtë të drogës që kanë vjedhur zgjedhjet./ CNA.al

LEXO TE PLOTE