Connect with Us

Drama e arsimit/ Ish deputeti demokrat zbardh marifetet e Qeverisë për të mbuluar dështimin

Sociale

Drama e arsimit/ Ish deputeti demokrat zbardh marifetet e Qeverisë për të mbuluar dështimin

Publikuar

-

Ish deputeti demokrat Luçiaano Boçi, një ditë para fillimit të vitit të ri shkollor ka dhënë alarmin për braktisjen e saj.

Ndërsa ka bërë nje rezume protokalleve që Qeverisë për ditën e nesërme, Boçi ka thënë se arsimi sot i ngjan një terreni të shpartalluar pas një luftë shkatarrimtare.
“Po ministria? Po kryeministri? Asgjë. Do bëjnë nesër ritualin me buzëqeshje hipokrite, urime shabllon, me skenarë hollivudianë me fëmijë të lumtur, mësues të zbukuruar e prindër të gëzuar, për t’i shpërndarë si ushqim për popullin, nëpër mediat me lajme të sforcuara.
Shteti, ministria e kryeministri do rrahin gjoksin për lëmoshat e librave të përdorura, për ndonjë qokë rikonstruksioni, ose do të përkëdhelin mes fjalimeve bajate, live, ndonjë nxënës”, shkruan Boçi në rrjete sociale.

Postimi i plotë:

KRONIKË ARSIMORE

Mes kaosit politik dhe etheve për hapje negociatash, nesër merr udhë nisja e vitit shkollor në arsimin parauniversitar.
Mijëra janë ato fëmijë që do të ulen për herë të parë, për t’iu bashkuar të tjerëve drejt përpjekjes për të ndërtuar përmes dijes të ardhmen e një jete më të mirë.
Por ngjarja madhore e ditës së parë të shkollës ka humbur shkëlqimin e dikurshëm dhe atmosferën e pragfillimit.
Gjithçka ngjan e vakët dhe e zymtë me tek-tuk oaze privatësh që përpiqen të ndezin optimizmin.
Arsimi sot i ngjan një terreni të shpartalluar pas një luftë shkatarrimtare.
Nga prioritet ai është shndërruar tashmë në një plaçkë për kompesim propagandistik.
Inercia e asgjë tjetër, lëviz qerren e tij përpara. Pasiguria dhe rastësia janë buajt që e tërheqin atë me një monotoni kërcitëse drejt hiçit.
Po shteti?
Po ministria?
Po kryeministri?
Asgjë. Do bëjnë nesër ritualin me buzëqeshje hipokrite, urime shabllon, me skenarë hollivudianë me fëmijë të lumtur, mësues të zbukuruar e prindër të gëzuar, për t’i shpërndarë si ushqim për popullin, nëpër mediat me lajme të sfrocuara.
Shteti, ministria e kryeministri do rrahin gjoksin për lëmashat e librave të përdorura, për ndonjë qokë rikonstruksioni, ose do të përkëdhelin mes fjalimeve bajate, live, ndonjë nxënës.
Do përshfaqin mrekullisht injorancën brilante e do vetëkenaqen me fjalë uruese e lavdëruese.
Kaq dhe gjithçka do mbyllet me togëfjalëshin refren “arsimi që duam”, që në fakt është arsimi që nuk duhet e që nuk duam.
Drama Arsimit përpiqet të mbulohet kështu me mijëra marifete, në një ditë.
Por ajo është aty mes nxënësve, mësuesve e prindërve.
Braktisja është ulëritëse. Mijëra nxënës janë larguar për arsye emigratore nga sytë këmbët nga Shqipëria e shkolla e tyre e dashur.
Të tjerë në pamundësi ekonomike, nuk do mund të ulen më me shokët e tyre. Ne tragjikisht jemi duke humbur limfën e jetës së kombit e shteti nuk bëzan.
Familjet shqiptare të rrënuara progresivisht këto vite, janë nën e ethet e pamundësisë financiare për të përballuar kostot e larta të rritura arsimore. Qeveria i ka braktisur.
Paketat e librave kushtojnë çdo vit e më shumë. Shkojnë deri në 80.000 lekë në arsimin 9-vjeçar e deri në 110.000 në atë të mesëm.
Rrjeti i godinave shkollore ka pamjen e një post bombardimi.
Infrastruktura shkollore është e rrënuar.
Godina të reja shkollore dhe të rikonstruktuara të kap syri vetëm me gishtat e dorës.
Për laboratorë, TIK, e biblioteka nuk e ve kush ujin në zjarr.
Klasat kolektive dhe klasat fiktive kanë shtrirë dominancën e tyre kudo.
Struktura ligjore arsimore, është një mish-mash vendimesh e ligjesh të rastit që kundërshtojnë njëri-tjetrin e kanë eleminuar rregullin, parimin dhe institucionet brenda një ministrie ku sundon padija dhe butaforia.
Po mësuesit?
Mësuesit do marrin ndonjë lule nga nxënësit, se Kryeministri e qeveria i ka dhënë brrylin.
I kanë shkelur me këmbë mësuesit me dhunë politike. I kanë mbytur me letra i kanë shfytyruar misionin.
Me udhëzimin e fundit 13, i kanë futur në një kacafytje permanente me njëri-tjetrin, për vendin e punës e bukën e gojës.
Financiarisht i kanë braktisur deri në mohim.
E drama vazhdon…bashkë me ditën e parë të shkollës.
Parlamenti ndërkohë do miratojë koncesionin e rradhës.
Krimi do rrisë përfaqësimin e tij në politikë dhe në ekonomi.
Ministrja do shfaqë video-regjistrimin urues me pompozitet qesharak.
Ndërsa Kryeministri me siguri do ngërdheshet diku, me urim-batutë, duke u përpjekur të englendisë turmën e sejmenëve që i bëjnë fresk…
E askush nga këta nuk do t’ia dijë për lëngatën e arsimit.../CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

19 % e familjeve borxhlie ushqehen me lista/ Nuk paguajnë dot mallrat që blejnë

Publikuar

-

Nga

Struktura e borxhit të familjeve shqiptare është shumë e ndryshme, që nga kredia bankare deri tek tregjet informale, overdrafti dhe të ashtuquajturat lista në dyqane, ku familjet konsumojnë mallra pa mundur t’i paguajnë në kohë.

Një anketë e Bankës së Shqipërisë tek 2010 familje të shtrira në të gjithë vendin ka evidentuar se 24 për qind e familjeve kanë një ose më shumë se hua për shlyer. Ndërsa 19 për qind e familjeve borxhlie kanë deklaruar se borxhin e kanë ndaj njësive të shitjes më pakicë, teksa kanë konsumuar mallra dhe nuk kanë mundur të bëjnë shlyerjen e tyre në kohë. Njësitë e pakicës, sidomos ato që tregtojnë produktet e shportës disponojnë fletoren e listës ku shënojnë familjet që marrin produkte kundrejt pagesave të mëvonshme.

Banka e Shqipërisë vlerëson se në familjet huamarrëse, peshë të konsiderueshme vijon të ketë zëri ‘mall i papaguar’ (19% e rasteve të huamarrjes), por në rënie graduale gjatë tre periudhave të fundit.

Në totalin e familjeve borxhlie në rreth 37% të rasteve të raportuara, huamarrja e familjeve rezulton në formën e ‘kredisë nga institucione financiare’, ku 32% e rasteve janë në trajtë ‘kredie’ dhe 5% janë në trajtë ‘kartash krediti dhe overdraft’. Kjo peshë ka shënuar rritje me rreth 7 pikë përqindje krahasuar me 6-mujorin e kaluar dhe ka mbetur pothuaj e pandryshuar krahasuar me një vit më parë.

LEXO EDHE:  Tom Doshi kundër Qeverisë: Të distancohet nga politika e kafshatës së gojës

LEXO EDHE:  Nesër hyn në fuqi vendimi/ Automjetet që nuk do lejohen të hyjnë në Shqipëri

Në rreth 43% të rasteve, huamarrja deklarohet në formën e ‘parasë në dorë’, duke shënuar një rënie të lehtë me 1 pikë përqindje krahasuar me 6-mujorin e kaluar. Peshë të konsiderueshme vijon të ketë zëri ‘mall i papaguar’ (19% e rasteve të huamarrjes), por në rënie graduale gjatë tre periudhave të fundit

Duke e analizuar tepricën e deklaruar sipas burimit, rezulton se rreth 70% e saj vjen nga burime formale (banka dhe institucione financiare jobankare) dhe rreth 30% nga burime joformale ( si persona fizikë, hua në formë malli etj.)

Kjo strukturë ka mbetur e pandryshuar krahasuar me 6-mujorin e kaluar, por në terma vjetorë është zhvendosur në favor të huasë joformale, duke reflektuar rënien e tepricës së huasë nga ‘bankat’ dhe ‘institucionet financiare jobankare’.

Duke e analizuar tepricën e huamarrjes sipas qëllimit të përdorimit të saj rezulton se rreth 37% e saj është përdorur për ‘blerjen/riparimin e një prone’, 31% për ‘zhvillimin e një biznesi’ dhe 13% është përdorur me qëllim ‘konsumi’./ Monitor

LEXO TE PLOTE

Sociale

Surprizat e motit/ Ja çfarë pritet për orët në vijim

Publikuar

-

Nga

Moti për ditën e sotme do të vijojë me kthjellime dhe vranësira të pakta në relievet malore.

Sipas IGJEUM, nuk priten reshje në asnjë prej qarqeve.

Temperaturat minimale dhe maksimale të ajrit pritet të arrijnë:

Në bregdet: 15 / 23 °C
Në vendet e ulëta: 15 / 25 °C
Në vendet malore: 11 / 21 °C

Era pritet të fryjë e lehtë deri në mesatare./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Horoskopi i ditës, 15 tetor 2019

Publikuar

-

Nga

Dashi

Dashuria: Sot dita do të jetë shumë soditëse. Do të kërkoni spontanisht përgjigje në të kaluarën që nuk keni ditur ti jepni, por tani ato janë brenda mundësive tuaja. Beqarët do mësojnë nga përvoja e tyre e kaluar për të menaxhuar jetën e tyre të dashurisë.

Puna: Të kesh mendime të ndryshme nuk do t’ju ​​ndalojë të shoqëroheni me kolegë, por mos insistoni shumë.

Demi

Dashuria: Marsi është përsëri në shenjën tuaj dhe me ndikimet e tij të fuqishme sigurisht që ka gjetur mënyrën për t’ju bërë nervoz. Mundohuni të jeni pak më tolerant ndaj të dashurit tuaj. Qielli është i nxehtë edhe për beqarët, ruajtja e qetësisë ju bën mirë.

Puna: Shumë çështje sot mund të futen në duar të gabuara, por kjo nuk do të ketë efekt në punën tuaj.

Binjakët

Dashuria: Një ditë e ngjarjeve të paparashikuara për shumë nga ju, në dashuri do të ketë edhe shumë pavendosje. Gjërat do të përmirësohen. Për beqarët, udhëtimet dhe nisjet janë në horizont, madje edhe transferime për dikë që dëshiron të ndryshojë jetën e tij.

Puna: Ndryshimet e vogla në këtë ditë mund të bëjnë ndryshimin në suksesin e plotë të disa projekteve.

Gaforrja

Dashuria: Më mirë të jesh i kujdesshëm dhe të mos e teprosh në bërjen e disa deklaratave. Nëse keni një partner që preket, ju mund të rrezikoni të dëmtoni ndjeshmërinë e tij. Hëna do të shikojë pozitivisht beqarët, të cilët do të synojnë të bëjnë takime të reja.

Puna: Shfrytëzoni mundësitë që yjet rezervojnë sot, por gjithmonë përpiquni të kontrolloni se cilat janë më të mirat.

Luani

Dashuria: Hëna sot do t’ju ftojë të konsideroni alternativa të ndryshme në lidhje me ndjenjat. Ka rrugë që nuk i keni konsideruar kurrë më parë! Beqarët do jenë në gjendje të hapin dritaret tek e reja dhe të bëjnë shumë njohje!

Puna: Mundohuni të jeni aktiv, edhe pse disa çështje mund të zgjasin më shumë. Është një rrugë për t’u rritur dhe përmirësuar.

Virgjëresha

Dashuria: Sot do të ndjeheni të gatshëm, të përfshirë midis dëshirave të së kaluarës dhe nevojave të së tashmes. Mërkuri ju fton të merrni një vendim dhe të zgjidhni problemet e dashurisë. Beqarët që duan një lidhje serioze dhe të qëndrueshme nuk do ta gjejnë akoma.

Puna: perspektivat në të ardhmen janë pozitive dhe do të keni dokumentet e duhura për të menduar për ndryshimin e situatës tuaj.

LEXO EDHE:  Nesër hyn në fuqi vendimi/ Automjetet që nuk do lejohen të hyjnë në Shqipëri

LEXO EDHE:  Nesër hyn në fuqi vendimi/ Automjetet që nuk do lejohen të hyjnë në Shqipëri

Peshorja

Dashuria: Kundërshtimi i Hënës ju ngatërron me ide, vetëm kur menduat se kishit arritur paqen e shqisave dhe qetësinë e zemrës. Ndoshta ekziston një situatë sentimentale akoma e pezulluar! Ndryshime vijnë për beqarët, madje edhe në dashuri.

Puna: Më në fund mund të merrni rrugën që deri më tani nuk i keni konsideruar për shkak të pavendosmërisë.

Akrepi

Dashuria: Propozoni diçka alternative në këtë ditë, veçanërisht për personin që ju ka ndjekur gjithmonë në çdo aventurë tuajën. Nëse keni një partner, mos e lini pas dore. Beqarët do duhet të ndryshojnë një qëndrim ndaj një personi.

Puna: Sfera e biznesit po lulëzon, ju keni marrë shumë, ju duhet ta pranoni atë, ka ardhur koha për tu pajtuar në një farë mënyre.

Shigjetari

Dashuria: Sektori sentimental është i mirë, do të jeni të dashur dhe të kërkuar, do të keni atë pak bukuri shtesë që ju tërheq pa kushte. Edhe beqarët do jenë shumë tërheqës dhe do të bëjnë pushtime dhe madje nëse nuk janë adhurues të lidhjeve.

Puna: Një situatë anomale në punë do t’ju hedh në dëshpërim, por yjet ju mbrojnë.

Bricjapi

Dashuria: Sot është Marsi që gjallëron atmosferën dhe gjithashtu ju jep stimujt e duhur për të shijuar kënaqësitë e dashurisë. Veçanërisht për çiftet e konsoliduara. Venusi sugjeron beqarët për të zbuluar ndjenjat e tyre pasi ato janë aq të qarta sa nuk mund t’i fshehin!

Puna: Një shpërthim energjie do t’ju bëjë të ndritshëm dhe të shoqërueshëm si kurrë më parë, sot do të jeni në qendër të vëmendjes.

Ujori

Dashuria: Tregime të reja që vijnë për ata që duan të rindërtojnë ekuilibrin e një çifti. Dita inkurajohet nga yjet që janë të gjithë në favorin tuaj. Venera do të marrë vendime të reja për beqarët dhe do t’u japë atyre mundësinë për të endur një marrëdhënie të re serioze.

Puna: Shumë prej jush nuk janë të gatshëm të ndryshojnë, por ju do të arrini të zgjidhni gjithçka në mënyrë optimiste.

Peshqit

Dashuria: Hëna sot do t’i bëjë marrëdhëniet emocionale të forta dhe intensive. Ndjesitë ndriçojnë dhe do të kapërceheni nga ngjarjet! Momente të bukura vijnë për shumë beqarë, surpriza dhe takime të këndshme do t’ju ​​bëjnë të harroni të kaluarën.

Puna: Ju nuk mund të ankoheni për sukseset tuaja. Prisni të shihni konfirmimet.

LEXO TE PLOTE