Connect with Us

Banorët rrezikojnë të digjen/ Ish deputeti demokrat apelon për ndihmë

Kronika

Banorët rrezikojnë të digjen/ Ish deputeti demokrat apelon për ndihmë

Publikuar

-

Ish deputeti demokrat Xhemal Gjunkshi ka dhënë alarmin se po rrezikohet jeta e banorëve në fshatin Vlashej të Lurës.

Gjunkshi ka bërë apel për ndërhyrje urgjente, pasi ka lexuar mesazhin e një banori të mbërritur në adresë të tij.

“Apel për ndërhyrje urgjente! Digjen dy banesa fshati Vlashej, Lurë, në rrezik jeta e banorëve. Kërkohet ndërhyrje nga ajri për të shpëtuar jetën e banorëve dhe banesat e tyre”, shkruan Gjunkshi në rrjete sociale.

LEXO EDHE:  Zgjedhjet vendore, KMSH mesazh qytetarëve: Votoni për kë ta shihni të arsyeshme

Ndërsa bë mesazhin dërguar ish deputetit demokrat, thuhet se

“Aktualisht fshati po digjet i gjithi nga neglizhenca e shtetit. Janë djegur dy shpia dhe po digjen dhe të tjerat. Kërkohet në mënyrë urgjente ndërhyerje nga ajri, ju lutem njoftoni organet përkatëse. I bëj thirje Ministrisë së Mbrojtjes të ndërhyjë urgjent me helikopterat Cougar, për të parandaluar këtë katastrofë njerëzore”, thuhet në denoncim./CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Legalizoi një banesë në kundërshtim me ligjin/ Ish-drejtori i Aluiznit vihet në hetim  

Publikuar

-

Nga

Ish-drejtori i Aluiznit në Elbasan, Andon Lapa është vënë nën hetim nga specialistët e Hetimit të Krimit Ekonomik.

Report TV, raporton se sipas policisë, Andon Lapa në vitin 2015 ka dhënë leje legalizimi për një banesë në kundërshtim me ligjin.

Ai  akuzohet për veprat penale “Falsifikimi i vulave , i stampave ose i formularëve” dhe ” Shpërdorimi i detyrës”.

LEXO TE PLOTE

Kronika

Foto-I dënuar me burgim të përjetshëm/ Ekstradohet nga Viena 43-vjeçari

Publikuar

-

Nga

Një 43-vjeçar shqiptar është ekstraduar nga Viena drejt vendit tonë, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar për akuzën e “vjedhjes me pasojë vdekjen”.

Mësohet se nga specialistët e Interpol Tirana u bë ekstradimi nga Viena, Austri drejt vendit tonë i shtetasit shqiptar Viktor Pelivani, 43 vjeç, lindur në Fier.

Ekstradimi i tij është bërë pasi Gjykata e Apelit Vlorë në maj të vitit 2018 e ka dënuar me burgim të përjetshëm, për veprën penale “Vjedhja me pasojë vdekjen”, kryer në bashkëpunim.

LEXO EDHE:  Arta Marku në “derën” e Kuvendit/ Kërcënon prokurorët me hetime displinore  

LEXO EDHE:  Zef Brozi apel Bashës dhe Kryemadhit/ "Mos dhunoni dhe mos na turpëroni"

Më datë 07.08.1999, rreth orës 23:00 Viktor Pelivani në bashkëpunim me shtetasit F. K. dhe J. B. ka hyrë për të vjedhur lekë në shtëpinë e shtetasit B. D., duke vrarë këtë të fundit dhe bashkëshorten e tij N. D.

Si rezultat i bashkëpunimit të Interpol Tirana me Interpol Viena u bë i mundur lokalizimi, kapja dhe arrestimi, me qëllim ekstradimi drejt Shqipërisë, i shtetasit Viktor Pelivani.

LEXO TE PLOTE

Kronika

Grabiten dhe dhunohen pleqte ne Korçë

Publikuar

-

Nga

Sot ne mbremje ne Korce, rreth orës 21.45, në lagjen nr.3, dy persona ende të pa identifikuar, dyshohet se njëri kishte armë zjarri tip pistoletë kanë hyrë në banesën e shtetasve F.R dhe A.R, rreth 85 vjeç, duke ushtruar dhunë psikologjike, kanë marrë një sasi lekësh dhe më pas janë larguar me shpejtësi.

LEXO EDHE:  Zgjedhjet vendore, KMSH mesazh qytetarëve: Votoni për kë ta shihni të arsyeshme

LEXO EDHE:  Zgjedhjet vendore, KMSH mesazh qytetarëve: Votoni për kë ta shihni të arsyeshme

Dy të moshuarve u është dhëna ndihma e parë mjekësore, pa probleme për jetën.

Grupi hetimor po punon për identifikimin dhe kapjen e autorëve, si edhe zbardhjen e plotë të rrethanave të ngjarjes.

LEXO TE PLOTE