Connect with Us

Video-“Është thjesht e njëjta gënjeshtër”/ Vasili i “përvishet” Ramës

Politikë

Video-“Është thjesht e njëjta gënjeshtër”/ Vasili i “përvishet” Ramës

Publikuar

-

klreu i grupit parlamentar i lsi, petrit vasili dhe kryeministri edi rama

Ish-kreu i grupit parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili ka reaguar në lidhje me vizitën e Ramës në Berlin, në kuadër të lobimit për hapjen e negociatave me BE.

Në një postim në rrjetet sociale, Vasili shkruan se “Sot po na thone Rama dhe sejmenet e tij ne politike dhe media,qe medemek ne 18 tetor Brukseli do te thote : po me kushte.

Kjo eshte thjesht e njejta genjeshter e degjuar per vite me radhe.

Vendimi eshte vetem nje:Hapja e negociatave me date te percaktuar dhe pa kushte.”.

Postimi i plotë i Vasilit:

Me e pakta mbylleni gojen dhe ikni!

Sot po na thone Rama dhe sejmenet e tij ne politike dhe media,qe medemek ne 18 tetor Brukseli do te thote : po me kushte.

Kjo eshte thjesht e njejta genjeshter e degjuar per vite me radhe.

Vendimi eshte vetem nje:Hapja e negociatave me date te percaktuar dhe pa kushte.

Po medaljet e ndara nje vit me pare nga Rama per suksesin e hapjes se negociatave,po genjeshtra gjigande e Rames qe paskeshim marre daten per ne qershor te 2019 pas tallazeve te Europes,ku shkuan?

Shiheni VIDEON miq dhe komentet e tjera s’kane asnje vlere.

Mbetet tu themi vetem:

Mbylleni gojen dhe ikni!!/ CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Ylli Rakipi krah Metës/ Ndërkombëtarët, pjesë e “regjimit”

Publikuar

-

Analisti Ylli Rakipi ka komentuar deklaratat e presidenti Meta, i cili ditën e sotme sulmoi ashpër ndërkombëtarët, duke u shprehur se Shqipëria nuk mund të mbetet peng i disa palaçove.

Nga studioja e emisionit “Mbrëmje në ABC” të mbrëmjes së sotme, Rakipi, Meta ka të drejtë kur thotë se ndërkombëtarët janë bërë pjesë me “regjimin”.

“Meta është institucioni i fundit që ka mbetur në këtë regjim që po instalohet në Shqipëri. Regjimi, për të thënë të vërtetën, po instalohet dhe me ndihmë e këtyre ndërkombëtarëve të cilët me dashje, pa dashje apo për qëllime të tjera që flet dhe Presidenti janë bërë palë me regjimin, një pjesë e  tyre.

LEXO EDHE:  Petrit Vasili mesazh Xhafajt dhe Dvoranit/ “Ju pret fati i Katicës!”

Jemi në një moment ku vendi po pushtohet dhe kanë mbetur hallakt, copëzat, dhe gjëja e fundit ka mbetur Presidenca, që nuk e kanë marrë ende. Kush e thotë të vërtetën kushtetuse? Balla! Rama!

Ky është një operacion, një gjueti shtrigash, kur dikush i kapur në drejtësi, nuk dënohet, por instalohet tek sistemi i ri.”/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Në pritje të “Big Bang”-ut të politikës shqiptare”/ Sulmet e Metës ndaj ndërkombëtarëve, paralajmëron analisti

Publikuar

-

Nga

Gazetari dhe analisti Mentor Kikia ka reaguar pas sulmeve të Presidentit të Republikës, Ilir Meta, ndaj ndërkombëtarëve ditën e sotme, duke i cilësuar këta të fundit “palaço dhe grup i strukturuar diplomatik”.

Për analistin në këto çaste politika shqiptare ndodhet në pikën e vlimit, janë treguar qartë palët rivale dhe nuk ka më mesazhe të koduara.

Përmes një shkrimi në rrjetet sociale, analisti shprehet se: “Asnjë marrëveshje nuk mund ta ndalë përplasjen e madhe që mund të jetë edhe “Big Bang”-u i politikës shqiptare.”

“Në pritje të Big Bang-ut të politikës shqiptare

Politika shqiptare tani është në pikën e vlimit. Pas përplasjeve mes dy kampeve, (presidencë + opozitë) dhe (PS + pjesën më të madhe të opozitës parlamentare), në valle është përfshirë publikisht edhe DASH dhe përfaqësia e tij në Tiranë.

Pra nuk ka më mesazhe të koduara!

LEXO EDHE:  Rama nuk ia përton as gazetares franceze/Po të mos ishte BE, s’do dukeshit kaq elegante!

Meta i cilësoi sot ambasadorët që mbështesin Ramën si “grup i strukturuar diplomatik”. Për analogji, në Kodin Penal quhet “Grup i strukturuar kriminal”.

Beteja për të kontrolluar Gjykatën Kushtetuese qartësoi edhe më shumë palët rivale. Qytetarët tashmë janë thjeshtë spektatorë, pa asnjë mundësi të ndikojnë, pasi zgjedhjet e parakoshme nuk janë një opsion tani për tani. Por duket se kjo nuk do të jetë një ndeshje futbolli apo një proces elektoral, ku humbësi thjeshtë trishtohet. Kjo është një ndeshje gladiatorësh, ku humbësi ka një fat më të rëndë.

Lajmi i mirë është se kjo përplasje nuk ka më kthim pas. Asnjë marrëveshje nuk mund ta ndalë përplasjen e madhe që mund të jetë edhe “Big Bang”-u i politikës shqiptare.

E keqja ndodh që është edhe ilaçi i vetes”, shkruan Kikia./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Venecia për Gjykatën Kushtetuese/ Opinionet që kanë dhënë ekspertët për betimet në Kirgistan dhe Gjeorgji

Publikuar

-

Nga

vendimi 2017

Mënyra se si Arta Vorpsi mori vendin e gjykatëses kushtetuese përmes mekanizmit zhbllokues e më pas betimi i saj përpara një notereje në kundërshtim me nenin 129 të kushtetutës, është njëra anë e medaljes, e krizës ku është futur kjo gjykatë.

Probleme të ngjashme të kësaj natyre ka patur edhe Republika e Kirgistanit, duke iu drejtuar për një opinion Komisionit të Venecias. Ekspertët e Venecias në këtë opinion mbërrin në përfundimin se “emërimi gjyqtarëve të Gjykatës Kushtetuese, gjë e cila i jep presidentit liri veprimi, është shumë problematike nga këndvështrimi i ndarjes së fuqisë dhe të siguruarit efektiv të kontrollit dhe ekuilibrave”. Ndërsa për mënyrën e zgjedhjes nga presidenti të anëtarëve të gjykatës kushtuese thuhet.

“Artikulli 12, dikton që anëtarët e gjykatës kushtetuese, caktohen me vendim të presidentit. Paçka se kjo është një fuqi urdhëruese, ky rregull mbart edhe rrezikun që presidenti mund t’ja ndalojë kandidatëve të zgjedhur nga dy organe të tjera përmbushjen e mandatit të tyre në detyrë. Si përshembull duke i sfiduar meritat. Për rrjedhojë zgjedhja e kandidatëve nga dy organet e tjera duhet të pasohet direkt nga bërja e betimit, pa qenë nevoja për një vendim të presidentit”.

LEXO EDHE:  Kryemadhi paralajmëron Ramën/ Çdo protestë është një tullë më pak për ty

Komisioni Venecia në lidhje me betimin e gjyqtarëve kushtetues si në rastin e zonjës Vopsi thotë.

“Artikulli 14 thotë se anëtarët e Gjykatës Kushtetuese betohen përpara presidentit të republikës. Kjo gjithashtu i jep mundësi presidentit për të ndaluar vonesat në marrjen e detyrës të anëtarëve të gjykatës. Në mënyrë alternative kandidatët mund ta bëjnë betimin përpara organit që i zgjedh ata”.

Ndërkohë po për çështjen se ku duhet të betohet një gjyqtarë kushtetues komisioni Venecias në vitin 2016 ka dhënë një opinion për ndryshimet në ligjin organik të gjykatës kushtetuese të Gjeorgjisë.

“Komisioni rekomandoi se duhet të ketë një mekanizëm zhbllokues për sa i përket bërjes së betimit. Komisioni përshëndet faktin që ky problem tashmë është i zgjidhur me pranimin e betimit përpara vetë gjykatës”./ TCH

LEXO TE PLOTE