Connect with Us

Rrëzohet akuza për manipulim/ Në Prokurorinë e Tiranës, 739 dosje për “30 qershorin”

Kronika

Rrëzohet akuza për manipulim/ Në Prokurorinë e Tiranës, 739 dosje për “30 qershorin”

Publikuar

-

Organi i akuzës ka vendosur precedentin për të rrëzuar pretendimet e opozitës për manipulimin e procesit te 30 qershorit.

Vendimi i parë është dhënë nga Prokuroria e Tiranës, e cila ka vendosur mos fillim të çështjes kundër një komisioneri të Partisë Socialiste. Në total vetëm për Tiranën janë regjistruar 739 dosje që kanë lidhje me procesin e 30 qershorit.

Pas vendimit të prokurores Denisa Asko, për mos fillim hetimesh, dosja mund të vihet sërish në lëvizje vetëm në rast se njëri nga kallëzuesit per 30 qershorin, ankohet në Gjykatën e kryeqytetit.

Ndërsa ish kryebashkiaku Xhelal Mziu, këmbëngul se komisioneri, sikundër edhe dhjetëra komisionerë të tjerë të kallëzuar ka shkelur ligjin pasi nuk mund ta ushtronte këtë detyrë përderisa presidenti kishte caktuar 13 tetorin, si datë tjetër për zgjedhjet, Prokuroria jep argumentet kundërshtuese ne vendimin që TCH disponon, raporton TCH.

LEXO EDHE:  Zbardhet skenari i vjedhjes së dosjeve në Elbasan/ Kush urdhëroi zhdukjen e tyre?

Kolegji zgjedhor thekson prokurorja e ka vlerësuar të papajtueshëm me Kushtetutën dekretin e presidentit dhe në këtë kuptim komsionerët kanë ushtruar detyrën në këto zgjedhje. Për ankesën e dytë të kallëzuesit, se në kuti gjendeshin më tepër fletë votimi se votues, Prokuroria shpjegon se nuk janë bashkangjitur prova shtesë.

Madje vijohet më tej edhe kur në kallëzim flitet për mospërputhje shifrash, nuk jepet asnjë e dhënë apo burim prove që të vërtetojë pretendimet e ngritura. Pritet që i njëjti vendim të merret edhe për mbi 700 kallëzime të tjera të dorëzuara në Prokurorinë më të madhe në vend, për 30 qershorin.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Bllokimi i tragetit me mbetje të rrezikshme/ Drejtoria Detare sqaron aksionin: Ishte penalizuar disa herë

Publikuar

-

Nga

Drejtoria e Përgjithshme Detare ka bllokuar anijen, e cila u ndalua një ditë më parë në Portin e Vlorës duke transportuar mbetje të rrezikshme, ndërsa u vunë në pranga 6 perosna.

Lajmi është konfirmuar nga vetë Drejtori i Drejtorisë së Përgjithshme Detare, Paulin Ndreu.

Ndreu bën të ditur se nga inspektimi i kryer është konstatuar se dokumentacionin e anijes “S.T. Damian”, rezultoi se mallrat që kishte në bord nuk ishin deklaruar në dokumentin e deklarimit të mbetjeve që çdo anije dorëzon në portin ku mbërrin, teksa janë marrë edhe deklarimet e kapitenit dhe oficerëve të anijes.

“Grupi i inspektimit i përbërë nga inspektorët e Kontrollit Shtetëror Portual bën inspektimin e detajuar të gjithë procedurës së këtyre mallrave dhe morën dhe deklarimin e kapitenit dhe të oficerëve të anijes. Në dokumentacionin e saj rezultoi që këto mallra nuk ishin deklaruar në dokumentin e deklarimit të mbetjeve që çdo anije dorëzon në portin ku mbërrin. Në këto kushte ne kemi bërë bllokimin e anijes deri në vendimin përfundimtar të organeve të specializuara dhe vlerësimin e materialeve të rrezikshme”, u shpreh Ndreu.

Sipas tij anija në fjalë ka shkelur disa prej Konventave Ndërkombëtare teksa sqaron se kjo kompani ka qenë në vëzhgim nga ana e Drejtorisë së Përgjithshme Detare pasi është konstatuar edhe herë të tjera për vepra të kundra ligjshme detare, madje ka pasur dhe penalzime ndaj saj.

LEXO EDHE:  Zbardhet skenari i vjedhjes së dosjeve në Elbasan/ Kush urdhëroi zhdukjen e tyre?

LEXO EDHE:  Krimi 30-vjeçar i politikës/ Ndregjoni: Dosjet e regjimit u përdorën për qëllime politike

Kjo anije dhe kjo kompani ka qenë problematike edhe më parë. Ne kemi marrë gjithmonë masa dhe e kemi mbajtur në vëzhgim dhe monitorim për shkeljet që ka kryer, por ky rast është shumë i rëndë, pasi transporti i këtyre mbetjeve krijon një precedent shumë të rrezikshëm për shëndetin edhe të pasagjerëve që udhëtojnë me këtë anije, por edhe të vendeve ku ato groposen. Pas vlerësimit të situatës dhe inspektimit të detajuar nga kontrolli shtetëror portual ne ditën e nesërme do të bëjmë dhe njoftimin e shtetit të flamurit, pasi kjo është një anije me flamur të huaj dhe si anije me flamur të huaj ajo ka disa të drejta dhe disa detyrime në shtetet në të cilat operon”, sqaroi drejtori Ndreu.

LEXO TE PLOTE

Kronika

Iu shisnin kokainë klientëve të prostitutave/ Pranga dy shqiptarëve në Itali

Publikuar

-

Nga

Dy shqiptarë kanë rënë në prangat e policisë italiane, pasi akuzohen për shitje të lëndëve narkotike.

Në pranga kanë rënë shtetasit me inicialet M.E., 34 vjeç, me banim në Torino, dhe G.E., 37 vjeç, po ashtu me vendbanim në Torino.

Të dy shisnin kokainë në Via Pietro Cossa, kryesisht për klientët e prostitutave që kalonin nëpër trotuaret midis Piazza Massaua dhe Via Pietro Cossa, shkruajnë mediat italiane.

Dy shqiptarët u dërguan në burgun “Lorusso e Cutugno” dhe u vendosën në dispozicion të autoriteteve gjyqësore./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Kronika

U kap duke transportuar lëndë narkotike/ Policia jep detaje nga arrestimi i doganierit

Publikuar

-

Nga

Policia e Sarandës ka dhënë detaje lidhur me arrestimin e doganierit në Qafë Botë pasi u kap duke transportuar lëndë narkotike.

Në zbatim të detyrave të përcaktuara në planin e masave për shtimin e kontrolleve në Pikat e Kalimit Kufitar, me qëllim parandalimin dhe goditjen e rasteve kryesisht në fushën e narkotikëve, ditën e sotme shërbimet e Policisë Kufitare në Qafë Botë, bazuar edhe në analizën e rriskut, kanë kaluar në vijën e dytë për një kontroll më të detajuar automjetin tip “Toyota” ku dyshohej se mund të transportonte lëndë narkotike.

Pas kontrollit të imtësishëm duke përdorur edhe qenin antidrogë, në automjet është konstatuar në pjesën e bagazhit një vend i posaçëm ku ishin fshehur pako me lënde narkotike të cilat pas peshimit kanë rezultuar 34.55 kilogramë e dyshuar si e llojit canabis sativa.

Gjithashtu, në kontroll e sipër në automjetin e 35-vjeçarit është gjetur dhe sekuestruar një armë zjarri tip TT model 54′.
Në vendngjarje kanë mbërritur Specialistët për Hetimin e Narkotikëve në Komisariatin e Policisë Sarandë, ku në përfundim të veprimeve kanë bërë arrestimin në flagrancë të drejtuesit të automjetit, shtetasit A.I., 35 vjeç, banues në Përmet, me detyrë doganier në pikën doganore “Tre Urat” Përmet

LEXO EDHE:  Dosjet e diktaturës dhe dosjet e SHISH

LEXO EDHE:  Pritshmëritë e SPAK/ Drejtësi e re, nga prokurorë me “xhaketa të vjetra”

Materialet do ti referohen Prokurorisë në ngarkim të tij për veprat penale “Trafikimi i lëndëve narkotike” dhe “Trafikimi i armëve dhe municionit”.

LEXO TE PLOTE