Connect with Us

“Personat erdhën për Berishën, jo për Azem Hajdarin”/ Deklarata “bombë” e Idajet Beqirit

Politikë

“Personat erdhën për Berishën, jo për Azem Hajdarin”/ Deklarata “bombë” e Idajet Beqirit

Publikuar

-

Avokati i njohur Idajet Beqiri ka komentuar vendimin e Gjykatës së Apelit për të lënë në burg Izet Haxhinë.

I Ftuar në Fax News, Beqiri u shpreh se gjyqi ndaj Izet Haxhisë është politik, dhe se i vetmi dëshmitar ndaj tij është Sali Berisha, ndërsa shto se është pikërisht Berisha që e ka implikuar Haxhinë me këtë çështje.

“Turqia, paraburgimin e ka të tmerrshëm. Haxhia e kërkoj vetë ekstradimin, ka kërkuar që çështja e tij të shqyrtohet nga Gjykata e Apelit. Gjykata e Apelit e prishi vendimin. Vuri në dyshim akuzën për Izet Haxhinë. Të mbahet 4 vjet e ca muaj paraburgim në Turqi, 8 vite në arrest shtëpie, dhe 1 vit e gjysëm paraburgim këtu në vendin tonë, atij i shkojnë gjithsej 21 vite burg, ndërkohë 25 vite burg ai është dënuar në total, atëherë nëse gjykata e Apelit e dënon sërish me 25 vite burg, po vitet që bëri në paraburgime? Nuk them se kjo që ndodhi është bërë nga paaftësia.

LEXO EDHE:  Berisha: Nuk jam thirrur nga prokuroria

Gjyqi ndaj Izet Haxhisë është politik. I vetmi dëshmitar ndaj tij është Sali Berisha. Berisha e ka implikuar Haxhinë me këtë çështje. Personat atë ditë erdhën për Berishën. Nuk kanë ardhur për të vrarë Azem Hajdarin. ‘Berisha kur u vra Azemi nuk telefonoi organet tona të policisë’. Berisha telefonoi Ambasadën Amerikane. Haxhia e pati mundësinë të largohej jashtë vendit. Por ai nuk e bëri një gjë të tillë.. ‘Pavarësisht vettingut, kemi një mungesë përgjegjshmërie”, tha Beqiri në Fax News./CNA.al

 

1 Koment

1 Koment

  1. t

    14 Shtator, 2019 at 10:49 pm

    Nuk erdhen as per azemin,as per berishen por per jozin!

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Anëtarët e Gjykatës Kushtetuese pa magjistraturë/ Ballanca: Votimi në Kuvend në kundërshtim me ligjin

Publikuar

-

Nga

Avokatja e Popullit Erinda Ballanca, e ftuar në emisionin “360 Gradë” në RTV Ora u shpreh se Gjykata e Lartë nuk duhet të çonte asnjë emër për votim në Kuvend nëse nuk plotësonte kriteret, siç është ai i shkollës së magjistraturës.

Sipas Ballancës, asnjë nga emrat nuk e plotësonte këtë kriter, ndaj ky vendim në këtë rast është në kundërshtim me ligjin.

“Gjykata e Lartë nuk duhet të çonte asnjë emër. Asnjë nuk kishte magjistratë. Unë pretendoj dhe e kam thënë që personat duhet të jenë patjetër magjistratë. Ky ka qenë modeli. Është në kundërshtim me ligjin, jo me Kushtetutën në këtë rast.

LEXO EDHE:  Berisha: Nesër takimi i tretë dhe i vërtetë Veliaj – Majko!

LEXO EDHE:  Berisha ironizon Ramen: Beri te arrestohej piloti gjerman qe i fluturoi mbi jaht

Unë do të isha dakort nëse i njejti kriter do të përdorej për të tëra prurjet.

Marku ka dërguar dy lista, Presidentit të Republikës, dhe kryetarit të Kuvendit. Një listë me të gjithë anëtarët që plotësojnë gjithë kriteret përvec kriterit të magjistraturës, dhe një listë ku plotësoheshin të gjithë kriteret, dhe kriteri i magjistratuës, por që e plotësonte vetëm zonja Marku. Cështja është pse Kuvendi vendosi të mos e quante të rëndësishëm kriterin e magjistraturës”, ka theksuar Ballanca./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kush nuk e do Reformën në Drejtësi?/ Deputeti i opozitës e thotë troç

Publikuar

-

Nga

prokuroret bojkoyojne spak

“Loja për kushtetuesen” është tema e diskutimit të emisionit “Real Story”, ku ndër të ftuarit është dhe deputeti i listës së LSI-së, Ralf Gjoni. Duke folur rreth situatës së ngërçit që është krijuar në sistemin e Drejtësisë, Gjoni e ka thenë troç arsyen e vërtetë. Ai ka bërë fajtor të gjitha palët politike për pengesat e ngritura nga që nuk e duan një Reformë të vërtetë në Drejtësi.

LEXO EDHE:  Tirana si shkretëtirë nga mungesa e ujit/ Berisha publikon foton e Veliajt: Lali bidoni

LEXO EDHE:  I publikoi foton me trafikantin/ Deputeti sfidon Berishën

“Asnje nga palët nuk ka interes të mbyllet Reforma në Drejtësi dhe të ngrihen institucionit kushtetuese. Të vetmit që kanë qenë të interesuar kanë qenë SHBA”, ka thenë deputeti i listës së LSI-së, Ralf Gjoni./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Ndodhemi në një situatë kaotike”/ Manja: Pretendimi i Metës, bllokim i pastër i procesit

Publikuar

-

Nga

“Pretendimi i Presidentit për rradhën, bllokim i pastër i procesit”, kështu është shprehur, me fjalë të tjera, kreu i Komisionit të Ligjeve, Ulsi Manja. I ftuar në studion e emisionit “Real Story”, Manja ka ritheksuar edhe njëherë qëndrimin e mazhorancës se: “të ndodhur në një situatë kaotike, ku kushtetuesja është boshatisur nga procesi i vettingut, nuk mund të ndiqet rradha.”

Sipas Manjës, nëse do të ndiqej rradha që pretendon Meta, ky do të ishte një bllokim i pastër i procesit, pasi që ndodhemi në kushtet ku nuk kemi një Gjykatë të Lartë funksionale.

“Radha që pretendon Presidenti është e vërtet. Kushtetuta ka përcaktuar radhën e emërimit apo të zgjedhjes së anëtarëve për Gjykatën Kushtetuese, për të mos pasur konflikte.

Por radha ëshët bërë për të përcaktuar kompetencën e shtrirjes së organit, jo kohën se kur duhet të veprojë një organ.

Radha është për një situatë normale të Gjykatës Kushtetuese, jo në një situatë kaotike ku ndodhemi tani. Tani ndodhemi në një situatë ku kushtetuesja është boshatisur nga procesi i vettingut. Radha respektohet vetëm në një situatë normale.

LEXO EDHE:  I publikoi foton me trafikantin/ Deputeti sfidon Berishën

LEXO EDHE:  Berisha: Nesër takimi i tretë dhe i vërtetë Veliaj - Majko!

Le të mendojmë për një sekond se Presidenti ka të drejtë. Edhe në qoftë se ndiqet radha sikurse thotë Presidenti, pas Kuvendit radhën nuk e ka ai, e ka Gjykata e Lartë dhe në kushtet ku ndodhemi pa një Gjykatë të Lartë funksionale kjo e fundit nuk do të mund të zgjidhte dot anëtarët, çka do të thotë se ky është një bllokim i pastër.

Kemi dhe absurditetin tjetër, kur afati kushtetues pezullohet me një letër. Afati as nuk mund të pezullohet, as të zgjatet. Kemi të bëjmë me ushtrimin e një afati prekluziv, i cili as nuk mund të kundërshtohet dhe as nuk mund të shtyhet në kohë. Presidenti kishte 30 ditë kohë për të ushtruar të drejtën e tij kushtetuese”, është shprehur Ulsi Manja./CNA.al

LEXO TE PLOTE