Connect with Us

Një takim që të lehtëson ditën/ Korça bën bashkë gazetarin dhe politikanin

Politikë

Një takim që të lehtëson ditën/ Korça bën bashkë gazetarin dhe politikanin

Publikuar

-

Gazetari Muharrem Meko, aktualisht drejtor i Tv Korça, mëngjesin e sotëm ka zhvilluar një takim me ish-ministrin e Bujqësisë, Niko Peleshi.

Meko ish-kryetari i PS-së së Korçës, por që u shkëput më pas nga politika për t’ju përkushtuar medias dhe menaxhimit të saj, ndërsa Peleshi zgjodhi politiken.

Sikurse duket dhe nga një postim që ka bërë Meko në rrjetet sociale, pavarësisht se njëri zgjodhi median e tjetri politikën, duket se me Peleshin vijonë të mbeten miq, me të cilin sikurse shkruan vetë gazetari “biseda jone vijon, ndoshta edhe me ore, por qe ne fund na duket sikur s kemi ndenjur fare me njeri tjetrin”.

Postimi i plotë i Muharrem Mekos:

Nje kafe qe me mengjez me Nikon, te lehteson diten…por edhe te krijon fushepamje e te jep mundesine e ndryshimit te gjerave qe ti ke dite qe merresh me to…
– Ç’ kemi ndonje te re, andej nga kasabaja ?- e pyes, une
– Ja, kemi nisur nga zgjedhjet – me pergjigjet, ai …
– S’e kisha fjalen per gjera qe u dihet fundi, ia kthej, jo pa humor….
-Natyrisht qe biseda merr tjeter rritem , kur ai me thote se i pelqen RTSH Korca e se na ndjek vazhdimisht edhe ne Tirane…madje me servire edhe ide per pasurimin e programacionit – ide,qe vertete me venë ne levizje !

P.sh ; me thote se ne programet tona mund te zere vend edhe nje emision i posaçem per bujqesine … – Sepse sipas tij, jo vetem se do ta shtonim audjencen, por edhe sepse do te ndihmonit drejtpersedrejti ate pjese te popullsie te zones sone , qe bujqesine e blegtorine i kane jetike ….
Aty per aty, une e njoh me nje projekt qe kemi ideuar se fundmi ne bashkepunim me Bashkine e Korçes, i cili se shpejti do te nis nga transmetimi…

LEXO EDHE:  Nga Gledis Ballauri/ Pse jam kundër TEC-it në Korçë

Zhvillimi dhe interferenca e se rese ne ekonomine e vendit, padiskutim qe mbeten pasioni i tij natyral; – kam takuar nje djale nga Kosova qe merrej me kultivimin e molles, ne kushte e teknike krejtesisht te panjohur per fermeret tane- me thote – me ka habitur me njohurite e tij ! Mund t ua sjell per nje bisede… eshte dicka shume interesante kultura e pervoja e tij !

…dhe vazhdon; – nje djale nga Drenova ka hapur nje biznes per prodhimin e oxhaqeve, pergjate rruges Korçe – Kolonje ; i gjithe prodhimi i tij i destinuar per tregun e huaj… ka punesuar rreth njeqind punetore…thireni nje dite ne bisede se eshte nje shembull i shkelqyer per te gjithe ata qe aspirojne fushen e biznesit …etj etj
Ja keshtu, biseda jone vijon, ndoshta edhe me ore, por qe ne fund na duket sikur s kemi ndenjur fare me njeri tjetrin !/ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Ç’a është ky shejtan, mor aman?!”/ Ish-ministri “shpërthen” kundër Ramës

Publikuar

-

Nga

Ish-ministri i Drejtësisë në qeverinë “Rama 1”, Ylli Manjani ka reaguar në lidhje me deklaratën e kryeministrit, i cili një ditë më parë gjatë inspektimit në Durrës tha se rindërtimi do të hapë mundësi punësimi pafund dhe nëse do të jetë nevoja Shqipëria do të marrë punëtorë nga jashtë nga kontinente të tjera.

Në një postim në rrjetet sociale, Manjani shkruan se puna e Ramës nuk është të gjejë punëtorët për firmat e ndërtimit, por të gjejë punë punëtorët shqiptarë.

LEXO EDHE:  Dëbora mbulon jug-lindjen/ Lëvizja vetëm me zinxhirë

LEXO EDHE:  Nga Gledis Ballauri/ Pse jam kundër TEC-it në Korçë

“Për rindërtimin do marrim punëtorë të huaj nga kontinente të tjera”- thotë në mënyrë të përsëritur Rama.

Ore ky është firmë ndërtimi apo Kryeministër, se na trashi?!

Ç’punë ka ky se ku i marrin punëtorët firmat e ndërtimit?!

Të vetmen gjë që ka në dorë, të krijojë mundësinë të punësohen punëtorët shqiptarë në Shqipëri, nuk e bën!!!

Ama, për të futur në punë punëtorë të huaj është usta…!

Ç’a është ky shejtan, mor aman?!”-shkruan Manjani./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Të gjithë në Bulevard”/ Nuk përmbahet Meta, tjetër thirrje të fortë

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta ndërsa reagon në lidhje me lajmin se Shqipëria është futur sërish në listën gri të pastrimit të parave, se nuk ka asnjë habi për hapat pas që ka bërë vendi ynë.

Meta e cilëson këtë si një arsye më shumë për t’u bashkuar të gjithë në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, në tubimin e 2 marsit, i thirrur nga kreu i shtetit.

Meta i drejton sërish një thirrje të fortë qytetarëve, sipas tij për të rivendosur sistemin e llogaridhënies publike në çdo nivel vendor dhe qendror, në të gjithë vendin.

“Të dashur qytetarë!
Asnjë habi për hapat pas që Shqipëria ka bërë edhe në këtë drejtim.
Ndaj në 2 mars të gjithë në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit” në mbrojtje të Kushtetutës dhe integritetit të Gjykatës Kushtetuese, për të rivendosur sistemin e llogaridhënies publike në çdo nivel vendor dhe qendror, në të gjithë vendin.
Shqipëria nuk do të jetë më lavatriçe e pastrimit të parave të organizatës ndërkombëtare.
Bashkë për Kushtetutën!
Bashkë për Shqipërinë! “-shkruan Meta në një postim në rrjetet sociale./ CNA.al

Shqipëria bën hapa pas/ Futet sërish në listën gri të pastrimit të parave

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Jemi më keq se ’97!”/ Juristi e thotë hapur: Meta nuk mund të vendosë ekuilibrat

Publikuar

-

Nga

Juristi Jordan Daci, teksa ka komentuar situatën politke në vend, u shpreh se kriza ka agravuar deri në këtë pikë për shkak mungesës të një arbitri, në këtë rast të Gjykatës Kushtetuese.

Sipas tij, Meta sot nuk ka asnjë mekanizëm kushtetues për të vendosur ekuilibrat, sado të mundohet.

“Nuk dëmtoi të bërit shtet, prandaj e mori veten shumë shpejt. Më keq se 1997. Mungesa e Gjykatës Kushtetuese, nuk kemi arbitër dhe të dy palët të abuzojnë me këtë gjë. Ka një qasje të marrjes së pushtetit nga njerëz me pushtetit, rastësi apo plan, mendoj se një pjesë e madhe e institucioneve janë marrë nga njerëzit në pushtet. Meta sot nuk ka asnjë mekanizëm kushtetues për të vendosur ekuilibrat. Kjo krizë, sado të mundohet presidenti, apo të bëhet një marrëveshje opozitë-mazhorancë, po nuk pati ekuilibër politik. Duhen se s’bën zgjedhje dhe ne duhet të ngremë disa çështje kushtetuese. Për çdo gjë thërrasim Venecian. S’mund të qëndrojmë në lolo të atyre që nuk flasin shqip. Për ne kush nuk flet shqip ka të drejtë”, tha Daci në “Pa Protokoll”.

LEXO EDHE:  Vethelmohet me fotoksinë 19-vjeçarja në Korçë/ Ndërron jetë në spital

LEXO EDHE:  Kontrolli i policisë “fundos” biznesmenin në Korçë/ Ja çfarë iu gjet në lokal dhe makinë  

 

LEXO TE PLOTE