Connect with Us

Konflikt në ceremoninë përkujtimore të luftës së Gërhoit/ Plasin sharje, të bërtitura dhe akuza

Politikë

Konflikt në ceremoninë përkujtimore të luftës së Gërhoit/ Plasin sharje, të bërtitura dhe akuza

Publikuar

-

Ceremonia përkujtimore e luftës së Gërhoit në Gjirokastër, është shoqëruar me përplasje të forta, të bërtitura, akuza dhe fyerje.

Mësohet se përfaqësuesit e partisë Balli Kombëtar dhe ata të Ballit Kombëtar Demokrat janë konfliktuar me njëri –tjetrin, gjatë ceremonisë përkujtimore, aty ku prehen eshtrat e disa prej krerëve nacionalistë të ekzekutuar gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Kanë qenë të parët përfaqësuesit e Partisë Balli Kombëtar që kanë sulmuar dhe akuzuar si tradhtarë kryetarin e partisë Balli Kombëtar Demokrat Artur Roshi.

I pranishëm veç familjarëve ishte edhe ish- deputeti Enkelejd Alibeaj që kërkoi zbardhjen e së vërtetës që edhe pas 76 vitesh është ende e pazbardhur./ CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Rasti i Alvin Berishës/ Meta bën thirrjen urgjente

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta gjatë fjalës së tij në konferencën ndërkombëtare me temë “Feja si instrument i paqes”, është ndalur edhe në rastin e 11-vjeçarit Alvin Berisha, për të cilin tha se tronditi opinionin publik.

Meta tha se Alvin berisha u shpëtua falë gazetarisë profesionale të huaj dhe vendase, por shtoi se duhet të ngrihen urgjent qendra rehabilitimi për t’iu ardhur në ndihmë personave që shpëtohen nga kampet e luftës, në mënyrë që të përballojnë traumat e përjetuara.

LEXO EDHE:  Përplasen automjetet/ Plagoset rëndë e reja

“Në Siri gjenden shumë gra e fëmijë shqiptarë. I gjithë opinioni u trondit nga vogëlushi Alvin Berisha. Falë gazetarisë profesioniste të huaj e vendase, ky rast u zgjidh.

Duhen ngritur urgjentisht qendrat e rehabilitimit që persona të tillë të rehabilitohen. Viktima të tilla duhen përkrahur, që të bëhen pjesë e shoqërisë, pranë familjeve të tyre”, deklaroi Meta./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kërcënimi nga Rusia/ Presidenti i Asamblesë së OSBE, apel të fortë Shqipërisë

Publikuar

-

Nga

Konferenca me temë “Demokracia përballë rrezikut të teknologjisë”, ka mbledhur në Tiranë zyrtarë të lartë të OSBE-së dhe NATO-s.

I pranishëm në këtë konferencë, presidenti i Asamblesë Parlamentare të OSBE-së, George Tsereteli, ndërsa vuri theksin për kërcënimin nga Rusia, tha se tashmë lufta me armë është zëvendësuar nga ajo kibernetike.

George Tsereteli i ka drejtuar një apel të fortë Shqipërisë, ndërsa kërkoi bashkëpunim dhe kujdes, për të parandaluar një rrezik të tillë.

“Do të takohem me të gjithë aktorët përkatës të politikës në Shqipëri. T’u kthehemi teknologjive të reja 5G, kjo është shumë e rëndësishme, që të kemi bashkëpunim me asamblesë dhe Shqipërisë. Sa i takon sigurisë kibernetike me teknologjitë e reja është në interesin tonë të punojmë më shumë me këto cështje.

LEXO EDHE:  S’ka marrëveshje në koordinimin mes partive/Përplasje LSDM-VMRO për KZE

Nuk është vetëm një garë për të përfaqësuar teknologjinë 5G por për sigurinë e rajonit. Edhe në Gjeorgji kemi risqe dhe kërcënime nga Rusia. Kemi një luftë të madhe kibernetike dhe vendet duhet të bashkëpunojnë shumë më tepër për të parandaluar masa të tilla” tha George Tsereteli.

Rrjeti 5G/ Gjenerali amerikan jep alarmin, ja rreziku që kanoset

Refuzimi i negociatave/ Ruçi kritikon sërish BE

LEXO TE PLOTE

Politikë

Refuzimi i negociatave/ Ruçi kritikon sërish BE

Publikuar

-

Nga

Kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi mori pjesë mëngjesin e sotëm në konferencën, “Demokracia përballë rrezikut të teknologjisë”.

Por, gjatë fjalës së tij, Ruçi është ndalur tek refuzimi i BE-së për të hapur negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, ku nuk ka kursyer edhe kritikat e forta.

Kryeparlamentari Ruçi kritikoi edhe njëherë vendimin e BE-së, ndërsa theksoi se kjo nuk dëmton vetëm rajonin, por edhe vetë sigurinë e BE-së.

“Kjo dëmton jo vetëm vendet e rajonit, por vetë sigurinë në BE. NATO dëmtohet nga këto qëndrime konfuze të BE-së. Jemi në kryqëzimin e ndikimeve të huaja, por jo të gjitha vendet në Ballkan kanë perspektivën perëndimore si Shqipëria” tha Ruçi.

LEXO EDHE:  Vota e Shqipërisë kundër SHBA/ “Luftë” akuzash mes Bushatit dhe Nishanit

Më tej, ai shtoi se “Nuk mendoj se refuzimi i KE për hapjen e negociatave do pasohet direkt nga rritja e influencës ruse dhe kineze. Por duhet të pranojmë se jo të gjitha vendet e rajonit kanë të njëjtin vizion Perëndimor si Shqipëria. Disa nga fqinjët tanë janë më pak të imunizuar nga influencat jo perëndimore dhe kjo bën rajonin tonë më të dobët dhe më të thyeshëm ndaj tyre”.

LEXO TE PLOTE