Connect with Us

BE, 94 milionë Euro për procesin e anëtarësimit të Shqipërisë

Politikë

BE, 94 milionë Euro për procesin e anëtarësimit të Shqipërisë

Publikuar

-

Në Tiranë u nënshkrua të premten mes BE dhe Shqipërisë, Marrëveshja e Financimit, IPA (Instrumenti i Para Anëtarësimit) 2018. Reforma në Drejtësi qëndron në zemër të partneritetit BE-Shqipëri.

Në një njoftim për shtyp të Delegacionit të BE në Shqipëri, citohet Ambasadori i BE në Tiranë, Luigi Soreca, të ketë thënë pas nënshkrimit të saj, se ajo “pasqyron prioritetet kyçe të BE në Shqipëri: reformën në drejtësi, luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit, që janë dhe do të mbeten në zemër të partneritetit të BE me Shqipërinë. Por mbrojtja e mjedisit dhe administrimi i ujërave gjithashtu do të mbështeten shumë nga programi i ri”.

BE-ja për Reformën në Drejtësi.

Reforma në drejtësi merr pjesën e luanit nga Marrëveshja IPA , 2018, 42 milionë euro, rreth  45% e të shumës totale prej 94 milionësh, që do të përdoren për forcimin e pavarësisë, transparencës, përgjegjshmërisë dhe besimit të publikut në sistemin e drejtësisë shqiptare, në përputhje me standardet evropiane” thekson njoftimi.

Financimi do të përdoret gjithashtu edhe për të përmirësuar kornizën institucionale dhe efikasitetin operativ të sistemit gjyqësor, rritjen e efektivitetit të sistemit të drejtësisë penale dhe masave antikorrupsion.

Shteti ligjor dhe të drejtat themelore

LEXO EDHE:  Kombëtarja fiton me zemër kundër Armenisë, Mavraj e Gashi çojnë delir Shqipërinë

Programi IPA 2018 do të ketë në fokus edhe forcimin e shtetit ligjor dhe respektimin e të drejtave themelore të njeriut.. Synimi është krijimi i një sistemi efikas të zbatimit të ligjit, që është në gjendje të prodhojë “një historik të besueshëm në luftën kundër krimit të organizuar dhe të mbështesë krijimin e një sistemi gjyqësor të përgjegjshëm, të pavarur dhe efikas, të harmonizuar me legjislacionin e BE-së” , bën me dije njoftimi i Delegacionit të BE në Tiranë.

BE për njëë mjedis më të pastër

24.1 milionë Euro do të mbështesin trajtimin e ujërave të zeza dhe përmirësimin e cilësisë së ujit duke kontribuar në zhvillimin ekonomik, shoqëror, mjedisor dhe territorial dhe të turizmit. Mbështetja financiare për mjedisin më të pastër do të kontribuojë edhe në përafrimin progresiv me acquis të Bashkimit Evropian. Marrëveshja IPA 2018 do të financojë edhe zhvillimin ekonomik në nivel vendor , me përparësi turizmin dhe trashëgiminë kulturore të Shqipërisë.

Marrveshjet mes BE dhe Shqipërisë për fondet IPA nisën për herë të parë në vitinm 2007./ DW

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Ke Elisen e 5-milionëshit dhe Lalin që ka vjedh Tiranën”/ Qytetarët vënë me “shpatulla pas muri” Ramën

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama e ka nisur ditën sot, duke publikuar në faqen e tij në rrjetet sociale, një video, e cila sipas tij tregon transformimin e qyteteve.


Por, pas këtij postimi, qytetarët të cilët duket se tashmë nuk i besojnë më propagandës boshe të kreut të qeverisë, kanë shpërthyer në komente e kritika të forta.

Një qytetar shkruan se populli nuk ka bukë për të ngrënë, që ushqehen me lista. Po ashtu qytetari nuk kursen as kryebashkiakun Erion Veliaj, për të cilin thotë se nuk ka lënë gjë pa vjedhur në Tiranë, si dhe ministren Spiropali, të cilën e quan “Elisa pesëmilionëshe”.

“Ca te shijojnë kur populli ska bukë me ngrënë. Të gjithë janë me lista. A ke pa z.Rama se ke përzënë mbi 1 miljon shqiptarë ne 6 vite e gjysëm qeverisje. Ke shtuar drogen, vrasjet, vjedhjet. Ke bo perandor të gjithë Rilindjen e krimit dhe dita ditës detyron popullin të marin vendime drastike si ai i djeshmi, 12 mijë lekë te vjetra i kushtuan jetën. Ke në qeveri Elisa 5 milionshin, e Lali mashtruesin, që s’ka lënë gjë pa i vjedh Tiranës. Ke akoma Gramoz Rucin që vazhdon sistemin e enverit. Mjaft me propagandë, mendo një herë si për familjen tënde. Lëri mashtrimet e prano dështimin se është me e ndershme kur i del në ballë dështimit me respekt. Nga unë e di se do vazhdiojnë si gjithmonë me kërcënime pse të komentoj, po në djall vafshin ata që sju pëlqen realiteti dhe e vërteta.”-shkruan një qytetar.

LEXO EDHE:  Bushati takon shoqërinë civile/ Mbështetja juaj parësore në rrugën drejt BE

LEXO EDHE:  Kombëtarja fiton me zemër kundër Armenisë, Mavraj e Gashi çojnë delir Shqipërinë

Më tej, një tjetër qytetar shkruan “Mire bukur, por për shpresën për të ardhmen e popullit, ç’na thua zoti kryeminister, kush do dalë shëtitje te shëtitorja kur sdo ketë më të rinj, apo çifte me fëmijë të vegjël për ti çuar te parku. Realiteti zoti kryeminister thotë të kundërten. Krijo bazat per të ardhmen e këtij populli, jepi shpresen qe ka humbur. Unë ika ne 99 ne Itali, die isha ne Manez per aplikimin për shtëpinë e shkatërruar nga termeti i shtatorit dhe nentorit, dhe mu kujtua pse ika, eshte e njejta arsye shteti nuk funksonon. Dy muaj dokumentat per regjistrim femije, dhe akoma jo sbehet gje, shpresoj te ndryshoje”.

Ndërsa një tjetër qytetar shkruan “Na marrtë hak Perëndia me juve, se ne si popull na shkrit na shpërbët. Kanë ngelur qytetet bosh, pa njerez. Ju jeni fatkeqsia më e madhe e këtij vendi. Papunsia dhe kriza të merr frymën. Rrin nëpër lokale dhe spunojnë thua kryeminister, po ku te venë me rrogë 2500 lek të reja? Me aq lekë dhe frymë smerr dot. Ke parë rrotull shtetet fqinje ca rroga kanë, zgjohu kryeminister se je në gjumë dhe mos u tall me popullin qe u ke vënë friken si Enveri”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Ç’a është ky shejtan, mor aman?!”/ Ish-ministri “shpërthen” kundër Ramës

Publikuar

-

Nga

Ish-ministri i Drejtësisë në qeverinë “Rama 1”, Ylli Manjani ka reaguar në lidhje me deklaratën e kryeministrit, i cili një ditë më parë gjatë inspektimit në Durrës tha se rindërtimi do të hapë mundësi punësimi pafund dhe nëse do të jetë nevoja Shqipëria do të marrë punëtorë nga jashtë nga kontinente të tjera.

Në një postim në rrjetet sociale, Manjani shkruan se puna e Ramës nuk është të gjejë punëtorët për firmat e ndërtimit, por të gjejë punë punëtorët shqiptarë.

LEXO EDHE:  Mediat pranë Ramës/Palët janë ende larg

LEXO EDHE:  Johannes Hahn: 2025 është një synim ambicioz për Ballkanin Perëndimor

“Për rindërtimin do marrim punëtorë të huaj nga kontinente të tjera”- thotë në mënyrë të përsëritur Rama.

Ore ky është firmë ndërtimi apo Kryeministër, se na trashi?!

Ç’punë ka ky se ku i marrin punëtorët firmat e ndërtimit?!

Të vetmen gjë që ka në dorë, të krijojë mundësinë të punësohen punëtorët shqiptarë në Shqipëri, nuk e bën!!!

Ama, për të futur në punë punëtorë të huaj është usta…!

Ç’a është ky shejtan, mor aman?!”-shkruan Manjani./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Të gjithë në Bulevard”/ Nuk përmbahet Meta, tjetër thirrje të fortë

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta ndërsa reagon në lidhje me lajmin se Shqipëria është futur sërish në listën gri të pastrimit të parave, se nuk ka asnjë habi për hapat pas që ka bërë vendi ynë.

Meta e cilëson këtë si një arsye më shumë për t’u bashkuar të gjithë në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, në tubimin e 2 marsit, i thirrur nga kreu i shtetit.

Meta i drejton sërish një thirrje të fortë qytetarëve, sipas tij për të rivendosur sistemin e llogaridhënies publike në çdo nivel vendor dhe qendror, në të gjithë vendin.

“Të dashur qytetarë!
Asnjë habi për hapat pas që Shqipëria ka bërë edhe në këtë drejtim.
Ndaj në 2 mars të gjithë në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit” në mbrojtje të Kushtetutës dhe integritetit të Gjykatës Kushtetuese, për të rivendosur sistemin e llogaridhënies publike në çdo nivel vendor dhe qendror, në të gjithë vendin.
Shqipëria nuk do të jetë më lavatriçe e pastrimit të parave të organizatës ndërkombëtare.
Bashkë për Kushtetutën!
Bashkë për Shqipërinë! “-shkruan Meta në një postim në rrjetet sociale./ CNA.al

Shqipëria bën hapa pas/ Futet sërish në listën gri të pastrimit të parave

LEXO TE PLOTE