Connect with Us

Reforma Zgjedhore/ Balla mesazh opozitës

Politikë

Reforma Zgjedhore/ Balla mesazh opozitës

Publikuar

-

Kreu i grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla gjatë fjalës së tij në seancën e sotme të Kuvendit, kryefjalë ka pasur Reformën Zgjedhore.

Balla i ka bërë apel opozitës në parlament që të bashkojnë votat për Reformën Zgjedhore, ndërsa theksoi se opozita jashtë parlamentit ishte kundër votës së emigrantëve.

“Zoti Murrizi ua kemi thënë kemi pasur vetëm një cështje kusht për reformën zgjedhore, votën e shqiptarëve jashtë. Paraardhësit tuaj nuk e duan, shpresoj që ju të jeni dakord me këtë cështje. Përsa i përket rekomandimeve të OSBE-së për një vend si Shqipëria që vitin tjetër drejton ka presidencën janë detyrim. Padyshim historikisht teksa janë bërë reforma zgjedhore është punuar në mënyrë koherente me opozitën parlamentare dhe jo parlamentare.

LEXO EDHE:  Mbledhja e Këshillit të Mandateve/ Mazhoranca dhe opozita betejë për prangat ndaj Tahirit

Në rezultatet e zgjedhjeve të fundit, PD-LSI rezultojnë parti parlamentare, harroje ti se paskam dashuri për Lulzim Bashën, por kam respekt për dialogun politik gjithëpërfshirës. Në komisionin e reformës i është lënë edhe një karrige bosh PD-së për të ushtruar të drejtën e saj për propozime. Nëse nuk duan, nuk do të thotë se reforma zgjedhore do të mbetet peng. Rudina Hajdari dhe Gjiknuri komunikojnë në mënyrë të vijueshme. Komisioni prej sot do të ketë edhe dy anëtar të tjerë, grupi i partive të djathta, zoti Alimadhi është propozuar nga grupi dhe zoti Shameti, një jurist i shquar, një vlerë për komisionin. Do të kemi një kod të ri zgjedhor pas këtij procesi”-tha ndër të tjera Balla./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Të inkriminuarit më të fortë se ligji”/ Krasniqi tregon ku çalon dekriminalizimi

Publikuar

-

Nga

Drejtuesi i Institutit të Studimeve Politike, Afrim Krasniqi ka folur mbëmjen e djeshme, në emisionin “Përballë” të gazetarit Lutfi Dervishi për ligjin e dekriminalizimit. Pesë vite pas implementimit të këtij ligji, Krasniqi thotë se shteti ende nuk ka një database kombëtare të personave që ka prekur dekriminalizimi.

“Ka ndodhur fenomeni tjetër që ne e nisëm ligjin, patëm viktimat e para sidomos në administratën lokale dhe publike, por ne nuk kemi database kombëtare për zyrtarët. Do të thotë që shtetit i mungon praktikisht një institucion një zyrë apo një mekanizëm që e bën verifikimin e tyre, pra të përsonave që kap dekriminalizimi. Nëse ne i marrim nominalisht individët publik që janë kryetarët e bashkive dhe të fundit edhe deputetët e larguar, asnjë nuk është zgjedhur nga qytetarët. Janë të gjithë individë që për shkak të një lidhje personale me liderët poltikë kanë fituar mandatet dhe kanë shkuar për t’u zgjedhur nga Tirana. Nuk janë zgjedhur nga strukturat e partisë të tyre, asnjë prej tyre. Ju keni rastin e Shkodrës, e gjithë kryesia e PS ishte kundër kandidaturës që u vendos në Shkodër. Do të thotë që janë individë që kanë gjetur rrugën e shkurtër tek ata që marrin vendime dhe për shkak të sistemit që ne po flasim.”

Po ashtu Kransiqi komentoi edhe lidhjen e politikës me perosnat e inkriminuar.

LEXO EDHE:  Protesta e opozitës/ Paralizohet qarkullimi në akset kombëtare

LEXO EDHE:  Protesta e opozitës/ Paralizohet qarkullimi në akset kombëtare

“Asnjë nga personat e përfshirë në ligjin e dekriminalizimit nuk janë të përjashtuar nga partitë politike. Madje kemi deputetë që kanë dhënë dorëheqje ose janë larguar që janë shumë më të fuqishëm në zonën e tyre sepse atje kanë sot liri për të  bërë tendera për të kontrolluar administratën. Madje janë më të pushtetshëm, më fitimprurës dhe më me ndikimin se sa kur ishin në parlament. Dhe ky lloj imuniteti politik në vende si Shqipëria është shumë më i madh se sa ligji.”/ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

I përmendi “çunat problematikë”/ Gjiknuri debaton me Rakipllarin: Pse flet kot

Publikuar

-

Nga

“Çunat problematikë”, të dalë në përgjimet e gazetës gjermane “Bild”, janë bërë burim i një debati mes gazetarit Robert Rakipllari me socialistin Damian Gjiknuri.

Rakipllari tha se synimi i opozitës është të garantojë zgjedhje të lira dhe nëse nuk do ndryshohet sistemi zgjedhor, Gjiknuri bashkë me “çunat problematikë” do t’i vjedhin sërish votat. Kjo normalisht nuk u pëlqye nga socialisti, i cili në emisonin “Opinion” i kërkoi gazetarit të mos flasë kot.

Robert Rakipllari: Kërkesa kryesore e opozitës, kauza kryesore e saj, ka qenë garantimi i zgjedhjeve të lira dhe të ndershme. Dhe garantimi i zgjedhjeve të lira dhe të ndershme ka qenë me një qeveri kujdestare, me një qeveri teknike. Në qoftë se opozita e arrijnë këtë gjë me ndërmjetësim ndërkombëtar, kjo do ishte një mënyrë që kauza e opozitës për të garantuar zgjedhje të lira e të ndershme të arrihet. Në rast se kjo nuk arrihet, por do bëhen disa arnime të kodit, do shkojë Gjiknuri pastaj prapë me ata shokët e vetë, me çunat problematikë atje dhe do t’i bëjë zgjedhjet prapë siç ishin.

LEXO EDHE:  Zbardhen mesazhet e opozitës/ “Çunat e mi do shkallmojnë”

LEXO EDHE:  KiE thirrje opozitës të qëndrojë në parlament

Damian Gjiknuri: Po pse flet kot?

Robert Rakipllari: Flas sepse ashtu është.

Damian Gjiknuri: Po lere se nuk bën as prokurorin as hetuesin.

Robert Rakipllari: Unë po flas se kam të drejtën time të flas, s’po gënjej unë, s’po them asnjë gënjeshtër. As po të akuzoj se s’jam as prokuror.

Damian Gjiknuri: Je marrë me zgjedhje ti?

Robert Rakipllari: Jam marrë, e di shumë mirë si bëhen zgjedhjet./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

PS, PD dhe LSI në një tryezë/ Gazetari tregon kush i bëri bashkë

Publikuar

-

Nga

Ulja e tre partive më të mëdha politike në tryezë trazoi edhe më tepër ujërat në politikën shqiptare, pasi kjo marrëveshje e papritur u lexua si pazar mes liderëve të PS, PD dhe LSI.

Por ai që i uli në  një tavolinë Damian Gjiknurin, Rudina Hajdarin, Oerd Bylykbashin dhe Petrit Vasilin duket se ka qenë ambasadori i  Britanisë së Madhe në Tiranë, Duncan Norman.

Këtë e zbuloi mbrëmjen e sotme në emisionin “Opinion” gazetari Robert Rakipllari , i cili theksoi se gjithashtu ka pasur një ndërmjetësim të fortë amerikan.

“Bazamenti i gjithë kësaj histoire është rezoluta e Bundestagut gjerman. Është negociuar mes të djathtës e të majtës së Bundestagut gjerman. Unë di që në një tryezë që është bërë për Reformën Zgjedhore në Sheraton me përfaqësuesit e komisionit të reformës ku ka shkuar edhe përfaqësuesi i opozitës së bashkuar z.Ivi Kaso, ka pasur një ndërmjetësim të fortë amerikan. Z.Palmer ka pasur bisedë telefonike me z.Basha që opozita të jetë e përfaqësuar në atë tryezë dhe procesi ka vijuar më tej me ndërmjetësim ndërkombëtar. Së fundmi, negociatori kryesor që ka ulur palët në tryezë është ambasadori britanik në Tiranë”, u shpreh Rakipllari./ CNA.al

LEXO TE PLOTE