Connect with Us

“Po përjetojmë një krizë vlerash”/ Ditmir Bushati “godet” Qeverinë

Politikë

“Po përjetojmë një krizë vlerash”/ Ditmir Bushati “godet” Qeverinë

Publikuar

-

Ish Ministri i Jashtëm Ditmir Bushati me tone të ashpra nga foltorja e Kuvendit ka thënë se jemi duke përjetuar një krizë vlerash që vjen nga padrejtësia.

Indirekt Bushati ka kritikuar Qeverinë, duke thënë se kjo mungesë vlerash sjell mungesën e shpresës.

“Po përjetojmë një krizë vlerash nga pafytyrësia dhe paaftësia për të ndërtuar një sistem vlerash. Na duhet të jemi të drejtpërdrejtë me këtë temë sepse kapitalizmi grabitqar që kemi ndërtuar në këto 30 sëbashku nuk premton asgjë. Para se ti drejtojmë gishtin njëri-tjetrit duhet ti bëjmë pyetje vetes se ku ishim ne më përpara se BE të merrte vendimin për Shqipërinë”, ka thënë Bushati.

LEXO EDHE:  Policia serbe arreston zv.ministrin e Kosovës

Sipas tij, duhet patjetër që të ndërtohet një sistem vlerash, një sistem më i drejtë dhe më i qëndrueshëm./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Tryeza për Reformën Zgjedhore/ PD publikon qëndrimin e mbajtur në Këshillin Politik

Publikuar

-

Nga

Partia Demokratike ka publikuar qëndrimin që opozita e bashkuar ka mbajtur gjatë mbledhjes së sotme të Këshillit Politik, i cili diskutoi mbi Reformën Zgjedhore.

PD kërkon që diskutimet mbi Reformën Zgjedhore të jenë transparente, gjithëpërfshirëse dhe publike. Ata thonë se produkti i dakordësuar, duhet të miratohet pa ndryshime në Komisionin e Reformës Zgjedhore dhe në Seancë Plenare.

“Diskutimi për Reformën Zgjedhore duhet të kryhet sipas një rendi përparësish, me qëllim zgjidhjen e problematikave që kërkojnë vullnet politik për të garantuar zgjedhjet demokratike dhe qeverisjen përfaqësuese dhe kushtetuese dh,e më pas, me zgjidhjen e çështjeve me karakter teknik”, thuhet më tej në reagimin e demokratëve.

Sipas tyre, rekomandimet prioritare të raporteve të OSBE-ODIHR, që mbulojnë çështje themelore për standardet e zgjedhjeve janë shitblerja e votës, mosndëshkimi i krimeve zgjedhore, presioni mbi zgjedhësit, presioni mbi administratën, abuzimi me burimet shtetërore, liria e votës dhe sekreti i votës.

PD deklaron se përfshirja e krimit të organizuar në zgjedhje, sjellja politike e Policisë së Shtetit në zgjedhje, ngadalësimi i veprimit të Dekriminalizimit, cilësia e përfaqësimit dhe kandidatëve, mosekzistenca e gjykatave me rol në zgjedhje, rinovimi i kartave të identitetit dhe listat e zgjedhësve si pasojë e dështimit të zbatimit të sistemit të adresave‎ dhe mirëmbajtjes së sistemit të gjendjes civile, cënojnë procesin zgjedhor.

Në të gjitha këto problematika, sipas demokratëve, e përbashkëta qëndron në mosveprimin nga ana e autoriteteve për të përmbushur detyrime ligjore pozitive ‎ose veprime në shkelje të ligjit që dëmtojnë zgjedhjet.

Problematikat, thonë demokratët nuk kanë nevojë për reformim ligjor, por për vullnet politik dhe zgjidhje me karakter politik.

Opozita e Bashkuar është angazhuar për të diskutuar një reformë për ligjin e partive politike, përfshirë transparencën e financimit të tyre dhe fushatave zgjedhore, vendimmarrjen demokratike brenda partive politike, si dhe një sistem zgjedhor që u jep mundësi qytetarëve të shprehen për përfaqësuesit e tyre dhe një reformë kushtetuese që synon forcimin e llogaridhënies dhe kontrollit ndaj pushtetit.

LEXO EDHE:  Skulptori “mbron” instalacionin në Versajë me forme vagine

LEXO EDHE:  Përçahet opozita/ Aleatët kritika të forta Bashës

“Opozita e Bashkuar mbështet qëndrimin e Misionit të OSBE-ODIHR se “Kuadri ligjor aktual mund të ofronte një bazë të shëndoshë për zgjedhje demokratike, nëse do të zbatohej në mënyrë të paanshme dhe me një vullnet të sinqertë politik”. Për pasojë, organet e zbatimit të ligjit duhet të hetojnë në mënyrë të plotë, të menjëhershme dhe transparente çdo akuzë për shkelje zgjedhore: shitblerja e votës; presioni mbi zgjedhësit në administratë publike; abuzimi me burimet njerëzore dhe financiare shtetërore, pra mos ndarja e shtetit nga partia në pushtet; cënimi i sekretit dhe lirisë së votës; manipulimi dhe falsifikimi i rezultatit. Ky është tashmë edhe një nga kushtet e Bundestagut për nisjen e bisedimeve të anëtarësimit të Shqipërisë në Bashkimin Europian. Për këtë arsye, nevojiten garanci shtesë shtetërore për barazi të subjekteve zgjedhore dhe zhvillimin e zgjedhjeve demokratike që garantojnë ushtrimin efektiv të së drejtës kushtetuese për të zgjedhur dhe për t’u zgjedhur”, thuhet në qëndrimin e PD.

Partia më e madhe opozitare, thekson se duhet vullnet politik dhe një mekanizëm konkret të zbatueshëm për të realizuar ndarjen e plotë të politikës nga krimi. Kjo pasi:“kapja e shtetit nga krimi përmes përfshirjes së individëve me rekorde kriminale apo me lidhje me krimin e organizuar, në Kuvend, në Qeveri, në pushtetin vendor, në funksione të larta apo funksione kyçe të administratës publike dhe organeve ligjzbatuese, përbën një kërcënim të rëndë për integritetin dhe funksionimin e demokracisë dhe institucioneve demokratike dhe për vetë Sigurinë Kombëtare”, thekson PD./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Luli e dredh pas “kryqëzimit” që i bënë militantët

Publikuar

-

Nga

Janë bërë gati 48 orë dhe ndoshta diçka më shumë nga koha kur Lulzim Basha çoi ekipin e tij të ulej me Damian Gjiknurin në Komisionin e Reformës Zgjedhore për të krijuar më pas një Këshill Politik si shpëtim për gjoja atë që quante ai mosnjohjen e Parlamentit, kryeministrit Rama dhe atyre që kanë vjedhur votat. Për më shumë se një vit Lulzim Basha kishte tërhequr zvarrë në rrugë demokratët, treqind prej të cilëve i la burgjeve dhe tha se Edi Rama kishte rënë e se qeveri me Ramën nuk kishte më, theksoi fort se nuk do ulej me të në tavolinë…

Por, po ashtu, Basha tha edhe se nuk do ulej me Gjiknurin, me hajdutin e votave, e megjithatë e hengri llafin e si pa gjë të keq  shkoi e u ul dhe bëri pazar me ta. Bëri edhe Këshill Politik po në pazar me Damian Gjiknurin dhe Edi Ramën.

Pas këtyre “xhavhireve” të Kryetarit i menjëhershëm ka qenë reagimi i militantëve të Partisë Demokratike dhe demokratëve, e atyre që janë pesha më e rëndësishme e asaj partie, të cilët për të disatën herë rradhazi u ndien të tradhtuar nga Lulzim Basha.

Në 2017 i tradhtoi, i la në rrugë, bëri marrëveshje me Ramën për të hyrë në një qeveri me të pastaj tre muaj në çadër, kurse së fundmi, pas një viti ai shkoi dhe u ul sërish me Damian Gjiknurin dhe ra në kunsensus me kryeministrin e vendit.
Asnjë presion nga ndërkombëtarët, thjesht dhe vetëm pazar radhe, zgjidhja e një Këshilli gjoja politik që do të dilte mbi vendimet e parlamentit megjithëse parlamenti është aty, deputetët paguhen, Edi Rama ka mazhorancën kushtetuese dhe 61 kryetarë bashkie si dhuratë nga Lulzim Basha për kryeministrin Edi Rama.

Pasi bëri marrëveshjen e tij, Lulzim Basha është sulmuar ashpër në rrjetet sociale por dhe drejtpërdrejt edhe nga gazetarët besnikë të PD nëpërmjet portaleve, shënimeve në rrjete sociale, opinioneve por edhe pyetjeve që iu bënë dje në konferencë për shtyp.

Dje për herë të parë Bashën e pamë të nervozuar, të nxirë, të tensionuar dhe që nuk dinte çfarë të thoshte më parë, aq sa të gjithë kritikët e tij dhe të gjithë militanëtët që e quanin tradhtar që kishte bërë një marrëveshje pa marrë asnjë vendim kryesia, pa u konsultuar me asnjë strukturë të partisë, por ashtu sic kishte djegur mandatet i vetëm ishte kthyer në krahët e Edi Ramës, ai i kishte shpallur të gjithë armiq, të gjithë militantët të gjithë kritikët, të gjithë ata që i kishin thënë se i kishte shitur sërish, që i kishte hedhur tej dhe vetë kishte shkuar dhe ishte hedhur në prehrin e Edi Ramës.

LEXO EDHE:  Hajdari e revoltuar/ Jemi në gjendje fatkeqësie, të bëhet anulimi i kontratave koncensionare

LEXO EDHE:  Elez Biberaj kritika Ramës/ “Është bërë më i korruptuar dhe arrogant”

I ndodhur përballë këtij fakti dhe një cunami të vërtetë akuzash nga strukturat e bazës së Partisë Demokratike, nga drejtues të lartë të saj, përfshi këtu edhe heshtjen e Sali Berishës, Lulzim Basha dje u shfaq nervoz, ndërsa sot e drodhi sërish, pasi e pa se nuk do të shpëtonte lehtësisht këtë herë nga tradhtia e tij, nga krimi i tij politik, Basha sot e drodhi doli publikisht dhe tha se zgjedhje me Edi Ramën nuk ka dhe se Damian Gjiknuri do të jetë në burg ashtu sikundër tha dhe dje.
Por, Damiani do të shkonte në burg ditën kur të vinte PD në pushtet, kështu tha dje, ndërsa sot tha se Edi Rama nuk duhet të jetë kryeministër dhe zgjedhjet do t’i kemi pa Ramën kryeministër.

Në fakt ai ka pranuar, marrëveshjen e ka bërë dhe na tha se do të kishim edhe zgjedhje të parakohshme, pra Luli nuk po bën gjë tjetër thjesht po e dredh. Luli është tek varianti “dridhe Like nga halli” , s’ ka ç’ të bëjë, s’ka çfarë të thotë tjetër po përpiqet të mashtrojë demokratët, asgjë më shumë sesa kaq. Në fakt nga ana tjetër kemi dhe reagimin e qetë të qeverisë por Luli nuk bën gje tjetër thjesht dhe vetëm gënjen dhe mashtron duke deklaruar se do ta futë Damianin në burg dhe do të kemi zgjedhje pa Edi Ramën. Gjithësesi në finale ai që humb është vetëm Lulzim Basha dhe gënjeshtrat e tij, nervozizmi i tij tregon gjithçka.

Ai tashmë ka marrë fund më keq sesa kryeministri i vendit që është dhe aleati dhe shpëtimtari i ti. Të dy në shtrat shkojnë mjaft mirë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Trafikantë dhe vrasës në Parlament”/ Murrizi zbulon frikën e Ramës dhe Bashës

Publikuar

-

Nga

Deputeti Myslym Murrizi, i ftuar në “Report TV”,  ka folur rreth marrëveshjes pozitë opozitë të arritur për Reformën Zgjedhore.

Sipas Murrizit: Basha dhe Rama kanë frikë nga vota e qytetarëve, pasi po të kenë këta të fundit të drejtë vote gjysma e këtyre nuk zgjidhen as kryepleq dhe jo me deputet.

“Basha dhe ortaku i tij sivllau Rama kanë frikë votën e qytetarëve. Po të kenë qytetarët mundësi të drejtë me votë, gjysma e këtyre nuk zgjidhen as kryepleq dhe jo me deputet , sepse janë njerëz që mashtrojnë. Flasin shumë në emër të popullit. Me firmë të këtyre që bilbilosin kanë ardhur në parlament trafikantë, vrasës. Dhumhane të këtij lloji që ka parlamenti sot nuk ka patur kurrë.”

Duke folur më tej, Murrizi theksoi se është për një sistem të pastër mazhoritar, pasi vetëm kështu grupet kriminale dalin jashtë loje në politikë.

LEXO EDHE:  Pesë arsye pse kritikat e të tjerëve vlejnë shumë në jetët tona

LEXO EDHE:  Agron Duka kërcënon Bashën për reformën zgjedhore

“Të vijnë të korrin 6 muaj jonxh si në kohën e Enverit. Të mos u hyjnë më shqiptarë në shtëpi nëpërmjet televizionit si baballarët e Kombit që kanë në dorë edhe jetën  e tyre. Jam për sistem të pastër mazhoritar. Nuk kemi dhënë shembull që grupet kriminale dalin jashtë loje në politikë. Të ketë një përplasje kokë më kokë për të shkuar drejt një sistemi kombëtar me lista të hapura”, u shpreh Murrizi./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE