Connect with Us

“Ose në fitore ose në greminë”/ Berisha tregon pasojat e djegies së mandateve

Politikë

“Ose në fitore ose në greminë”/ Berisha tregon pasojat e djegies së mandateve

Publikuar

-

Ish kryeministri, Sali Berisha, ka komentuar vendimin e opozitës për djegien e mandateve. Sipas Berishës, djegia e mandateve kishte kosto për opozitën.

Berisha tregoi se i kishte thënë kreut të PD-së, Lulzim Basha se ky vendim ose do ta çon në fitore ose në greminë.

“Djegia e mandateve kosto kishte, pa diskutim. Roli im ka qenë absolutisht, jo i fortë. Mos pres kush kurrë, që unë të luaj rol të rëndësishëm në këto vendime. Ai ka përgjegjësi, ai duhet t’i dalë zot. Nuk mundem unë kurrë që vetes t’i lejoj këto vendimmarrje. Unë e kam mbështetur. I kam thënë, ky vendim mund të na çojë në fitore por dhe në greminë”, tha Berisha.

Ish-kryeministri tha se ky vendim erdhi pas daljes së përgjimeve, për blerjen e votave.

LEXO EDHE:  Berisha: Çudia shqiptare apo injoranca si argument e piktorit dështak!

“Opozita, edhe pse një pjesë e raportit të 2017 ishte negativ, opozita u fut në Parlament. Pas kësaj dolën përgjimet. Nëse dosjet, zbardheshin dhe përgjegjësit ndëshkoheshin sot opozita do kish qenë në parlament. Por brenda 24 orëve Edi Rama ekzekutoi vendimin e opozitës, u shpreh Berisha./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Bardhi thirrje SPAK-ut/ Heto pa vonesë dosjet e blerjes së votave

Publikuar

-

Nga

Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazmend Bardhi, i ka bërë thirrje SPAK-u që të hetojë pa vonesë dosjet e blerjes së votave, 339/1 dhe 184.

Ndërsa thekson se këto 6 vjet, degët e Durrësit, Krujës dhe Shijakut kanë qene nën presionin e tmerrshëm të krimit të organizuar me mbështetje shtetërore.

“Degët e Durrësit, Krujës dhe Shijakut, si askush tjetër, kanë qenë këto 6 vjet nën presionin e tmerrshëm të krimit të organizuar me mbështetje shtetërore.

Demokratët janë përballur me bandat më të rrezikshme që, në bashkëpunim me Edi Ramën, Vangjush Dakon, Artur Bushin, Ilir Ndraxhi, Rrahman Rrahja, Elton Arbana, i kërëconin me bukën e gojës, me heqjen nga puna, me prishjen e biznesit, me sigurinë e familjes.

LEXO EDHE:  Berisha në Kosovë/ Ne jemi për ruajtjen e kufijve kombëtarë

LEXO EDHE:  Berisha i vendosur: Qeveria do të rrëzohet

Dosja 339 na tregoi egërsinë me të cilën pushteti dhe bandat blejnë votat për Edi Ramën. Është detyrë e SPAK-ut të hetojë pa vonesë dosjet e blerjes së votave, 339/1 dhe 184. Ndëshkimi i atyre që kanë vjedhur votat është 1 nga 9 kushtet e Bundestagut për nisjen e negociatave.

I garantova demokratët dhe qytetarët e Durrësit, Krujës dhe Shijakut se sakrifica e tyre nuk ka për të shkuar dëm. Ne jemi bashkë për të punuar derisa të sigurojmë zgjedhje të lira e të ndershme, që votat e shqiptarëve të mos preken nga Edi Rama, Vangjush Dako, Artur Bushi dhe banditët e tyre.”/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Reforma Zgjedhore/ Pano Soko: Kur dy palët e mëdha ulen bashkë, ka gjithmonë pazare

Publikuar

-

Nga

“Kur dy palët e mëdha ulen në tryezë ka gjithmonë pazare”. Kështu u shpreh përfaqësuesi i “Nismës Thurje”, Pano Soko i ftuar në emisionin “Kapital”, duke iu referuar ulejs në diskutime pozitë-opozitë për Reformën Zgjedhore.

Për Sakon, tryeza e reformës zgjedhore duket më shumë si marrëveshje mes palëve.

“Ne dorëzojmë si çdo qytetar propozimet tona që mendojme se do të shërbejnë për rregullimin e sistemit zgjedhor. Ai parlament e ka fuqine ligjore për të miratuar ligjet.

Tryeza e Reformës zgjedhore me shumë duket si një marrëveshje sepse opozita politike nuk po dorëzon një paketë propozimesh. Në këtë situatë njerezit kanë frikë nga paktet që mund të jenë bërë. Kur dy palët e mëdha ulen në një tryezë ka pasur gjithmonë pazare.”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ulja në tryezë e pozitë-opozitës…/ Andi Përmeti: Ndryshimi i sistemit, kusht për votimin e Reformës!

Publikuar

-

Nga

Pas një krize politike të stërgjatur, palët më në fund kanë një marrëveshje për reformën zgjedhore, e cila duhet të finalizohet deri me 15 mars. Lidhur me të, deputeti i opozitës parlamentare, Andi Përmeti, i ftuar në “Ekopolitikë” në RTV “Ora” thotë se ulja në tryezë ishte pozitive.

Ulja e palëve në tryezë është pozitive. Sigurisht vlerësimi politik duhet parë te kostoja që ka dhënë dhe do të japë. Tryeza mund të zhvillohej para një viti”, thotë Përmeti.

LEXO EDHE:  Denoncimi/ Rama “përzë” nga homazhet familjarët e Ibrahim Bashës

LEXO EDHE:  Mafia "pushton" Shkodrën/ Bajrat dhe deputeti i Ramës terrorizojnë tregtarët

Deputeti i ka dhenë përgjigje dhe pretendimit sipas të cilit pjesë e marrëveshjes është dhe që deputetët në Parlament duhet të votojnë çfarë të vendoset jashtë Parlamentit nga grupi i Këshillit Politik.

“Nuk ka asnjë konsensus të kësaj natyre. Kusht është diskutimi mbi sistemin. Vota është individuale. Nuk ka asnjë marrëveshje se çfarë do të votohet”, ka saktësuar deputeti Andi Përmeti./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE