Connect with Us

Lufta Qeveri-Presidencë/ Kuvendi rrëzon dekretet e Metës

Politikë

Lufta Qeveri-Presidencë/ Kuvendi rrëzon dekretet e Metës

Publikuar

-

basha

Kuvendi ka rrëzuar sot të gjitha dekretet e kthyera më herët nga Presidenti Ilir Meta.

Pas 5 orë diskutimesh, me shumicë votash, Kuvendi hodhi poshtë një nga një dekretet e kontestuar nga Presidenti.

Dekreti “Për rezerva materiale të shtetit”, u rrëzua me 19 vota pro 78 kundër dhe 4 abstenim.

Dekreti  “Për privatizimin dhe dhënien në përdorim shoqërive tregtare dhe institucioneve shtetërore të ndërmarrjeve apo objekteve të veçanta, mjeteve kryesore dhe mjeteve të xhiros së këtyre ndërmarrjeve” u rrëzua me 76 vota kundër.

Me 22 vota pro, 76 kundër dhe 3 abstenim ra poshtë edhe dekreti për “Për vetëqeverisjen vendore”.

Të njëjtin fat pati edhe dekreti “për planifikimin dhe zhvillimin e territorit”, të ndryshuar” për të cilin votuan pro 23 deputetë, 76 kundër dhe 3 abstenuan.

Dekreti për “Për koncesionet dhe partneritetin publik privat”, të ndryshuar ”. u hodh poshtë me 22 vota pro, 76 kundër dhe 4 abstenim.

Me 77 vota kundër, 15 pro dhe me 11 abstenime u rrëzuar edhe dekreti i Presidentit të Republikës nr. 11255, datë 08.08.2019, “Për kthimin e ligjit nr. 52/2019 “Për miratimin e kontratës së koncesionit/PPP ndërmjet Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë, si autoriteti kontraktor, shoqërisë “ANK”, sh.p.k., si koncesionari, dhe shoqërisë “Bardh konstruksion”, sh.p.k., si shoqëria koncesionare, për projektimin, ndërtimin dhe mirëmbajtjen e segmentit rrugor Milot – Balldren”.

LEXO EDHE:  Dita Botërore për zhdukjen e skllavërisë/ Meta bën apelin e fortë

Për dekretin “Për kthimin e ligjit nr. 51/2019 “Për miratimin e kontratës së koncesionit/PPP ndërmjet Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë, si autoriteti kontraktor, dhe “Gjikuria”, sh.p.k., si koncesionari, dhe shoqërisë koncesionare “Rruga Orikum – Llogara”, sh.p.k., për projektimin, ndërtimin dhe mirëmbajtjen e rrugës “Porti i jahteve – By-Pass Orikum – Dukat (ura e Shën Elizës)”, dolën kundër 74 deputetë.

Edhe dekreti “Për kthimin e ligjit nr. 51/2019 “Për miratimin e kontratës së koncesionit/PPP ndërmjet Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë, si autoriteti kontraktor, dhe “Gjikuria”, sh.p.k., si koncesionari, dhe shoqërisë koncesionare “Rruga Orikum – Llogara”, sh.p.k., për projektimin, ndërtimin dhe mirëmbajtjen e rrugës “Porti i jahteve – By-Pass Orikum – Dukat (ura e Shën Elizës)”,  ra poshtë me 74 vota kundër./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Rama i prerë me ndërtuesit/ 3% të ambienteve të jepet për nevoja sociale

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama, në mbledhjen e sotme me Komitetin Kombëtar të Rindërtimit, deklaroi se ndërtuesit duhet të japin 3% të suiperfaqes së banesës së tyre për nevoja sociale.

Gjatë mbledhjes së dytë të Komitetit Kombëtar të Rindërtimit, Rama u shpreh se të gjithë ndërtuesit do të duhet të japin 3% të ndërtimeve apo të fondeve të tyre për qytetarët e pastrehë. Sipas tij, është në dëshirën e ndërtuesve ta japin këtë kontribut në formë monetare ose materiale.

“3% çdo ndërtues do ta kalojë për nevoja sociale, ose në fond, ose duke garantuar apartamente sipas kritereve për familjet në nevojë. Në Tiranë janë 15 mijë metra katrorë që ndërtuesit iu detyrohen familjeve. Nëse duan të japin lekët jemi shumë ok”, tha kryeministri, ndërsa cilësoi si “çmenduri” të gjitha ndërtimet që janë bërë në zonat bregdetare.

LEXO EDHE:  Meta në Bruksel/ Takim me sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s

LEXO EDHE:  Meta në Bruksel/ Takim me sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s

“Janë ndërtime si ato të plazhit, që janë me leje për tre dhe janë shto ujë dhe shtoi miell, shto 4, 5, 6, 7 kat,e normalisht ato nuk përputhen me kodet europiane dhe shqiptare dhe janë “çmenduri”, u shpreh kreu i qeverisë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Buxheti do të jetë i monitorueshëm”/ Rama: Disa banorë të Durrësit do të akomodohen në periferi të Tiranës

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama, sot në mbledhjen e Dytë të Komitetit Kombëtar të Rindërtimit foli për progresin e bërë deri tani nga qeveria për rregullimin e situatës së rëndë pas termetit të 26-nëntorit.

Në lidhje me Fondin e të ardhurave  dhe donacionet, Rama tha se pritshmëritë janë të konsiderueshme. Në lidhje me buxhetin, Kryeministri përmendi se buxheti do të jetë i monitorueshëm nga të gjithë. Më pas, ai dha një bilanc për familjet e akomoduara deri tani, duke thënë se për shkak mungese banesash, disa prej banorëve të Durresit do të duhet të akomodohen në periferinë e Tiranës.

“Pritshmëritë për donacione janë të konsiderueshme. Pjesën e parë të shkurtit do të realizohet konferenca e madhe e donacioneve. Do të jetë një buxhet i veçantë  dhe do të jetë i monitorueshëm nga institucionet dhe shoqëria.

666 familje kanë përfituar fondin e qerase, për momentin ka mungesë apartamentesh por po punojmë për një zgjidhje jashtë Durrësit në periferitë e Tiranës. Në Tiranë nga 1120 familje, 922 janë të akomoduara, të tjerat në akomodim e sipër”, u shpreh Rama.

Kryeministri tha se nuk ka ende një raport përfundimtar rreth dëmëve, duke përmendur se një i tillë do të bëhet publik në fund të muajit janar.

LEXO EDHE:  Meta President/Ish-ministri i LSI: “Pensionist” politik, vendim i nxituar!

LEXO EDHE:  Saimir Tahiri përgjoi kreun e kuvendit?/ Betejat e Ilir Metës në qeveri vazhdojnë

“Nuk ka ende një raport paraprak të dëmëve. Raportet post katastrofë kërkojnë kohë. Do të kemi raport paraprak, të dytë dhe final në fund të muajit janar për t’i hapur rrugë konferencës së donatorëve”, u shpreh Edi Rama.

Rama premton se shtëpitë e reja që do të ndërtohen do të kenë kushte shumë më të mira se sa ato që kishin banorët e prekur nga termeti, gjë që sipas Ramës, do u’a përmirësojë jetën.

“Po përgatitet ligji i posaçëm për rindërtiminqë ka për qëllim të krijojë një kuadër ekskluziv për aspektet që kanë të bëjnë me rindërtimin, kemi një grup pune non stop, një draft të parë e kemi gati dhe po bashkëpunojmë me komisionin e ligjeve. Konferenca e donatorëve ka një shpjegim: institucione vullnetare, dosjet e objekteve për rindërtim, ekzistojnë 386 dosje projektesh për rindërtim, janë bërë gati në mënyrë që të punohet në mënyrë të organizuar, të mos humbim kohë”, u shpreh mes të tjerash Kryeministri Rama./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ahmetaj përgënjeshtron opozitën për fondet pas tërmetit/ Nuk cënohen pagat dhe pensionet

Publikuar

-

Nga

Ish-ministri i Financave Arben Ahmetaj, foli për akuzat e ngritura nga opozita, se qeveria po mban pagat e mësuesve dhe policëve si dhe pensionet e të moshuarve për të mbledhur fonde për rindërtimin e banesave të dëmtuara nga tërmei.

Ahmetaj i cilësoi të pavërteta këto akuza në mbledhjen e Dytë të Komitetit Kombëtar të Rindërtimit, pasi pretendon se pagat e pensionet nuk janë cënuar.

LEXO EDHE:  Meta në Bruksel/ Takim me sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s

LEXO EDHE:  Ylli Manjani: Për turpin e tij e të grupit që qeveris!

“E gjitha kjo u bë mundur pa cënuar pagat, pa cënuar shërbimet siç ndodh rëndom në shumë vende që cënojnë këto shërbime, paga , pensione apo të rrisin taksat”, deklaroi ai, ndërsa foli për fondin që do të vihet në dispozicion për të normalizuar situatën pas tërmetit të 26 nëntorit që shkaktoi vdekjen e 51 personave./ CNA.al

LEXO TE PLOTE