Connect with Us

Kthimi i dekreteve/ Spiropali i përmend Metës, floririn

Politikë

Kthimi i dekreteve/ Spiropali i përmend Metës, floririn

Publikuar

-

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin Elisa Spiropali ka “sulmuar” Presidentin Ilir Meta, ndërsa komentuar kthimin e Ligjeve në Kuvend.

Sipas Spiropalit, Presidenca duhet ta dijë se kthimi i këtyre ligjeve është në kundërshtim me interesin publik.

“Presidenti kthen në Kuvend çdo ligj. Sulmon nëpërmjet tastierës së tij dhe zëdhënësve qeverinë dhe parlamentin. Presidenca duhet ta dijë se kthimi i këtyre ligjeve është në kundërshtim me interesin publik. Rezervat materiale, janë vetëm të grupit A tek gruri dhe materialet e thjeshta, nuk e di pse Metës i shkon mendja menjëherë tek floriri, por këtë le ta shpjegojë Frojdi jo ne. Nevoja e ndryshimit të këtij ligji vjen nga eksperiencat e mëparshme. Gjatë kohës së emergjencave kemi pasur një vonesë të lëvrimit të mallrave”, u shpreh Kryemadhi.

LEXO EDHE:  Nga urimi për Kurban Bajramin tek politika/ Meta kërkon dialog gjithpërfshirës

Spiropali ka vijuar më tej me thumbime ndaj Metës, duke thënë se ai po i kthen dekretet për të kompesuar përvuajtjet hipokrite të opozitës së rrugë.

“Por ata nuk po ia dinë mundin që Presidenti po bën. Po presim të dëgjojmë kush do ta digjte parlamentin? Dështuan dhe vijojnë që të dështojnë, pasi nuk kanë asnjë alternativë. Komisioni Hetimor nuk do të shërbejë si mekanizëm ndëshkues për Presidentin, por si çlirues për Ilir Metën për t’u kthyer në krye të opozitës”  u shpreh më tej ajo./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Peticioni i prindërve të nxënësve në shkollën “Emin Duraku”/ Reagon Rama

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama ka reaguar lidhur me peticionin e prindërve të nxënësve të shkollës “Emin Duraku” në Tiranë, të cilët i thonin ministrisë së Arsimit s nuki do ti dërgonin fëmijët në shkollë derisa t’u vihet në dispozicion certifikata e sigurisë për gjendjen e fizike të godinës së shkollës.

Gjatë mbledhjes së Dytë të Komitetit Kombëtar të Rindërtimit, kryeministri tha se një pjesë e kësaj shkolle është vlerësuar si e pabanueshme, ndërsa godina tjetër është në gjendje të mirë.

LEXO EDHE:  Meta shtrëngon dorën me Berishën/Ja si e uroi ish-kryeministri

LEXO EDHE:  E plotë/Konferenca e fundit për shtyp e Ilir Metës si kryetar i LSI

“Lidhur me shkollën “Emin Duraku” që është kthyer në një objekt gjallërie në media, dua të them se inspektimet janë bërë, janë bërë më shumë se një inspektim. Ka një pjesë të shkollës që është e përdorshme dhe një pjesë që nuk duhet të zhvillohet mësim”, deklaroi kreu i qeverisë.

Ndërkohë, aktualisht në shkollën ‘Emin Duraku’ është mbyllur vetëm godina ku zhvillonin mësim klasat e fillore, dhe mësimi do të kryhet te godina e 9 vjecares./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Opozita duhet të ulet në tryezë”/ Spiropali: Nuk synojmë përfitim politik

Publikuar

-

Nga

Ministrja e Shtetit, Elisa Spiropali shprehet se opozita duhet të ulet në tavolinë me mazhorancën dhe të japë opsionet e saj për sa i përket rindërtimit pas tërmetit të 26-nëntorit.

Spiropali tha se mazhoranca nuk ka si synim që të përfitojë politikisht, por duhet që opsionet që opozita mund të ketë, të parashtrohen në tryezë dhe të punohet për një zgjidhje të përbashkët.

“I kemi bërë thirrje edhe opozitës. Nuk duam të përfitojmë politikisht. Përkundrazi opozita përfiton që të japi opsionet e saj në tryezë. Kjo të jetë një përpjekje e përbashkët. Siç u bënë bashkë shqiptarët në këtë rast fatkeqësie, siç ishin kosovarët që erdhën të parët aty. Nuk kemi pse të mos e gjejmë fjalën me opozitën. Kjo është koha për tu bashkuar. Edhe shqiptarët besoj që presin për këtë. ” tha Spiropali në studion e Report Tv./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

U rrëzua në greminë/ Efektivi i RENEA-s niset me helikopter drejt Tiranës

Publikuar

-

Nga

Efektivi i RENEA-s, Bledar Beluli është transportuar me helikopter drejt Tiranës për të marrë ndihmën e nevojshme mjekësore.

Mësohet se gjendja e efektivit pas nxjerrjes nga gremina është e rëndë pasi ka dëmtuar dorën, legenin dhe këmbët.

Bledar Beluli u rrëzua mëngjesin e sotëm nga një lartësi prej 200 metrash duke përfunduar kështu në gremine në Dukagjin.

LEXO EDHE:  Prapaskenat/A do e propozojë Ilir Meta, Koço Kokëdhimën për postin e Presidentit

LEXO EDHE:  Nga urimi për Kurban Bajramin tek politika/ Meta kërkon dialog gjithpërfshirës

Efektivi nuk ishte në detyrë në momentin që u rrëzua në greminë , por ishte me miqtë e tij për alpinizëm./CNA.al

LEXO TE PLOTE