Connect with Us

Ish-zv ministri denoncon skandalin/ Rama dhe Veliaj, nxisin hapjen e institucioneve të dyshimta?

Politikë

Ish-zv ministri denoncon skandalin/ Rama dhe Veliaj, nxisin hapjen e institucioneve të dyshimta?

Publikuar

-

Ish-zv.ministri i Arsimit, Taulant Muka një ditë më parë ka publikuar në profilin e tij në rrjete sociale, një video ku gazetari dhe moderatori Arian Çani tregonte historine se si disa te rinj linin shkollen per te mesuar gjuhen arabe ne nje nga të ashtuquajturat “institucionet fetare”.

Por, sipas Mukës, videot në fjalë janë censuruar nga kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj dhe qeveria.

Në një postim në rrjetet sociale, Muka shkruan  “Pse Erion Veliaj dhe qeveria censuron videon qe une postova (foto ne koment) ne te cilen Arjan Çani tregonte historine se si disa te rinj linin shkollen per te mesuar gjuhen arabe ne nje nga “institucionet fetare”?! E shkruaj me” sepse nuk besoj institucionet fetare serioze dhe te kontrolluara do pajtoheshin me kete fenomen. A po perpiqet qeveria te fsheh fenomene te ngjashme permes censurimit dhe po nxit hapjen pa kriter te institucioneve te caktuara “fetare” qe shkojne pertej besimit?”.

LEXO EDHE:  Rama nis turin e llogaridhënies/ Deputeti i PD: Farsë e vërtetë!

Më tej, Muka thekson se videot në fjalë janë bllokuar nga Acromax Media, me pretendimin se janë shkelur të drejtat e autorit, por sipas tij kjo nuk qëndron.

“Acromax Media eshte nje media qe kontrollohet nga Qeveria dhe Veliaj (https://exit.al/…/acromax-media-albanian-governments-tool-…/) dhe sot ka bllokuar videon qe une postova dje ne dy faqet e mia ne facebook ku Arjan Çani tregonte sesi disa femije linin shkollen per te shkuar ne xhami ku imami ju mesonte gjuhen arabe. Une nuk shkela te drejtat e autorit qe Acromax Media te bllokonte videon pasi video qe une postova permbante logon e emisionit dhe te ABC Neës!”-përfundon postimin e tij Taulant Muka./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Halabake rrugësh”/ Kryemadhi sulmon ashpër Gjonajn

Publikuar

-

Nga

Një ditë pasi presidenti Ilir Meta kërkoi dorëheqjen e ministres së Drejtësisë, Etilda Gjonaj, për të cilën tha se do ti drejtohej edhe SPAK me një kallëzim penal, ka ardhur reagimi edhe nga ana e kryetares së LSI-së, Monika Kryemadhi.

Gjatë fjalës së saj në një takim me strukturat e LSI-së në Shkodër, Kryemadhi ka sulmuar ashpër Gjonajn, duke e etiketuar edhe me fjalët “halabake rrugësh”.

LEXO EDHE:  A do të zëvendësohen qarqet me katër rajone?/ Kryeministri Rama sqaron të vërtetën

LEXO EDHE:  Artan Hoxha-Ramës/ Po me inatin e lebërve pse u trazove o derman....

“Një halabake rrugësh që ka falsifikuar protokollin shtetëror dhe se kur arrin të falsifikosh të drejtën kushtetuese të presidentit, çfarë mund të presësh nga ajo që të bëjë me jetët tona dhe fatin e shqiptarëve”-tha ndër të tjera Kryemadhi.

“Ministrja të japë dorëheqjen”/ Meta kallëzim penal për Etilda Gjonaj

LEXO TE PLOTE

Politikë

Caktoi vendin e karantinës nga frika e koronavirusit/ Ish-deputeti mesazh Ministrisë së Shëndetësisë 

Publikuar

-

Nga

Ish deputeti i PD-së, Tritan Shehu ka reaguar lidhur me mbledhjen e task forcës për masat shtesë për parandalimin e coronavirusit në Shqipëri.

Në një postim në rrjetet sociale, Shehu thekson se task-forca nuk duhet të ngatërrojë veten me ish Byronë Politike, ndërsa kërkon transparancë e gjithpërfshirje.

Ish-deputeti demokrat kërkon që Ministria e Shëndetësisë të bëjë transparencë se ku do të vendoset karantina, duke e cilësuar këtë si element të domosdoshëm për një vend demokratik.

“Task- Force per Koronavirusin nuk duhet ta ngaterroje vehten me ish Byrone Politike.

Ajo strukture nuk ka asnje te drejte ligjore a profesionale te deklaroje ashtu si po lexoj tashti, qe “e kane percaktuar vendin ku do te vendoset karantina nqs do te nevojitet”, por pa bere publike vendin, kushtet, kriteret etj, elemente te domosdoshem keto per trasnparencen ne cdo vend demokratik te botes.

Nqs Rilindja po i mban ata kolege si ne boten e Kim Jong-unit, fatkeqesi edhe per ata per sa kohe nuk do te dalin prej asaj ndrydhje.

Te tilla “bote” nuk mund te kthehen perseri tek ne, pavaresisht tentativave.

LEXO EDHE:  A do të zëvendësohen qarqet me katër rajone?/ Kryeministri Rama sqaron të vërtetën

LEXO EDHE:  Artan Hoxha-Ramës/ Po me inatin e lebërve pse u trazove o derman....

Megjithate edhe ne kushtet tona aktuale ajo Task ka nje obligim te qarte ligjor, per te gjithe pjestaret edhe individualisht, te beje transparente vendimet e konkluzionet e saj.

Akoma me keq eshte nqs jane te detyruar te fshehin mos ekzistencen e strukturave, fondeve, strategjive, perfshi dhe Karantinen mbas nje “sekreti” anti kushtetues.

Ne fund te fundit ato struktura imagjinare mund te duhet te vihen ne prove edhe sot a neser, gje qe pavaresisht se asnje nuk e desheron, perseri mund te ndodhe.

E verteta duhet thene qarte sido qe te jete, masat duhen marre transparente e me gjitheperfshirje, Italia e Greqia jane shume afer e te gateshme per te na asistuar ne shkalle te gjere.

Ne Itali numri i te prekurve ne pak ore po arrin 40.”-shkruan Tritan Shehu.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Skandalet dhe abuzimet në shkolla/ “Zgjohet” ministrja Shahini

Publikuar

-

Nga

Skandalet dhe abuzimet në shkolla, të publikuara nga mediat, duket se më në fund kanë “zgjuar” edhe ministren e Arsimit, Besa Shahini.

Kjo e fundit, në një postim në rrjetet sociale, sulmon mediat, që nxjerrin emrat e personave të abuzuar, duke e cilësuar shfrytëzimin e viktimave të abuzimit si poshtërsi.

Po ashtu, ajo thekson se të gjithë kemi detyrimin të ngremë zërin përballë padrejtësisë apo abuzimit dhe të sigurohemi që shkaktarët e dëmit të marrin dënimin e duhur.

“Shfrytëzimi i viktimave të abuzimit apo neglizhencës, për arsye të tërheqjes së vëmendjes apo vetë-promovimit, është poshtërsi. Po të kishin interesin e të abuzuarve në mendje, nuk do t’i nxirrnin në media me identitet të plotë duke spekuluar me ditë të tëra për detaje të abuzimit.

LEXO EDHE:  Rama publikon videon e rrugës Korçë-Ersekë/ Qytetarët e nxjerrin “zbuluar”  

LEXO EDHE:  Rama publikon videon e rrugës Korçë-Ersekë/ Qytetarët e nxjerrin “zbuluar”  

Kam mbi dy vite në Shqipëri që shoh jetët e grave dhe vajzave të shkatërrohen nën peshën e kazanit mediatik, dhe jo vetëm! Të gjithë ne kemi detyrimin të ngrejmë zërin përballë padrejtësisë apo abuzimit dhe të sigurohemi që shkaktarët e dëmit të marrin dënimin e duhur. Por në këtë proces nuk guxojmë të thellojmë dëmin ndaj të dëmtuarit.

Asnjë rast i dhunës dhe abuzimit nuk tolerohet! Sidomos në shkollë! Masat e rrepta që kemi ndërmarrë për parandalim dhe dënim e reflektojnë këtë! Dua të nënvizoj edhe një herë: shfrytëzimi i viktimave të abuzimit për përfitim të vëmendjes është abuzim në vete. Ndaj edhe këtë formë të abuzimit do të bëj çmos ta luftoj!”, shkruan Shahini./ CNA.al

LEXO TE PLOTE