Connect with Us

Foto-Tirana digjet për ujë/ Kur Veliaj protestonte kundër Nanos dhe Ramës

Politikë

Foto-Tirana digjet për ujë/ Kur Veliaj protestonte kundër Nanos dhe Ramës

Publikuar

-

Foto-Tirana digjet për ujë/ Kur Veliaj protestonte kundër Nanos dhe Ramës

Në vitin 2004 në kohën që kryeminisër i Shqipërisë ishte Fatos Nano dhe kryetar i Bashkisë së Tiranës ishte Edi Rama, Erion Veliaj, në atë kohë kryetar i MJAFT-it, protestonte para Bashkisë së Tiranës, për mungesën e ujit të pijshëm.

Sot pas 15 vitesh, është Erion Veliaj kryetar Bashkie dhe ka pesë vite në detyrë. Ndërkohë ka edhe 11 vite të plot në krye të Bashkisë, Edi Rama, që sot është kryeministër. Por, Tirana ka dy muaj që vuan mungesën e ujit të pijshëm. S’ka ujë për t’u larë, s’ka ujë për të pirë.

Jemi në të njëjtën situatë si para 15 vitesh, kur Lali Eri protestonte me bidona bosh. Asgjë nuk ka ndryshuar. Por, thjeshtë dhe vetëm ish-protestuesi anti-socialist Erion Veliaj është bërë kryetar Bashkie, ish-kryetari i atëhershëm i Bashkisë është bërë kryeministër dhe Tirana vijon të mos ketë ujë.

E ndërsa Tirana “digjet e përvëlohet” për një pikë ujë, Erion Veliaj vijon e “krihet” e na tregon çmimet e mëdha që pretendon se ka fituar në OKB. Pra, mashtron publikisht. Ndërkohë që njerëzit nuk kanë një pikë ujë të rrjedhë në çesmat e tyre, Lali “krihet” dhe vazhdon propagandën e tij bajate.

Sot Tirana, digjet për ujë, Erion Veliaj ka pesë vite kryetar bashkie dhe ka ndryshuar çmimin e ujit, por duke e lënë kryeqytetin pa ujë.

Qytetarët e Tiranës, vrapojnë pas boteve të ujit, ndërsa Edi Rama prej 6 vitesh kryeministër, dhe Veliaj 5 vite kryetar bashkie tallen me ta.

Nuk e kanë mendjen të zgjedhin problemet dhe  hallet e qytetarëve dhe mungesën e ujit të pishëm, por e kanë mendjen të vjedhim  lekët, të grabisim sa të mundin nga taksat e tyre, sa për shërbimin që ofrohet nuk duan t’ia dinë.

Në galerinë e mësipërme keni të gjitha fotot, ku mund të shikoni sesi kryebashkiaku aktual i Tiranës, Erion Veliaj, kur ishte në krye të MJAFT-it, protestonte kundër socialistëve, të cilët i akuzonte se kishin lënë Shqipërinë pa ujë.

Kujtojmë këtu se në kohën qëVeliaj drejtonte MJAFT dhe protestonte kundër socialisteve, në krah të tij ishin edhe Arbjan Mazniku, që sot është nënkryetar i Bashkisë së Tiranës, Elisa Spiropali që sot është zëdhënëse e Qeverisë, apo edhe krahu i djathtë i Edi Ramës, Endri Fuga.

Sot është koha për të dalë në protestë, para Veliajt, dhe para Edi Ramës se e kanë lënë Tiranën të digjet për ujë./ CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Drejtësi me dy standarde/ Spaho: Fakirët e Kukësit në burg, Tahiri i lirë

Publikuar

-

Nga

Nënkryetari i Partisë Demokratike, Edmond Spaho ka bërë një krahasim mes vendimit të gjykatës për ish ministrin Saimir Tahiri dhe vendimin ndaj protestuesve të Kukësit.
“Këtyre të varfërve, që nuk kanë lidhje me pushtetin e Edi Ramës, por e demaskojnë atë me protesta, prokuroria ua sajon provat. Për Tahirin edhe kur provat janë sheshit, ia mbulon ose i zhvlerëson, sic bëri me udhëtimin e të atit dhe të bashkëshortes së tij në Itali bashkë me Habilajt, për të cilët gënjente sikur nuk i njihte”, shkruan Spaho.
Sipas demokratit, me drejtësinë që ka standarde të dyfishta ka liri për Tahirin dhe burg për kuksianët protestues, pasi ata nuk posedojnë fakte për vëllain dhe Shefin e Madh.
Postimi i plotë:
Shikoni standartin e drejtesise shqiptare! Saimir Tahiri u akuzua per krijim organizatash kriminale, favorizim te tyre dhe trafik nderkombetar droge. Per keto tre akuza u hetua dhe gjykua ne gjendje te lire, pa bere asnje dite burg. Keta fakiret nga Kukesi, qe luftojne nga mengjesi ne darke per buken e gojes, per vete dhe familjaret e tyre, u hetuan ne burg dhe u denuan me burg vetem sepse protestuan kunder komcesionit korruptiv te Edi Rames ne rrugen e Kombit.
Ketyre te varferve, qe nuk kane lidhje me pushtetin e Edi Rames, por e demaskojne ate me protesta, prokuroria ua sajon provat. Per Tahirin edhe kur provat jane sheshit, ia mbulon ose i zhvlereson, sic beri me udhetimin e te atit dhe te bashkeshortes se tij ne Itali bashke me Habilajt, per te cilet genjente sikur nuk i njihte.
Me drejtesine qe ka standarde te dyfishta ka liri per Tahirin dhe burg per kuksianet protestues, pasi ata nuk posedojne fakte per vellane e Shefit te Madh dhe drogen e Xibrakes, si Saimir Tahirii.
Kuksianet duhen denuar qe shqiptaret te mesojne se koncensionet e oligarkeve te Rames jane te paprekshme, ndryshe denohen me burg pasi prekja e interesave te oligarkeve eshte si te prekesh Shefin e Madh.
Nuk do te jete e larget dita kur cdo koncension korruptiv dhe kunder interesit publik, si ky i rruges se Kombit, do te anullohen nga qeveria e ardhshme e PD./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Reagimi i Berishës për Tahirin/ Juristi plas “bombën” publikisht: Provat për ty edhe Metën i kam unë

Publikuar

-

Nga

“Lumë” komentesh ka pasur në reagimin e ish kryeministrit Sali Berisha lidhur me vendimin e gjykatës për ish ministrin Saimir Tahiri.

Mes komenteve të shumta, bie në sy ai i juristit Romeo Kara, që ka disa çështje të hapura me të dhe familjen e tij.

Ai e akuzon Berishën se po i shmanget gjykimit për mega aferën “CEZ”, për të cilën juristi thekson se i ka të gjitha provat që dëshmojnë implikimin e tij në këtë skandal, por dhe të presidentit aktual Ilir Meta. “Bashkohem plotësisht me mendimin tënd që narkoprokuroria luan me provat. Për mendimin tim, prokuroria edhe e shmang veten me qëllim nga investigimi dhe marrja e provave. Prokuroria ka shumë më gjatë se procesi i Tahirit që mban peng procesin e privatizimit të OSHEE të bërë mysybet nga vetë ti.

Edhe kjo prokurori që pretendon se nuk po gjen dot Nule Kalajn që mori 6.8 milion euro që fluturuan tërësisht nga banka menjëherë pasi u krye privatizimi në qershor 2009.

Kur do bëhesh të pakten burrë sa Tahiri, e të kerkosh vetë që ceshtja të shkojë në gjykatë? Te ceshtja e dytë do kemi dhe Liken dhe nuk do jesh vetëm. Provat për ty i kam unë, kështu që mos e ki merakun e prokurorisë. Kush ka pak mend në koke e kupton shume mire se sa i lumtur je ti që nuk u dënua Tahiri. Shfaqja akoma nuk ka filluar seriozisht. Drejtësia e vërtetë do fillojë me ty”, shkruan Kara, në faqen e Berishës.

Komenti i juristit nuk ka marrë përgjigje nga Berisha./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

A ndihet Saimir Tahiri përgjegjës për kanabizimin e vendit?/ Flet ish ministri: Me këtë logjikë, i bie që edhe…

Publikuar

-

Nga

Ish ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri u pyet nëse ndjente përgjegjësi për fenomenin e kanabisit.

Tahiri tha se me këtë logjikë duhet të ishte në burg Koço Kokëdhima apo ministri aktual, por dhe Berisha, për shkak se ka ende kanabis.

Me këtë logjikë i bie që Koço Kokëdhima të ishte në burg që para tre vjetëve, i bie që Sali Berisha të ishte në burg që linte Lazaratin, i bie që ministri aktual i Brendshëm të jetë në burg se në Shqipëri ka kanabis”, u shpreh Tahiri në një lidhje për emisionin “Java” në TVSH./CNA.al

LEXO TE PLOTE