Connect with Us

Basha bën paralajmërimin e frikshëm/ Vendi rrezikon destabilizmin

Politikë

Basha bën paralajmërimin e frikshëm/ Vendi rrezikon destabilizmin

Publikuar

-

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha është treguar mjaft i ashpër sot në drejtim të mazhorancës socialiste.

Në një deklaratë për mediat, Basha tha se koncesionet korruptive po sjellin dëm të pallogaritshëm në fushën e ekonomisë.

“Dëmi është i pallogaritshëm edhe në fushën e ekonomisë, po zhvendosen nga tregu bizneset e ndershme, për të vendosur monopolet. Këto politika kriminale ekonomike të Ramës, kanë sjell shkatërrim, janë paratë e Ndue Kolës, si paratë e dajës së tij “Gjoka construcion”. Dajë e nip kanë marrë gjysmë mld euro kontrata nga Rama. E gjithë kupola e PS është sot e kapur nga krimi organizuar nga interesat klienteliste të cilat kanë pasoja shkatërruese për proceset politike në vend.”-tha Basha.

LEXO EDHE:  Basha: Dyshja Rama-Meta janë një aksident në rrugën e fatit tonë që duhet t’a lëmë pas me votë

Më tej, kryedemokrati theksoi se “koncensionet e pastrimi masiv i parave në ekonomi, përbëjnë rrezik për destabilizimin e vendit, për sigurinë kombëtare dhe për ndalimin e integrimit europian kërcënimi kryesor për integrimin europian.”/ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Mesazhi i fortë i ISP/ Ndal sulmet ndaj drejtësisë dhe gjyqet politike

Publikuar

-

Nga

bashkeshortja e gjyqtarit te administratives drejt SPAK

Insitituti për Studimet Politike ka publikuar raportin për ecurinë e Reformës në Drejtësi gjatë muajit janar 2020.

Sipas ISP janë shënuar 15 raste kur politikanë të lartë, përfshirë zyrtarë të lartë të qeverisë apo opozitës, kanë denoncuar raste që sipas tyre përbëjnë bazë hetimi, përmes konferencave të shtypit apo rrjeteve sociale.

Por, ISP thekson se asnjë nuk i është drejtuar zyrtarisht SPAK.

“Monitorimi i ligjërimit politik në ecurinë e Reformës në Drejtësi gjatë muajit janar 2020 ka shënuar 15 raste kur politikanë të lartë, përfshirë zyrtarë të lartë të qeverisë, PS, PD, LSI etj, përmes konferencave të shtypit, fjalimeve apo shënimeve në rrjetet sociale, kanë denoncuar raste që sipas tyre përbëjnë bazë hetimi dhe fajësimi për korrupsion të rivalëve të tyre politikë. Në çdo rast denoncimi mediatik është shoqëruar me adresim gati urdhërues ndaj SPAK (Prokurorisë së Posaçme) për hetime.

ISP vlerëson se, ndonëse është pozitiv fakti se qeveria dhe partitë politike e pranojnë legjitimitetin e SPAK dhe kanë pritshmëri ndaj saj në vendimmarrjet anti-korrupsion, forma dhe mjetet që ato po ndjekin në adresim janë populiste, spekulative dhe de facto amnistuese ndaj korrupsionit. Politikanët, zyrtarët dhe çdo qytetar që posedon fakte denoncuese kanë të drejtën dhe përgjegjësinë ta adresojnë atë direkt në adresën e SPAK ose në faqen zyrtare “www.spak.al / raporto raste korrupsioni”.

Kjo e drejtë dhe përgjegjësi është e dyfishtë kur kemi të bëjmë me politikanë, të cilët e kanë votuar vetë ligjin nr.95/2016 “Për organizimin dhe funksionimin e institucioneve për të luftuar korrupsionin dhe krimin e organizuar” (SPAK). Nëse ata e kanë seriozisht retorikën dhe premtimet ndaj korrupsionit dhe nëse kanë fakte konkrete le të heqin dorë nga praktikat e fletë-rrufeve të revolucionit kulturor dhe të ndjekin rrugën zyrtare të denoncimit dhe hetimit të tyre.

LEXO EDHE:  Julian Deda nxjerrë bllof Bashën/ I dashur kryetar nuk ke asnjë artist në PD

LEXO EDHE:  Basha: Dita e parë e Reformës në Drejtësi është dita e fundit e qeverisë

Nga të dhënat e deritanishme rezulton se asnjë palë politike, as qeveria dhe as partitë kryesore, nuk kanë adresuar zyrtarisht ndonjë denoncim te SPAK.”-thuhet në deklaratën e ISP.

Më tej, ISP apelon që t’i jepet fund përpjekjeve për gjyqe politike përmes deklaratave për shtyp ose rrjeteve sociale.

“ISP vlerëson se përpjekja për të bërë gjyqe publike përmes rrjeteve sociale, konferencave të shtypit apo fjalimeve, duke lëshuar urdhra e ultimatume verbale në adresë të SPAK dhe gjykatave, si dhe duke folur e kërcënuar në emër të tyre, përveçse një akt propagande denigrues ndaj luftës anti-korrupsion shpreh edhe kulturë politike para-demokratike. Kjo përbën edhe një investim publik kundër thelbit të reformës në drejtësi dhe pritshmërive të mëdha qytetare për vetingun në politikë dhe shtetin e së drejtës.

ISP fton gjithashtu edhe institucionet e reja të drejtësisë, – KLGJ, KLP, Prokurorin e Përgjithshëm dhe SPAK, – të apelojnë publikisht për ndalimin e dhunës verbale dhe spekulimit në emër të tyre nga politikanë të çdo spektri politik, si dhe të garantojnë qytetarët se në çdo rast janë e do të jenë në mbrojtje të zbatimit të ligjit përballë shkelësve të tij, përfshirë edhe rastet kur këta të fundit janë politikanë apo zyrtarë të lartë, individë apo grupe individësh me ndikim të madh në vendimmarrjet politike e publike.”-shprehet ISP./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Video-“Kjo është vetëm maja e ajsbergut e lidhjeve të Ramës me krimin”/ Çfarë paralajmëron PD?

Publikuar

-

Nga

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazmend Bardhi ka hedur sërish akuza të forta në drejtim të kryeministrit Edi Rama, për të cilin thotë se është përgjegjësi kryesor i futjes së krimit në politikë.

Në një postim në rrjetet sociale, Bardhi ka publikuar një video, ku Rama shprehej pro ligjit të dekriminalizimit, ndërsa theksonte se më në fund do të dalë kush është i lidhur me krimin.

Sipas Bardhit, kryebashkiakët e rinj ilegjitimë, trafikantë droge, hajdutë, falsifikatorë, dhunues apo vrasës janë vetëm maja e ajsbergut të lidhjeve të Edi Ramës me botën e errët të krimit.

“Edi Rama është përgjegjës kryesor për përfshirjen e krimit në politikë.
5 kryebashkiakët e rinj ilegjitimë, trafikantë droge, hajdutë, falsifikatorë, dhunues apo vrasës janë vetëm maja e ajsbergut të lidhjeve të Edi Ramës me botën e errët të krimit, tek e cila bazoi karrierën politike dhe po mban pushtetin.

LEXO EDHE:  Basha: Dita e parë e Reformës në Drejtësi është dita e fundit e qeverisë

LEXO EDHE:  Basha: Dita e parë e Reformës në Drejtësi është dita e fundit e qeverisë

Ndarja e politikës nga krimi nis me largimin e Edi Ramës.”-shkruan Bardhi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Je tradhëtari më i madh”/ Qytetarët “masakrojnë” Ramën

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama në vijim të ritualit të tij të përditshëm, mëngjesin e sotëm ka përshëndetur ndjekësit e tij në rrjetet sociale, me një shprehje të Nënë Terezës.

“Unë mund të bëj gjëra që ju s’i bëni dot. Ju gjëra që unë s’i bëj dot.

Bashkë mund të bëjmë gjëra të mëdha.”-citon Rama Nën Terezën.

Por, mesa duket qytetarët nuk gënjehen më nga propaganda e kryeministrit dhe kanë shpërthyer në komente kundër kreut të qeverisë.

“Ti mund te besh shume gjera ne kete bote. Por nuk mund ti mbushesh mendjen gjithe shqiptareve se je më i miri. Ti Rama për mua je gënjeshtari më i madh, tradhëtari më i madh”-shkruan një qytetar.

LEXO EDHE:  Përplasja Balla- Basha në gjykatë/ Tërhiqen Krimet e Rënda

LEXO EDHE:  Basha thirrje nga protesta te Unaza e Re/ Të bashkohemi kundër vjedhjes

Më tej, një tjetër qytetar shkruan “Po i nderuar meqënëse me fjalë të urta edhe une të them një, nga e thëna në të bërë është në mes një mal i tërë. Kush do e rrafshojë këtë mal që vetëm ngrihet e nuk po ulet”.

Ndërsa një tjetër qytetar shkruan se gjithçka propagandon Rama është vetëm fasadë.

“Shumë fasadë je, Nënë Tereza është Nënë Tereza dhe smund të bëhet kurrë një paralelizëm mes jush.”.-shkruan qytetari./ CNA.al

LEXO TE PLOTE