Connect with Us

Tentoi të vrasë 48-vjeçarin në Korçë/ Autori vetëdorëzohet në polici

Kronika

Tentoi të vrasë 48-vjeçarin në Korçë/ Autori vetëdorëzohet në polici

Publikuar

-

Mbrëmjen e djeshme është vetëdorëzuar në policinë e Korçës, autori i dyshuar  i tentativës së vrasjes me armë zjarri të 48-vjeçarit, I. H. i cili ka mbetur i plagosur.

Ngjarja ka ndodhur katër ditë më parë, në lagjen nr.6 të qytetit të Korçës.

Uniformat blu bëjnë të ditur se “Në vijim të punës për kapjen e autorit të dyshuar të ngjarjes, kontrolleve të shumta të ushtruara nga ana e Policisë Korçë, si edhe falë  bashkëpunimit me familjarët dhe avokatin e autorit të dyshuar, u bë e mundur që gjatë mbrëmjes së djeshme shtetasi J.H., 28 vjeç, banues në Korçë, të vetëdorëzohet në ambientet e Komisariatit të Policisë Korçë, i shoqëruar nga avokati i tij.”

Sipas policisë, ky shtetas ishte shpallur në kërkim për veprat penale “Vrasja me paramendim, mbetur në tentativë” dhe “Mbajtja pa leje dhe prodhimi i armëve e municionit”, në lidhje me ngjarjen e ndodhur mbrëmjen e datës 07.09.2019, ku për motive të dobëta, shtetasi J.H.,ka tentuar të vrasë me armë zjarri tip kallashnikov shtetasin I.H., (i cili për pasojë ka mbetur i plagosur) dhe më pas është larguar nga vendi i ngjarjes me një automjet në përdorim të tij.

LEXO EDHE:  Kundër provimeve me konçesion/ Rebelohen edhe studentët e Korçës

Gjatë marrjes në pyetje nga Specialistët për Hetimin e Krimeve, shtetasi J.H., ka treguar edhe vendin ku kishte hedhur armën e krimit, e cila iu gjet dhe sekuestrua në cilësinë e provës materiale, së bashku me automjetin tip “BMË”.

Në bashkëpunim me Prokurorinë, vijojnë veprimet e mëtejshme procedurale.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Seriali i vrasjeve në Tropojë/ Artan Hoxha zbulon lidhjet e politikës

Publikuar

-

Nga

Gazetari investigativ i kronikës së zezë,  Artan Hoxha, i ftuar në emisionin “Provokacia”, teksa ka folur për ekzekutimin e biznesmenit tropojan, Guxim Gjuriqi, ka bërë edhe një kronologji të serialit të vrasjeve në Tropojë dhe lidhjet e politikës.

“Ngarja e Tropojës në termilogjinë e kriminalistikës cilësohet si vrasje me mesazh, pra, për të paralajmëruar diçka tjetër. Unë lexova tekstin e mesazhit. Tropoja është një vend i vogël dhe gjatë dekadës së fundit, për fat të mirë, ka patur kthim të shumë njerëzve. Sot ka shumë njerëz që shkojnë për turizëm në Valbonë.

Kjo vrasja e fundit e Gjuriçit rrezikon të kthejë serialin e vrasjeve të viteve ’95 që ishte një serial me nxitje të qartë politike. U vranë më shumë se 150 vetë. Pra i vunë shkrepsën dhe Tropoja aq deshi. Sepse Tropoja ishte vendlindja e Presidentit që ishte rrëzuar nga pushteti. Tropoja u shfrytëzua poltikisht.

Berisha që kur u konfliktua me Shkëlqim Haklajn, ky ka qenë i pari që u vra.

10 ditë para, Azem Hajdari kishte takuar babain e Haklajt për ti thënë nuk kam gisht unë në vrasjen e  djalit tëndë. E dinin të gjithë e dinte dhe Berisha se Azem Hajdarin e vrau Fatmir Haklaj, ndërsa doli e tha se e vrau Fatos Nano.

Berisha vete në 1997 kishte thënë ‘e dua Shkëlqim Hakjan gjallë a vdekur’. Dhe ky njeri u vra i pari. Aty nisi historia e serialit të përgjakshëm të Tropojës me disa të vrarë, sepse ata mendonin se ka gisht Azem Hajdari dhe u hakmorën. PS sapo erdhi në pushtet emëroi shef komisariati Fatmir Hakjan, më pas Berisha nuk shkoi dot në Tropojë për 13 vjet me radhë.

LEXO EDHE:  E rëndë në Korçë/Gjendet një viktimë në oborrin e shtëpisë

LEXO EDHE:  Humbën mes pyjesh në Borsh/ Gjenden turistët gjerman

Askush nuk dha drejtësi për “dosjen Tropoja” aty ka shumë të vrarë të pafajshëm. Aty ka një dëshmor Jonuz Hyko, shef policie që u vra me dajën e vet tek dera e shtëpisë. Pas këtyre ngjarje (1997-2005) me dhjetëra viktima dhe lagje të braktisura, ra qetësia.

Ndërsa vrasja e fundit është e rëndë dhe pa motiv. E vetmja gjë është se vëllai i tij (viktimës) ka qenë shok me Fatmir Haklajn. Jeton në Amerikë është shtetas amerikan me shumë biznese, i vetmi që kishte shpëtuar nga zinxhiri i vrasjeve.

Nëse ata reagojnë situata del jashtë kontrollit. Kështu nisi në 1998”, theksoi Hoxha./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Kronika

Zbulohet emri/ Ja kush është personi i marrë peng sot në Kamëz

Publikuar

-

Nga

Janë zbardhur detaje të reja nga ngjarja e rëndë sot në Kamëz, ku u dhunua dhe u mor peng një person, vetëm pas një debati për një parakalim.

Mësohet se personi i marrë peng është Jak Prenga, 49 vjeç.

Prenga fillimisht u dhunua nga dy persona ndërsa ishte në makinën e tij.

Ata e tërhoqën dhe e futën me dhune në makinën e tyre.

LEXO EDHE:  Vlorë/ Arrestohen të kërkuarit për narkotrafik

LEXO EDHE:  Gjendet një gomone e braktisur/ Ja dyshimet e policisë

Për herë të fundit makina është parë në Urën e Gjoles, ndërkohë që mendohet se ka humbur gjurmët në Fushë-Krujë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Policia aksion “blic”/ Sekuestrohen 60 kg kanabis çokollatë, në pranga 4 persona

Publikuar

-

Nga

Një operacion i gjerë policor po zhvillohet në Tiranë dhe disa qytete të tjera, për goditjen e grupeve kriminale të trafikut të drogës.

Deri më tani raportohet se është goditur një grup kriminal, ndërsa është kapur një sasi e konsiderueshme lënde narkotike, e llojit kanabis sativa, në formë çokollate.

Të arrestuarit nga operacioni antidrogë janë Pajtim Aga, Sh.M, E.R. dhe D.M.

Operacioni është në vijim dhe i shtrirë në disa qytete, si Tiranë, Dibër, Fier e Durrës./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE