Connect with Us

Shqipëria ndër vendet e para për dëbime nga Gjermania

Politikë

Shqipëria ndër vendet e para për dëbime nga Gjermania

Publikuar

-

Njerëzit nga Ballkani mund të jetojnë në Gjermani vetëm në kuadër të qëndrimit me leje pune. Rregullorja e Ballkanit e mundëson këtë. Shanset për azil janë gati zero. Dëbimet vazhdojnë edhe në shtator.

Nga Gjermania janë dëbuar afër se 11.500 vetë në gjysmën e parë të vitit 2019. Një rritje e vogël kjo krahasuar me një vit më parë. Kjo është përgjigja që qeveria gjermane i dha në gusht kërkesës së bërë nga partia e Majta lidhur me dëbimet e azilkërkuesve të refuzuar nga Gjermania. Dëbimet e azilkërkuesve të refuzuar do të vazhdojnë edhe në shtator.

Vendet kryesore ku dërgohen të dëbuarit janë Shqipëria, Italia, Serbia, Gjeorgjia dhe Franca. Më së shumti dëbohen shqiptarë, serbë, rusë, gjeorgjianë dhe nigerianë.

Ndërkohë këtë vit në kufirin gjerman janë kthyer ose nuk iu është lejuar hyrja në Gjermania 6.905 vetëve. Në kuadër të rregulloreve të Dublinit, Gjermania ka kthyer në këtë periudhë 4215 azilkërkues në vende të tjera të BE-së, sepse aty ata kanë shkelur për herë të parë tokën europiane.

Deutschland Protest vor Transitlager in Deggendorf (picture-alliance/dpa/A. Weigel)Ne jemi refugjatë, nuk jemi armiq shkruhet në këtë pllakat

Në Gjermani ndodhen më shumë se 246.000 vetë, të cilët duhet të largohen nga vendi. 191.117 prej tyre kanë statusin e “duldung”-ut që do të thotë, se për arsye ligjore ose praktike dëbimi nuk kryhet dot.

Ndërkohë këtë vit nga Gjermania u larguan vullnetarisht 6.786 vetë duke shfrytëzuar ndihmën e kthimit./ DW

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

SHBA, fonde për reformimin e burgjeve/ Zyrtari i lartë amerikan zbulon për çfarë do përdoren

Publikuar

-

Nga

Gjatë probnocimit të tij për radion “Zeri i Amerikës” zv. Ndihmës Sekretari amerikan për Çështje të Narkotikëve dhe Ligjzbatimit, Jorgan Andrews, ka zbuluar dhe përdorimin e fondi prej 920 mijë dollarësh amerikanë që i është akorduar qeverisë për përmirësimin e sistemit të burgjeve në Shqipëri.

“Jemi në proces hartimi të një programi të lidhur me sistemin e burgjeve. Si një person që ka qenë i përfshirë në programet tona të ndihmës për sistemet e burgjeve në vende të tjera, e njoh mirë këtë lloj pune. Në përgjithësi, kur përfshihemi në punën me burgjet, kjo është pjesë e një përpjekjeje më të madhe për të reformuar të gjithë systemin. Qeveria e Shqipërisë ka nivel të lartë vullneti politik të investuar në reformimin e të gjithë sistemit. Kemi vënë re në vende të tjera se nëse reformohet policia, kjo nuk mjafton nëse gjykatat dhe burgjet nuk reformohen. Nëse reformohet policia, prokurorët dhe gjykatat, por nuk ke bërë gjë me burgjet, pavarësisht nëse arreston, heton dhe dënon një anëtar të krimit të organizuar, ai person mund të shkojë në burg dhe prapë ta drejtojë sipërmarrjen kriminale nga burgu. Pra, sistemi i burgjeve është pjesë kyç e përpjekjes për reforma në sistemin e drejtësisë dhe interesi ynë është që të ndërtojmë një program që ndihmon për të siguruar që qeveria në fakt t’i kontrollojë burgjet dhe të sigurohet që të burgosurit nuk vazhdojnë të drejtojnë sipërmarrjet e tyre kriminale nga burgu”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Periferia thotë këtu s’ka gra”/ Rama ironizon burrat: Se ku shkojnë në darkë këta…

Publikuar

-

Nga

Në kuadër të nismës më të re “Edhe një”, të anëtareve të Kryesisë së Partisë Socialiste, me qëllim integrimin e femrave në politikë dhe jo vetëm, teksa shprehet se femrat s’mund të jenë vetëm një dekor dhe se duhen bërë pjesë e vendimmarrjes, kryeministri  Rama ka ngritur shqetësimin e tij për zonat periferike të Tiranës.

Sipas Ramës roli i femrës në periferi nuk vlerësohet, ndërsa nuk kanë munguar edhe ironitë e kreut të qeverisë në drejtim të burrave: “Në periferi të Tiranës, situata është alarmante, pasi jo vetëm që kemi struktura që s’ka asnjë grua, por kemi burra që thonë; s’ka gra këtu ku jemi ne. Se ku shkojnë këta në darkë…!”, është shprehur Rama.

LEXO EDHE:  Lojërat e rrezikshme me kufijtë në Ballkan

“Gjatë fjalës së tij kryeministri Edi Rama deklaroi se gratë dhe vajzat shqiptare nuk mund të jenë vetëm ‘dekor’ por të bëhen pjesë e vendimmarrjeve. Mes të tjerash, kreu i qeverisë, njëherësh kryetar i PS-së ngriti shqetësimin se në zonat periferike në Tiranë roli i gruas nuk vlerësohet, ndërsa ironizoi burrat.

“Në periferi të Tiranës, që është bërthama e metropolit, situata është alarmante, pasi jo vetëm që kemi struktura që s’ka asnjë grua, por kemi burra që thonë; s’ka gra këtu ku jemi ne. Se ku shkojnë këta në darkë…! Se me kë i bëjnë fëmijët këta?! Se kush kujdeset për ta! Kjo mbetet pikëpyetje e madhe”, ka deklaruar në takim Rama./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Zyrtari i DASH: Përkushtim i palëkundur për SPAK e BKH

Publikuar

-

Nga

Zv. Ndihmës Sekretari amerikan për Çështje të Narkotikëve dhe Ligjzbatimit, Jorgan Andrews, thotë se përkushtimi i Shteteve të Bashkuara për të mbështetur ngritjen e strukturave të reja që do të luftojnë korrupsionin dhe krimin e organizuar, si SPAK dhe Byroja Kombëtare e Hetimit, mbetet i palëkundur.

Këto komente ai i bëri për “Zërin e Amerikës”, gjatë vizitës zyrtare që po zhvillon në Tiranë. Zoti Jorgan Andrews thotë ndër të tjera se zbatimi i masave antikorrupsion do të forconte dhe rolin e agjencive ligjzbatuese në luftën kundër krimit të organizuar dhe trafiqeve të drogës, pjesë të rëndësishme të së cilës ai sheh dhe reformimin e sistemit të burgjeve.

I pyetur lidhur me ngritjen e strukturave të posacme për luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit, SPAK dhe BKH dhe mbështetjen konkrete që do të ofrohet nga SHBA,   Andrews, u përgjigj:

“Qeveria e Shteteve të Bashkuara, përfshi zyrën që unë përfaqësoj, si dhe partnerët tanë në Departamentin e Drejtësisë mbështesin fort përpjekjet shqiptare për të ngritur këto struktura të reja anti-korrupsion. Kemi punuar fort për të ndihmuar Shqipërinë që të krijojë procesin e përzgjedhjes, për të siguruar që personat që vijnë në këto struktura të jenë kontrolluar (vetuar), dhe sillen si duhet pasi bëhen pjesë e atyre strukturave. Ideja është që pasi këto struktura të jenë themeluar dhe ngritur me personat e duhur, ata të mund të ndihmojnë institucionet shqiptare të bëhen më të forta, më transparente dhe të ofrojnë shërbime më të mira dhe drejtësi për qytetarët. Pra, përkushtimi ynë është i palëkundur. Do të vazhdojmë t’i mbështesim këto organizata. Por gjithnjë e më shumë, me kalimin e kohës, me përparimet që Shqipëria do të bëjë, do të kërkohet gjithnjë e më pak ndihmë sapo këto institucione të ngrihen dhe të fillojnë të funksionojnë mirë”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE