Connect with Us

Rrëfimi i ish mjekut personal/ Diktatori Hoxha i “burgosur” dhe paranojak

Sociale

Rrëfimi i ish mjekut personal/ Diktatori Hoxha i “burgosur” dhe paranojak

Publikuar

-

“Eliminimet e mëdha filluan pas infarktit. Infarkti i Enver Hoxhës ndryshoi shumë gjëra. Ishte herë e parë që ai u “burgos”,  nuk e dinte se kujt do t’ia linte pushtetin. Nuk dilte nga dhoma. Për katër muaj, ishte në regjim shtrati. Kishte humbur kontaktin me jashtë. Unë mendoj që ai e ka vuajtur se kujt ia kam lënë Shqipërinë dhe kujt do ti mbetet”, ka vijuar rrëfimin e tij për ish diktatorin komunist Enver Hoxha, mjeku i tij personal Isuf Kalo, autor i librit “Blloku”.

Nga studioja e emisionit “Opinion” Kalo po vijon të tregojë lidhur me vitet kur shërbente si mjek i Enver Hoxhës, për kohën kur “të gjithë drejtuesit e lartë komunistë përgjoheshin”, madje Enver Hoxha kishte merak se mund t’i përgjonin telefonin e tij, tregon Kalo. Mirë si ishte të kujdeseshe për shëndetin e diktatorit?

Çdo herë që hyja tek ai, hyja me vendimin që ishte hera e parë. Ti e mjekon si gjithë të tjerët, por hyja që të mos gaboja. Ai nuk kishte mjekë të huaj, nuk kishte frikë nga ata. Ai ka thënë që mjekët tanë i kemi shumë të mirë. Një mjek i huaj që vinte do ishte në vëzhgim. Për fëmijët që i dërgonte jashtë, ishte çështje imazhi.  Gjendja e tij shëndetësore që sekret shtetëror. Sa ishte i ri, u mjekua në Kremlin. Kur kaloi infarktin erdhi grupi i mjekëve kinezë. I vetmi që e dinte mirë kartelën e tij ishte mjeku francez Pol Miliez”, tregon Kalo.

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Manastirliu në Fier/ Nis rehabilitimi i Pediatrisë, shërbim me standarde për 40 mijë fëmijë

Publikuar

-

Nga

Nis rehabilitimi i Pediatrisë në spitalin rajonal të Fierit. Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu inspektoi paraditen e sotme punimet për rindërtimin me themel të Pediatrisë së Fierit.

“Vëmendja e qeverisë është tek përmirësimi i shërbimit për fëmijët, afër vendbanimit. Jam e kënaqur që rikthehem në spitalin e Fierit, investimin më të ri në këtë spital rajonal që do të transformojë shërbimin për rreth 40 mijë fëmijë në vit”, tha Manastirliu.

Me një kapacitet prej 99 shtretërish, Pediatria e Fierit që pret rreth 100 urgjenca në ditë, do të jetë plotësisht e rehabilituar brenda muajit Janar. Investimi parashikon rikonstruksionin e të gjithë godinës ku ofrohen shërbimet e pediatrisë së përgjithshme, pediatrisë infektive, reanimacionit të pediatrisë dhe urgjencës pediatrike.

Manastirliu deklaroi nga Fieri se shumë shpejt do të nisë investimi për rehabilitimin e Pediatrisë së Tiranës. Sapo ka përfunduar investimi në Pediatrinë e Beratit, vijon puna për rehabilitimin e Pediatrisë së Durrësit dhe shumë shpejt nisin punimet për rindërtimin dhe zgjerimin e Pediatrisë së Tiranës, një investim strategjik me vlerë 9 milion euro.

E pyetur për shërbimin e mamografisë, Manastirliu deklaroi se aktualisht në qytetin e Fierit po ofrohet shërbimi i mamografisë nëpërmjet mamografit të lëvizshëm, ndërsa shumë shpejt spitali rajonal i Fierit do të pajiset me mamografi stacionare.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Studentët e Drejtësisë përfundojnë tek Liceu/ Detajet që u mbajtën larg mediave pas tërmetit

Publikuar

-

Nga

Që prej datës 21 shtator Universiteti i Drejtësisë ka dalë jashtë funksionit, pas tërmetit që shkundi vendin.

CNA.al ka mësuar se studentët e këtij universiteti, këtë vit akademik e kanë filluar jashtë auditoreve të kësaj godine.
Si pasojë e tërmetit, muret e klasave kanë pësuar dëmtime të mëdha duke bërë kështu që të mos funksionojnë për dhënien e lëksioneve.

Që prej ditës së hënë kur filloi viti i ri akademik, studentëve të Drejtësisë nuk i lejohet të hyjnë në klasat e këtij universiteti pasi ka rrezik.

Ndërkohë mësimi zhvillohet në ambientet e Liceut artistik. Studentët janë të detyruar të shkojnë të ndjekin leksionet tek Liceu pasi universiteti i tyre nuk është i sigurt.

Kjo situatë mesa duket është mbajtur e fshehtë dhe larg syrit të mediave. Deri tani nuk është marrë asnjë masë ndërkohë që klasat qendrojnë të kyçura dhe para tyre është vendosur shiriti “Ndalohet hyrja”.

Kujtojmë se pas tërmetit edhe gjendja tek Fakulteti i Gjeologji-Minierave ishte alarmante pasi godina pësoi dëme të parikuperueshme nga lëkundjet./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Shtypi i ditës, 18 tetor 2019

Publikuar

-

Nga

Këto janë disa prej titujve kryesorë të shtypit të shkruar për ditën e sotme, datë 18 tetor 2019:

“Gazeta Shqiptare” hapet me titullin “Negociatat, Rama: Nuk ka zgjedhje të parakohshme”, ndërsa një tjetër titull vijon “Droga në shtëpi, Marsida Qatja rrezikon burgun”.

“Koha Jonë” hapet me titullin “Presidentja e KE: Sinjale negative për negociatat”, ndërsa një tjetër titull vijon “Haradinaj: Ndalova grabitjen 10 miliardë euro. Thaçi, Rama, Vuçiç bashkëpunëtorë”.

“Panorama” hapet me titullin “Ligji i ri për shtëpitë që nuk do legalizohen”, ndërsa një tjetër titull vijon “Rrëfimet për drogën dhe vrasjen në Kavajë. Gjykata i mbyll gojën Marsidës: Ndalohet të flasë në media”.

“Shekulli” ka si titull kryesor “Korporata e investimeve, miratohet “Streha e re e oligarkëve”, ndërsa një tjetër titull vijon “Zhgënjim, sot nuk ka shenja për zgjerimin e BE-së”.

LEXO TE PLOTE