Connect with Us

Rama dhe Veliaj show me librat falas/ Si po tallen me prindërit

Politikë

Rama dhe Veliaj show me librat falas/ Si po tallen me prindërit

Publikuar

-

Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Oriola Pampuri ka akuzuar kryeministrin Edi Rama dhe kryebashkiakune  Tiranës, Erion Veliaj se po bëjnë shoë propagande me librat “falas”, ndërsa prindërit harxhojnë buxhetin e familjes për librat me çmime të rritura.

Në një deklaratë për media, Pampuri tha se për një prind në muajin shtator i bie që të ketë zero lek për nevojat familjare, sepse të gjitha paratë i ka zhvendosur për të blerë libra dhe mjete shkollore për fëmijët.

“Përveç faktit që çmimet e librave janë jashtëzakonisht të shtrenjta, janë pra me çmim të lartë që variojnë nga 8 mijë lek të reja deri në 12 mijë lek të reja për ciklin 9-vjeçar dhe të mesëm, prindërit duhet të përballen dhe me vështirësi të tjera duke humbur ditën e punës e për të mbajtur rradhët e gjatë e për të blerë librat e fëmijëve të tyre.

Ndërkohë nga ana tjetër, dy showman-ët Rama-Veliaj dalin dhe trumbetojnë për librat dhe fillimin e shkollës, realiteti është tjetër. Realiteti është: libra të shtrenjtë, pamundësi për ti blerë nga një prind që është i papunë, një familje që është me ndihmë ekonomike, një fëmijë që është nën kujdestarinë e dy gjyshërve pensionistë me pensione qesharake, nuk ka mundësi të blejë këto libra me çmime jashtëzakonisht të larta.”-tha ndër të tjera Pampuri.

Deklarata e plotë:

Jemi pranë njërës prej librarive të kryeqytetit ku siç shikohet ka rradhë njerëzish, madje gjatë drekës ka edhe më shumë, sepse njerëzit dalin pak më herët nga puna për të shfrytëzuar rastin që të blejnë librat për fëmijët e tyre.

Pra për pos fakti që çmimet e librave janë jashtëzakonisht të shtrenjta, janë pra me çmim të lartë që variojnë nga 8 mijë lek të reja deri në 12 mijë lek të reja për ciklin 9-vjeçar dhe të mesëm, prindërit duhet të përballen dhe me vështirësi të tjera duke humbur ditën e punës e për të mbajtur rradhët e gjatë e për të blerë librat e fëmijëve të tyre.

LEXO EDHE:  Zbardhet biseda mes Ramës dhe deputetit gjerman që kritikoi qeverinë

Ndërkohë nga ana tjetër, dy shoëman-ët Rama-Veliaj dalin dhe trumbetojnë për librat dhe fillimin e shkollës, realiteti është tjetër. Realiteti është: libra të shtrenjtë, pamundësi për ti blerë nga një prind që është I papunë, një familje që është me ndihmë ekonomike, një fëmijë që është nën kujdestarinë e dy gjyshërve pensionistë me pensione qesharake, nuk ka mundësi të blejë këto libra me çmime jashtëzakonisht të larta.

Nga ana tjetër Edi Rama dhe Erjon Veliaj shfrytëzojnë paratë që duhet të shkonin për librat falas për fëmijët, për nxënësit e shkollave 9-vjeçare dhe të mesëm i shfrytëzojnë për koncensione duke filluar me rrugën Milot-Balldren apo Orikum-Dukat për të cilat është abuzuar me 328 milion euro, ndërkohë që duke i shtuar kësaj shume abuzimet me Unazën e re, koncensionet PPP, para të cilat Edi Rama dhe Erjon Veliaj shumë mirë mund ti vendosnin si prioritet për qytetarët dhe nevojat e tyre prioritare.

Por ata kanë vendosur prioritet nevojat personale dhe të oligarkëve më të cilët ata përfitojnë dhe ndajnë fitimet.

Ky është realiteti, jo ai që prezanton Rama dhe Veliaj.

Realiteti është ky, realiteti i prindërve të cilët qëndrojnë në radha të gjata për ditë të tëra për të përfituar çmime me çmime të larta, çmime të cilave u shtohen edhe shpenzimet për mjetet e nevojshme. Për një prind në muajin shtator i bie që të ketë zero lek për nevojat familjare, sepse të gjitha paratë i ka zhvendosur për të blerë libra dhe mjete shkollore për fëmijët. E mos më keq ata që nuk kanë as para, duhet të marrin hua, për të blerë librat për fëmijët.

Ky është realiteti i trishtë shqiptar që u ofron Edi Rama dhe Erjon Veliaj fëmijëve. Një tjetër hall për familjet shqiptare dhe jo një ditë e bukur më për ditën e parë të shkollës.

Një hall i madh është dita e parë e shkollës për familjet shqiptare ./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Berisha tregon detajet shokuese/ Hetim ndërkombëtar për viktimat e tërmetit, ngjarja ishte e paralajmëruar

Publikuar

-

Nga

Ish Kryeministri Sali Berisha ka reaguar sërish sot në lidhje me ngjarjen tragjike të 26 nëntorit, ku pas një tërmeti 6.4 ballë, humbën jetën 51 persona, ndërsa qindra të tjerë mbetën të plagosur.

Në një postim në rrjetet sociale, Berisha shkruan se disa prej këtyre viktimave mund të ishin të gjallë dhe se ajo çfarë ndodhi është një vrasje shtetërore edhe pse pa qëllim.

Ai kujton se termeti i 26-nëntorit u parapri nga një tjetër termet 5,6 i shkallës richter, ai i shtatorit, me epiqendër në të njëjtën zonë dhe thellësi.

Berisha thotë se ky termet u shoqërua me dëmtimin e shkallëve të 1528 objekteve, shkatërroi 50 banesa dhe dëmtoi 160 pallate në Durrës, Krujë dhe Tiranë.

Po ashtu, Berisha thekson se ndër banesat e dëmtuara të shtatorit, që vetë që banorët i kishin raportuar si të pabanueshme, ishin edhe dy pallatet nën rrënojat e të cilëve humben jetën plot 22 persona.

Ai vijon duke thënë se në rast se këto banesa do të ishin inspektuar dhe banorëve do u ishte gjetur vendstrehim alternativ, ata do të ishin gjallë sot.

Berisha del në përfundimin që këto vdekje nuk ishin për shkak të termetit të 26 nëntorit por ishin vdekje të paralajmëruara që prej datës 22 shtator, paralajmërim për të cilin nuk u mor asnje masë. Kështu, ish Kryeministri e quan humbjen e jetëve si një vrasje shtetërore, jo me qëllim por për shkak të indiferencës.

“Pikerisht për të fshehur gjurmët, provat e këtij krimi shtetëror Edvin Mafia emëroi Çuçin e tij, ministrin e Familjes shef të gjendjes së jashtezakonshme një rast unik në historinë e botës që një minister bujqësie emërohet në një detyrë të tillë”, shkruan Berisha duke thënë se ky veprim i Ramës ngjau për shkak se Çuçi më mire se kushdo mund të ndërmerrte aktin e shëmbjes së dz pallateve në kundërshtim me ligjin, pasi ato pallate shërbenin si prova për “krimin shtetërore”, siç e quan Berisha.

Ish Kryeministri thotë se qëndrimi i mbajtur nga Kryeministri Edi Rama pas 22 shtatorit ka qenë një qëndrim kriminal dhe bën thirrje për një hetim ndërkombëtar të këtij krimi, duke nënkuptuar fshehjen e provave për faktin se dy pallatet duhet të ishin evakuar që pas termetit të 22 shtatorit.

Postimi i plotë i Berishës:

Viktimat e Thumanes dhe disa nga te Durresit mund te ishin te gjalle!
Ato jane vrasje shteterore, pa dashje apo pa qellim dhe duhet te trajtohen te tilla.

LEXO EDHE:  Çfarë do të bëjë Veliaj me shkollën “Kristaq Rama”?

LEXO EDHE:  Spartak Ngjela flet me emra/ Akuza të forta Ramës, Metës dhe Berishës 

Te dashur miq, termeti i 26 nentorit u parapri nga nje termet prej 5,6 te shkalles richter me qender ne te njejten zone dhe thellesi. Termeti i 22 shtatorit u shoqerua me demtim te shkalleve te ndryshme te 1528 objekteve, shkaterroi plotesisht 50 banesa dhe demtoi dukshem 160 pallate etj etj ne Durres, Kruje dhe Tirane.

Nder ndertesat e demtuara ne menyre serioze dhe qe ishin raportuar si te pabanueshme nga banoret e tyre ishin edhe dy pallatet qe i moren jeten 22 banorve nen rrenojat e tyre por me siguri edhe te pallateve dhe banesave ne Durres.

Ne rast se autoritetet zyrtare qe inspektuan keto pallate ne Thumane dhe Durres nuk do te nenvleftesonin demtimin ne strukture, te shkaktuar nga termeti, banoret me detyrim do te ishin zhvendosur ne vendsterhime te tjera dhe do te ishin gjalle sot. Pra ata de fakto vertet vdiqen nga termeti i 26 nentorit por kjo ishte nje vdekje e paralajmeruar per sa kohe nuk u larguan forcerisht nga pallatet e tyre te bera te pabanueshme me 22 shtator. Per rrjedhoje kemi te bejme me nje vrasje shteterore, natyrisht jo e qellimte por detyrimi i shtetit ndaj familjeve te ketyre viktimave ka rregulla te tjera dhe eshte demshperblim i plote sikunder pergjegjesia e atyre qe u treguan indiferent ne detyre ne rastin konkret eshte personale dhe direkte.

Pikerisht per te fshehur gjurmet, provat e ketij krimi shteteror Edvin Mafia emeroi Çuçin e tij, ministrin e Familjes shef te gjendjes se jashtezakonshme nje rast unik ne historine e botes qe nje minister bujqesie emerohet ne nje detyre te tille. Ky i fundit, ne misionin e tij familjar, ne nje akt te paster kriminal oret e para te dites se pare te punes shembi ne kundershtim flagrant me ligjin dy pallatet prova te gjalla te krimit shteteror ne Thumane dhe pallatin nen hetim ne Durres etj etj. Nderkohe shpresat per nje hetim te ndershem me Edvinin, krye kreu i meduzes, jane zero.

Ndaj duke denuar me ashpersine me te madhe qendrimin kriminal ndaj pasojave te termetit te 22 shtatorit 2019 dhe veprimet kriminale te zhdukjes se proave te krimit nga Edvin Mafia dhe Çuçi i tij dhe duke patur parasysh faktin se mafia veten nuk e heton kurre, bej thirrje per nje hetim te ndershem te pavarur nderkombetar te ketij krimi te shemtuar qe kushtoi dhjetra jete dhe qe rendon e do rendoje ne ndergjegjen e çdo shqitari. sb/ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Dëmet nga tërmeti/ Ahmetaj tregon sa është kostoja që duhet të paguajnë Kompanitë e sigurimit

Publikuar

-

Nga

Komiteti i  rindërtimit zhvilloi sot një tryezë diskutimi me AMF dhe kompanitë e sigurimit.

Në këtë diskutim ish-ministri i Financave, Arben Ahmetaj ka deklaruar se dëmi që do të paguajnë kompanitë e sigurimit është 12 milion dollarë por mund të shkojë deri mund të shkojë 25 milionë dollarë.

Ahmetaj sugjeron që kontratat me kompanitë e sigurimit të dërgohen te komiteti i emergjencës. Kjo, sipas tij duhet të bëhet sa më shpejt, në mënyrë që rindërtimi i pasojave të mos ketë kosto dyfishe. Deri tani, 1943 banesa janë të dëmtuara.

Nga ana tjetër, kompanitë e sigurimit ngritën shqetësimin se titujt e siguruar në kompanitë e sigurimit janë të paktë dhe me detyrim nga bankat, gjë që përbën problem.

“Shqipëria rezulton të jetë e vonuar në raport me hartën e riskut botëror pasi si shtet mbart rrezik nga termete dhe përmbytje. Për këtë arsye përgjatë diskutimit është thënë që si shtet duhet të kishim një ligj për mbrojtjen e katastrofave.

LEXO EDHE:  Zbardhet biseda mes Ramës dhe deputetit gjerman që kritikoi qeverinë

LEXO EDHE:  Zbardhet biseda mes Ramës dhe deputetit gjerman që kritikoi qeverinë

Sot kemi vetëm 20 mijë banesa të siguruara në të gjithë Shqipërinë. Turqia është shteti i fundit që e vuri në zbatim këtë ligj që është i pranishëm në të gjithë Ballkanin.  Mirëpo, sipas kompanive kohët e fundit, për shkak të gjendjes pas termetit, numri i titujve të të siguruar po shtohet.”-u shprehen përfaqësues të kompanive të sigurimit.

Gjatë diskutimit u theksua emergjenca për të hartuar një plan sa i përket mbulimit të shpenzimeve nga kompanitë e sigurimit për banesat dhe bizneset që ishin të siguruara.

Kompanitë e sigurimit shprehen gatishmërinë e dyre për ta përshpejtuar procesin, duke siguruar se fondi i tyre e mbulon shumën që duhet paguar për rindërtimin e dëmeve./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Albana Vokshi: 34 mijë mësues nuk kanë marrë pagat

Publikuar

-

Nga

Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Albana Vokshi ka shprehur shqetësimin për faktin se sipas saj edhe pse sot është data 6 dhjetor, mësuesit ende nuk kanë marrë pagat.

Në një postim në rrjetet sociale, ndërsa shpreh shqetësimin e mungesës së korrektësisë për kalimin e pagave të mësuesve, Vokshi thekson se kjo shkakton problematika ekonomike brenda familjeve të tyre.

“34 mijë është numri i mësuesve që i ka zënë data 6 dhjetor pa marrë pagat, gjë që sidomos pas katastrofës së termeteve shkakton problematika ekonomike brenda familjeve të tyre. Vokshi thotë se meqenëse pagat nuk janë kaluar as sot, data 6 dhjetor, atëherë në rastin më të mirë pritet të kalohen të martën me datë 10, pasi e hëna është pushim për bankat. Mirëpo, si do e shtyjnë ato familje që pagat i kanë mjetin e vetëm të jetesës, është shprehur ajo.

LEXO EDHE:  Çfarë do të bëjë Veliaj me shkollën “Kristaq Rama”?

LEXO EDHE:  Rama “kokë me kokë” me ministrin e Brendshëm/ Xhafaj jep dorëheqjen?

“Data 6 Dhjetor, dhe ende nuk kanë kaluar pagat e 34 mijë mësuesve… E meqenëse e hëna është ditë pushimi për bankat, në rastin më të mirë, pagat mund të kalojnë ditën e martë që është data 10 dhjetor. Shtuar faktin e tmerrit të tërmetit, dëmeve e kostove të mëdha për qindra mësues, me cfarë do e shtyjnë familjet e tyre, që pagën kanë mjetin e vetëm të jetesës? Ah, e sigurt që pagesat e koncesioneve të oligarkëve nuk janë vonuar asnjë ditë…”-shkruan Vokshi.

LEXO TE PLOTE