Connect with Us

Përleshje në burgjet e Greqisë/ Grupi i të burgosurve shqiptarë sherr me disa arab

Bota

Përleshje në burgjet e Greqisë/ Grupi i të burgosurve shqiptarë sherr me disa arab

Publikuar

-

Pak pas mesdite, disa të arrestuar shqiptarë u përleshën, me disa shtetas arabë në portën e brendshme të burgut, të Avlonas.

Mediet greke shkruajnë se ende nuk dihen arsyet e këtij sulmi dhe se rojet e sigurisëndërhynë për ti ndarë. Duke qenë se rojet nuk mundën t’i ndanin dot forcërisht dy grupet, ata u detyruan të përdornin gaz lotsjellës.

LEXO EDHE:  Sherr mes fqinjëve/ Plagoset me sende të forta 70 vjeçari

Pas këtij momenti raportohet se përleshja ka ndaluar, por situata mbetet ende e tensionuar.

Fatmirësisht nga përleshja nuk pati persona të lënduar.

Kreu i Federatës Greke të punonjësve të burgut, Spyros Karakitsos për protothema.gr tha:

“Situata në qendrën speciale të paraburgimit të të rinjve në Avlona është jashtëzakonisht e trishtueshme dhe e rrezikshme. Situata nuk duket se është normalizuar.”

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Rekord viktimash në shtetin fqinj/ Regjistrohen edhe 96 raste të reja me Covid-19

Publikuar

-

Nga

Rekord viktimash në shtetin fqinj/ Regjistrohen edhe 96 raste të reja me Covid-19

Maqedonia e Veriut ka regjistruar sot një numër rekord viktimash që nga villimi i pandemsisë.

Sipas mediave vendase 10 pacientë humbën jetë vetëm në 24 orët e fundit, teksa 4 ishin vetëm tek Spitali i Përgjithshëm Qendror ‘’8 shtatori’’.Ndërkohë janë regjistruar dhe 96 raste të reja me Covid-19.

Maqedonia e Veriut është një nga vendet e Ballkanit dhe të Europës që ka një përkeqësim të situatës me Covid-19 teksa prej qershorit po vuan një rritje rastesh dhe viktimash./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Kosova regjistron shifra të larta/ Infektohen 142 persona në 24 orë

Publikuar

-

Nga

Gjatë 24 orëve të fundit nga 485 testime, 142 persona kanë rezultuar pozitivë me koronavirus në Kosovë.

Mësohet se në total numri i të infektuarve që nga fillimi i pandemisë ka shkuar në 5 mijë e 877.Drejtori i Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës, Naser Ramadani, tha në një deklaratë për shtyp se nga dje janë shëruar edhe 101 persona, ndërsa numri i viktimave ka shkuar në 139.

LEXO EDHE:  E rëndë/ 3 shqiptarë vranë një 19-vjeçar për 170 euro

LEXO EDHE:  Ekskluzive/ Rrahje masive në gjimnazin “Aleks Buda” në Tiranë

Ndërkohë, aktualisht në Kosovë vazhdojnë të jenë edhe 2.669 raste aktive me koronavirus./ CNA.al`

LEXO TE PLOTE

Bota

Pandemia në SHBA/ Bizneset e vogla nuk përfitojnë kompensime nga sigurimet

Publikuar

-

Nga

Pandemia në SHBA/ Bizneset e vogla nuk përfitojnë kompensime nga sigurimet

Pasi mijëra biznese u detyruan të mbyllen në përputhje me urdhrat për izolim për të penguar përhapjen e pandemisë, shumë prej këtyre bizneseve menduan se ky ishte momenti i përshtatshëm për të paraqitur kërkesë për pagesë nga siguracionet për ndërprerjen e biznesit. Por pagesat mund të mos sigurohen lehtë, pasi në 2002 industria e siguracioneve pësoi ndryshime gjatë periudhës së SARS-it. Korrespondentja e Zërit të Amerikës Valentina Vasileva ka biseduar me biznesmenë të goditur nga pandemia dhe me agjenci sigurimesh për të marrë mendimet e tyre në këtë situatë të jashtëzakonshme:

Restorantet janë udhëzuar të krijojnë distancë fizike mes tavolinave për të mos lejuar përhapjen e virusit.

Në një restorant në Uashington, pronari tregon se përdor modelin ‘një po, një jo’ për të ulur klientët. Në bar ulen vetëm katër klientë, në vend të kapacitetit të plotë prej 20 vetësh. Restorantet në Uashington mund të operojnë vetëm me 50% kapacitet në mjedise të brendshme. Kjo nënkupton shkurtimin prej 50% ose më shumë të xhiros, pas periudhës së mbylljes së plotë mars-qershor.

“Pushuam disa punonjës, pezulluam disa të tjerë pa pagë, pasi arritën të sigurojnë asistencë papunësie. Tani thuajse të gjithë janë kthyer,” thotë pronari i restorantit “Medium Rare”.

Pronari i restorantit “Medium Rare” thotë se pandemia i ka kushtuar qindra mijëra dollar. Në përpjekje për të zbutur dëmin, ai kontaktoi kompaninë e sigurimeve me shpresën se do të siguronte 25 mijë dollarë për situata kritike.

“…si shumë pronarë të tjerë restorantesh, ne paraqitëm kërkesë duke argumentuar se rrethana të pakontrollueshme na detyruan të mbyllim biznesin dhe se kërkojmë kompensim për shitjet dhe fitimet e humbura, në përputhje me kushtet e sigurimeve që paguanim. Shumë shpejt na kthyen përgjigje se “po kundërshtonin kërkesën tone pasi pandemia nuk përfshihet në rrethanat për të cilat ofrohet kompensim,” thotë zoti Bucher.

LEXO EDHE:  Nga Sauli tek Pali

LEXO EDHE:  Kapet me 10 kg kanabis/ Arrestohet “kapoja shqiptar i drogës” në Greqi

Kompanitë e sigurimeve ndryshuan politikat pas pandemisë së SARS-it gjatë 2002-2003, kur këto kompani u detyruan të paguajnë kompensime prej miliona dollarësh.Disa kompani e shprehën qartë ndryshimin në dokumentacionin e tyre, të tjerat ishin më enigmatike në mënyrën si e përshkruanin ndryshimin. Ekspertë të pavarur thonë se çdo gjë varet nga mënyra si e interpreton kontratën:

“Dallimi qëndron këtu: nëse kërkojnë mbulimin e kostove për humbje fizike, nuk do t’u ecë. Por politika nuk duhet të vërë si parakusht humbje fizike që të quhet e vlefshme. Disa biznese, megjithëse nuk kanë humbje fizike po bëjnë gjithsesi kërkesë duke pretenduar se kanë pasur humbje fizike,” thotë juristi Allan Poteshman.

Kompanitë e sigurimeve thonë se kushtet e reja nuk u shtuan për të mos paguar klientët, por sepse kjo industri do ta kishte të pamundur të mbijetonte me pagesa të tilla.

Shtetet e Bashkuara nuk kanë parë ndonjëherë një goditje të tillë shkatërrimtare. Uragani Katrina u kushtoi kompanive të sigurimeve 54 miliardë dollarë. Pandemia e COVID-it, sipas Shoqatës Amerikane për Sigurimin e Pronave ka sjellë humbje prej 250-430 miliardë dollarë në muaj vetëm për bizneset e vogla. Kjo shumë paraqet më shumë se gjysmën e totalit që kanë kompanitë e sigurimeve për të mbuluar humbje në të ardhmen.

“Nëse pandemia përmedet specifikisht në kontratë, numri i aplikimeve do të ishte aq i madh sa që do të tejkalonte shumat që mund të paguajnë kompanitë e sigurimeve,” thotë pronari i një kompanie sigurimesh.

Kompanitë e sigurimeve thonë se në kushtet e sotme, qeveria duhet të mbështesë me fonde biznesin e vogël. Por pronarët e bizneseve të vogla këmbëngulin se qeveria duhet të ndryshojë ligjet që t’ua bëjë të pamundur kompanive të sigurimeve të shmangin përgjegjësinë për pagesa në rrethana të jashtëzakonshme, si rasti i pandemive./ VOA

LEXO TE PLOTE