Connect with Us

Zgjidhja e krizës politike…/ Çfarë paralajmëron Artan Hoxha

Politikë

Zgjidhja e krizës politike…/ Çfarë paralajmëron Artan Hoxha

Publikuar

-

artan hoxha rrefen detajet e organizimit te policise diten e neserme

Gazetari Artan Hoxha teksa ka folur për krizën politike, nuk ka përjashtuar dhe një marrëveshje të mundëshme Rama-Basha.

Ai risolli në vëmendje rastet e tjera, ku Rama e Basha, kanë harruar se çfarë kanë thënë dhe janë ulur në dialog.

“Komisioni nuk zgjidh çështjen por jep rekomandime. Aleatët e SHBA e kanë thënë që këtë çështje e zgjidh vetëm Gjykata Kushtetuese.

Një marrëveshje politike mund të qetësojë situatën por aleatët tanë nuk duan një marrëveshje që zgjdh situatën nga jashtë. Mua si qytetar nuk më intereson një marrëveshje që zgjidh fatet poltike, por që është në të mirë të qytetarëve shqiptarë. Megjithatë, nuk duhet të harrojmë se Rama dhe Basha dhe në kulmin e një krize poltike, janë ulur e kanë harruar se çfarë kanë thënë dhe kanë dalë duke qeshur”, theksoi Hoxha në studion e “Repolix”./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Nuk funksionon kështu o njerëz”/ Ish-ministri i Ramës “ngre zërin” kundër paketës anti-shpifje

Publikuar

-

Nga

Ish-ministri i Drejtësisë në qeverinë “Rama 1”, Ylli Manjani ka reaguar në lidhje me propozimet e qeverisë për pr.ligjin e njohur si paketa “Anti-shpifje”.

Në një postim në rrjetet sociale, ndërsa shpreh qëndrimin e tij kundër kësaj pakete, Manjani shkruan se nuk janë vetëm gazetarët ata që duhet ta kundërshtojnë.

Sipas Manjanit, liria për të menduar e për t’u shprehur është e të gjithëve dhe të gjithë duhet të reagojnë.

“Njësoj si me Teatrin, ku njerëzit prisnin ta mbronin aktorët, edhe sot me fjalën e lirë presin ta mbrojnë gazetarët!!!

LEXO EDHE:  Paralajmëron Artan Hoxha/Kujdes, “Topi” i Balilajve goditi vetëm “mullarët e barit”, por …!

LEXO EDHE:  Artan Hoxha ironizon policinë për aksionin në Elbasan/ Kur shkon për qethje dhe del i rruar

Nuk funksionon kështu o njerëz!

Liria për të menduar e për t’u shprehur është e juaja, jo e gazetarëve. Gazetarët janë rrogëtarë dhe shkruajnë për punë, jo për liri.

Aq më pak liria e shprehjes është e medias. Media bën thjesht luftë për audiencë, dmth reklama, pra para.

Liria e shprehjes është demokraci, pra pjesë e demos, popullit!

Nuk e mbrojnë demokracinë as rrogëtarët-gazetarë e as bisnesmenët e medias.”-shkruan Manjani./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“5 propozimet për Rimëkëmbjen”, Basha: Bizneset e prekura nga tërmeti duhet të kenë lehtësi fiskale

Publikuar

-

Nga

Kryetari i PD, Lulzim Basha, deklaroi në takime me biznese të prekura nga tërmeti në Durrës se ata duhet të përfitojnë lehtësi nga qeveria.

Në mënyrë që të mos përballen me falimentimin, opozita ka propozuar një plan me 5 pika, që ofron lehtësi fiskale për biznesin, sipas përvojës së ndjekur nga Italia në situatë të njëjtë pas tërmetit në Aqulia.

“Të gjitha bizneset; bizneset e vogla, bizneset e Durrësit duhet të përfitojnë nga masa lehtësuese. Kështu ka ndodhur kudo kur janë goditur ekonomitë lokale nga tërmeti. Durrësi nuk është thjesht ekonomi lokale, është ekonomia e dytë më e madhe pas Tiranës. Po u fut Durrësi në kolaps ekonomik të thellë për shkak të tërmetit, se në kolaps ekonomik kemi qenë edhe përpara tërmetit, atëherë e merr gjithë Shqipërinë me vete. Prandaj kemi propozuar ato 5 masa:
1. Pezullim të faturave të energjisë dhe të ujit.
2. Pezullim të të gjitha taksave vendore, duke përfshirë taksën e pronës,
3. Pezullim dhe shtyrje e pagesës me këste të sigurimeve shoqërore dhe shëndetësore
4. Anulim i çdo takse të tatim-fitimit apo taksa të tjera për të gjithë kohën derisa situata të normalizohet.
5. Përjashtim nga TVSH për lëndët e para dhe materialet që përdoren për rikuperimin e dëmeve. Këto pesë pika i japin mundësi biznesit ta mbajë kokën mbi ujë”, – u shpreh Basha.

Duke sjellë në vëmendje rastin e Italisë, kreu i opozitës vuri në dukje se nëse kjo paketë lehtësuese nuk zbatohet nga qeveria, biznesi do të vuajë pasoja të rënda.

“Veprimtaria juaj fiskale duhet pezulluar. Shteti s’mund t’ju marrë asnjë cent, s’mund t’ju tatojë gjatë kohës që ju nuk punoni. Dhe kjo nuk është mëshirë, kjo është normale. Si mund të tatosh një biznes që nuk punon për shkak të një fatkeqësie natyrore?! E dyta duhet të keni mundësinë që të mbështeteni në të njëjtën mënyrë si banorët dhe banesat për rimëkëmbjen e biznesit. Në Itali, ku ra tërmeti i madh para dy vjetësh, bizneset janë mbështetur deri në 100% të vlerës së dëmit, njësoj si banesat.”

LEXO EDHE:  Video/Artan Hoxha: Si u qëllua në Durrës njeriu i presidentit azer që kishte ardhur në Shqipëri për naftën

LEXO EDHE:  Mbyllja e lojërave të fatit/ Artan Hoxha tregon se nga çfarë duhet të frikësohemi

Basha tha se në rast se nuk ndihmohet biznesi, atëherë gjërat vijnë zinxhir dhe pasojat e krizës i vuajnë të gjithë.

“Kur themi biznes krijojmë keqkuptime, biznes do të thotë punësim, është një zinxhir i tërë që është pas punës tënde; do të thotë fuqi blerëse, do të thotë punësim, do të thotë edhe buxhet. Në qoftë se nuk arrin dot të mbështesë biznesin do të dëmtosh të gjithë; do të dëmtosh të punësuarit, do të dëmtosh buxhetin e shtetit, do të dëmtosh edhe mundësinë e shtetit për të ardhur në ndihmë”, – deklaroi kreu i opozitës.

Paketa me 5 pika u propozua nga kryetari demokrat gjatë javës së shkuar pasi inspektoi bizneset e Durrësit, Krujës dhe qarkut të Lezhës, të cilët kanë pësuar dëme të mëdha materiale dhe për shkak të ndërprerjes së punës dhe largimit të forcës punëtore.

“Kjo situatë e pasigurisë është e papranueshme, sepse po hyjmë në javën e tretë. Duhet të ketë qartësi se çfarë po ndodh, dhe qartësia fillon me vlerësimin e çdo banese. Pa vlerësuar banesat, ju nuk mund të keni qartësi. Tani këta duhet të transferojnë fondet, se nuk ka gjendje emergjence pa fonde. Të marrin ato 150 milionë dollarë të oligarkëve dhe t’i kalojnë në dispozicion të situatës së tërmetit”, shprehet Basha.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Fitorja e thellë e konservatorëve në Angli/ Tetë mesazhet e qarta për Shqipërinë

Publikuar

-

Nga

Ish-anëtari i Këshillit Kombëtar të PD-së, Edvin Kulluri ka komentuar fitoren e thellë të konservatorëve në Angli, për të cilën thotë se ka përcjellë disa mesazhe të qarta, edhe për Shqipërinë.

Në një postim në rrjettet sociale, Kulluri shkruan se “Fitorja e thelle e Konservatoreve ne Angli dha disa mesazhe te qarta:

1) Klasa punetore, shtresa e mesme dhe brezi i dyte i emigranteve votuan kunder establishmentit 30 vjecar politik dhe ekonomik liberal;

2) Politikanet qe u drejtohen njerezve nuk i mundin dot mediat dhe NGO liberale qe e etiketuan Johnsonin si “populist”, “fashist” e dokrra te tjera si keto;

3) Njerezit duan te punojne dhe jo te ushqehen me “ideologjizma” te tipit globalist, europianist, ambientalist etj.;

4) Kapitalizmi prodhues mundi libertarianet qe ushqehen me parate e njerezve ne fonde investimesh, pensionesh dhe aksionesh ne burse duke i shnderruar qytetaret ne konsumatore;

5) Anglise dhe vendeve te tjera duhet tu kthehet dinjiteti i humbur prej sovranitetit te deleguar ne Bruksel;

6) Komunistet dhe liberalet duke u bashkuar humben perballe nje te djathte konservatore, duke kerkuar kthimin tek vlerat e familjes, veteqeverisjes, komunitetet dhe identitetet lokale perballe “qytetarise abstrakte globale dhe europianiste;

LEXO EDHE:  Procesi i Vetingut/ Hoxha: “Me ç’dëgjoj lumja unë, me ç’shikoj mjera unë”

LEXO EDHE:  Procesi i Vetingut/ Hoxha: “Me ç’dëgjoj lumja unë, me ç’shikoj mjera unë”

7) Levizjet politike qe dominojne perendimin nisin ne SHBA dhe perhapen ne evrope dhe jo anasjelltas;

8) Anglosaksonet refuzojne si gjithmone marksizmin; Ne vend te perfundimit: Shqiperia qe eshte kapur nga liberale-komunistet majtas e djathtas nuk ka rruge tjeter per te dale nga kriza pervecse duke orientuar te djathten nga konservatorizmi modern ne kushtet tona. “

Sipas Kullurit, “mbeshtetja tek ekonomia prodhuese vendase dhe e huaj perkunder oligarkise tregtare , decentralizimi i pushtetit ne respekt te sovranitetit te qytetareve dhe komuniteteve, kthimi tek vlerat e familjes dhe tradites perkunder “lirise individuale” te shfrenuar, perfaqesimi i shtreses se mesme dhe klases punetore ne vendimarrjen politike perkunder emerimeve te buratineve pa atribut politik, liri e fjales dhe opinionit perkunder kontrollit mediatik te kastes oligarkike etj.. Sa me shume te sundojne “ushtaret” e establishmentit ne Shqiperi, aq me shume do marrin valixhet per ne rruget botes si qytetare pa qytetari!”/ CNA.al

LEXO TE PLOTE