Connect with Us

Nga Qeveria në Këshillin Bashkiak/ Pasuria e zëvendësministres “së punësimit”

Lajm i Rekomanduar

Nga Qeveria në Këshillin Bashkiak/ Pasuria e zëvendësministres “së punësimit”

Publikuar

-

Zëvendësministrja e Financave, Dajna Sorensen, pas zgjedhjeve vendore të 30 Qershorit është pjesë e Këshillit Bashkiak të Tiranës.

Në fakt Sorensen nuk është e vetmja zëvendësministre që është pjesë e “Qeverisë së Tiranës”, që komandohet nga Erion Veliaj.

Si Sorensen janë edhe dhjetë zëvendësministra të tjerë, anëtarë të Këshilllit Bashkiak të Tiranës. Sytë dhe veshët e Ramës, janë dërguar pranë Veliajt.

Pra, përveç se  paguhen në postin e zëvendësministrave,  paguhen edhe nga pozicioni i anëtarit të Këshillit Bashkiak.

                         Dajna Sorensen

Nuk kemi llogaritur këtu komisionet ku ata marrin pjesë, apo dhe shpenzimet e tjera që iu paguhen me taksat e qytetarëve, si udhëtimet, telefonat e plot shpenzime e akomodime të tjera.

CNA.al ka zbardhur pasurinë e zv/ministres së Financave Dajna Sorensen, e cila vjen nga programet e zhvillimit të Kombeve të Bashkuara.

Sorensen  është një analiste programesh, eksperte punësimi, konsulente dhe menaxhere projektesh kombëtare dhe studimet për Ekonomik i ka kryer në Kanada, shkruan CNA.al.

Dhe në Ministrinë e Financave  ka përgjegjësi në fushën e punësimit.

Sipas të dhënave të pasurisë të deklaruara pranë ILDKPKI, rezulton se Sorensen, ka pasuri të patundshme një shtëpi banimi me trull që e ka sipërfaqen 592 m2 dhe një ndërtesë me sipërfaqe 129 m2 me vlerë 55 394 000 lekë.

Më poshtë po sjellim të detajuar pasurinë e deklaruar nga Sorensen.

Viti 2017 (Deklarata fillestare)

Shtëpi banimi, truall me sip 591 m2. Ndërtesa me sip 129 m2 me vlerë 55 394 000 lekë.      Llogari e përbashkët me bashkëshortin në shumën 4 706 36 dollarë amerikanë.

Llogari e përbashkët me bashkëshortin në shumën 198 376 76 lekë.

Llogari e përbashkët kursimi në shumën 71 75 lekë.

Llogari e përbashkët bankare, në shumën 16,5 euro.

Llogari e përbashkët bankare, në shumën 5.37 dollarë.

Autoveture Peugeot prodhimi i vitit 2007 me vlerë 10 500 euro.

Sistemi qëndror i ngrohjes së shtëpisë ka kushtuar 28 000 euro.

Parketi i shtëpisë i ka kushtuar 12 000 euro.

Të ardhura si analiste nga programi pranë Organizatës së Kombeve të Bashkuara në shumën 2 330 219 70 lekë.

Bashkëshorti të ardhura nga punësimi pranë UNICEF, në Siri, në shumën 154 66819 dollarë.

Të ardhura nga interesi bankar për planin e kursimit në shumën 626 17 lekë.

Kredi për blerje trualli dhe shtëpi banimi në shumën në shumën 42 000 000 lekë. Vlera e pashlyer është 37 020 980 11 lekë.

Detyrim, overdrafti 200 000 lekë.

Bashkëshorti, llogari bankare në shumën 34 667 69 USD.

Bashkëshorti, valutë në dollarë me vlerë 3 000 USD.

Bashkëshorti, kredi në Norvegji në shumën 362  830 NOK.

Viti 2017 (Deklarata vjetore)

Llogari e përbashkët me bashkëshortin në shumën 4 706 50 dollarë amerikanë.

Llogari e përbashkët me bashkëshortin në shumën 6.96 euro.

Llogari e përbashkët me bashkëshortin në shumën 3 457 50 lekë.

Llogari e përbashkët kursimi në shumën 327 18 lekë.

Llogari kredi bankare-330 84 lekë.

Të ardhura shtesë nga paga në shumën 195 093 lekë.

Bashkëshorti të ardhura shtesë nga punësimi pranë UNICEF, në Siri, në shumën 26 685 58 dollarë.

Kredi 42 000 000 lekë. Detyrim i pashlyer është 36 417 001 62 lekë.

Detyrim, overdrafti 201 834 26  lekë

Bashkëshorti, llogari bankare në shumën 8 555 12 dollarë.

Viti 2018

Llogari e përbashkët me bashkëshortin në shumën 62 40 dollarë amerikanë.

Llogari e përbashkët me bashkëshortin në shumën -8.53 euro.

Llogari e përbashkët me bashkëshortin në shumën -805 44 lekë.

Llogari e përbashkët kursimi në shumën 7 658 12 lekë.

Llogari kredi bankare në shumën 2 719 58 lekë.

Të ardhura shtesë nga paga në shumën 1 393 765 80 lekë.

Bashkëshorti të ardhura shtesë nga punësimi pranë UNICEF, në Siri, në shumën 175 132 32 dollarë.

Kredi 42 000 000 lekë. Detyrim i pashlyer është 32 703 106 48 lekë.

Detyrim, overdrafti 202 639 70 lekë.

Bashkëshorti, llogari bankare në shumën 9 258 04 USD.

Bashkëshorti, kredi në Norvegji në shumën 362  830 NOK. Detyrimi i pashlyer është 13 265 24 NOK./CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajm i Rekomanduar

Nga ish-zyrtari i Berishës, tek e “preferuara” e Ramës/ Kush pritet ta zëvëndësojë Sonila Qaton

Publikuar

-

Nga

Rreth tre ditë më parëm CNA.al paraljamëroi shkarkimin nga detyra të Drejtoreshës së Autoritetit Rrugor Shqiptar, Sonila Qato, se pas skandalit me tenderat dhe akuzat e shumta.

Ndërkohë, rreth mesditës së djeshme, Qato mbajti një qëndrim publik në rrjetet sociale, duke luajtur me variantin e dorëheqjes, që në fakt është një shkarkim.

Por, fakti është se Qato është shkarkuar nga detyra dhe për të shmnagur pasoja të tjera dhe për të qetësuar gjithçka ka ndodhur  dhe skandalet në të cilat është përfshirë ARRSH, Qato është larguar nga detyra, një “lojë” e kjo e hershme e Rilindjes.

Por, kush do ta zëvëndësojë Sonila Qaton.

Fillimisht u përfol se në krye të ARRSH-së, pas largimit të Sonila Qatos do të emërohet Vasilika Vjerro, ish-drejtoresha e Tatimeve e larguar nga kryeministri Edi Rama, për performancë të dobët.

Vjerro ka mbajtur më parë detyra të rëndësishmë edhe në Bashkinë e Tiranës, në kohën kur kjo e fundit drejtohej nga kryeministri aktual Edi Rama.

Por, ndërkohë, në media po qarkullon edhe një emër tjetër që mund të zëvëndësojë Sonila Qaton, në krye të ARRSH-së.

Bëhet fjalë për Admir Abrijan, një ish-zyrtar i lartë i qeverisë Berisha”, por shumë pranë kryebashkiakut të Tiranës, Erion Veliaj, i cili së fundi duket se po merr nën kontroll Partinë Socialiste. Admir Abrija, përveç mbështetjes së Veliajt, duket se e ka suportuar dhe ministrja e Infrastrukturës, Belinda Balluku, që mesa duket e ka shumë “xhan”.

Më poshtë sjellim CV të dy kandidaturave që mesa duket kërkojnë të marrin drejtimin e ARRSH-së:

Vasilika Vjerro është e specializuar në administrim biznesi dhe në administrim publik, në Universitetin e Tiranës, Fakulteti i Ekonomisë, në vitet 1994 – 1998.

Nga viti 2001-2003 ka kryer një master në administrim publik në Universitetin e Nebraska, Amerikë.

Shtator 2001 – Dhjetor 2002, Drejtoreshë e Përgjithshme e Departamentit të Legalizimit në Bashkinë e Tiranës.

Dhjetor 2002 – Dhjetor 2007, ka qënë Drejtoreshë e Përgjithshme, Departamenti i Taksave Lokale, Tarifave dhe Tregjeve të Hapura në Bashkinë e Tiranës.

Janar 2008 – Shtator 2011, dejtoreshë e Departamentit të  planifikimit strategjik në Bashkinë e Tiranës.

Shtator 2016 – Mars 2019,  drejtoreshë e Përgjithshme e Tatimeve dhe Doganave.

Admir Abrija është diplomuar për Filozofi në Fakultetin e Shkencave Sociale në Tiranë (1997 – 2001).

Më pas nga viti 2001 deri në vitin 2002 ka kryer studimet për Akademinë Ushtarake dhe një kurs policie.

Nga viti 2005 deri në vitin 2009 ka përfunduar studimet në fakultetin e Drejtësisë “Luigj Gurakuqi” Shkodër.

Punën e parë ka nisur si oficer sigurie i Gardës së Republikës në vitin 1999. Më pas bëhet zëdhënës i institucionit.

Për 8 muaj ka punuar si Shef Sigurie në Presidencë, gjatë kohës kur kryetar shteti ishte Bamir Topi.

Në vitin 2012 merr postin e Drejtorit të Kufirit në Gjirokastër. Në vitin dhjetor të vitit 2013 bëhet zëvendësdrejtor i Përgjithshëm i Doganave, ku pati nën varësi sektorin e antikorrupsionit dhe hetimin.

Në vitin 2015, me ardhjen e Erjon Veliajt në krye të Bashkisë së Tiranës, Abrija emërohet administrator i Farkës./ CNA.al

CNA.al paralajmëroi shkarkimin/ Sonila Qato largohet nga detyra

LEXO TE PLOTE

Ekonomi

Skandali me inceneratorët që po “rrjepin” shqiptarët

Publikuar

-

Nga

Gjatë gjithë verës, kryeministri Edi Rama ka propaganduar fort në rrjetet sociale dhe jo vetëm, “luftën anti-informalitet”.

Qeveria është treguar me “dorë të hekurt” ndaj biznesve, në lidhje, në luftën e saj kundër informalitetit. Disa biznese janë mbyllur disa të tjera janë gjobitur, etij.

Por, ndërkohë, vetëm një ditë më parë, revista Monitor publikoi disa shifra, ku flitet për bizneset që nuk paguajnë TVSH-në. Sipas këtij shkrimi Kompani të njohura koncesionare, ose të fushës së ndërtimit, figurojnë në listën e subjekteve që kanë marrë fatura fiktive blerjeje dhe janë përfshirë në hetimin e Prokurorisë për një skemë të mashtrimit me TVSH.

Sipas një liste të prokurorisë, të siguruar nga “Monitor”, janë gjithsej 72 subjekte, që janë të përfshira në një skemë të tillë, të cilat rezultojnë se kanë kryer blerje fiktive nga kompani pa aktivitet, në mënyrë që të rrisin artificialisht shpenzimet, me qëllim pagimin e më pak TVSH-je dhe tatim fitimi.
Të 72 kompanitë së bashku kanë kryer blerje fiktive prej 2 miliardë lekësh, ose rreth 16 milionë eurosh.

Por, ajo që bie në sy është fakti se lista kryesohet nga inceneratorët, të cilët marrin mijëra euro nga taksat e shqiptarëve, por që nuk paguajnë TVSH-në.

Sipas Monitor, listën e kryeson Integrated Technology Services, koncesionari i inceneratorëve, me blerje përmes 164 faturave, që arrijnë në 987 milionë lekë (rreth 8 milionë euro), ose gjysma e shumës totale të identifikuar nga Prokuroria.

Nga ana tjetër, edhe Zëri i Amerikës, ka shkruar në lidhje me inceneratorët, kun ë një artikull të publikuar në 23 maj të vitit 2018, ndër të tjera thuhet “Në Shqipëri, një seri kompanish të vogla në ortakëri me njëra-tjetrën dhe kompani me pronarë të panjohur të rregjistruara në parajsa fiskale janë fituese të tre koncesioneve të inceneratorëve. Kjo dëshmohet nga dokumentat e siguruara nga Zëri i Amerikës lidhur me këto projekte të cilat sipas specialistëve pritet të shumëfishojnë kostot e trajtimit të mbetjeve në kurriz të taksapaguesve.” ( lexo këtu)

Në lidhje me inceneratorët ka pasur edhe mjaft denoncime dhe akuza edhe nga Partia Demokratike, sipas së cilës këto kompani do të zhvasin 178 milionë euro, duke djegur plehra dhe duke helmuar ajrin.

PD ka denoncuar prej kohësh kontratat koncesionare të inceneratorëve të Fierit dhe të Tiranës, për të cilat ka deklaruar se janë kryer në shkelje të ligjit.

Pra, një firmë e cila po merret me incenartorët dhe mer miliona euro nuk paguan TVSH, ndërkohë që biznese të thjeshta mbyllen gjobiten dhe “masakrohen”.  Kërcënohen e sulmohen lokale që mbajne dy familje me bukë, kurse inceneratorët që marrion miliona euro nuk paguajnë TVSH./ CNA.al

Abuzimi me TVSH/ Zbulohet lista e kompanive, kryeson inceneratori

LEXO TE PLOTE

Lajm i Rekomanduar

Sonila Qato, si “viktimë” e Belinda Ballukut

Publikuar

-

Nga

Drejtoresha e Përgjithshme e Rrugëve, Sonila Qato dje dha dorëhqjen nga detyra pasi më parë ishte paralajmëruar shkarkimi i saj. Gjithçka ajo ja faturoi përplasjes me një subjekt privat dhe tenderave të ndodhura, ngarkesës që kishte në punën e saj që e mbante nga janari 2019.

Sonila Qato u largua nga detyra pas një përplasje të fundit dhe një denoncimi të saj në prokurori dhe kur filluan të dilnin një pas një skandalet në lidhje me Drejtorinë e Përgjithshme të Rrugëve, tendera apo dhe të tjera denoncime që vinin për këtë institucion.

Në fakt më shumë sesa viktimë e punës së saj, Sonila Qato duket të jetë viktimë e radhës e ministres Belinda Balluku, ministrja ndoshta më e dështuar e Ramës në këto gjashtë vite qeverisje që më shumë sesa punë duket se është turiste në atë institucion dhe drejtoritë në varësi të saj janë totalisht jashtë funksionit.

Nuk bën asgjë, thjeshtë dhe vetëm faturon tek të tjerët papërgjegjshëmrinë dhe paaftësinë e saj. Sonila Qato është drejtoreshë e rrugëve, por mbi kokën e saj qendron Belinda Balluku dhe personi përgjegjës për skandalet e tenderave që zhvillohen apo gjithçka ndodh, është personi më i rëndësishëm i këtij institucioni që është vetë ministrja.

Pra, nuk mundet të shfajësohet qeveria duke dhënë dorëheqjen një drejtoreshë, por përgjegjësia është e Belinda Ballukut, e cila jo vetëm politikisht por ligjërisht dhe institucionalisht është përgjegjëse për atë që ka ndodhur në drejtorinë e Përgjithshme të Rrugëve,  për tenderat skandalozë dhe problematikat që ka pasur ky institucion.

Nuk mund të mbulohet gjithçka me një dorëheqje por, duhet shkuar më tej, tek vetë ministrja, tek pazaret e saj apo tek paaftësia për të drejtuar një institucion dhe për të menaxhuar drejtoritë në vartësi të tij./ CNA.al

CNA.al paralajmëroi shkarkimin/ Sonila Qato largohet nga detyra

Bie Sonila Qato/ Zbulohet kush do ta zëvëndësojë

Tre skandalet që nuk i fsheh dot Sonila Qato

Tre tenderat që akuzojnë Sonila Qaton

LEXO TE PLOTE