Connect with Us

“Në gjykatë duhen prova dhe jo llafe”/ Manjani në krah të Tahirit, “shuplakë” prokurorëve

Politikë

“Në gjykatë duhen prova dhe jo llafe”/ Manjani në krah të Tahirit, “shuplakë” prokurorëve

Publikuar

-

Ish-ministri i Drejtësisë në qeverinë “Rama 1”, Ylli Manjani ka reaguar në lidhje me seancën gjyqësore të një ditë më parë ndaj ish-ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri.

Në një postim në rrjetet sociale, Manjani shkruan se dosja “Tahiri”, duket  të jetë e varfër në prova por e pasur në lajme.

Manjani thekson se në gjykatë duhen prova dhe jo llafe, duke i dhënë kështu një “shuplakë” të fortë prokurorëve të çështjes.

“Mungesa e provave nga njëra anë dhe ngritja e super akuzave nga ana tjetër, teknikisht (nuk e di nëse është dhe taktikisht) shton shanset për pafajsi.

Herët a vonë akuzat pa prova bien.

Dmth e vetmja gjë që kam kuptuar nga aq sa shkruhet në media është hobby i Sajmirit për lundrimin në det me mjetin e tij dhe, Habilajt janë kushërinjtë e tij.”-shkruan ndër të tjera Ylli Manjani.

Më tej, Manjani shkruan se ka shumë boshllëqe të mëdha hetimi.

“E kuptoj fort mirë dëshirën e disave që Sajmiri të dënohet, por ky është emocion, shkumë, dëshirë apo qoftë dhe politikë.”-thekson Manjani.

Postimi i plotë:

Sa më shumë dëgjoj e lexoj në media për çështjen Tahiri, aq më shumë bindem se është një dosje e varfër në prova por e pasur në lajme.

Puna është se në gjykatë duhen prova dhe jo llafe.

Mungesa e provave nga njëra anë dhe ngritja e super akuzave nga ana tjetër, teknikisht (nuk e di nëse është dhe taktikisht) shton shanset për pafajsi.

Herët a vonë akuzat pa prova bien.

Dmth e vetmja gjë që kam kuptuar nga aq sa shkruhet në media është hobby i Sajmirit për lundrimin në det me mjetin e tij dhe, Habilajt janë kushërinjtë e tij.

LEXO EDHE:  Padia e Tahirit ndaj Palokës, Gjykata e Lartë shtyn vendimin

Të dyja këto elementë Sajmiri u kujdes ti fshihte para publikut por jo para hetimit.

Por ja tani që u zbuluan si lidhet kjo me akuzën e trafikut ndërkombëtar të drogës?!!!

Po me shpërdorimin e detyrës?!

Si është e mundur që nuk qenka hetuar çështja e fikjes së radarëve? Po emaili i policit për prokurorin?!

Pra ka shumë boshllëqe të mëdha hetimi.

E kuptoj fort mirë dëshirën e disave që Sajmiri të dënohet, por ky është emocion, shkumë, dëshirë apo qoftë dhe politikë.

E kuptoj gjithashtu se sjellja politike e vetë Sajmirit ka prodhuar jo pak viktima, që sot kanë të gjithë të drejtë të kërkojnë shpagim.

Por Sajmiri nuk po gjykohet për produktin e punës së tij si ministër.

Gjykimin politik njerëzit e bëjnë me votë, jo me gjykatë.

Në shoqërinë me shtet ligjor duhen PROVA. Kjo vlen si për Sajmirin ashtu edhe për armiqtë e tij. Gjykimet e dënimet e nxitura nga emocione turmash, deklarime politike apo edhe diplomatike janë të PAPRANUESHME!

Duhet të instistojmë gjer në dhimbje që drejtësia të funksionojë ftohtë, e pa ndikuar nga këto emocione dhe pa urdhëra. Ky është i vetmi standart.

Kjo llogjikë duhet pranuar pa kushte, në radhë të parë ndaj atij që nuk e ke qejf.

Përndryshe, rritja e presionit për gjykime në emër të turmës, apo teorisë së të bërit shembull por pa prova, është shumë shumë e rrezikshme.

Me këtë variant i gjithë populli është “i pandehur”. Të gjithë mund të dënohen për inat apo qejf të dikujt tjetër.

Por kjo nuk është më shoqëri demokratike!!! Sa më takon nuk e kam pranuar e refuzoj ta pranoj këtë sjellje tërësisht anti shtet, anti-drejtësi e anti- demokraci./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Paketa anti-shpifje/ Basha: Media ështe në situatë dramatike, ligji do të zhbëhet 

Publikuar

-

Nga

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka shprehur qëndrimin e tij kundër paketës anti-shpifje, të propozuar nga qeveria, duke e cilësuar atë si një ofensivë kundër medias.

I pranishëm në tryezën e PD-së me përfaqësues të medias, Basha tha se “Situata me të cilën media po ballafaqohet është një ofensive kundër lirisë së shprehjes. Nuk jemi ne pozita paternalizmi për tju marrë në krahët e opozites. Pa lirinëe e medias nuk ka liri politike. Këtu jemi si partnere në një interes, në interesin e informimit të qytetarëve. Mosinformimi dhe keqinformimi është objektiv i qeverisë dhe Ramës, arrestimeve, presioneve financiare duke ngushtuar informimin.”.

Më tej, kreu i opozitës theksoi sekjo është një vijë e kuqe e papranueshme për Partinë Demokratike dhe opoziten e bashkuar.

“Kjo është një luftë e shpallur kundër lirisë së medias. Qeveria po propozon një ligj për të instaluar censuren. Objektivi yne eshte ti japim vendit nje kuadër ligjor për ti mbyllur derën tranzicionit ndaj medias dhe për ta zhvendosur në standarde europiane në praktika të autonomisë dhe lirisë së shprehjes. Nëse cmenduria cohet deri në fund në parlamentin e cunguar, opozita nuk do ta njohë dhe sapo te ketë mudnesine e qeverisjes per ta zhbere kete legjislacion bashkë me shoqatat e gazetareve te pezullojme cdo mase te tille arbitare.”-tha Basha.

LEXO EDHE:  Aplikimi për SPAK/ Zyrtari i BE-së, thirrje prokurorëve

LEXO EDHE:  Saimir Tahiri “mban frymën”/ Edhe tre orë e gjysëm ankth për ish-ministrin

Po ashtu, Basha tha se Shqipëria nis kryesine e OSBE me nje sjellje rrugacerore dhe kriminale, kunder lirise se medias.

“Mirenjohje per institucionet nderkombetare qe i jane pergjigjur shqetesimit tuaj si gazetare dhe thirrje per te jithe per tu bashkuar ne kete kauze qe eshte e medias dhe gazetareve dhe medias por mbi e gjitha e qytetareve. Ne na bashkon interesi publik.”-u shpreh Basha.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Debate të forta në komisionin e ekonomisë/ Arben Malaj “kap mat” Ramën

Publikuar

-

Nga

Në komisionin parlamentar të ekonomisë është hapur çështja e vendimit të Këshillit të Ministrave me propozim të Kryeministrit që ish funksionari i lartë i Partisë Socialiste Arben Malaj, të shkarkohet nga detyra e tij si anëtar i Këshillit mbikqyrës në Bankën Shqiptare.

Gjatë kësaj seance të drejtuar nga Ministri i Rindërtimit, Arben Ahmetaj, Malaj ka kërkuar që personi që ka propozuar shkarkimin që është vetë Kryeministri ose përfaqësuesi i Këshillit të Ministrave të jetë prezent, pasi nuk ka kujt t’i drejtojë pyetje mbi procesin e tij të shkarkimit. Sipas Malajt mbledhja e komisionit të ekonomisë mbi shkarkimin e tij nuk mund të funksionojë pa praninë e Ramës apo të një përfaqësuesi të Këshillit të Ministrave. Në mungesën e tyre Malaj shprehu nuk mund të procesojë në hapat e shkarkimit të tij, ndaj fjalën ja la përfaqësuesit të tij ligjor.

“ Iniciuesi i propozimit është vetë Kryeministri dhe ka një ngërç institucional. Duhet të kishte 2 firma, një nga përfaqësuesi i Ministrave dhe një nga Kryeministri. Kush është prëfaqësuesi? Merrni vendim dhe nuk sillni një prëfaqësues të Qeverisë. Unë nuk jam magaziner, funksionimi i shtetit më jep të drejtën që të kërkoj që këtu të jetë përfaqësuesi. Ashtu ndodhi edhe kur ju ishit Ministër i financave, vetë ju keni kërkuar përfaqësuesin. Unë nuk dua asnjë qindarkë nga taksa-paguesit shqiptarë, kjo do të shkojë në Gjykatën e Strasburgut. Në vendim thuhet “me propozim të Kryeministrit”. Ku është propozuesi, kujt do i bëj pyetje? Kam kërkuar të drejtat e një njeriu në një proces shkarkimi, merrni kohën e nevojshme. Avokati im do t’i sqarojë të gjitha çështjet”, tha Arben Malaj në komisionin e ekonomisë.

LEXO EDHE:  Saimir Tahiri “mban frymën”/ Edhe tre orë e gjysëm ankth për ish-ministrin

LEXO EDHE:  Padia e Tahirit ndaj Palokës, Gjykata e Lartë shtyn vendimin

Arben Ahmetaj, nga ana e tij ka pranuar se asnjë përfaqësues nga Këshilli i Ministrave nuk mundi të jetë prezent në këtë seancë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rama kërkon zgjatjen e gjendjes së jashtëzakonshme

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama i ka drejtuar një kërkesë Kuvendit të Shqipërisë, ku kërkon zgjatjen e afatit kohor të gjendjes së jashtëzakonshme.

Mësohet se Rama kërkon që gjendja e jashtëzakonshme e fatkeqësisë natyrore të zgjatet deri në 31 mars.

Kujtojmë këtu se gjendja e Jashtëzakonshme në vend u shpall pas tërmetit tragjik të 26 nëntorit, i cili la pas 51 viktima, qindra të plagosur dhe mijëra të tjerë të pastrehë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE