Connect with Us

Kriza e sajuar artificialisht…/ Rama dhe Basha të papërgjegjshëm

Politikë

Kriza e sajuar artificialisht…/ Rama dhe Basha të papërgjegjshëm

Publikuar

-

avokati zbulon marreveshjen

Gjatë konferencës së shtypit të mbajtur në ambientet e presidencës, numri një i shtetit ka bërë fajtor drejtuesit e partive kryesore lidhur me situatën e rendë të krizës së thellë që prej muajsh e ka mbërthyer vendin, ndërsa e ka etiketuar atë si të sajuar artificialisht nga faktorë të interesuar jashtë vendit.

“Nuk ka gjë më të mirë sesa dashuria, por me e rëndësishme për politikanët është përgjegjshmëria. Unë mendoj që Rama dhe Basha kanë reflektuar një mungesë të madhe të përgjegjësisë së përbashkët prej një kohe të gjatë. Në mënyrë të veçantë gjatë këtij viti.

Kjo ka qenë një situatë artificiale, qytetarët shqiptarë nuk e kanë merituar. Sepse ky polarizim nuk ekziston poshtë në shoqëri.  Ky është një antagonizëm i imponuar nga lart. Për të mos thënë që ndonjëherë më duket si një antagonizëm i orkestruar nga jashtë, për të mbajtur Shqipërinë në një situatë ngërçi pa kuptim dhe në një pozitë jo shumë të favorshme, sic e meriton Shqipëria”, ka vlerësuar presidenti Ilir Meta në konferencën mediatike të dhenë nga presidenca./CNA.al

 

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Horoskopi i ditës, 14 tetor 2019

Publikuar

-

Nga

Dashi

Dashuria: Megjithë disa keqkuptime në marrëdhëniet në çift, do të jeni të durueshëm dhe do të përpiqeni ta bëni këtë një ditë pozitive. Bëni hapësirë ​​për ndjenjat dhe jini të sinqertë. Beqarët tani do jenë gati për të kërkuar personin e duhur.

Puna: Sot mund të keni kënaqësi të madhe në vendin e punës. Jupiteri mbron biznesin tuaj dhe forcon përqendrimin tuaj.

Demi

Dashuria: Do të rizbuloni romantizmin tuaj të lindur dhe dashuria do të udhëtojë me shpejtësi të plotë. Do të animoheni nga një ndjeshmëri e madhe dhe nga aq shumë pasion saqë do t’ua mbush zemrën. Sot beqarët mund të marrin propozime të papritura që do t’i bëjnë ata të lumtur.

Puna: Pavarësisht nga forma e shkëlqyer fizike, do t’ju mungojë përqendrimi dhe aftësia për të qenë të qartë dhe të vendosur në ekspozimin e ideve tuaja.

Binjakët

Dashuria: Shmangni heshtjen nëse doni të rikuperoni një marrëdhënie të rëndësishme. Hapuni partnerit tuaj dhe besoni sekretet tuaja, nëse ai ju do do t’ju kuptojë dhe ju dashurojë edhe më shumë. Beqarët do duhet të marrin frenat e jetës së tyre ë dorë dhe ta drejtojnë atë drejt një të ardhme më konkrete.

Puna: Edhe në punë do të duhet të bëni një përpjekje për të komunikuar. Ju nuk mund të mendoni të bëheni dikush pa e vendosur veten në linjë.

Gaforrja

Dashuria: Sot problemet e dashurisë që dukej se ishin zgjidhur do të kthehen. Një person që me sa duket kishit harruar do të kthehet dhe të bëjë që zemra juaj të rrahë sërish! Beqarët po kërkojnë diçka për të gjallëruar jetën e tyre!

Puna: Disa çështje mund të gjejnë një zgjidhje, por mbase është koha për t’u përgatitur për një ndryshim.

Luani

Dashuria: Jini të drejtpërdrejtë dhe të sinqertë me partnerin tuaj dhe kërkoni sqarime nëse diçka nuk është në rregull me ju. I dashuri juaj do të vlerësojë sinqeritetin tuaj dhe do të besojë. Beqarët mund të gjejnë lehtësisht një shpirt binjak dhe të përjetojnë momente intensive dhe romantike.

Puna: mbështetuni në anën tuaj praktike për të bërë biznes ose për të bashkëpunuar.

Virgjëresha

Dashuria: Sot Venusi do të përmirësojë sferën tuaj sentimentale dhe do të jeni të kthjellët dhe të aftë të bashkëveproni më mirë me njerëzit që kanë nevojë për ndihmën tuaj. Beqarët do jenë plot sharm dhe do mbizotërojnë përreth tyre pa mundim.

Puna: Ditë e shkëlqyeshme për sferën profesionale. Do të jeni plot nisma dhe të gjitha propozimet tuaja do të kurorëzohen me sukses.

Peshorja

Dashuria: Një pengesë në sferën sentimentale do të çojë në diskutime në marrëdhëniet në çift. Mundohuni të kapërceni frikën tuaj dhe të reflektoni për atë që po ndodh. Beqarët do të jenë në gjendje të përqendrohen në disa aspekte themelore për të ardhmen e tyre.

Puna: Do të jetë një ditë ulje-ngritjesh, me ngjarje dhe keqkuptime të papritura për shkak të një nervozizmi. Zbut tensionet.

Akrepi

Dashuria: Sapo keni kaluar një kohë të vështirë dhe dyshoni për partnerin tuaj që ju sulmon edhe një herë. Ndiqni instinktet tuaja dhe lërini pasiguritë. Zemrat e vetmuara do të jenë në gjendje të planifikojnë një udhëtim, mbase me njohje të reja!

Puna: Diçka fillon të ecë në pjesën e përparme të punës dhe mund të keni këndvështrime të reja për të ardhmen. Mbani këmbët tuaja të qëndrueshme në tokë.

Shigjetari

Dashuria: Do të keni ide të hutuara dhe disa vështirësi do t’ju shqetësojnë. Pas këtyre momenteve, marrja e një vendimi do të jetë edhe më e vështirë, mbase është më mirë të shtyhet. Ata që janë beqarë do të jenë në gjendje të fillojnë me aventura të reja!

Puna: Rendisni këshillat e një kolegu që thjesht dëshiron t’ju marrë në rrugën e duhur. Shqyrtoni disa vendime.

Bricjapi

Dashuria: Do i përkushtoheni pa kushte partnerit tuaj por tregohuni të kujdesshëm për të mos e tepruar. Jini të matur me vëmendjen ndaj të dashurit por pa insistuar. Beqarët do duhet të bëjnë kujdes që të mos përfshihen shumë në biznesin e njerëzve të tjerë.

Puna: Një mërzitje e vogël do t’ju bëjë të humbisni mundësi të mira për të ardhmen tuaj. Merrni situatën në dorë nëse doni të merrni diçka.

Ujori

Dashuria: Do të jetë një ditë rutinë, pa shumë risi dhe me disa re në horizont. Pak vrull në jetën e dashurisë dhe disa shqetësime do ju bëjnë nervoz. Për beqarët do jetë një ditë  mirë për të kaluar së bashku me miqtë e afërt.

Puna: Do të kaloni një ditë të rëndë në punë dhe nuk do të gjeni kohën për tu qetësuar. Jepini vetes pushim nëse doni të rimerrni përqendrimin.

Peshqit

Dashuria: Jeta e çifteve vazhdon pa risi, por kushtojini vëmendje partnerit i cili mbase pret diçka më shumë. Jini objektiv dhe reflektoni në sjelljen tuaj. Beqarët do mund të kalojnë më shumë kohë për veten e tyre dhe për të lënë mënjanë shpenzimet.

Puna: Ju jeni ambiciozë dhe dëshironi qëllime të rëndësishme. Shikoni përreth dhe shfrytëzoni disa mundësi.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Negociatat me BE-në/ Greqia ende e pavendosur

Publikuar

-

Nga

Ndërsa dy ditë na ndajnë nga përgjigja përfundimtare e hapjes së negociatave të Shqipërisë me BE-në, në një intervistë për gazetën greke “Kathimerini”, ministri i Jashtëm grek, Nikos Dendias, ka folur për raportet midis dy vendeve.

Sipas Dendias, Shqipëria duhet të plotësojë kushtin kryesor të vënë nga Athina me qëllim që të marrë mbështetjen e saj për hapjen e negociatave me BE, të jap t’i drejta minoritetit grek.

“Flasim ndershmërisht me Shqipërinë. Kërkojmë mbrojtjen e të drejtave të pakicës Greke. Ne nuk kemi pretendime për Shqipërinë. Greqia është një faktor i stabilitetit dhe sigurisë së kufijve. Sidoqoftë, Shqipëria duhet të kuptojë që ecuria e saj europiane përmban mbrojtjen e të drejtave dhe parimeve europiane, të cilat sigurojnë mbrojtjen e pakicave. Kërkon gjithashtu respektimin e pasurive të tyre. Dhe nuk ka mundësi që pasuritë në zonën bregdetare të mos jenë objekt që duhet mbrojtur” – ka deklaruar kryediplomati grek në prenoncimin e tij për “Kathimerini”.

Referuar dy vendeve të Ballkanit Perëndimor, Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë, Dendias deklaroi se “ne do të donim që të dy vendet të ecnin përpara, ky është realiteti, ky është interesi i tyre dhe në të njëjtën kohë, interesi i Greqisë dhe BE-së. Por ata duhet të plotësojnë kushtet”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

U nxorri gishtin e mesit protestueve/ Qytetarët “masakrojnë” Borchardt

Publikuar

-

Nga

Pas veprimit aspak të denjë të ambasadorit të OSBE-së, në vendin tonë, Berndt Borchardt, teksa i nxorri gishtin e mesit protestuesve pas thirrjes së këtyre të fundit “Rama ik”, qytetarët kanë reaguar mjaft të irrituar.

Për kameran e Fax news” ata kanë dënuar këtë veprim të ulët.

 “Ti vije, që vjen nga një vend Europian dhe shan qytetarët që pse po protestojnë. Atë gishtin jam femër dhe nuk kam qef ti them më gjatë. Kur këtë e bën një ambasador i Bashkimit Europian, çfarë presim nga i birti i xhelatit, nga i biri i Kristaq Ramës, nga komunistat?”, tha një qytetare.

Ndërsa një qytetare tjetër shprehet se  “Me këto sjellje mbase janë mësuar me gratë e Parlamentit. Por ne nuk jemi gratë e Parlamentit, jemi gratë e Unazës dhe nuk e tolerojmë këtë sjellje nga ai.”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE