Connect with Us

Kontrata për kontrollin teknik të automjeteve/ Tabaku denoncon shkeljet

Politikë

Kontrata për kontrollin teknik të automjeteve/ Tabaku denoncon shkeljet

Publikuar

-

Ish-nënkryetarja e Komisionit të Ekonomisë, njëkohësisht ish deputetja e PD-së, Jorida Tabaku ka hedhur akuza të forta në drejtim të qeverisë.

Në një postim në rrjetet sociale, Tabaku shkruan se shtesa e kontratës për kontrollin teknik të automjeteve bëhet në shkelje të interesit publik.

Sipas Tabakut, “kompania në fjalë nuk kishte përmbushur asnjë kriter nga pikat e kontratës pararendëse për të cilin mund të zgjatej qeveria vendosi sërishmi ta firmosë zgjatjen e koncesionit.”

Postimi i plotë:

Shtesa e kontrates per kontrollin teknik te automjeteve ne shkelje te interesit publik!

Kryeministri Rama dhe mazhoranca kanë përdorur si alibi të tenderave dhe PPP-ve klienteliste që kanë shpërndarë ato pak koncesione të dhëna nga qeveria demokratike. Por, sa herë që iu eshtë lipsur që të veprojnë kundër tyre ato kanë vepruar në të kundërtën. Rasti i koncesionarit SGS (apo siç njihet konçesioni i Kontrollit teknik të Makinave) është një nga rastet që bëri jehonë sepse PS në opozitë e kish atakuar dhe nëmazhorancë e rifirmosi si kontratë (shtesa e kontrates ne foto).

Megjithëse kompania në fjalë nuk kishte përmbushur asnjë kriter nga pikat e kontratës pararendëse për të cilin mund të zgjatej qeveria vendosi sërishmi ta firmosë zgjatjen e koncesionit.

Së pari, në kontratën e parë ishte përcaktuar si kriter se të drejtën për të kërkuar zgjatjen e kontratës me këtë kompani e ka shteti shqiptar (pra qeveria) dhe ai mund ta bëj vetëm nëse provon që ka interes publik të lartë për ta rifirmosur këtë kontratë. Në rastin konkret qeveria, e aq më tepër kjo mazhorancë, mund të kërkonin partnerë të tjerë që do të ishin më pranë parimeve që proklamonin dje në opozitë. Por, ata vendosën ndryshe pasi intersi personal i qeverisë ishte mbi interesin publik. Kështu hipokrizia e PS-së prevaloi edhe kësaj radhe.

LEXO EDHE:  PD publikon dokumentet/ Një tjetër ministër i Ramës përfshihet në skandal

Së dyti, qeveria nuk do të mund të mos firmoste një kontratë me kompaninë aktuale nëse ajo do të kishte respektuar detyrimin për të ri investuar 30% të i vestimit filestar 3 vitet e fundit e cila nuk ka ndodhur.

Së fundi, por jo nga rëndësia, ministria e energjitikes ka pasur për detyrë që gjatë periudhës nën kontraktim me kompaninë në fjalë të liberalizojë tregun. Fatkeqësisht në gjithë këto vite kontratë as qeveria nuk ka punuar në shërbim të liberalizimit të tregut që ishte një nga qëllimet themelore që u nënshkrua kjo kontratë.

Në gjithë këtë situatë, qeveria shqiptare nuk ka vepruar në interesin e publikut. Sakaq që gjoba prej 500 mln lekësh që është vendosur nga Autoriteti i Konkurencës për shkelje të kontratës nga kompania koncesionare nuk është marrë në konsideratë.

Kjo formulë nuk i shërben liberalizimit të tregut dhe kjo kontratë e thellon monopolizimin e tregut, pra shqiptarët do të paguajnë më shumë dhe me shtrenjtë prë një shërbim. Qeveria ndërkohë vazhdon të trajtojë kontratat koncesionare si mjet shantazhi dhe presioni për qokat e saj personale.

Sot kjo shtese kontrate u be publike nga Departamenti Antikorrupsion i Partise Demokratike, qeveria nuk dha as informacionin minimal pêr tê! Partia Demokratike nuk do te reshtê tê beje transparence per cdo afere korruptive, nuk do te reshte te evidentoje e coje para drejtesise kedo qe shkel interesin publik, pak rendesi ka nqs jane kontrata te sotme a te djeshmet!

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Skandali me tenderin 1.2 miliardë euro/ Sa është paguar Lulzim Basha që të heshtë?

Publikuar

-

Nga

Tashmë shqiptarët janë mësuar me denoncimet e kreut të Republikës së re, Lulzim Basha. Ai flet disa herë, dhe mesa duket pasi merr “haraçin”, hesht dhe nuk ndihet më.

Mesa duket, i tillë është edhe rasti i konçesionit të rrugës Milot-Fier.

Në fillim të korrikut 2020, CNA.al denoncoi aferën për ndërtimin e segmentit rrugor Milot-Fier. Ministrja e Infrastukturës Belinda Balluku ka thënë dhe vlerën e cila është 1.2 miliardë euro dhe ka shpallur publikisht garën ndërkombëtare.

Vlera e rrugës duket të jetë shumë e lartë nga realiteti i disa koncesioneve të mëparshme, të cilat janë anuluar dhe janë përfshirë në koncesionin e ri. Po ashtu CNA.al zbuloi se fituesi është i paravendosur. ( Lexo këtu)

Më tej, reagoi edhe Partia Demokratike, e cila bëri disa denoncime.

Eksponentë të PD-së, dolën në disa konferenca shtypi, për të denoncuar këtë tender, të cilin e quajtën korruptiv.

Por, pas disa denoncimesh, për “çudinë” e të gjithëve, erdhi heshtja. Ashtu siç ka bërë edhe në raste të mëparshme, Luli heshti në lidhje me skandalin në fjalë.

Pra, çuditërisht Lulzim Basha, po hesht për një nga konçesionet me vlerën më të madhe në historinë e qeverisë shqiptare. Një nga PPP-të më të frikshme.

Por, heshtja e tij të çon në dyshime të forta, se pas saj fshihen pazare apo interesa klienteliste.

Mos vallë kunati ka marrë tender?

LEXO EDHE:  Harta territoriale / Tabaku: Rama dështoi, debat për ndarje të re

LEXO EDHE:  Të ndërpritet koncesioni i “Check-up”/ Krejtësisht i gabuar

Mos vallë firmat afër Lulit kanë marë tendera?

Mos vallë ka një pazar firma fituese greke, tashmë e shpallur publikisht se do të nënkontraktojë kompani shqiptare sipas listës së ofruar nga njerëz afër Lulzim Bashës?

Apo do të ketë fonde të mëdha për Lulin, që ndoshta disa mund t’i jenë dhënë për t’i mbyllur gojën pasi ky është një koncesion i cili po bëhet me 1.2 miliardë euro. Në fakt vlerën e tij e ka sa gjysma e asaj që ka deklaruar qeveria.

Heshtja e Lulit pasi bëri disa denoncime jo vetëm ngre pikëpyetjet e mësipërme, por tregon edhe një herë kush është Lulzim Basha i vërtetë. Njeriu i pazareve me Edi Ramën, që shitet e blihet si plaçkë pazari në tregun çam./ CNA.alTenderi 1.2 miliardë dollarë/ Sa e bleu Rama heshtjen e Bashës për rrugën Milot-Fier?

Video-Skandali me rrugën 1.2 miliardë euro, Milot-Fier/ Fituesi është paracaktuar

Rruga Milot-Fier një aferë korruptive me fitues të paravendosur

Denoncimi i CNA.al për garën e aksit Milot-Fier/ Basha reagon një ditë me vonesë

“Kryeministri i projekteve të florinjta”/ Tabaku “i nxjerr bojën” Ramës: Po përgatit vjedhjen e fundit

Afera me rrugën Milot-Fier/ Paloka bën llogaritë, 23 deri në 24 milion euro vjedhje për kilometër

“Projekti Milot-Fier/ 5 ditë pas shfaqjes tenderi nuk ekziston, 4 pyetje për Ballukun dhe Ramën”

LEXO TE PLOTE

Politikë

Tre ambasadorë “zbarkojnë” në selinë blu/ Takim me Bashën

Publikuar

-

Nga

Tre ambasadorë “zbarkojnë” në selinë blu/ Takim me Bashën

Ambasadorët Luigi Soreca, Yuri Kim dhe Duncan Norman pritet të zbarkojnë sot në zyrën e kreut të PD, Lulzim Basha.

Mësohet se takimi mes Bashës dhe tre ambasadorëve do të zhvillohet në selinë blu në oren 15:00, dhe në kuadër të diskutimeve do të jetë mbarvajtja e punimeve në Këshillin Politik  për përmbylljen e Reformës Zgjedhore.

LEXO EDHE:  Politika “ndez motorët” për zgjedhjet/ Zbulohet slogani i PD-sëNdërkohë bëhet me dije se pjesë e takimit do të jetë nënkryetari i LSI, petrit Vasili dhe ish deputeti i PD, Oert Bylykbashi.

LEXO EDHE:  PD publikon dokumentet/ Një tjetër ministër i Ramës përfshihet në skandal

Gjithashtu, në takim mësohet se do të jetë dhe e Ngarkuara me punë e SHBA Leyla Moses-Ones./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

PD padit drejtorin e Ujësjellësit Rrogozhinë/ Po shantazhon punonjësit për zgjedhjet e 25 prillit

Publikuar

-

Nga

PD padit drejtorin e Ujësjellësit Rrogozhinë/ Po shantazhon punonjësit për zgjedhjet e 25 prillit

Partia Demokratike ka paditur drejtorin e Ujësjellësit të Rrogozhinës, Skender Dedej, dhe e akuzon atë se po përdor administratën për zgjedhje.

Sipas PD-së, Drejtori i Ujësjellës  Kanalizime Rrogozhinë  Skender Dedej, shkel hapur ligjin dhe shton se po shantazhon punonjësit për plotësimin e një formulari partiak të paligjshëm.Gjithashtu PD ka publikuar edhe një mesazh nga një punonjës i këtij institucioni, ku sipas tij drejtori i Ujësjellësit iu kërkon nga 10 deri 50 emra nga fisi për t’i marrë kartat e identitetit e numrat e telefonit për numër për zgjedhjet e prillit.

LEXO TE PLOTE