Connect with Us

Kërkoi të ketë anëtarë në Gjykatën Kushtetuese?/ Vjen reagimi i parë nga LSI

Politikë

Kërkoi të ketë anëtarë në Gjykatën Kushtetuese?/ Vjen reagimi i parë nga LSI

Publikuar

-

Ish-kryetari i grupit parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili ka reaguar pas lajmeve të publikuara sot në mediam sipas të cilave kjo forcë politike ka kërkuar të ketë anëtarë në Gjykatën Kushtetuese.

Në një postim në rrjetet sociale, Vasili shkruan se ‘LSI nuk ka pasur kurrë dhe as ka kërkuar të ketë asnjëherë anetarë as në Gjykaten Kushtetuese dhe as ne Gjykatën e lartë”.

Më tej, ai thekson se “Cdo lajm idiot që pretendon se LSI ka kërkuar të ketë anëtar në Gjykaten Kushtetuese në rastin me te mire është debilitet dhe ne rastin më të keq eshte kapje poshtëruese nga qeveria.”

Postimi i plotë:

LSI nuk ka pasur kurre dhe as ka kerkuar te kete asnjehere anetare as ne Gjykaten Kushtetuese dhe as ne Gjykaten e larte.

Cdo lajm idiot qe pretendon se LSI ka kerkuar te kete anetar ne Gjykaten Kushtetuese ne rastin me te mire eshte debilitet dhe ne rastin me te keq eshte kapje poshteruese nga qeveria.

Edhe dokumentet e cituara s’kane asnje lidhje me asnje kerkese te LSI per anetare ne kushtetuese,por kane qene thjesht propozime ne kuadrin e reformes ne drejtesi.

LSI ka nenvizuar se Gjykata Kushtetuese kishte treguar integritet te larte dhe paanesi dhe nuk kishte arsye qe ajo te shperbehej dhe te lihej vendi me vite pa Gjykate Kushtetuese.

Eshte e qarte qe kapja dhe supa e rilindjes i detyron disa te flasin si idiote,por ne asnje rast kjo nuk eshte merite,por neveri.

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Fatmir Xhafa kundër Tahirit/ Mbështet ambasadorin britanik

Publikuar

-

Nga

Ish ministrit i Brendshëm, Fatmir Xhafa është parë kahera si një nga kundërshtarët e ashpër të Saimir Tahirit.

Më herët ambasadori britanik në Tiranë, Duncan Norman, pati një reagim në rrjetet sociale, lidhur me vendimin e Gjykatës për Tahirin ku shkruante se sistemi gjyqësor po maturohet, por dështimi për të dhënë dënim për akuza më të rënda ngre pikëpyetje.

Duket se një qëndrim i tillë ka gjetur edhe mbështetjen e ish ministrit Xhafa, pasi ky i fundit nuk ka ngurruar ti japë  “pëlqim” reagimit të ambasadorit britanik në rrjetet sociale./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ambasadori britanik reagon për Saimir Tahirin

Publikuar

-

Nga

Ambasadori britanik në Shqipëri, Duncan Norman, ka reaguar lidhur me vendimin e Gjykatës së Krimeve të Rënda, për ish mininstrin e Brendshëm Saimir Tahiri e cila e dënoi me 3 vite e 4 muaj shërbim prove.

Në një reagim të tij në rrjetet sociale, Duncan shkruan se vendimi për Saimir Tahirin tregon se sistemi ligjor në Shqipëri po zhvillohet me maturi, por shtron pikëpyetje dhe tregon rëndësinë për ta çuar deri në fund reformën gjyqësore në vend”

“Verdikti për Saimir Tahirin tregon se sistemi gjyqësor në Shqipëri po maturohet. Por dështimi për të dhënë dënim për akuza më të rënda ngre pikëpyetje dhe tregon rëndësinë për ta çuar deri në fund reformën gjyqësore në vend.”/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Deputetët socialistë të Shkodrës nuk flasin/ Rama u kërkon të pajtohen

Publikuar

-

Nga

Burime nga mbledhja e Kryeministrit Rama me drejtuesit e veriut bëjnë me dije se deputeti i Partisë Social Demokrate, Tom Doshi, dhe deputeti socialist Paulin Sterkaj kanë kërkuar që të dëgjohen më shumë nga Senida Mesi dhe Luan Harusha përsa i përket emërimeve të drejtorëve në Shkodër.

Rama ka kërkuar që të ulen bashkë dhe të vendosin për propozimet. “Kur unë ulem me Ilir Metën dhe Sali Berishën pse nuk uleni ju me njëri-tjetrin? Toma është parti tjetër por është aleati ynë, ndërsa Paulini është përgjegjës për Malësinë së Madhe, por ka të drejtë të japë mendim për drejtorët rajonalë që prekin edhe këtë bashki”, citohet të ketë thënë Rama në mbledhje, transmeton A2.

Organikat e tej fryra të bashkive ka qenë një prej shqetësimeve të ngritura në mbledhje dhe Rama ka caktuar Ilir Beqjen që të rishikojë këto organika të bashkive të veriut, për të propozuar struktura të reja, me staf më të reduktuar.

LEXO TE PLOTE