Connect with Us

Isuf Kalo tregon si u bë mjek personal i Enver Hoxhës

Sociale

Isuf Kalo tregon si u bë mjek personal i Enver Hoxhës

Publikuar

-

Mjeku Isuf Kalo, i rikthyer në vëmendje të opinionit pas një harrese disa dekadëshe nga rrënia e regjimit diktatorial, me botimin e librit “Blloku”, është i ftuar i vetëm në emisionin “Opinion”, ku krahas episodeve të publikuara po flet dhe për jetën e tij, e marëdhëniet me ish diktatorin Enver Hoxha, mjek personal i të cilit ka qenë.

“Në klinikën speciale për një kohë të gjatë nuk ka pasur mjekë personal. Për Enver Hoxhën, në të vërtetë, është kujdesur fillimisht Ibrahim Dervishi, pastaj një doktor Shameti i cili çuditërisht u arratis në Çeki, më pas Fjezi Hoxha është marrë shumë. Ky që u arratis ishte drejtor i klinikës speciale dhe u arratis nga vitet ’60 kur ne u prishëm me kampin socialist. Ai kishte të dashurën e tij në Çeki dhe simuloi një situatë sikur do shkonte për kurim, e prej andej iku. Dhe nuk u përzje më në politikë, e bëri për arsye personale. Nuk tha asgjë për Enver Hoxhën, ai mori një shumë parash që nuk i ktheu më.

Unë me Enverin kam patur raport mjek-pacient. Në vitet ’70-’73 u caktova mjek personal për Hysni Kapon që vuante nga diabeti. Hysni Kapo, me iniciativën e tij, nuk ka qenë kërkesa e Enverit, i propozoi Enverit që unë të kaloja tek ai.  Hysni Kapo më thirri në shtëpi dhe më tha që Partia të ka caktuar një detyrë të rëndësishme të kujdesesh për Enverin dhe tha nëse e bën mirë detyrën partia dhe populli nuk do të harrojë kurrë”, tregoi Isuf Kalo./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

“Qofte si në kohën e Xhaxhit”/ HAKO ofendon shqiptarët që duan Europën

Publikuar

-

Nga

Nënkryetari i FRPD-së, Lisandër Hoxha ka reaguar ashpër, pas në ambalazhimin e produktit të qofteve HAKO, kjo kompani ka cendosur që të ilustrojë imazhin e njeriut socialst punëtorë dhe me moton ‘Qofte si n’kohën e xhaxhit’.

Në një postim në rrjetet sociale, Lisandër Hoxha thekson nevojën për ligjin e dekomunistizmit, ndërsa thekson se Hako ka ofenduar të gjithë shtresen e të perndjekurve politik.

“Ja perse duhet ligji i dekomunistizimit. Imazhe te tilla duhen ndaluar me ligj. Hako ka ofenduar te gjithe shtresen e te perndjekurve politik dhe 95% te Shqiptareve qe duan Europen dhe jo Korene e Veriut. Une kam vendosur te mos blej asnje produkt te kompanise Hako.”-shkruan Lisander Hoxha./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Manastirliu në Mamurras: Garantojmë urgjencën 24/7, objektet shëndetësore të dëmtuara do të rindërtohen

Publikuar

-

Nga

“Objektet shëndetësore të dëmtuara lehtë si pasojë e tërmetit po rehabilitohen, ndërsa ato me dëmtime serioze do të përfshihen në planin e rindërtimit”. Nga urgjenca e re e përkohëshme e Mamurrasit, ku aktualisht po transferohet shërbimi i qendrës shëndetësore 24 orëshe të këtij qyteti, Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale garantoi ofrimin e shërbimit pa ndërprerje për banorët e prekur nga tërmeti.

“Edhe pse jemi në këto kushte emergjence, jemi këtu për të garantuar që kujdesi shëndetësor do të vazhdojë në të gjitha zonat e prekura nga tërmeti, ku jemi duke ofruar shërbim, siç është rasti i urgjencës 24 orëshe të Mamurrasit, ku në kohë rekord qendra shëndetësore e dëmtuar nga tërmeti, është transferuar në një ambient të përshtatshëm, pa e ndalur punën për ofrimin e shërbimit për qytetarët”, tha Manastirliu.

Ministrja e Shëndetësisë deklaroi se janë 12 objekte shëndetësore të dëmtuara, për të cilat ka nisur puna me riparimin e dëmeve si pasojë e tërmetit, për ato objekte që janë të riparueshme, ndërsa do të vijojë plani i rindërtimit.

“Janë 12 objekte shëndetësore, ku përfshihen kryesisht qendra shëndetësore, të cilas janë vlerësuar me demtime serioze apo dëmtime të lehta si pasojë e tërmetit. Për dëmtimet e rikuperueshme ne kemi marrë mastat që të fillojë menjëherë puna për rehabilitimin, sikundër kemi bërë me spitalin e Durrësit, me disa shërbime në QSUT, etj, ndërsa do të përfshijmë në planin e rindërtimit objektet me dëmtime të rënda siç është qendra shëndetësore 24 orëshe e Mamurrasit apo spitali i Laçit, ku ndërkohë kemi marrë masa për të ofruar shërbimin e urgjencës në kushte optimale, në një ambient të ri”, tha Manastirliu.

Manastirliu i bëri këto deklarata në Ditën Botërore të Mbulimit Shëndetësor Universal. “Po vijojmë të ofrojmë gjatë gjithë kohës, për të gjithë banorët mbulimin shëndetësor universal nëpërmjet njësive të lëvizshme edhe në ato zona ku qendrat shëndetësore janë dëmtuar si pasojë e tërmetit dhe deri tani janë rreth 463 mijë qytetarë që e kanë kryer kontrollin mjekësor bazë, që tregon për ndërgjegjësimin e tyre për t’u kujdesur për shëndetin”, tha Manastirliu.
Më shumë se 6 mijë vizita mjekësore dhe rreth 1500 vaksinime kundër gripit janë kryer nga ekipet mjekësore pranë banorëve të sistemuar në hotele apo në pikat e emergjencës, të mbetur të pastrehë si pasojë e tërmetit, ku po vijon shërbimi shëndetësor 24/7./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Humbi gruan, vajzën dhe mbesën/ Ajet Meçja rrëfen momentet e tmerrit

Publikuar

-

Nga

Ajet Meçja nuk e kishte menduar që mëngjesin e 26 nëntorit, do të zgjohej nën drithjet e vdekjes, e më pas do të përjetonte dhimbjen më të madhe të jetës: atë të humbjes së vajzës, mbesës së vogël dhe gruas së tij.

Babai i Diana Meçjes, e cila edhe pse doli nga rrënojat e gjallë por që humbi jetën në spital,

Ajet Meçja ka rrëfyer sot tmerrin që përjetoi mëngjesin e 26 nëntorit, ku nën rrënojat e tërmetit humbi gruan, vajzën dhe mbesën.

Teksa u vizitua nga Kryeministri Edi Rama,  Ajet Meçja shprehet se pas tërmetit mundi që të dilte nga rrënojat, ndërsa vajza e tij, mbesa dhe gruaja nuk mundën që të shpëtonin dot.

“Unë jetoja në pallatin e Edison Konomit, nga që e kanë bërë për vete, mendoja se do ishte i fortë. Nga ora 4, pas u tund shumë, bëri një goditje lart-poshtë. U kujtova që kisha një kartonxhez, dhe dola. Dola zvarrë dhe pashë Nardin. Nardi, çfarë është kështu, ku është pallati?”-ka treguar mes lotëve Ajet Meçja.

Ajet Meçja ka treguar detaje rrëqethëse, kur mbesa e tij kishte ngelur nën rrënoja e ndërsa i kërkonte ndihmë gjyshit.

“E dëgjoja atë të voglën: Gjyshiiii!  E vogla ka rezistuar, më shumë frika i mori jetën.”-ka vazhduar me tej Ajet Meçja.

LEXO TE PLOTE