Connect with Us

Ironia e Metës/ Monika i ka dhënë besën Lulit! “Urdhëri i Skënderbeut” i takon Ramës

Politikë

Ironia e Metës/ Monika i ka dhënë besën Lulit! “Urdhëri i Skënderbeut” i takon Ramës

Publikuar

-

Presidenti ilir Meta nuk i ka kursyer ironitë nga konferenca për mediat që po zhvillon në Presidencë.

Teksa është pyetur, nga mediat nëse ndjehet xheloz për Ramën, sa i përket shpresave që Shqipëria më 18 tetor të arrijë të hapë negociatat për anëtarësim në Bashkimin Evropian,  Meta u shpreh se këtë nuk e pranon as vetë Rama, pasi kontributet e tija për vendin nuk krahasohen me ata të Kryeministrit aktual, ndërsa shtoi se: nëse kjo ndodh do i japë dekoratën më të lartë.

“Së pari që unë të bëhem xheloz për Edi Ramën, këtë se pranon as vetë Edi Rama. Ju i dini kontributet e mia. Por nëse në tetor çelen negociatat unë i jap dekoratë Edi Ramës, biles i jap”Urdhërin e Skënderbeut”.

LEXO EDHE:  Situata e rëndë nga tërmetet/ Rama mbledh Prefektët dhe Forcat e Armatosura

Unë kam ikur si Kryeministër në 2002 vetëm për të mos penguar marrëdhëniet me Bashkimin Europian.  Ku të dija unë atëherë që ne ishim “rrotë më rrotë” me Kroacinë dhe të jemi këtu ku jemi sot. Ku është Serbia, ku ështe Mali i Zi? Ne tashmë dikutojmë çështje që për Shqipërinë nuk duhet të ishin kurrsesi temë diskutimi. Kështu që dekoratën bëhuni gati, ai po të dojë të vijë po të dojë mos të vijë”, është shprehur Presidenti, duke e mbyllur përgjigjen me frazat:

“Zotit Basha nuk i jap dekoratë se ka braktisur institucionet. As Monikës nuk i jap se i ka dhënë besën Lulit.”/ CNA.al

 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Astrit Patozi tregon mesazhin e rëndësishëm të BE/ Është ushqim për ëndrren europiane

Publikuar

-

Nga

Ndërsa ka komentuar konferencën e donatorëve për Shqipërinë, koordinatori i Bindjes Demokratike Astrit Patozi ka theksuar se kjo konferencë përcolli mesazhe të forta për shqiptarët.

I ftuar në emisionin “Java” në RTSH, Patozi theksoi se ajo çfarë ndodhi atje është ushqim për ëndrren europiane të shqiptarëve.

“Konferenca e donatorëve tregoi mbështetjen nga BE. Ajo që ndodhi atje i jep ushqim ëndrres europiane të shqiptarëve. Më shumë se sa vlera duhet parë gjesti. Shqipëria nuk u ndie e braktisur. Në 30 vite ka bërë aq shumë zullume e nuk do ishte çudi të kishte një kthim krahësh.

LEXO EDHE:  Berisha: Rama i dha garanci Arben Frrokut kur e takoi në Pukë!

LEXO EDHE:  Vasili e thotë troç / Ky është i vetmi shërim për Ramën

Nëse shqipëria do të ngelte vetëm pas tërmetit do ti ishte tragjedi, do ishte një krizë e madhe”-tha ndër të tjera Astrit Patozi.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Halabake rrugësh”/ Kryemadhi sulmon ashpër Gjonajn

Publikuar

-

Nga

Një ditë pasi presidenti Ilir Meta kërkoi dorëheqjen e ministres së Drejtësisë, Etilda Gjonaj, për të cilën tha se do ti drejtohej edhe SPAK me një kallëzim penal, ka ardhur reagimi edhe nga ana e kryetares së LSI-së, Monika Kryemadhi.

Gjatë fjalës së saj në një takim me strukturat e LSI-së në Shkodër, Kryemadhi ka sulmuar ashpër Gjonajn, duke e etiketuar edhe me fjalët “halabake rrugësh”.

LEXO EDHE:  Situata e rëndë nga tërmetet/ Rama mbledh Prefektët dhe Forcat e Armatosura

LEXO EDHE:  Harasani tallet me Ramën/ Ti je mbarësia

“Një halabake rrugësh që ka falsifikuar protokollin shtetëror dhe se kur arrin të falsifikosh të drejtën kushtetuese të presidentit, çfarë mund të presësh nga ajo që të bëjë me jetët tona dhe fatin e shqiptarëve”-tha ndër të tjera Kryemadhi.

“Ministrja të japë dorëheqjen”/ Meta kallëzim penal për Etilda Gjonaj

LEXO TE PLOTE

Politikë

Caktoi vendin e karantinës nga frika e koronavirusit/ Ish-deputeti mesazh Ministrisë së Shëndetësisë 

Publikuar

-

Nga

Ish deputeti i PD-së, Tritan Shehu ka reaguar lidhur me mbledhjen e task forcës për masat shtesë për parandalimin e coronavirusit në Shqipëri.

Në një postim në rrjetet sociale, Shehu thekson se task-forca nuk duhet të ngatërrojë veten me ish Byronë Politike, ndërsa kërkon transparancë e gjithpërfshirje.

Ish-deputeti demokrat kërkon që Ministria e Shëndetësisë të bëjë transparencë se ku do të vendoset karantina, duke e cilësuar këtë si element të domosdoshëm për një vend demokratik.

“Task- Force per Koronavirusin nuk duhet ta ngaterroje vehten me ish Byrone Politike.

Ajo strukture nuk ka asnje te drejte ligjore a profesionale te deklaroje ashtu si po lexoj tashti, qe “e kane percaktuar vendin ku do te vendoset karantina nqs do te nevojitet”, por pa bere publike vendin, kushtet, kriteret etj, elemente te domosdoshem keto per trasnparencen ne cdo vend demokratik te botes.

Nqs Rilindja po i mban ata kolege si ne boten e Kim Jong-unit, fatkeqesi edhe per ata per sa kohe nuk do te dalin prej asaj ndrydhje.

Te tilla “bote” nuk mund te kthehen perseri tek ne, pavaresisht tentativave.

LEXO EDHE:  Harta territoriale / Tabaku: Rama dështoi, debat për ndarje të re

LEXO EDHE:  Berisha: Rama i dha garanci Arben Frrokut kur e takoi në Pukë!

Megjithate edhe ne kushtet tona aktuale ajo Task ka nje obligim te qarte ligjor, per te gjithe pjestaret edhe individualisht, te beje transparente vendimet e konkluzionet e saj.

Akoma me keq eshte nqs jane te detyruar te fshehin mos ekzistencen e strukturave, fondeve, strategjive, perfshi dhe Karantinen mbas nje “sekreti” anti kushtetues.

Ne fund te fundit ato struktura imagjinare mund te duhet te vihen ne prove edhe sot a neser, gje qe pavaresisht se asnje nuk e desheron, perseri mund te ndodhe.

E verteta duhet thene qarte sido qe te jete, masat duhen marre transparente e me gjitheperfshirje, Italia e Greqia jane shume afer e te gateshme per te na asistuar ne shkalle te gjere.

Ne Itali numri i te prekurve ne pak ore po arrin 40.”-shkruan Tritan Shehu.

LEXO TE PLOTE