Connect with Us

Foto-“Kjo është masakër ç’njerëzore”/ Si Rama dhe Shahini ndëshkojnë nxënësit

Denoncim

Foto-“Kjo është masakër ç’njerëzore”/ Si Rama dhe Shahini ndëshkojnë nxënësit

Publikuar

-

Ish-kryeministri Sali Berisha ka publikuar sot mesazhin e një qytetari, i cili denoncon kushtet çnjerëzore në të cilat do të hapë dyert për nxënësit këtë vit shkolla e fshatit Bugjon, në Pukë.

Në një postim në rrjetet sociale, Berisha akuzon kryeministrin Edi Rama dhe ministren e Arsimit, Besa Shahini se sipas tij urrejnë fshatin, rrethin dhe të gjithë Veriun e vendit, duke ndëshkuar kështu nxënësit.

Ndërsa publikon foto skandaloze të gjendjes në të cilën ndodhet kjo shkollë, denoncuesi e cilëson këtë si masakër ç’njerëzore.

“Mirë se vini nxënës të dashur në një shkolle të braktisur, stola dhe banka të thyera, mure dhe pllaka të shkatërruara. Nga jashtë të bie në sy një flamur i grisur gjysëm shtizë, një shkollë totalisht e amortizuar dhe jashtë gjitha standarteve.

LEXO EDHE:  Berisha: Kryeministri urrejtje ndaj veriut, Rama antikombëtar, pinjoll i bllokmenëve

Ky është një turp i pa precedentë i organeve përgjegjëse shtetërore që nuk e kanë marrë mundimin fare për të krijuar kushtet minimale për brezat që do vijnë, për të ardhmen e femijëve tanë, për të ardhmen e Kombit shqiptarë. Në këto kushte fëmijet e këtyre fshatrave nuk mund të marrin dije as njohuri, tempulli i dijes dhe i diturisë është totalisht në rrezik!”-thuhet ndër të tjera në denoncim./ CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Denoncim

Dalin faktet/ Diskreditohet përfundimisht sindikata me 4 veta e Arlind Qorrit

Publikuar

-

Nga

Sindikata e krijuar nga Organizata Politike e Arlind Qorrit në Bulqizë, pas tymnajës që u përpoq të krijonte, pasi u ndesh me faktet, duket se ka marrë një goditje të rëndë që ja shkërrmoq themelet.

Disa të dhëna të publikuara nga Federata Sindikale e Punonjësve të Industrisë së Shqipërisë pavarësisht se deri diku ishin konfidenciale, kanë nxjerrë në dritë një të vërtetë të domosdoshme: që minatorët në njërën prej minierave të Bulqizës, konkretisht atë të menaxhuar nga kompania më e madhe AlbChrome atje, nuk ishin të paguar si skllevër si pretendonte sindikata e re e themeluar nga Arlind Qorri, për në një mënyrë mëse dinjitoze.

Ja faktet qe i diskredituan përfundimisht sindikatën e Arlind Qorrit, të vënë në veprim përmes ish-minatorit Elton Debreshi:

Sindikata e re deklaronte se minatoët e AlbChrome paguheshin si skllevër me vetëm 300 mijë lekë të vjetra në muaj.

1 – Por rrogat e 8 minatorëve të bëra publike, përfshi edhe 4 minatorët e larguar për thyerje disipline nga AlbChrome, treguan një realitet krejt ndryshe.

Behar Gjimi, Beqir Duriçi dhe Ali Gjeta, janë paguar përkatësisht gjatë 4 viteve të fundit, mesatrisht  nga 1 milionë deri ën thuajse 800 mijë lekë në muaj secili, ndërsa kryetari i sindikatës së tyre, Elton Debreshi, gjatë katër viteve të fundit ka marrë një pagë mestare mujore prej thuajse 1.2 milionë lekësh në muaj. Këto prova mund t’i shihni në fotot bashkëngjitur të borderove të tyre. Po flasim për fakte, jo për “lloqe Kavaje”, nga ato që llomotit prej disa mujash Qorri.

Sindikata e Qorrit akuzonte se Debreshi ishte larguar nga AlbChrome sepse kishte kirjuar një sindikatë të re në nëntor.

2 – Por sikurse duket nga dokumenti më poshtë, Debreshi kishte firmosur që në prill 2019 parlajmërimin për pushim nga puna për thyerje disipline dhe kishte nënshkruar gjithashtu se i merrte parasysh pasojat e përsëritjes së një gjëje të tillë, që do të sillte largimin e tij automatik nga vendi i punës. Në Prill 2019 nuk dihej asgjë për krijimin e sindikatës së Debreshit, që ju prezantua publikut vetëm në nëntor, kurse AlbChromit zyrtarisht, me anë të një shkrese për njohje vetëm më 16 dhjetor 2019.

Pasi ra kauza  sindikatës së Qorrit që pretendonte se minatorët paguheshin dhe trajtoheshin si skllevër, kjo sindiklatë akuzoi se Federata Sindikale e Punonjësve të Industrisë së Shqipërisë kishte publikuar pagat e minatorëve më të kualifikuar, ndaj pagat dilnin aq të larta, dhe vijoi duke thënë se nëse publikoheshin pagat e një vagonisti apo punëtori më të thjeshtë, ata premtuan se aty do të gjendej skllavëria. Sindikata e Qorrit në këtë rast bëri një autogol, sepse publikoi një bordero minatorësh të muajit dhjetor, ku këta të fundit nuk i kishin të plota ditët e punës.

LEXO EDHE:  Berisha e thotë troç/ Ja kush po i pengon negociatat

LEXO EDHE:  Video-Thirrja e fortë e Berishës/ Bashkohuni kundër gjobave të turpshme të narkoqeverisë bandite

3- Në fakt, minatorë që kishin 16 apo 17 ditë pune, dilte se ishin paguar mbi 500 mijë lekë në muaj. Në këtë rast ata ranë me këmbët e tyre në grackë, sepse pranuan vetë se nuk ka asnjë minator, qoftë dhe prapavije që të paguhet 300 mijë lekë si skllav.

Natyrisht që rrogat gjithmonë mund të jenë më të mira, por në krahasim me 36 minierat e tjera në Buqlizë, nga një vëzhgim që bëmë, del se te AlbChrome pagat janë 30% më të larta dhe këtë gjë secili nga të interesuarit mund ta gjejë te deklarimet që bëjnë vetë kompanitë në organet kompetente dhe 30% pagë më e lartë në një vend si Shqipëria është diferencë e skajshme.

Gjithashtu, asnjë kompani tjetër në Bulqizë nuk jep pagë të 13-të, apo shpërblim për 8 marsin dhe për festa të tjera fetare, sikurse AlbChrome, kjo nga vetë dëshmitë e minatorëve që punojnë aty.

Për investimet që e rrisin jetëgjatesinë e minieres për 20 vjet nuk po flasim, sepse ato i pranojnë dhe vetë minatorët e sindikatës fallco të Arlind Qorrit.

Qartazi, nga këto fakte del se në Bulqizë nuk ka një problem sindikatash, por një përpjekje e Arlind Qorrit për të vënën nën kontroll këtë minierë për interesa të mafias së kromit, ashtu si është quajtur gjithnjë. Kjo kuptohet dukshëm edhe nga fakti sepse ai po mundohet të godasë të vetmen kompani në Bulqizë, e cila ka prej vitesh marrëdhenie me një sindikatë, ndërkohë që nuk i ndihet zëri për 36 kompanitë e tjera ku nuk ka as edhe një sindikatë të vetme.

Së shpejti do të publikojmë me fakte se sa anëtarë ka zyrtarisht me vete sindikata e Qorrit dhe ai do të jetë diskreditimi final për të.

Ato portale që ranë në grackën e Arlind Qorrit, me pak investigim mund të kishin gjetur dhe zbuluar këto fakte dhe jo ti merrnin deklaratat e Arlind Qorrit si e vetmja e vërtetë.

Lufta ndaj komunistëve të paguar dhe korruptuar vazhdon…..

 

Mashtrimi i sindikatës së Arlind Qorrit me pagat

Paga e konsiderueshme e minatorëve të sindikatës së Qorrit

Paga e konsiderueshme e minatorëve të sindikatës së Qorrit

Paga e një vagonisti dhe një punëtori papavijë  që i bëjnë me fakte qesharake

Paga e Behar Gjimi, i mirëpaguar

Paga e lartë e një minatori të thjeshtë të Albchrome

Paga e majme e Elton Debreshit

Paga e një tjetër sindikalisti të Qorrit ku tregon se ishte i mirëpaguar

 

 

Paralajmërimi ku Debreshi firmos marrjen në dijeni për pasojat nëse vazhdon shkelje

Paralajmërimi ku Debreshi firmos marrjen në dijeni për pasojat nëse vazhdon shkelje

Shkresa ku Inspektoriati i Punës thotë se nuk gjeti asnjë shkelje të kompanisë Albchrome në shkarkimin e katër minatorëve qe thyen disiplinën

LEXO TE PLOTE

Denoncim

“Familja e kryebashkiakut të Kavajës i vë qëllimisht zjarrin fabrikës/ Përfiton mbi 1 milion dollarë”

Publikuar

-

Nga

Mbrëmjen e sotme fabrika e dyshekëve të kryebashkiakut të Kavajës Redjan Kralit u përfshi nga flakët dhe u shkaktuan dëme të mëdha.

Në media u raportua se dyshohet që shkak të jetë bërë një shkëndijë elektrike, por sipas një denoncimi të bërë nëpërmjet ish-kryeministrit Sali Berisha, familja Krali ia ka vënë vetë qëllimisht zjarrin fabrikës.

Qytetari dixhital shkruan se fabrika u dogj sonte për herë të tretë, ndërsa pretendon se për çdo herë Krali ka përfituar mbi 1 milion dollarë rimbursim nga shteti.

LEXO EDHE:  Rama i pabesë dhe antikombëtar/ Mashtron hapur shqiptarët

LEXO EDHE:  Berisha tregon se kur do të votonte Edi Ramën

“Mirëmbrëma doktor. Kjo është hera e tretë që familja Krali i vë zjarrin qëllimisht fabrikës, sa herë që vendi qeveriset nga të majtët duke përfituar çdo herë mbi 1 milion dollarë dhe duke mos humbur asgjë nga materialet dhe makineritë. Por siç duket, Rama po jep fondet që duhen për blerjen e votave në Kavajë për zgjedhjet e parakohshme që po vijnë”, thuhet në mesazhin e publikuar nga Berisha në rrjetet sociale./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Fevziu denoncon live Kryebashkiakun e kapur duke kontrabanduar/ Ndryshoi emrin

Publikuar

-

Nga

Moderatori Blendi Fevziu ka bërë një denoncim të fortë mbrëmjen e sotme në emisionin e tij “Opinion” për një Kryetar Bashkie.

Duke iu referuar mesazhit të një qytetari , moderatori Fevziu denoncoi se kryebashkiaku ende në funksion aktual është ndaluar nga Policia për kontrabandë në vitin 1996 dhe nuk është dënuar për këtë krim.

Sipas tij, Kryebashkiaku ka ndryshuar emrin dhe ende nuk e ka dorëzuar formularin e dekriminalizimit në KQZ.

“Ka punuar doganier nga viti 1992-1995 në filan vend. Në nëntor të vitit 1996 është ndaluar nga policia për kontrabandë, është ndaluar me filanin, doganier filanin, kontrollor filanin dhe ky polic. Atëherë u fsheh dhe fizikisht nuk u ndalua. Dosjen e ka o në arkivën e Prokurorisë ose në Polici. Formularin e dekriminalizimit nuk e ka deklaruar, ka ndryshuar edhe emrin, nga filani e ka bërë filani dhe qytetari më ka çuar edhe formularin”, tha moderatori, por nuk preferoi të tregojë emrin e Kryetarit të Bashkisë për të cilin bëhet fjalë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE