Connect with Us

Bojkotimi i opozitës/ Edmond Spaho shpjegon lëvizjen fatale

Politikë

Bojkotimi i opozitës/ Edmond Spaho shpjegon lëvizjen fatale

Publikuar

-

Edmond Spaho, nënkryetar i Partisë Demokratike, ka qenë i ftuar në studion e TV “News 24”, ku është folur për deklaratat e presidentit Ilir Meta, por dhe për qëndrimet bojkotuese të opozitës.

Duke iu referuar deklaratës së Presidentit për “braktisjen e institucioneve” nga opozita, Spaho tha se djegia e mandateve u bë pasi me qëndrimin e vet maxhoranca po e kthente opozitën  në fasadë të Parlamentit.

“Presidenti ka kohë që flet me simbolika.  Ne kemi qenë të ndërgjegjshëm edhe për aspektin negativ që ka lënia e institucioneve. Ne po riskonim të ktheheshim në fasadë të institucioneve dhe kjo rëndohej edhe më shumë në rolin që opozita luante në një proces zgjedhor. Zgjedhjet me Edi Ramën kanë qenë farsë e vërtetë. Faktet e publikuara tregojnë që zgjedhjet në Dibër dhe të 2017 janë ta manipuluara nga bashkëpunimi me krimin e organizuar. Nëse do rrinim në institucione dhe do merrnim pjesë në zgjedhje farsë ku do shkonte opozita?! E konsideroj një nga zgjedhjet më të guximshme që ka bërë opozita. Raporti i OSBE-ODIHR i cili është një dokument i shkruar i jep të drejtë opozitës në të gjitha shqetësimet që ka ngritur”, ka shpjeguar Edmond Spaho./CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Imami: Opozita nuk është në vendin e duhur

Publikuar

-

Nga

Ish ministri dhe themeluesi i Partisë Demokratike, Arben Imami ka folur për situatën politike në vend  dhe  çeljen e negociatave për Shqipërinë.

I ftuar në studion e “Mbrëmja në ABC”, Imami u shpreh se megjithëse jemi në një situatë presioni dhe nevoje për të na patur brenda bllokut, Shqipëria nuk e merr dot.

“Dështimi i Shqipërisë për të marrë negociatat, është dështim i Partisë Socialiste dhe kryetarit të saj për të disatën herë.

Sivjet ka një shans, jo për shkak të Shqipërisë, por sepse SHBA janë shumë të intesuara që të ketë një stabilitet në rajon, dhe kjo e bën të domosdoshme futjen e Shqipërisë.

Megjithatë ende ka vende skeptike, jo ndaj Evropës së Madhe por ndaj Shqipërisë. Nuk realizohet sepse deficensat e brendshme këtu janë aq të mëdha.

Jemi në këtë situatë që me gjithë presioni edhe nevojën për të na pasur, Shqiperia nuk e merr dot për shkak të tre-katër vendeve.”

I pyetur nëse opozita ka ndonjë përgjegjësi, për shkak të djegies së madateve, çka solli dhe këtë situatë politike në vend, Imami u shpreh se opozita nuk ka ndikuar, sepse nuk mund të ndikojë nga pozicioni që vullnetarisht ka marrë.

“Opozita nuk ka asnjë lidhje me këtë çështje sepse nuk është në vendin ku duhet të ishte opozita. Pra nuk është parlamentare dhe nuk mund të ndikojë nga pozicioni që vullnetarisht ka marrë. Opozita duhet të ishte kontroll.”, theksoi Imami/ CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Altin Goxhaj: Pse jam kundër neootomanizmit dhe pro Turqisë

Publikuar

-

Nga

Avokati i njohur Altin Goxhaj ka reaguar pas sulmeve të fundit turke kundër Sirisë. Goxhaj shprehet se është totalisht kundër ndikimit turk dhe erdoganizmit në Ballkan, mirëpo e mbështet përpjekjen e Turqisë për të mbrojtur kufijtë e saj kundër Sirisë në këtë rast.

“PSE JAM KUNDËR NEOTOMANIZMIT NË BALLKAN POR PRO TË DREJTËS SË TURQISË TË MBROJË KUFIJTË DHE INTERESAT E VETA! Dhe cilët janë hipokritët më të mëdhenj..

Unë jam totalisht dhe absolutisht kundër ndikimit neotoman dhe erdoganizmit në Ballkan por Turqia ka të drejtë të mbrojë kufijtë dhe interesat e saj nga rreziku që i vjen nga Siria!

Unë jam pro Turqisë në këtë rast!

Natyrisht që ka dhe viktima ka se nuk ka luftë pa viktima! Viktima civile dhe të pafajshme pati edhe në Afganistan kur ndërhyri Koalicioni i drejtuar nga SHBA përfshi edhe Turqinë dhe Shqipërinë! Po ashtu pati viktima civile të pafajshme edhe kur ndërhyri Koalicioni i drejtuar nga SHBA u mori pjesë edhe Shqipëria! Por po ashtu pati viktima civile shqiptare të Kosovës kur ndërhyri NATO në ishJugosllavi për të çliruar Kosovën!

Ndaj është hipokrizi tipike nga liberalët e Sorosit që ulërasin kundër Trump pse tërhoqi trupat amerikane nga Siria duke mos penguar forcat Turke anëtare të NATOs dhe aleat të SHBA që të mbrojnë interesat kombëtare të Turqisë!

Por hipokrizia e hipokrizive është neotomanistëve gjakprishur të Tiranës dhe Kosovës që e duan Shqipërinë dhe Kosovën si vilajete të Stambollit që deri dje mbushnin facebookun me hashtage dhe slogane “Pray for Palestina”, “Pray for Syria”, pray për këtë e pray për atë dhe sot heshtin për viktimat civile në Irak sepse ato i shkakton Padishahu i tyre!!! Ncncncncncccc

E mira e ndërhyrjes së Erdoganit është edhe sa do zbresë temperatura e pray-ve hipokrite të hipokritëve të Erdoganit në Shqipëri, Kosovë, Maqedoni dhe trojet shqiptare në Serbi për ca kohë 🙂 “Do na gjejnë qetësi veshët për pak kohë”

LEXO TE PLOTE

Politikë

Negociatat, shpërthen ish Ministri/ “Falja e Hahn nuk i duhet më as dreqit”

Publikuar

-

Nga

Ish Ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, ka reaguar pas ndjesës që Komisioneri për Zgjerimin, Johannes Hahn, u kërkoi shqiptarëve që nuk arriti dot të parandalonte mos shkëputjen e Shqipërisë nga Maqedonia e Veriut për dhënien e vendimit për çeljen e negociatave.

Duke u shprehur se: “Pranuan ndërtimin e një narko-shteti në mes të Europës dhe tani që ikin, lajnë gojën me “ndjesë”, sipas Manjanit “…ndjesa e tyre nuk i duhet më as dreqit”.

“Ndjesa e Hahn-in si ajo e Boschardt, nuk i duhet më as dreqit!

Mbyllën sytë kur duhet ti hapnin. Pranuan ndërtimin e një narko-shteti në mes të Europës dhe tani që ikin, lajnë gojën me “ndjesë”.

Nuk na duhet fare kjo ndjesë!

Pavarësisht, ende lutem që negociatat të hapen, me çdo kusht që të duan! Veç të hapen.”, është shprehur Manjani./ CNA.al

LEXO TE PLOTE