Connect with Us

Befason Presidenti/ Zgjedhjet e reja kthejnë normalitetin

Politikë

Befason Presidenti/ Zgjedhjet e reja kthejnë normalitetin

Publikuar

-

Presidenti i Republikës, Ilir Meta është duke mbajtur një konferencë mediatike për të shpërfaqur mendimet e veta lidhur me situatën e rendë të krizës që prej muajsh e zotëron vendin edhe pas mbajtjes së votimeve të 30 qershorit.

Ndërsa e ka vlerësuar si të rendë dhe më të paprecedent krizën politike, Presidenti ka shprehur pikëpamjen e tij se ndërprerja e dialogut dhe përplasjet midis forcave politike pozitë-opozitë nuk do bëjnë tjetër veçse do të parkeqësojnë edhe më tej situatën. Mirëpo çfarë propozon ai për të zgjidhur këtë ngërç?

“Për të rikthyer normalitetin Presidenti sheh si mundësi të vetme mbajtjen e zgjedhjeve të përgjithëshme dhe atyre vendore në të njejtën datë dhe në një kohë kur ta shohin të arsyeshme forcat politike. Unë jam gati të përkrah çdo propozim që vjen nga palët dhe i shërben këtij qëllimi”, ka deklaruar presidenti Ilir Meta./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Ruçi pret në takim ambasadorin Gendler/“Mirënjohje për kontributin e çmuar të ekspertëve izraelitë”

Publikuar

-

Nga

Kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi, ka pritur sot në një takim ambasadorin e ri izraelit në vendin tonë, Noah Gal Gendler.

Ruçi, pasi uroi Ambasadorin Gendler për misionin e tij në Shqipëri, vuri në dukje se marrëdhëniet midis Shqipërisë dhe Izraelit janë të shkëlqyera.

Ruçi e falenderoi Ambasadorin Gendler edhe për kontributin e ekspertëve izraelitë në verifikimin e dëmeve të tërmetit të 26 nëntorit dhe kërkoi që ndihma e Shtetit të Izraelit do të vazhdojë edhe për periudhën e rindërimit, me burime financiare dhe burime të tjera.

Ambasadori Gendler shprehu mirënjohjen për konsideratat e larta të popullit të autoriteteve të Shqipërisë për Shtetin dhe qytetarët e Izraelit dhe nënvizoi se sakrificat e shqiptarëve për hebrenjtë nuk do të harrohen kurrë.

Gjithashtu, Ambasadori Gendler bëri me dije se Qeveria e Shtetit të Izraelit do të vazhdojë të kontribojë edhe në fazën e rindërtimit të banesave të dëmtuara nga tërmeti./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Situata pas tërmetit/ Gjekmarkaj “shuplakë” Ramës, nuk kursen as Bashën

Publikuar

-

Nga

Analisti Agron Gjekmarkaj ka folur sot për situatën në vend, pas tërmetit tragjik të 26 nëntorit.

I ftuar në rubrikën ‘Opinion’ në ‘News24’ ai i dha një leksion kreut të PD-së, Lulzim Basha ndërsa  theksoi se tashmë opozita duhet të bëhet agresive dhe të ushtrojë presion ndaj qeverisë, pasi vjen faza e dytë; mbajtja e përgjegjësive.

“Nuk duhet të dominojë propaganda, pasi njerëzit kanë nevojë për shpresë dhe jo lojëra fjalësh. Ata kanë humbur shtëpitë, të afërmit. Dhimbjet nuk shërohen me fjalë. Ndaj një gjë që është themelore në këtë rast është reagimi i shpejt, ndihma, dhe nga ana tjetër ata duhet të kërkojnë përgjegjësinë dhe të verifikojnë se kush janë përgjegjësit, përpos natyrës. Pra duhet të shihet se ku është faji i njeriut.”-tha Gjekmarkaj.

Më tej, ai theksoi se “Është koha që qeveria të marrë përgjegjësitë, dhe opozita ta kërkojë atë. Qytetet tona janë bërë të shëmtuara, pa standarde. Një pjesë e mirë e këtyre politikanëve jetojnë jashtë këtyre qyteteve, i kanë përdorur ato për kalkulime në votime.”

Po ashtu, Gjekmarkaj analizoi edhe sjelljen e kryeministrit Rama në daljet e tij në takim me banorët e prekur nga tërmeti, siç ishte vizita sot në Laç, që prodhoi shumë debate. Analisti tha se Rama sot bëri ‘spektakël të padenjë’ me batuta, dhe propaganda.

“Rama ka një përgjegjësi tjetër, që të sillet me seriozitet përballë kësaj fatkeqësie që ka ndodhur. Mos ta kthejë në një festival batutash, qokash. Sot në Laç kryeministri dha një spektakël të padenjë, përballë disa qytetarëve që ishin të papunë. Ai po përpiqej që të hipnotizonte, dhe thoshte; “ju nuk e dini se shqiptarët nuk janë të varfër”. Apo; ‘Hajde ti i ziu, hajde ti i bardhi’. Ai mendon se do të dalë ballë përmes batutave dhe qyfyreve. Gropa e hapur është e madhe, jo vetëm për viktimat por dhe ajo ekonomike. Kur është folur për shtëpitë ekologjike, nuk dihet se çfarë janë ato.”-tha ndër të tjera Agron Gjekmarkaj./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“BE nuk do t’iu lërë vetëm”/ Ministri i Jashtëm Italian jep lajmin e mirë për shqiptarët

Publikuar

-

Nga

Ministri i Jashtëm Italian,  Luigi Di Maio gjatë një conference të përbashkët për mediat me kryeministrin Edi Rama, është shprehur se Italia mbështet plotësisht rrugën europiane të Shqipërisë.

“Ritheksova edhe një herë mbështetjen e palëkundur të Italisë në rugëtimin europian të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut. Italia insitston në nevojën e një vendimi pozitiv për këto vende dhe për të thirrur një tjetër konferencë dhe për të përgatitur një tjetër material për hapejn e negociatave.”-tha Di Maio.

Po ashtu ai i drejtoi edhe një mesazh klasës politike, ndërsa theksoi se “të gjithë aktorët politik duhet të bëjnë të mundur dhe të shfrytëzojnë potencialet në rritje të vendit, duke favorizuar edhe një ulje të tensioneve dhe hapjen e kanaleve të dialogut”.

Ndër të tjera, Ministri Italian, foli edhe në lidhje me situatën në vend pas tërmetit tragjik të 26 nëntorit, ku theksoi se BE do të jetë pranë shqiptarëve dhe se ndihmat e dhëna deri tani janë vetëm hapi i parë.

“BE do të bëjë më shumë për shqiptarët pas tërmetit, ato ndihma janë vetëm hapi i parë. BE nuk do t’i lërë vetëm shqiptarët. Do të bëhet edhe një konferencë donatorësh, që shpresojmë të realizohet në Tiranë”-u shpreh ministri i Jashtëm Italian, Luigi Di Maio.

LEXO TE PLOTE